ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2010
JUL-2007
3 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Pacat de zona

Am avut bilet la acest hotel. Au incurcat camerele, pana la urma s-au aranjat lucrurile. Preturi erau cam scumpe la restaurant dar compensau cu portiile mari, insa f putine feluri de mancare. In meniu erau vreo 4 pagini cu bauturi si una cu cirbe, felul doi si desert.

Zona superba insa pana am ajuns cu masina, ne-au trecut toate apele, drumul era lat cat maxim o masina mica si in jos rapa.

Hotelul era si in renovare cand am fost noi si au un foisor afara unde tin petreceri si au tinut petrecere cu o singura persoana, deoarece celelate persone plecasera, pana la 2 dimineata cand nu am mai putu si am sunat la receptie si pana nu i-am amenintat cu politia nu au incetat cu scandalul. Si asta in seara de vineri, sambata si duminica, adica 3 nopti din sejur.

Piscina era mica si avea un aparat de hidromasaj dar care in doua zile s-a stricat. Aparatele de fitness, din 6, 3 erau stricate.

Restaurantul dragut dar chelnerii cam fara bunsimt. Se plangeau de salarii si de cate ore muncest, si pe buna dreptate, dar aveam eu de suferit si nu patronul. Daca nu dadeai spaga statea si o jumatate de ora pana aduceau ciorba, nu zic felul doi. Alta problema era ca desi aveau doar 5 tipuri di felul doi, variatiuni de pui sau porc la gratar, ceaun, etc. trebuia totusi sa intrebi ce au. Spunea ca sunt aprovizionati doar 1 pe saptamana, asta daca ajungea camionul, ca se mai intamplau si accidente. Intr-o zi am cerut cartofi dar chelnarul a spus ca nu au ca n-a venit camionul, asa ca am luat orez pe post de garnitura. A doua zi intreb la deruta de cartofi si imi zice ca da, ca au. atunci eu il intreb pe chelner cum de au ca ieri nu au avut si camionul nu a venit. Raspunsul chelnerului zambind: "nu a avut chef bucatarul sa curete cartofi". Asta este turismul romanesc.

Pacat de zona ca este superba si hotelul dar ar trebui un management strain.

In camere curat, am avut o camera dubla si una single, dar nu stiu cum cea care facea curatenie a uitat un tip de deo sub televizor. Si alte comentarii ale celor de la receptie...

Distractie... aveau masa de ping-pong dar palete rupte si biliard dar mesele rupte, jalnice.

Trimis de amalyca in 29.03.10 21:08:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOROENI.

VIZUALIZĂRI: 3770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 langa hotel catre telecabina era un punct al Jandarmeriei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

pepsi70ro [29.03.10 21:39:13] »

Sa vezi cum te trec toate apele cand urci cu masina ta personala si dupa fiecare kilometru simti ca se face mai usoara. Mai pierzi o toba, un capac de roti, se mai sparge un proiector, mai faci o pana. Te mai pierde sotia pe drum nervoasa... )

Daca drumul ar fi fost mai accesibil sa vezi ce s-ar mai fi pierdut din farmecul zonei.

Felicitari pentru obiectivitatea din review!

georgiana [29.03.10 21:43:57] »

Imi pare rau sa aud astfel de lucruri ca exista in turismul romanesc!

Si imi pare rau ca tu a trebuit sa treci prin asa ceva, si eu l-as fi pus, politicos, la punct.

Si eu am avut doar o data probleme cu un chelner obraznic in Predeal, care descarca marfa ca un impertinent si eu ma uitam la farfuria mea de mancare care astepta la ghiseul de la bucatarie sa fie adusa la masa de cineva si el era preocupat de a descarca lazile de bere.

Intr-un final, obosit, nervos si transpirat, fara sa vad ca se duce sa se spele pe maini, binevoieste sa vina sa ne aduca mancarea, dar deja sotul meu, parasise restaurantul si urcase in camera. Ii trecuse brusc si foamea si tot!

Si eu am fost cazata la Hotel Pestera, dar am fost foarte multumita, asta cu un an cred inaintea ta.

piti [29.03.10 21:57:28] »

Exact @georgiana, in 2006, @mireluta in 2008 tot OK. De partea cealalta @amalyca nu e multumita ca si @ionescunic si @dragos in ecouri (e drept mai vechi).

Nu contest veridicitatea celor expuse de voi. Greu de tras o concluzie, la cazare si masa ma refer ca drumul e clar.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [29.03.10 22:09:01] »

eu amfostacolo in epoca anterioara, deci teoretic se pot ignora amintirile.

de ce doar teoretic? pentru ca oamenii nu se schimba peste noapte si, din pacate, am observat o tendinta de continuitate in mai toate locurile vizitate in ceea ce priveste mentalitatile...

piti [29.03.10 22:25:55] »

Adevarat. Si impresiile mele dateaza din 1977 (mosule ce tanar esti...), pe vremea cand lacul de acumulare nu exista (Scropoasa parca e numele) si treceam si vizitam la picior prin vale si Cheile Tatarului. Am ajuns chiar si la pestera Ratei, e adevarat pe o mica portiune la intrare.

Faza cu coada de persoane care asteptau la cazare e perfect adevarata.

Una de prin acele vremuri: cazare la cabana Babele, camera comuna 20 de paturi, eu jos cu tatal meu (doi in pat) deasupra noastra in patul suprapus tot tata si fiu. Noaptea vecinii nostrii nu au mai iesit din camera la toaleta, rezolvand problema intr-o sticla. Foindu-se prin pat au rasturnat continutul pe... noi. Dimineata nu stiam de ce eram uzi, pana intr-un tarziu ne-am dat seama. Persoanele mai sensibile sa ma scuze.

danieltanase* [29.03.10 23:05:43] »

Eu am o alta parere despre hotelul acesta. Am fost cazat acolo in doua perioade diferite, inainte si dupa renovare. Prima data (inainte de renovare) am ajuns acolo dupa ce am urcat (pe jos) de la cabana Poiana Izvoarelor pana la VF. Omu si apoi am coborat la Pestera. In conditiile in care nu aveam o conditie fizica deosebita si dupa foarte multe ore de mers, hotelul ni s-a parut o minune. Chiar daca am dormit intr-un loc undeva la o mansarda, 2 in pat si intr-o camera cu peste 10 persoane. Eram studenti si am trecut peste toate aceste inconveniente. A doua zi ne-am continuat drumul si am ramas cu o amintire deosebit de placuta despre hotelul de la Pestera.

A doua oara am fost dupa renovare si am fost turisti de telecabina. Am dormit acolo doua nopti. In camera a fost un pic cam frig dar fiind octombrie si la munte, am stat mai bine imbracati in camera si s-a rezolvat problema. Referitor la masa nu am avut asteptari foarte mari dar am apelat la alta varianta. Am facut mai multa miscare (prin imprejurimi, la pestera si un drum pana la Padina) si am mancat la cabana Padina unde mancarea ni s-a parut delicioasa (sunt convins ca poate, pentru aceeasi mancare, in Bucuresti as face reclamatie la OPC). Totul depinde de imprejurari: companie, anotimp, stare de spirit.

Am fost si o a 3a oara in zona, insa nu ne-am cazat. Am plecat din Bucuresti decisi sa urcam din Sinaia pe jos si pana seara sa ne intoarcem, dar pe drum (vai, puturosii de noi) am decis sa mergem pana acolo cu masina. Drumul a fost un cosmar (nu pentru ca era ingust dar pt ca era cumplit de stricat si noi avem o masina cu garda joasa, un Citroen C4), am respirat aer curat si ca niste oraseni ignoranti ce am fost ne-am intors repede in civilizatie.

O parere: daca vrei sa descoperi farmecul muntelui, mergi mult pe jos si apeleaza la variante de cazare mai simple.

danaches2003 [30.03.10 11:42:00] »

Am citit toate parerile, si asa cum este si normal, am vazut ca sunt impartite. Probabil ca depinde fiecare ce asteptari are. Rugamintea mea este ca cineva care a fost cat mai de curand (2009-2010) sa spuna in ce stare este drumul, pentru ca avem acesta zona pe lista de sejururi, insa am inteles ca drumul nu este unul tocmai accesibil. Iar de mers pe jos nici nu se pune problema deoarece traseele montane le-am facut in tinerete cand nu aveam o "remorcuta" superba, care dupa 30 de minute spune ca il dor piciorusele. Si nu il vad pe sotul meu sa urce pe munte cu baiatul in spate.

Multumesc!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.03.10 11:58:03] »

drumul de la Babe (unde urci cu telecabina) e relativ usor si nu foarte lung; la coborare este ok. iar la plecare, exista si de acolo telecabina pana la Babe...

si nu-i musai sa-l tina in spate - s-au inventat rucsace speciale! sta copilu'n alea ca la cinema!

mirelutza [30.03.10 12:07:35] »

Am fost in mai 2008 si mie personal mi-a placut chiar foarte mult; am scris review-ul pe acesta tema cu titlul " Ceva deosebit! " In mai anul urmator anului cand ai fost tu... piscina era la fel de mica dar functiona hidromasajul, aparatele de fitness nu erau stricate (noi le-am folosit), chelnerii draguti, camerele faine... vezi impresia! Cred ca din 2007 s-au schimbat in bine treburile; apoi pestera ialomitei care e de vis, acea manstire din zona, peisajele... in general vad ce e bun in jur si incerc sa nu dau prea mare importanta partilor negative...

danaches2003 [30.03.10 12:24:20] »

Probabil ca vom merge indiferent de starea drumului tocmai datorita unor impresii ca cele postate de mirelutza. Noi stim ca aceasta comunitate este cerebrala iar cand pe AFA se spune ca se merita sa mergi, apoi mergi ca nu-i tocmeala, iar finalul este sigur unul fericit!

@Dragos: o sa caut sigur un astfel de rucsac special ca tare mi-e mila de sotul, saracul ..Iar juniorul are 3 ani si jumatate si 22 de kg, asa ca sotul se miscoreaza cu cativa mm la fiecare astfel de deplasare!

mariussmg [25.04.10 19:37:10] »

stiti cum este drumul catre hotel pestera ?

mirelutza [25.04.10 19:43:00] »

parca ai merge cu tractorul... ; gropi, drum forestier partial amenajat, sa ai o masina buna ca sa reziste si sa nu pleci dupa ploaie ca... intelegi. Sper ca nu te-am speriat prea tare, dar tot stresul drumului e compensat de un peisaj de vis, iar cand ajungi o sa gasesti parcarea plina, spre marea ta uimire!!!

amalyca [25.04.10 20:03:22] »

Pt cei care vor sa mearga, zona este superba, hotelul este bun dinpunct de vedere al constructiei si al dotarilor dar omul sfinteste locul. Ceea ce poti vedea pe drum pana ajungi, peisajul, barajul... sunt deosebite cat si pestera, pe care am vizitat-o cu pitaca mea de 3 ani. Merita vizitat. Noi am avut si o problema, adica sotul s-a ales cu o rana pe cornee si in a 3-a zi sejurului avea ochiu rosu. Rana putea fi de la drum, deoarece este mult praf, a condus cu geamul deschis si poate i-a sarit ceva in ochi, sau de la gratarul pe care l-am facut prin padure. Si uite asa a trebuit sa cautam un oftalmolog in zona. Asa ca am mers la punctul de ajutor de pe Platou dar nu stiuau ce sa faca. De condus nu mai putea sa conduca iar eu nu m-am aventurat, asa ca am luat telecabina pana la Babele si de acolo in Busteni si am intrebat in statiune si ni s-a spus ca nu exista nici un oftalmolog in zonele turistice: Busteni, Azuga, Predeal, etc. Ni s-a spus ca ori mergem la Brasov ori la Bucuresti. Asa ca ma intrebam daca sa mergem acasa, la Bucuresti.

Pana la urma dupa mai multe aventuri s-a rezolvat dar aceasta patanie vreau sa fie ca un aviz amatorilor.

Am vazut pozele puse pe net si vreau sa va punctez ca eu m-am axat pe descrierea hotelului si nu neaparat a zonei.

Totusi macar o data trebuie sa ajungeti macar pentru zona.

ionescunic [25.04.10 20:55:35] »

@Piti; sunt doua lacuri de acumulare unul mare pe drumul spre Hotel chiar in dreptul cabanei Bolboci terminat in 86-87 care se numeste Lacul Bolboci si altul mult mai mic dar la o ora de mers pe jos prin padure, cel la care te referi tu, care se numeste Scropoasa, acolo e si o cabana care are acelasi nume. La Scropoasa se poate ajunge prin doua parti: 1. din drumul spre hotel se face in stanga un drumeag, aproape de cabana Zanoaga, pe malurile unui paraias foarte dragut care face multe piscine naturale destul de adanci si cascade, drum de o ora

2. Din Moroieni se face stanga cu masina la o intersectie unde scrie mare Fabrica de APA (genul vand fan) si se merge pana se ajunge in fundatura la o tabara de elevi, se parcheaza acolo si mai departe nu e decat carare de munte care ajunge la Scropoasa prin sens opus in 2 ore de urcus nu foarte greu, singura problema fiind ursii pe care noi nu i-am vazut. Lacul Scropoasa e superb, zona este deosebita si foarte putin vizitata.

mariussmg [29.04.10 17:15:27] »

multumesc de informatie

sper sa nu aprobleme

amalyca, danaches2003, danieltanase*, georgiana, ionescunic, mariussmg, mirelutza, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Hotel [Padina, Parcul Natural Bucegi]: