ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2017
ÎNSCRIS: 27.04.10
APR-2017

încărcat de pe telefon!

Din nou în Albena!

Pentru că nu ne-am petrecut de mulți ani Paştele la vecini, ne-am propus, din noiembrie 2016, să căutăm o ofertă bună!

Deşi Aqua Club avea cam aceleaşi prețuri cu Kaliakra, am zis să alegem prima variantă pentru că la Kaliakra mai fusesem de-un întâi de mai ????

Drumul a decurs fără probleme, la vamă nu am stat mai mult de 15 minute, nu l-am ascultat pe vameşul bulgar care ne-a trimis după vignetă la o stație peco şi ne-am încăpățânat să stăm la coada de la ghereta din vamă (nu a durat mai mult de 20 de minute).

La hotel am ajuns în jurul orei 11 ceea ce mi-a permis să aleg un loc de parcare! L-am ales atât de bine încât până în ultima zi nici nu m-am putut apropia de maşină! ????

Cazarea s-a făcut rapid şi am primit o cameră deasupra recepției. Am apelat la serviciile bellboy-ului (un domn între două vârste) să ne indice camera, dar cred că el era mai bulversat decât noi pentru că după ce ne-a dus în două aripi, a văzut şi litera din fața cifrei camerei şi am ajuns pe drumul cel bun!

Camera era relativ micuță, mobilată în culori plăcute, curată, cu un tv bine poziționat pe perete şi... friguroasă! Am încercat tot felul de combinații pentru a seta aerul condiționat, dar tot nu se încălzea! M-a ajutat filmulețul de pe youtube şi, noaptea, am simțit că se încălzeşte!

Baia era foarte curată, dotată cu săpunuri, geluri de duş, uscător de păr şi prosoape.

Balconul este generos şi cred că vara sunt foarte comode cele două scaune... noi nu le-am folosit din cauza condițiilor meteo!

Camerista a intrat zilnic şi a aranjat paturile, a dus gunoiul şi a suplimentat consumabilele din baie!

Restaurantul s-a dovedit a fi neîncăpator, fie că era la mic dejun, prânz sau cină, asta probabil datorită faptului că terasele (2 la număr) erau evitate din cauza frigului şi a ploii.

Mâncarea mi s-a părut calitativ superioară celei de la Dobrotitsa (eterna noastră iubire????). Se formau ceva cozi prin zona de clătite/grătar, dar nu deranjante.

Am apreciat (excesiv????) gogoselele cu topping de la terasa de afară.

Am văzut şi o echipă de animație, dar cred că vremea nu i-a lăsat să-şi facă programul aşa cum doreau.

In prima zi de Paşte am fost întâmpinați, în restaurant, cu ouă roşii, pască şi cozonac.

La cină, o formație întreținea atmosfera din restaurant.

Albena mi s-a părut că e într-o puternică transformare în bine, sper eu! Am văzut că se fac rezervări pentru noul hotel din centrul statiunii, dar acum erau la faza de turnat betoane!

Am intrat şi in aquapark:frumos, dar cred că atunci când are apă e şi mai frumos????

Singurul incovenient al acestui sejur a fost vremea! Dacă sâmbătă am putut să ne bucurăm de soare şi am renunțat la câteva rânduri de haine, duminică şi luni vremea a schimbat foaia şi a fost frig rău de tot!

Cred că acest hotel merita avut în vedere de cei care preferă toboganele şi piscinele aquaparkului. Pentru cei care merg la mare pentru mare????, e cam departe de plajă.

Scopul sejurului a fost îndeplinit: ne-am plimbat, ne-am odihnit şi am venit cu bateriile încărcate!

Trimis de cosminap in 23.04.17 10:00:12
Validat / Publicat: 23.04.17 10:39:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2122 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Am fost întâmpinați cu ouă vopsite!

[23.04.17 11:22:44]

@cosminap:

Pe mine nu m-a îndrumat nimeni spre vreo benzinărie, pentru că ascultam şi sigur nu mă încăpăţânam să stau la coadă în vamă, dar acum am văzut mersul lucrurilor şi u voi mai greşi .

Am apreciat (excesiv????) gogoselele cu topping de la terasa de afară.

Am trecut şi eu pe acolo şi am apreciat gogoşelele . Aveam nevoie de energie ca să-mi revin după drumul lung în urcare până la Ralitse

Am vizitat şi eu aquaparkul cu o zi înaintea ta. Chiar mă gândeam cum ar fi să mă apuc să scriu despre AquaMania fără aqua

[23.04.17 11:54:47]

@cosminap: Iar eu am privit în urmă cu nostalgie! Am stat în hotelul ăla, vara! Mie mi-a plăcut mult! Am simțit VACANȚA, deși eram într-o perooadă aglomerată din toate punctele de vedere! Mă bucur că și vouă v-a plăcut!

[23.04.17 12:12:26]

@nicole33: Aquaparkul cred că are nevoie deja de nişte reparații. Am văzut semne de uzură pe la trepte, pe la pavaje! Am avut ocazia să studiez fundul piscinelor ????

Dan&Ema
    [23.04.17 13:27:23]

@cosminap:

Daca scopul sejurului a fost indeplinit inseamna ca ati incarcat bateriile pana la urmatoarea iesire. Felicitari pentru articol!

[23.04.17 13:47:27]

@Dan&Ema: Mulțumim!

Pentru următoarea ieşire am nevoie de baterii super-încărcate, eventual şi de baterie externă????, pentru că sejurul va fi la Didim! Şi va fi pentru prima dată Turcia!

[23.04.17 15:00:46]

@cosminap: Ohoo! Baftă și atenție mare!

[23.04.17 15:11:08]

@cosminap:

Felicitări! O decizie înţeleaptă. Vei vedea că este cu totul altă mâncare de peşte faţă de Dobrotitsa, de exemplu.

Ce hotel ai ales?

Şi va fi pentru prima dată Turcia!

Mare atenţie! Turcia provoacă dependenţă. Îţi spun din proprie experienţă şi mai sunt şi alţii aici pe site care pot confirma

[23.04.17 15:18:43]

@nicole33: hihi????????????dependentă zici?! Dacă si la mine ai facut referire, 100% sunt de acord!

[23.04.17 15:28:05]

@maria55:

Ştiam că n-ai să mă contrazici

Normal că şi la tine. Imediat te-ai simţit cu musca pe... Zozo

[23.04.17 15:33:55]

@nicole33: ????cum sa te contrazic??! Păi o fi maria55 fan Grecia, Bulgaria... da'când e vorba de Turcia, deja e... love!!!

[23.04.17 15:47:53]

@Zoazore: Mulțumim!

Atenție... la ce?!? Stiu că sunt "atenționări" pentru zonă, dar poate totul va fi ????!

[23.04.17 15:51:19]

@nicole33: Am ales Aquasis. Sper să fie pe măsura aşteptărilor!

[23.04.17 15:52:19]

@cosminap: nu "poate" ci sigur are sa fie foarte bine! Atentionările sunt ok atât timp cât vizitezi o tară straină, nu doar Turcia! Iar aici vorbim de Didim si nu de Ankara!!!

[23.04.17 15:56:39]

@maria55: Orice încurajare îmi prinde bine, dar una venită din partea unui fan înrăit Turcia îmi spulberă orice îndoială!!!

Sper! ????

[23.04.17 16:02:56]

@cosminap: bravo, asa te vreau! Vorbim noi la intoarcerea voastra din Didim! Si dacă n-ai sa renunti tu la alte vacante prin apropire, in favoarea Turciei, sa-mi spui mie si lu'@nicole33... "cuțu"????????????

Eu am in "vedere" un Istanbul pentru iunie si... in toamna, Antalya!

Nu am buget pentru câte vizite as face pe la ăstia!! ????

[23.04.17 16:10:53]

@maria55: Mai am până la faza de "spus cuțu", încă sunt în faza de "burete" care absoarbe orice informație!

[23.04.17 16:17:36]

@cosminap: ”Burețel”, ia aminte la TOATE articolele ”turcoaicelor” astea două! Va fi bine, ai să vezi!

[23.04.17 16:34:06]

@Zoazore: ????

[23.04.17 23:31:10]

@cosminap:

Am ales Aquasis. Sper să fie pe măsura aşteptărilor!

Ai ales bine. Este un hotel nou, deschis anul trecut, cu un teritoriu imens.

Aquaparkul este nou şi interesant. Sigur îţi va plăcea.

Plaja este ok cu nisip. Îţi recomand să intri în mare în zona din mijlocul plajei. Acolo găseşti intrare foarte lină şi nisip, lateralele nefiind la fel.

Am stat la Aquasis anul trecut la vreo cinci săptămâni de la deschidere. Mie mi-a plăcut, dar nu aş reveni, deoarece am avut o mare problemă cu vântul care a bătut continuu în perioada sejurului meu. Poate alţii, în altă perioadă, vor fi mai norocoşi decât mine.

Dacă aşteptările tale vor fi pe măsura preţului plătit, ai toate şansele să ai un sejur de vis. Dacă te aştepţi să primeşti la Aquasis caviar de trei ori pe zi, îţi garantez că nu se va întâmpla asta.

[24.04.17 06:34:58]

@nicole33: Mi-am asumat minusurile: vântul şi lipsa vegetației. Cât despre caviar... nici acasă nu-l prea am în meniu????

Diferența de preț între Bulgaria (3 adulți) şi Turcia nu este exagerată. Mai e costul transportului plus cazările intermediare, dar e ceva nou pentru noi aşa că mi-am asumat şi plusurile astea????

[27.04.17 16:29:44]

@cosminap: Am citit cu mare placere articolul si cu mare amuzament ecourile, insa hai sa incepem cu inceputul, adica cu hotelul care mie imi place foarte mult (dovada ca am stat la ei de 7 ori in ultimii 8 ani). Nu ai spus in corp de cladire ai stat (A, B, C, D, E) nu ca ar conta, voiam doar sa te localizez mai bine iar mentionarea spatiului generos al balconului este valabila doar pentru etajul la care ai stat, daca stateai un etaj mai sus balcoanele erau mai mici . Daca ai avut vedere la Aquamania ai stat probabil in B sau C, insa nici asta nu conteaza, conteaza doar ca ti-a placut.

Noi am ales mereu acel hotel pentru faptul ca acolo zona este mai umbrita si astfel fugeam ceva mai mult de soare, iar dupa ce a fost pus in circuit Aquamania, baietii mei erau nelipsiti de acolo.

Parca incepe sa mi se faca pofta de astfel de locuri, astfel incat mai bine ma opresc aici, felicitari, votat cu mare placere.

[27.04.17 16:42:53]

@mishu: Am stat în corpul A, la etajul 1, exact deasupra recepției!

Mulțumesc pentru vot!

cosminap, Dan&Ema, maria55, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):