ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2017
MAR-2017
colegi

Iepure si rata la Casa Cositorarului

Adresa

La baza Scarii acoperite sau Scarii Scolarilor care urca catre Liceul Teoretic Joseph Haltrich si catre mai cunoscuta Biserica din Deal, locuri despre care am scris cate ceva mai demult, aici vezi impresii, in stanga scarii, se formeaza o ulita ce te imbie sa iti plimbi pasii pe ea. Este strada Cositorarului, iar la numarul. 8 – 9 se situeaza Casa Cositorarului, gazda buna atat pentru cazare cat si pentru potolit foamea. De cum calci pragul casei, vezi ca aici este o pensiune mai altfel. Despre cazare a scris recent colega @Cris aici vezi impresii. Eu imi propun sa va povestesc cate ceva de posibilitatea de a cina la Casa Cositorarului, ba chiar ceva deosebit. Intrand in vorba cu gazdele, va pot informa ca daca doriti sa popsiti peste noapte aici trebuie sa faceti rezervare din timp, cel putin in varf de sezon. Caci ne aflam, intr-un loc ravnit de multi turisti, sus, in Cetatea Sighisoarea, intr-un loc cu adevarat minunat. Dar sa revenim la d-ale gurii….

Exterior

In zilele calduroase cu siguranta este minunat sa sevesti masa afara la aer curat in curtea sau gradina amenajata in acest scop. Detalii si poze gasiti in alte articole cum ar fi cel al lui @Lale aici vezi impresii. Terasa este invadata vara de flori, conferind mult umbra si racoare in zilele toride.

Interior

Interiorul casei, in zona de servit masa este amenajat in stil medieval cu mult bun gust. Desi am gasit schimbari de décor si aranjamente de la o vizita la alta, de ambele dati cand am popsit aici mi-a placut mult. Exista un spatiu de servit masa la parter si altul la etaj. Acesta este incarcat cu canapele comode sau scaune cu spatar. Canapele sunt o invitatie la un relache comod. Este un loc fain de stat pe indelete la depanat povesti. :)) Ne dovedeste asta si o pisica alba cu pete maron care si-a ascuns boticul in perne si doarme la caldura. Era cald si foare placut inauntru, afara mai putin. Canapelele sunt moi si pufoase si incarcate cu perne. :)) Pe masute se gasesc tot felul de accesorii, decoruri, dar si boluri cu fructe. Intr-un colt admir un telefon vechi. In alt colt un iepuras cu urcehile “ciulite” care tine in brate un cos cu oua amintind ca mai este putin pana la Sf. Pasti (am vizitat locul inainte de Pasti). La etaj se urca pe o scara ingusta.

Mancare delicioasa

In ce priveste oferta de bucate si licori, Casa Cositorarului se recomanda drept cafenea. Dar mie mi se pare a fi mult mai mult decat atat.

Acum la cea de a doua vizita a mea la Casa Cositorarului, am fost cu un coleg. Am inceput cu o palinca, asa cum se cuvine in Ardeal. Unul din noi a comandat iepure, altul rata. :D Iepurele a venit el insotit de o garnitura de cartofi si ciuperci. Era sublim. Te lingeai pe bot si sa il vezi in farfurie, daramite cand il treceai prin gura spre burtica. Ce imi mai alint depozitul de alimente! Am uitat sa spun. Ti se topea in gura iepurasul asta! :P :P Doamne! Doamne! Normal ca am stropit iepurasul cu ce se cuvine, un lichid de-al casei.

Un punct forte al cafenelei il reprezinta dulciurile. Modul de prezentare te imbie sa nu le ignori. Torturi, prajituri si placinte care mai de care mai atractive sunt expuse in antecamera de acces catre interiorul cafenelei. Retete locale par a fi secretul gustului lor. Spune-se ca mai exista si inghetata din ingrediente naturale, fructe proapsete sau salate.

Mi-am amintit! Cu cativa ani in urma, la primul meu popas aici, am fost vrajit de domnisoarele casei cu dulceturi. Am fost un fel de degustator de dulceturi, daca pot spune asa. :P Dulceturi adevarate, facute in casa, niste bunatati!

Tot in acest spatiu de trecere se gaseste si barul de unde poti alege bauturile alcoolice sau nealcoolice dorite. Sau cafele bineinteles. Nu uitati sa incepeti cu o palinca pe cinste daca savurati tariile.

Preturi

Cafelele si berile sunt la 7 – 8 lei, la fel si carafa de vin de 250 ml. Salatele bat la 20 zeci si ceva. Prajiturile 15 lei.

Iar deliciosul iepure a fost vreo 35 - 40 lei cu garnitura cu tot.

Serviciile

Servirea este impecabila. Gazdele sunt imbricate in straie medievale ca sa cadreze cu stilul localului. Doua ospatarite erau de serviciu si serveau impecabil la mese. Amabile, dragute, documentate.

Un loc unde merita sa stai pe indelete!

Trimis de Dan&Ema in 23.04.17 19:23:02
Validat / Publicat: 23.04.17 22:49:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 si delicioasa cina

elviramvio [23.04.17 23:09:24] »

Dan, norocul meu că sunt pe telefon și nu vad pozele acum, cred că iepurele ăla m-ar tenta! ????

Lucien [24.04.17 08:53:33] »

Presupun că telefonul este cel folosit de Vlad Dracul când vorbea cu străjerii din Turnul cu Ceas ca să afle cum mai merg vremurile (informare meteo)

elviramvio [24.04.17 09:10:50] »

@Lucien:

Greșit, era moștenire de familie de la străbunicul lui!!

Lucien [24.04.17 09:34:53] »

@elviramvio: Astfel se explică și cum strămoșii strămoșilor din Cetate, adică dacii, foloseau wireless (nu s-au găsit fire de cupru de pe vremea lor, în timpul săpăturilor arheologice)

Dan&Ema [24.04.17 11:46:18] »

@elviramvio:

Am vazut ca ai pregatit cutitul si furculita! Cel mai bine este sa treci pe acolo sa ii simiti gustul stropit cu vinul casei. Sau bere - ca au si multe neamuri de beri acolo. Si ca sa ichei cum se cuvine, nu evita o portie de tort!

Cate poti exprima acum cu emoticoane! Dar nu te provoc. Multumesc pentru lecturare.

Dan&Ema [24.04.17 11:49:39] »

@Lucien:

Trebuie sa ridici receptorul si sa ai norocul sa dai de o centralista draguta. adica o voce draguta de centralista si sa ceri convorbire cu taxare inversa sa plateasca Vlad!

Acum ca a completat Elvira, poate sa plateasca si strabunicul lui Vlad.

Nu stiu daca era roaming din Tara Romaneasca in Ardeal pe vreamea ceea.

Hai ca am luat-o pe aratura...

Multumesc de lecturare!

Zoazore [24.04.17 22:05:01] »

@Dan&Ema: Bine, măi Dane, măi! Să mănânci tu frumușață de iepuraș de Paști? Nu-i frumos!

Că cin-e frige cu ciorbă, își ia de haleală când citește articolele despre mâncătorii ale lui Dan. Dar n-a fost cazul, decât la prăjuturi! Că io nici iepure, nici rață! Bune și prăjiturile!

krisstinna [24.04.17 22:41:33] »

@Dan&Ema: Normal că mi-e foame la ora asta

Dar beau apă și gata.

Rață am mâncat azi, de o fripturică de iepure mi-e chiar poftă

Off, mâine pozele... sunt cu telefonul în mână și oricum nu am curaj, ispită ce ești!

Cris [25.04.17 06:55:54] »

@Dan&Ema: Abia așteptam să scrii despre acest loc, care îmi este tare drag.

Și mie mi-a plăcut mult interiorul cafenelei/restaurant, este deosebit și odată ce îi treci pragul nu îl poți uita. Cum nu poți uita nici torturile, dacă faci ,,greșeala'' să le guști.

Nu am mâncat acolo decât la micul dejun și, acum aproape 6 ani, faimoasele prăjituri. Din pozele tale văd că mâncarea arată foarte bine, dar nici nu mă așteptam la altceva.

Dan&Ema [25.04.17 08:37:26] »

@Zoazore:

Inseamna ca articolele mele au scazut in satietate

Prajiturile pot spune ca nu le-am incercat personal. Arata deosebit. Am vazut si poze atasate de alti scriitori (si pozari) de pe AFA care au plasat vitrina cu dulciuri la poze.

Ideea lor de prezentare de produse e faina.

Referitor la iepuri si iepurasi: Cel intreg din poza (cel de decor) nu l-am mancat, draga! Eu l-am mancat pe alal de mi l-o adus in farfurie. Si a fost recomandarea casei in seara aceea in care nici nu am rasfoit meniul decat de forma, pentru ca am plasat intrebarea ce cheie: Ce en recomandati, asa mai special, ca sa va tinem minte. A se traduce ca sa scriem pe AFA despre voi... Si asa s-a ajuns la iepure si rata...

Dan&Ema [25.04.17 08:43:16] »

@krisstinna:

Sa iti fie de bine pentru rata, pofta buna pentru viitorul iepure!

Daca stau sa ma gandesc in weekend-ul asta trecem pe chestii care isi fac veacul prin apa. Asteptam oferta culinara de Eforie si imprejurimi Un calcan de exemplu? O caracatita?

Referitor la ""ispita"", sa vezi cand s-or inventa pozele cu arome.

Si mai vad ca sunt la moda serialele cu ispite, nu am jucat in niciun film d-asta, dar daca primesc o oferta, m-am gandit deja asa ca aleg repede.

Dan&Ema [25.04.17 08:46:21] »

@Cris:

Nu am ""gresit"" cu dulciurile, ci doar cu iepurele si rata. A nu se intelege ca le-am comandat si mancat pe amandoua, dar una am mancat-o si alta am gustat-o.

Interiorul este special si nu se poate sa nu iti ramana in memorie, precum spui ca o amintire placuta si cu dorinta de areveni.

As vrea sa savurez o data un mic dejun vara pe terasa.

Multumesc de lectura.

Zoazore [25.04.17 14:00:14] »

@Dan&Ema: Nu, mai Danutule! Doar ca io nu mananc nici carne de iepure, nici de rat, nici de gasca, nici de curcan... Is multe niciuri!

El, urechiatul, arata bine la tine-n farfurie, doar ca pe mine nu ma tenteaza!

Ia sa fi halit tu o ciorba de burta... Aaaltfel stateam de vorba!

maria55 † [25.04.17 20:38:51] »

@Dan&Ema: nu ai " gresit" nici cu dulciurile nici cu alte delicatese! Ai gresit insă locatia????! De ce?! Păi dacă e să privim putin la locul unde a fost incadrat articolul, " unde mâncăm in Sighisoara", eu as dezvolta un pic:

Unde mâncăm BINE in Sighisoara?! Si vă raspund:

-la @Andox acasă????????????????! Ca tot veni vorba!

Dan&Ema [25.04.17 21:04:58] »

@Zoazore:

Ratul de care scrii presupun ca e amantul ratei.

Cat despre ciorba de burta, de va fi cazul eu ti-o donez si pe a mea. E singura care nu ma atrage, cum pe tine nu te bucura la papile iepurelul.

Dan&Ema [25.04.17 21:07:03] »

@maria55:

Cine stie, cunoaste!

Zoazore [26.04.17 09:34:50] »

@Dan&Ema: 1-0, Danutule!

Mi-era foame, dar, da, poti sa-i spui si-asa: rat si rata!

cat despre schimb, oricand, cu placere!

Zoazore [26.04.17 09:37:03] »

@maria55: Raspuns corect! Scrie un articol!

Dar avertizeaza @Andoxul inainte!

maria55 † [26.04.17 09:39:48] »

@Zoazore: nuuuu! Imi este teamă ca s-ar supara! Si este ultimul lucru pe care mi-l doresc!!! Dar are acasa o master-chefiță de nota 10+ se stieeee, sau să se stieeee!

mishu [28.04.17 12:30:29] »

@Dan&Ema: In momentul in care am ajuns aici

nu mi-am dorit decat sa ma razbun la fel pe tine. Citeam si inghiteam in sec si ma gandeam daca oare sunt masochista ca citesc asa ceva.

In fine am trecut peste, ma duc sa-mi iau ceva de mancare sa mai alin suferinta.

Am citit si articolul scris de @cris dar cred ca am citit si altele si totul a fost la superlative.

Felicitari, votat cu mare placere si e musai sa ajung si eu pe acolo.

Dan&Ema [28.04.17 13:45:38] »

@mishu:

Ce pot sa mai spun? Si eu am citit si altele, dar de-acum de doua ori pot spune amfostacolo. Si ce e sigur va exista o a treia oara.

Si burtica mea spune ca data viitoare rezerva un loc anume pentru cat mai multe prajituri si torturi. La chestii d-astea trebuie sa ai o strategie cand ajungi la fata locului. Eu pana acum nu am avut asa ca data viitoare, focus dulciuri.

Iti urez sa nimeresti acolo totul la superlativ si sa ne povestesti.

Multumesc pentru vot!

ManceRider [30.09.18 20:35:16] »

Cand am ajuns noi era boicot la mancare gatita: nici urma de iepurasi, rate sau macar o gainusa. Nu mi s-a mai intamplat pana acum ca din meniul afisat mai mult de jumatate din produsele afisate (inclusiv categoria desert si bauturi) sa nu fie disponibile. Precizez ca nu am fost cazat aici (desi prima discutie pe care am auzit-o la intrare in terasa a fost constat in: calorifele inca sunt bocna - nu dati drumul inca la caldura!?), am venit asadar pentru mancare. Pentru aspect le dau nota 10 (spatiul e asa cum a fost descris mai sus) dar papilele mele gustative voteaza 7 pentru calitatea mancarii iar stomacul meu un mare 2 pentru ca nu prea a avut ce sa aleaga. De asemenea, serviciul a lasat de dorit; am asteptat al doilea desert timp de 30'. Tratati restaurantul strict ca pe o cafenea si o sa aveti asteptari corecte.

Dan&Ema, elviramvio, Lucien, ManceRider, maria55, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :