ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 an si 3 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Valencia, locul inimii mele

Bine v-am regasit!

Mi-au placut multe dintre locurile pe care le-am vizitat (Tenerife, Venetia, Roma, Napoli, Praga, Lisabona, Sintra, Paris, Madrid, Barcelona, Malaga-Costa del Sol, Lanzarote, Grecia-Santorini, Skiathos, Halkidiki, Atena, Plitvice, Dubrovnic, Malta, Bologna, Florenta, Viena, Mallorca, Delta Dunarii, o mare parte a Romaniei, etc) dar aici am zis ca as vrea sa locuiesc!

Am ales un apartament de pe site-ul airnb, era prima data cand foloseam site-ul si am avut emotii. Langa plaja, un apartament cu 3 camere si tot necesarul. Pretul a fost 1600ron pt 7 nopti.

Singurul aspect mai putin placut a fost ca nu avea lift si era situat la etaj 4, a fost mai greu pt noi caci aveam caruciorul celui mic.

Am aterizat in jurul orei 23 si pentru ca cei mici erau obositi si aveam bagaje am optat pt varianta taxi (25 euro) dar sunt si mijloace de transport in comun care asigura legatura cu orasul.

N-am putut admira din taxi prea mult caci eram f obositi dar am realizat inca de atunci cat este de aerisita Valencia. Traficul m-a impresionat!!! Au banda speciala pt taxi si autobuze, banda de biciclisti, evident si cate 2 benzi pe sens pt autoturisme, Nu am auzit un claxon in cele 7 zile cat am stat! Tine si de civilizatie, bineinteles, dar si de usurinta cu care se desfasura traficul, fiind un oras bine gandit ca infrastructura de catre arhitecti.

Prima zi a fost o vreme urata, nori, racoare...

Am plecat sa descoperim orasul care ne-a cucerit...

Am luat autobuzul turistic, decizie pe care ulterior am regretat-o caci e f bine gandit transportul in comun si ne costa mult mai putin. Sunt 2 rute cu bus-ul turistic, cea maritima si cea cu centrul vechi, cea istorica, In prima zi am facut cu autobuzul ruta maritima, ne-am dat jos doar langa Catedrala sa mancam si sa ne plimbam putin. Fiin cam frig si vant nu voiam sa imbolnavim copiii care, oricum, erau putin raciti. Ne-am aprovizionat de laun supermarket (erau vreo 3 langa apartamentul nostru) si ne-am retras in casa.

A doua zi a fost cea mai urat vreme!!! Am ales sa mergem la Oceanograf, ne-am gandit caci fiind in interior mare parte ne mai adaposteam de vantul infiorator. Cartierul in care se afla Oceanograful este mai futurist decat restul Valenciei, constructii indraznete, zgarie -nori... Intregul Ciutat de les Arts i les Ciències este ca un paradis atat pentru copii cat si pentru adulti. Compus din Muzeul Stiintelor Principe Felipe, cinematograful Imax si planetariumul L'Hemisfèric, parcul L'Oceanografic, gradina L'Umbracle si Opera Reina Sofia, Orasul Artelor... mi-a dat senzatia ca ma aflu intr-un film Sf. Avand copilasi micuti, am decis sa vedem doar acvariul, un adevarat Pamant in miniatura, care prezinta pasari si pesti de pe tot globul, in mini-habitate bine delimitate. Sunt si spectacole live cu delfini, trebuie sa urmariti programul lor de pe site. iesiti la lumina, am vazut o gramada de pasari exotice - de la flamingo, la banalele rate -, foci si alte mamifere acvatice de suprafata. Impresionant!!

Ziua urmatoare a aparut si soarele si au fost 30 grade!! de la geaca de iarna am trecut la tricou! Yupi! Vom merge sa vedem Bioparcul. Am schimbat 2 autobuze, drumul dureaza 40 min, caci se afla in extremitatea cealalta a orasului. Bioparcul s-a deschis in 2008 si se intinde pe o suprafata de 100hectare. Aceasta gradina inovatoare te cucereste prin faptul ca nu exista bariere si ti se induce respectul pentru animale. In mijlocul parcului se afla un restaurant unde, daca alegi sa mananci, vei fi extaziat sa privesti girafele la geam. Intrarea la Bioparc Valencia este de 23.80 Eur pentru adulţi şi 18.00 Eur pentru copii cu vârsta într 4-12 ani. Intrarea se face din artera principală, şi se traversează un pod. Totul este amenajat foarte frumos, cu cascade şi pasaje. Recomand cu toata inima!

Urmatoarea zi am dedicat-o plimbarii prin gradinile Turia. Pana in anul 1957 Valencia a fost strabatuta de fluviul Turia. In 1957 au avut loc inundatii deosebit de gravae, apa ajungand si la 5m adancime, zeci de morti si arhitectul orasului de atunci a decis devierea fluvului in afara orasului. Toata albia fluviului a fost transformata in gradini 8km de traseu. Practic Valencia este inconjurata de de un brau verde. In aceste gradini, oamenii fac jogging, ai mini-stadioane, fantani arteziene ,,Ne am plimbat cu celebrele biciclete Divertbike, am alergat, am admirat Palatul Muzicii si am ajuns si in parcul Gulliver, un inedit loc de joaca pentru copii. Este un Gulliver in marime uriasa. capul, mainile ii sunt tobogane imense. Ilinca a fost in extaz aici. De jur imprejur sunt bancute unde poti sta in timp ce copiii se joaca sau te poti juca alaturi de ei, nefiind limita de varsta :)

Citisem pe un blog de calatorii despre niste gradini ascunse in mijlocul orasului asa ca, ziua urmatoare ne-am decis sa le cautam. Chiar ascunse intre blocuri, gradinile Monforte sunt o oaza plina de culoare si de rafinament. Aici este de fapt, Casa Casatoriilor din Valencia. Ne-am incarcat cu o stare de bine si cu tablouri pictate pe retina de arhitectii acestui minunat loc.

In alta zi am pornit sa descoperim la pas centrul, sa vizitam catedrala unde se presupune ca s-ar afla Sf Graal si celebra Mercado Central. Piata lor este un monument de arhitectura iar inauntru este totul f curat si oranizat, raiul condimentelor si al fructelor, De aici ne-am luat orez pt paella si tava speciala si tot aici va recomand sa mancati. In fata pietei sunt 3 restaurnate unde meniul zilei este 10 euro (acelasi meniu l-am mancat langa catedrala cu 25)

O zi ne-am rasfatat la plaja, de a lungul falezei sunt locuri de joaca pt copii si parcuri pt joggingPlaja este f lata si un nisip extrem de fin. La terasele ce strajuiesc faleza am baut celebra Aqua de Valencia, un fel de sampanie cu portocale.

Oamenii sunt calzi, amabili, zambitori.

Am nimerit inaintea celebrei sarbatori Las Fallas, se faceau peste tot pregatiri. De aceastasarbatoare se fac niste papusi, figurine imense de lemn si li se dau foc. Oricum aproape toata luna martie la ora 13, zilnic, in piata primariei din centru sunt focuri de artificii asurzitoare. este un exod catre aceasta piata, toti stau sa admire cat mai aproape. pe mine nu m-au impresionat, mi s-a parut un zgomot infernal, zici ca bubuia un tun. Dar, fiecare cu placerile lui...

Maine m-as muta acolo! In Valencia...

Va recomand sa simtiti acest oras, sa va bucurati de el...

Trimis de corina1978 in 24.04.17 12:00:50
Validat / Publicat: 24.04.17 14:11:27

VIZUALIZĂRI: 6124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corina1978); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.04.17 12:52:29]

@corina1978:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Valencia, VALENCIA" (deja existentă pe sait)

[24.04.17 12:53:44]

Multumesc. O sa caut in telefon poze cu apartamentul si voi reveni pt detalii cazare.

[24.04.17 13:13:26]

multumesc pt mutatrea articolului la rubrica potrivita☺

Dana2008
[24.04.17 17:49:53]

Felicitări pentru articol și destinație!

Fotografiile sunt superbe!

Descriere frumoasă a experienței voastre m-a făcut să mă alătur vouă prin Valencia... Virtual deocamdată.

Voi ține cont de îndemnul tău de a vizita această destinație. Informațiile referitoare la cazare sunt interesante ca o posibilă opțiune. Bănuiesc că în sezon preturile sunt mult mai mari.

Călătorii plăcute!

Pe curând!

[24.04.17 21:36:02]

@Dana2008: Multumesc! ☺Da, in sezon sunt alte tarife. Pe airnb poti simula sa vezi orientativ un pret.

[26.04.17 11:14:16]

@webmaster26: m-am conformat, am incarcat un articol despre apartament. zi frumoasa!

mireille
[26.04.17 11:53:30]

@corina1978: desi sunt fan inrait al vacantelor in Spania recunosc doar ca am atins superficial orasul in cadrul unui tur organizat... articolul tau ma impinge cu gandul spre luna martie pentru a prinde sarbatoarea... reflectez. Vacante minunate in continuare si spor la scris pe Afa, astept sa descrii si cazarea.

tripyy
[26.04.17 14:18:50]

Si mie mi-ar fi placut sa prind Las Fallas acum cativa ani cand am vizitat Valencia. Daca nu va duceti in perioada respectiva, puteti vizita muzeul. Acolo se pastreaza "papusile" castigatoare din fiecare an. Si daca imi amintesc bine, parca duminica intrarea este gratuita.

RoxanaGRS
[27.04.17 15:45:30]

Felicitări pentru articol și poze. M-ai făcut să-mi amintesc de Valencia, fapt pentru care îți mulțumesc. E într-adevăr un oraș excepțional, o îmbinare extrem de reușită între clasic și ultramodern, futurist.

Îndrăznesc să adaug la obiectivele amintite de tine, alte trei, gratuite și extrem de accesibile, despre care cred că nu știe multă lume: interiorul Primăriei (o sală de conferințe extraordinară), interiorul Poștei (o cupolă splendidă) (cele 2 sunt față în față în piața centrală), interiorul Gării de nord (cea din ultima poză).

[28.04.17 07:33:54]

@mireille: multumesc, si noi vom reveni. este un oras absolut fermecator!

[28.04.17 13:34:55]

@RoxanaGRS: multumesc pt timpul acordat review uluimeu dar si pt obiective... nu le stiam, gara de nord m-a fascinat ca arhitectura dar am nimerit la pranz cand incepeau sa bubuie artificiile si era exod... noi cu 2 copii ne-am grabit sa parasim zona:0

[28.04.17 14:58:49]

@corina1978: Un articol minunat insotit de poze la fel de frumoase, insa preferata mea este clar P03.

Felicitari, votat cu placere.

roth
[08.10.17 22:34:43]

Bine punctat si structuat, cu poze frumoase ce te trimit instant pe malul marii.

Sunt curioasa daca o sa imi doresc si eu sa ma mut acolo, voi vedea in curand fiindca ajung pentru o vacanta scurta in aceasta locatie.

corina1978, mishu, roth, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Valencia: