ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
JUL-2008

Salzkammergut - obiective si recomandari

Salzkammergut este o regiune in Austria care ‘’ciupeste din 3 landuri: Salzburg, Styria si Upper Austria (Austria de sus). Este o zona cu foarte multe lacuri (76) inconjurata de munti, nu foarte inalti (sub 2000m), traversata de raul Traun. Aceasta regiune va ofera imagini/peisaje numai bune de pus pe cartile postale sau pe desktop. Cateva din aceste lacuri sunt ideale (vara) pentru baie – Wolfgangsee (mai ales malul sudic) si Mondsee. Altele sunt glaciare (Gosausee), pe unele veti gasi centre cu barci, hidrobiciclete (Attersee si Traunsee).

salzkammergut

Pe acest site puteti cere sa vi se trimita brosuri (in partea dreapta) gratuit cu toate info necesare (eu asa am facut). Sunt multe sate minunate cu case impodobite cu traditionalele balcoane cu flori, in care veti gasi relaxare, pace, liniste si care va vor face sa va doriti sa stati acolo (de cativa ani eu asta visez…... dar dau cu mana de pat si ma trezesc). Daca stati mai multe zile puteti cumpara Salzkammergutcard (4. 9 euro) cu care veti avea reduceri la obiectivele indicate in pliant.

salzkammergut

Recomandarile pe care le veti gasi aici sunt pe baza celor vazute personal-ordinea este aleatorie. Sa incepem:

1.Schafbergbahn – acest tren pe cremaliera (locomotiva cu aburi – o vedeti in poze) va duce pe vf. Schafberg (1796m) de unde vi se deschide o panorama 360 grade…veti putea vedea cateva lacuri din zona (Attersee, Mondsee, Wolfgangsee, Zellersee - a nu se confunda cu lacul din Zell am See) si muntii care sunt de jur imprejur. Peisajul este deosebit numai bun de ‘’tras’’ in poze. Pe parcursul urcarii – si prin padure, si prin tunel - veti vedea multe locuri minunate…. este si o gara intermediara unde locomotiva se aprovizioneaza cu apa. Cand ajungeti sus trebuie neaparat sa va rezervati biletul pentru coborare (spuneti la casa la ce ora intentionati sa coborati…aceasta ora trebuie respectata) …. vor fi anunturi in gara la sosire – sa nu uitati!!! .

In fiecare joi (in iunie, iulie si august) puteti admira apusul de soare de pe varf …. la ora 18 urca un tren si coboara la 21. 30.

Bineinteles ca veti gasi restaurant cu terasa unde puteti bea o cafea/suc/bere, iar in acest timp savurati peisajul (cu ajutorul pozelor puse de mine sper sa va faceti o idée).

schafbergbahn

2. 3seentour - aceasta excursie va poarta printr-o zona de vis – veti vedea 3 lacuri cu ape foarte curate Grundlsee, Toplitzsee, Kammersee. Excursia incepe in Grundlsee de unde veti lua un vapor cu care veti strabate cei 6 km ai lacului pana in satul Gossl (aici la debarcader studiati orarul vaporaselor pentru intoarcere-nu sunteti obligati sa va intoarceti imediat). De aici exista doua variante: fie mergeti pe jos prin padure circa 20 de minute, fie luati o sareta trasa de cai pana la urmatorul lac Toplitzsee (eu am mers pe jos la dus si cu sareta la intors).

Odata ajunsi la Toplitzsee veti admira pestii in apa cristalina a lacului si veti lua o lotca cu motor cu care veti merge circa 15-20 de minute. Pe drum veti putea admira o cascada si puteti inhala numai aer curat. Odata ajunsi veti merge pe jos circa 5 minute prin padure pana la ultimul lac Kammersee. Aici aveti bancute pentru relaxare…. nu stati foarte mult pentru ca trebuie sa va intoarceti cu aceeasi lotca (cea cu care ati venit). Noi nu am inteles acest lucru si am ratat plecarea…am avut noroc ca urmatoarea lotca nu era asa plina si am reusit sa plecam. Nu am regretat intarzierea, deoarece e minunat sa stai pe malul apei, in linistea desavarsita de acolo si sa admiri peisajul. Durata excursiei aprox. 3-4 ore.

3-seen-tour

3.Lacul si orasul Hallstatt – un orasel de poveste asezat pe coasta muntelui cu casele asezate astfel incat ai impresia ca stau una peste alta. In Hallstatt nu este permis accesul cu masina – o lasati fie in parcarile din tunel (una pe fiecare sens), fie la marginea orasului. O plimbare prin sat este obligatorie ca si o plimbare pe lac (cu vaporul sau inchiriati o barca cu motor electric). De pe apa veti avea o vedere de ansamblu a modului cum sunt asezate casele (cele de pe malul lacului au si hangare pentru barci). Satul este in patrimoniul UNESCO si este o bijuterie (daca ajungeti acolo veti intelege de ce), cu stradute inguste, case vechi (dar bine intretinute) si un oficiu de turism unde puteti cere detalii. Tot de aici puteti urca cu un funicular la mina de sare ( (este similara celei din Hallein – deci daca vedeti una din ele este suficient) sau puteti admira panorama de pe terasa unui restaurant.

hallstatt

4. Dachstein icecave – pesterile de gheata Dachstein (telecabina se ia din Obertraun-5km de Hallstatt – daca sunteti prin zona puteti intra (asta daca nu ati fost la Eisriesenwelt) – eu nu am intrat pentru ca am vazut cealalta pestera de gheata.

dachsteinwelterbe

5. Five fingers - De la pestera de gheata puteti lua inca o telecabina pana la Krippenstein (2110m altitudine) si mergeti circa 15 minute pe jos pana la platforma “five fingers’’ – este o platforma cu cinci ‘’degete’’ (unul din ele are podeaua de sticla - cei care stau bine cu ‘’pompa’’ pot sta pe acest deget) suspendata deasupra unui gol de cateva sute de metri. De aici aveti o panorama de vis asupra lacului Hallstatt, satului Obertraun si muntilor care vegheaza zona. Trebuie urcat doar daca aveti vreme buna – veti avea o priveliste de zeci de km (deh... la ei nu e pacla). Tot de la Krippenstein veti vedea in toata splendoarea ghetarul Dachstein (3004m). Pentru doritori exista posibilitatea de a face o multime de trasee marcate. Dupa parerea mea acest obiectiv nu trebuie sa lipseasca din program.

dachsteinwelterbe

6 Gosausee – este poate cel mai frumos lac al zonei cu ghetarul Dachstein in fundal (este alta vedere a ghetarului decat cea de la Krippenstein). Muntii Gosaukamm vegheaza lacul si reprezinta emblema zonei. Puteti face turul lacului – dureaza 60-75 de minute. Desi lacul este glaciar, totusi am vazut localnici care faceau baie. De asemenea se poate inchiria o barca pentru o plimbare pe lac. Tot de aici puteti urca cu telecabina pana la 1800m de unde veti vedea in toata splendoarea ghetarul Dachstein si muntii Gosaukamm (ca niste zimti – voi pune poze). De la statia de sus a telecabinei puteti face o plimbare de circa 30 minute pana la o cabana din apropiere, unde la un carnat si o bere admirati peisajul.

gosau

7. Koppenbrüller Cave – este o pestera langa satul Obertraun (in link vedeti intrarea). Turul cu ghid (primiti lanterna la intrare) dureaza circa o ora (luati haine mai groase – e racoare bine... nu va bazati pe faptul ca e vara). Intr-una din salile pesterii veti vedea 3 tobe (de diferite marimi) asezate chiar sub locuri de unde picura apa…fiecare scoate altfel de sunet (o chestie interesanta). Tot in pestera veti auzi vuietul unui parau subteran care formeaza si o cascada. Traseul dureaza circa o ora si este usor accesibil inclusiv si pentru copii.

dachsteinwelterbe

Alte recomandari: de vazut satele/localitatile Gosau-unde am stat 8 nopti la pretul de 35 euro/pers/noapte cu demipensiune- click aici

In Gosau unele pensiuni la care va cazati ofera acces gratuit la piscina din sat, si tot in sat (aproape de pensiunea la care am stat) veti gasi un tarc de cateva mii de metri patrati cu caprioare si cerbi care abia asteapta sa le dati sa manance din ramurile de pe marginea aleilor, Bad Ischl (cu un parc foarte frumos)

badischl

Grundlsee (pe malul lacului cu acelasi nume), Bad Aussee (sa incercati drumul din Obertraun spre Bad Aussee), St. Wolfgang-cu multe sensuri unice si case minunate (de aici puteti lua vaporasul pentru un tur de lac), St. Gilgen. Pentru doritori se poate urca cu masina pe drumul alpin Loser (cu taxa). loser

Cu siguranta sunt si alte atractii in zona, dar eu asta am vazut si asta va pot prezenta/recomanda. Ca sfat incercati sa va stabiliti ‘’tabara de baza’’ intr-un sat si sa vedeti tot ce se poate in zona respectiva. Nu alergati de la un obiectiv la altul, doar ca sa le bifati pe lista. Incercati sa va relaxati si sa va bucurati de peisajele minunate, de liniste, de aerul curat, de curatenia care domneste peste tot si nu in ultimul rand, de respectul cuvenit unui turist.

PS - nu m-am putut rezuma doar la 20 de poze...sper sa aveti rabdare sa le vedeti pe toate

Trimis de BOGDAN DSN in 29.03.10 21:38:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 11277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 P5- Lacul Gosau cu ghetarul Dachstein in fundal

krondia*
[29.03.10 22:05:59]

Multumim si pentru aceste impresii atat de utile. Foarte bine punctat. Felicitari si votul maxim!

pepsi70ro
[29.03.10 22:07:29]

Felicitari Bogdane, votul meu este prea putin pentru sufletul pe care l-ai pus in acest review.

Voi incerca sa pun cap-coada toate aceste impresii despre Austria, poate se leaga ceva si de capul meu si-ti voi urma recomandarile. Bravo!

webmasterXY*
[29.03.10 22:09:56]

@ BOGDAN DSN al treilea link nu vrea in nici un chip sa se miste, il mai poti pune aici intr-un ecou?

[29.03.10 22:10:11]

Va multumesc - ca de obicei cititorii mei fideli.

Stati sa vedeti pozele (vreo 26).

www.schafbergbahn.at

merge acum linkul?

webmasterXY*
[29.03.10 22:23:10]

Acum e ok!

krondia*
[29.03.10 22:26:21]

Asteptam si pozele. Eu am o anumita afinitate cu Austria si felul in care scrii este exact pe gustul meu. Apreciez claritatea, simplitatea si detaliile din impresiile tale si pentru sfaturile pe care ni le dai, strict legate de experienta ta, vei avea mereu un vot. Alles gute

[30.03.10 08:19:02]

webmaster - pozele inca nu pot fi vazute...este vreo problema?

Multumesc.

[30.03.10 08:22:20]

Bogdan, pozele nu au fost inca validate, insa ne vom ocupa cat de curand de asta.

ileanaxperta*
[30.03.10 17:40:01]

Bogdan, extrem de utile toate informatiile tale. Si eu fost in iarna lui 2008 prin cateva dintre zonele descrise de tine... Salzkamergut este o frumusete... chiar si iarna. Am fost si in Loser pt. cateva ore, unde am gasit zapada multa...Si-mi doresc un "return" acolo pe timp de vara...

Iar cuvintele si pozele tale descriu cel mai bine asta. Ai puncte si de la mine... bravo!

pepsi70ro
[30.03.10 18:02:40]

Mama ce poze Bogdanele, superbe! Felicitari!

Dimineata n-am apucat sa le vad, dar acum m-ai zapacit cu tot. Nu te mai pot vota ca am facut-o de ieri, dar iti pot confirma faptul ca la urmatoarea intalnire AFA tu vei fi fotograful sef. Felicitari!

Sanziana
[31.03.10 00:50:10]

m-ai pierdut la a doua denumire cu tenta austriaca

N-ai vrea mai bine sa faci grupuri si sa le plimbi pe acolo?Te ajut cu organizarea.

pana atunci, votul meu

[31.03.10 18:41:44]

va multumesc tuturor pentru aprecieri - ma bucur ca sunt utile informatiile si sper sa beneficieze de ele cat mai multi useri AFA. Pozele sunt alese/selectate cu grija (na... ca vorbesc ca in reclame) si puteam pune inca pe atatea.

ileana - eu am fost o singura data iarna (revelion 2008/2009 la Salzburg), in rest doar vara. Ar fi super sa mergi vara si sa stai prin zona mai mult (6-8 zile).

pepsi - daca erai si tu cu aparatul tau, sigur ieseau mai bine (poate mergem odata impreuna)

sanziana - mi-ar place tare mult sa fac ceea ce spui tu (grupuri)... ma gandesc de ceva timp la asa ceva, dar imi trebuie ''o pila'' la o agentie de turism.

cc_iordachescu
[31.03.10 18:53:05]

M-ai "innbolnavit"! Numai ... Gata... Sterg primele 10 destinatii de anvergura sta de pe lista sa ii fac loc. Pozele sunt mortale (si am o experienta de 25 ani in fotografie montana!).

Esti un om bogat, Bogdane, sa traiesti!

Tot respectul pentru modul cum tratezi subiectul!

cristi_an3000
[31.03.10 19:04:42]

mie-mi zici, cc!!!

eu deja am rezervare pt la vara, incercam un mini-circuit, decamdata avem rezervate 2 nopti in Obertraun. am fost in iarna 2008/2009 si speram sa ajung si in aceasta iarna care tocmai a trecut dar nu am reusit. am amanat rezervarea pt aceasta vara si am zis ca gata, o sa mergem no matter what.

abia astept sa vad platforma 5-fingers, ala e principalul obiectiv pt care merg. cand am fost noi am urcat pana sus pe Krippenstein la schi, dar poteca de acces spre 5-Fingers este inchisa pe timp de iarna (doar din mai pana in octombrie se viziteaza 5-Fingers)

[31.03.10 19:41:44]

cc- ma bucur ca te-am ''imbolnavit''. Multumesc pentru aprecieri.Poza in care se vede peisajul pe care-l zaream de la balconul camerei in fiecare dimineata a ''tronat'' pe laptop multe luni.

Hai sa va zic ceva amuzant: un prieten caruia i-am aratat/povestit 3 ani la rand pe unde am fost, a ''cedat nervos'' in al 4-lea si a zis ca s-a saturat doar sa auda si sa vada poze...vrea ''live'' si merge cu mine... am fost impreuna in concediu in povestea de mai sus, iar anul urmator(cred ca i-a placut,nu) a fost singur unde am fost si eu in 2006 (Ischgl)... fac eu un review si de acolo (cu landul Tirol).

cristi an3000 - ce ma mira este faptul ca five fingers nu era la acea data foarte promovata... eu am scotocit destul de mult prin site-uri.

Stabiliti un sat ca tabara de baza si vedeti ce se poate in zona... cred ca este mai bine decat 2 zile aici, 2 zile dincolo si alte 3 zile in alt loc... parerea mea... care este.

[31.03.10 20:16:03]

superbe poze! sper sa-ti placa melodia atasata Bogdan, daca nu, putem schimba suntem deschisi la orice sugestie!

[31.03.10 20:31:32]

webmaster13 - este ok melodia. Multumesc.

mamimiha*
[16.07.10 13:39:46]

BUna,

Peste o saptamana plecam in Austria - zona Salzkammergut si toate rewieu-urile tale ne sunt de real folos (de, esti specialistul in Austria de pe AFA). Am o intrebare: spuneai ca daca ne luam card avem gratuitate la telecabine dar pe site-ul lor nu e decat o reducere de 1.5 - 3 euro la toate tichetele. Stii ceva? Exista un alt card mai avantajos? Multumesc

[16.07.10 22:04:46]

Cred ca faci o confuzie: gratuitate ai cu salzburgerland card... este altceva decat salzkammergutcard (cu asta ai reducere 30% la obiective).

click aici

aici ai gratuitate la peste 190 de atractii (inclusiv Salzburg)

click aici

cu asta ai reducere 30% la 130 de atractii turistice

vacanta placuta si te asteptam cu impresii si poze

tuscuta
[30.08.10 15:39:21]

@BOGDAN DSN

In primul rând... votul meu, Bogdane!!

Am incercat sa-ti urmez sfatul, am booking impreuna cu sotia mea pt 2 nopti langa St. Wolfgangin-Abersee-Haus Seehof incepând cu 15 sept. Sper sa fi facut o alegere buna, nu stiu nici un review despre aceasta pensiune, dar a fost singura cazare gasita pe site-uri de rezervari.

In afara de toate informatiile tale atât de utile legate de ac. zona, si pe care le-am si listat, te rog, daca ai 2 minute libere, sugereaza-mi ceva programe, obiective, trasee, sfaturi, pornind de la "tabara mea de baza"! De exemplu, cui sa ma adresez pt a-ti urma traseul? Sau, exista organizari de excursii, de plimbari cu vaporasul? ... Daca da, unde le pot contacta? ... Iti multumesc anticipat!!

[05.09.10 09:07:23]

tuscuta - in primul rand, cum ajungi acolo, te duci la oficiul de turism din sat si vei primi harti, pliante cu tot ce vrei sa stii. Avand in vedere ca stai extrem de putin este greu de ales (nu stiu ce ti-ar place). Eu zic sa mergi cu trenuletul din St. Wolfgang si poate o plimbare cu vaporasul pe lac, iar seara plimbare prin sat. A doua zi sa mergi la Hallstatt (poate urci si la ''five fingers'') si la Gosausee.

Nu era nevoie sa cauti pe site-uri de rezervari, aproape fiecare sat are site propriu cu info despre zona, cazari, locuri de luat masa etc.

rebek_mng
[12.07.15 16:29:28]

@BOGDAN DSN: Bună

Cum ajungem la Gosau see?

[12.07.15 21:11:25]

@rebek_mng - Buna, de unde vrei sa ajungi?

Conteaza de unde vii... daca vii de la Salzburg ai de ales intre mai multe variante:

google.ro/maps/dir/Salzbu ... 17!2d47.5286719

Daca vii din sud

google.ro/maps/dir/Graz,+ ... 715!2d47.533196

Mai multe detalii nu ar strica atunci cand ceri informatii.

rebek_mng
[13.07.15 10:26:16]

@BOGDAN DSN:

Ai dreptate. Noi o sa fim cazati in Bad Goisern si as vrea sa vizitam lacul. Vroiam sa stiu daca se poate ajunge cu masina pana acolo. Fiind cu bebe mic nu cred ca o sa urcam cu telecabina. Merci pt raspuns

BOGDAN DSN, krondia*, mamimiha*, rebek_mng
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Salzkammergut: