ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    APR-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 4, 7

Spotlight

Nu pot sa cred asa coincidente. Cred ca am intrat pe frecventa.

M-am blocat in trafic. Pe Calea Victoriei, in fata la Ateneu. O puzderie de oameni. Puteai crede ca vine revelionul numai ca nu suferim de frig. In jurul meu – replici – e festival, e festival…

Ce Doame, iarta-ma de festival??? De saptamai tot scarman site-urile de profil si n-am gasit nici un festival.

Iata, mi-a scapat.

Spotlight spotlightfestival.ro

Pfaaaii de mine… cum am putut rata asa ceva? Macar bine ca am prins ultima seara si nu am aflat dupa…

Libertatea ne spune:

“Festivalul Internațional al Luminii 2017 – Spotlight, organizat de Primăria Municipiului București prin ARCUB, revine între 20 și 23 aprilie, cu o nouă ediție ce reinterpretează peisajul urban bucureștean prin intermediul artei digitale și multimedia. În fiecare zi de festival, de la ora 20:30 la 23:00, Calea Victoriei devine pietonală între Muzeul Național de Artă al României și Splaiul Independenței, unde peste 20 de instalații, proiecții și sesiuni de video mapping transformă zona într-un gigant spațiu expozițional. ”

Si eu habar nu am avut…

Deasemenea

“Monumentele de arhitectură de pe Calea Victoriei – Palatul CEC, Cercul Militar Naţional, Biblioteca Centrală Universitară, Palatul Telefoanelor – vor fi puse în lumină de proiectoare cu lasere, un Fiat va fi transformat în acvariu luminos, „Gardienii Timpului”, din Germania, vor străjui coloanele Muzeului Naţional de Istorie, iar picturile lui Ştefan Luchian vor fi piese centrale pe Grand Hotel du Boulevard, la Festivalul Internaţional al Luminii 2017. ”

Sursa: http://www.libertatea.ro/stiri/spotlight-festivalul-international-al-luminii-2017-va-avea-loc-perioada-20-23-aprilie-1809207

Trec pe langa Biblioteca Centrala Universitara. Ceva ciudat – ma, parca nu arata asa.

Intr-adevar, caleidoscopul de lumii ce se vede pe cladire se datoreaza fascicolului colorat proiectat.

Traversez in fata la Muzeul Natioal de Arta al Romaniei si ma pierd in multime incercad sa depasesc cumva, coborad spre Palatul Postei, fara sa stiu unde exact este localizat festivalul si cum se poate inainta mai jos.

Si fix cand sunt langa cladirea muzeului vad ca peretii incep sa se sparga in mii de farame si sa se prauseasca. O iluzie optica fascinanta.

Ce puteam sa fac? M-am trezit cu spectacolul fix in fata mea, aveam loc rezervat in randul intai si-am aparut fix la ridicarea cortinei. Fabulos.

Daca mergeam special pentru asta nu reuseam asa sincronizare perfecta.

M-am lasat coplesita de magia mometului. Deja nu mai eram pe strada in Bucuresti, eram teleportata intr-o lume de trasformare si culoare. O holograma. Ce surpriza miraculoasa! Cui sa multumesc pentru asta?

Pe langa Magazinul Muzica, nici nu mai stii ce este inauntru si ce este afara. Decorurile din magazin se potrivesc atat de bine cu magia de afara ca nici nu-ti dai seama ca-s din doua povesti diferire. Care nu par diferite.

Din doua telefoane, unul era descarcat si celalalt pe moarte. Totusi, a avut bunavoita sa se alinieze cu magia momentului si sa reziste pana cand am epuizat spatiul din memorie cu inregistrari. O fi luna plina in seara asta… ca prea multe fantasme.

In orice caz, o seara magica, neasteptata, aparuta brusc din banalitatea unei plimari.

Ma emotioneaza cand un grup larg e impresionat de acelasi eveniment, de aceeasi stimuli. Se creaza asa o reactie de masa, cum se spune, mai mult decat suma componentelor.

Orasul plin de populatie imi da o senzatie de solidaritate. Pare un oras viu. In alte zile la ora asta – pe la asfintit si dupa – se itampla sa fie aproape pustiu.

Poate parea bizar ce spun dar sunt recuoscatoare. Nu stiu cui si de ce si cred ca nici nu are nici un fel de importanta. In orice caz impresia conteaza!!!

Recomand!

Trimis de danaeldreny* in 23.04.17 02:16:01
    Validat / Publicat: 23.04.17 09:14:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 639 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Spotlight - Calea Victoriei, Bucuresti

[23.04.17 15:36:42]

@danaeldreny: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

danaeldreny*AUTOR REVIEW
    [23.04.17 17:16:20]

@webmaster26: Cu scuzele de rigoare, ar trebui rotita si eu nu ma pricep la asta...

Cu multumiri...

[23.04.17 17:31:04]

@danaeldreny: OK... incerc sa-l refac... o sa mai dureze un pic, nu e chiar asa de usor de rotit

[23.04.17 17:56:36]

Done!

danaeldreny*AUTOR REVIEW
    [23.04.17 22:59:25]

@webmaster26: Cu maxime multumiri Am invatat sa inregistrez video corect nu mai fac sucit

tata123 🔱
    [24.04.17 11:59:08]

@danaeldreny: Un eveniment care atrage mii de bucureșteni pe stradă, un festival care te face să te simți într-o capitală europeană. Am participat și la prima ediție din 2015 (vezi impresii), iar sâmbătă seara am parcurs cu greu Calea Victoriei - înțesată de oameni și lumină colorată. Mi-a plăcut fantezia de culori de pe clădirea BCU București, simularea jocului PacMan de pe Palatul Telefoanelor, proiecțiile de pe Cercul Militar și Palatul CEC, dar și povestea umbrelor desfășurată în ferestrele clădirii de lângă CEC.

Cei din mass-media tv vorbeau de 25.000 de persoane participante în seara de sâmbătă și aproape 200.000 în cele patru seri ale festivalului (rfi.ro/societate-94641-fo ... calea-victoriei).

[27.04.17 16:03:32]

@danaeldreny: Din pacate nu am putut participa la acest eveniment desi il urmaresc de vreo 2 ani, insa ma bucur pentru toti cei care pot lua parte la asa o bucurie a ochilor.

Am vazut imagini la televizor si mi s-a parut extraordinar de frumos si cred ca sa fii acolo in atmosfera respective este cu atat mai frumos.

Felicitari, votat cu mare placere.

danaeldreny*, mishu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: