ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2017
DE Noha
ÎNSCRIS: 10.09.15
APR-2017

Complex Aqvatonic, hotel Steaua de mare - primavara la relaxare

Mi-am facut un obicei in a merge cam prin aprilie la Eforie. Anul trecut am scris despre Mirage Medspa. Anul acesta am incercat alaturi, la Steaua de Mare care are in anexa Aqvatonic Medspa. Situl oficial aici aqvatonic.ro

Am ales un pachet de 4 nopti, 2 camere single (pentru ca am plecat cu mama, urmand ca sotul sa vina sambata) si am platit 765 lei pe camera, demipensiune si 3 masaje a cate 25 de minute incluse.

Hotelul Steaua de mare nu este renovat complet, in sensul ca doar doua etaje sunt finalizate. Am ocupat 2 camere la etajul 1.

Camerele foarte micute dar s-a investit cu gust in ele. Patul este comod, mocheta pe jos, tv mare-smart, minibarul este defapt o vitrina de vinuri. Mai gasim un birouas si un dulap in care este un espresor cu capsule (contra cost), fier de calcat si halat. Pe birou un aranjament micut cu lumanare parfumata.

Minusurile: baia mica cu o cabina de dus care ocupa o mare parte si este inutila, inauntru daca scapi ceva pe jos nu ai loc sa te apleci. Dusul -iti trebuie intuitie sa-l folosesti deoarece inevitabil iti curge apa in cap de la palarie in loc sa nimereti capul de dus al furtunului. Eu as fi facut un dus direct pe gresie cu pereti de sticla, era si mai elegant si ar fi economisit spatiu.

Sampon si alte accesorii dar fara crema de corp si balsam de par (dupa parerea mea obligatorii la hoteluri cu spa)

Tot la minus o sa trec si faptul ca vitrina de vinuri are un afisaj albastru si noaptea zici ca e lampa de veghe, plus ca face zgomot. I-am pus cuvertura pe ea ca sa scap de afisajul sacaitor. Seiful mi-a fost imposibil sa-l activez desi avea instructiuni. Dar acestui model nu i-am dat de cap.

Am coborat la cina. In extrasezon este deschisa doar braseria hotelului. Am primit o foaie cu meniul din care am putut alege cate un fel din categoria ciorbe, antreuri, fel principal si desert.

In toate zilele am avut o selectie buna atat la mic dejun cat si la pranz sau cina. Am schimbat de 2 ori cina cu pranzul ca sa iesim seara la pescaria din apropiere. Micul dejun a fost tot pe model foaie de miercuri pana vineri. Sambata si duminica pe model bufet suedez deoarece hotelul a avut mai multi turisti si s-a putut organiza. Bucatarul foarte bun, nu ne-a lipsit nimic.

Centrul spa este foarte frumos si interesant pentru un spa romanesc. Este mai mult decat un simplu bazin de inot, mai degraba cateva bazine combinate intr-unul singur. Zonele au diferite jeturi de bule si chiar si temperaturi diferite. Ca oaspete al hotelului trebuie insa sa ai in vedere ca aceasta locatie nu este exclusiva pentru cei din hotel. Vine lume din afara hotelului si chiar grupuri de copii la antrenamente. Pe mine nu m-a deranjat pentru ca am putut vedea in principiu cand era mai aglomerat si m-am dus in orele mai libere. Am facut si masaj la spa (atat pe cel inclus cat si platit separat). In plus am folost din plin zona cu saunele. Mai exista si o sala de sport (n-am incercat).

Una peste alta, m-am simtit bine din nou la spa la Eforie in extrasezon. Cel putin 2 pescarii sunt deschise si accesibile atat cu masina cat si cam la circa 1 km pe jos pe faleza. Recomand sa faceti rezervare, sunt pline seara.

Am admirat din nou plajele late ale statiunii. Pacat ca nu e atata liniste si in sezon cand sincer n-am curaj sa merg.

Trimis de Noha in 27.04.17 19:37:02
Validat / Publicat: 27.04.17 20:30:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 plaja Eforie Nord

• Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Aqvatonic Med Spa - Steaua de Mare: