ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2017
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 26.07.15
APR-2017

De Paste in Alexandroupolis

Am hotarat sa petrecem sarbatorile pascale in Grecia si mai exact in Alexandroupolis.

Drumul de acasa (Constanta) a fost unul relaxant tinand cont ca am facut popas de o noapte in Yambol la hotel Kapri. Pe scurt Constanta - Vama Veche - Varna - Burgas - Yambol - Elhovo - Topolovgrad - Svilengrad - Orestiada - Didimothicho - Soufli - Feres - Alexandroupolis = 640 km parcursi fara probleme. La intoarcere, acelasi traseu dar pe o ploaie torentiala care ne-a fortat sa tragem pe dreapta de doua ori.

Hotelul este mai mult decat perfect pentru plaja la Marea Egee. Amplasat direct pe plaja la iesirea din oras catre Nea Chili la doar doi km de centrul orasului hotelul are 30 de camere tip bungalaw, proaspat renovate si asigura gratuit wi-fi, loc de parcare, loc de joaca si facilitati pentru gatit. Pretul de 60 euro / noapte / tripla a inclus un mic dejun bogat, cu mult peste oferta clasica greceasca la mic dejun.

Drumul frumos si nu foarte solicitant. In Yambol am vizitat Marea Moschee si zona pietonala.

In Grecia am inceput periplul nostru cu Soufli unde am vizitat Muzeul Matasii. Intrarea este libera, Ghid, o doamna, englezoaica, care intr-o engleza impecabila ne-a povestit istoria matasii de la viermele de matase pana la produsul finit. La plecare am cumparat pentru fete cate o esarfa de matase. Au mai multe dimensiuni cu preturi cuprinse intre cinci si patruzeci de euro pe bucata in functie de dimensiuni si culoare.

Din Soufli ne-am oprit direct la Feres la Biserica Maicii Domnului ridicata undeva in anii 1400.

A urmat Alexandroupolis care ne-a surprins in mod placut. Trebuie sa mentionez ca am plecat de acasa cu rezerve asupra frumusetilor si a curateniei dupa experienta neplacuta traita in septembrie la Pireu si Atena. Dar aici, alta Grecie. Alta lume. Toata lumea zambitoare, toata lumea amabila, toti fac cate ceva. Ca si oras este unul micut. Cam cinci minute cu masina din capat in capat. Dar curat si bine intretinut.

Pe faleza farului, langa port si pe stradutele care fac legatura intre faleza si artera principala a orasului, fiecare usa este o taverna, ouzerie, cafenea, cofetarie sau magazin.

Traditiile sunt un pic diferite la ei fata de traditiile romanesti. In vinerea mare, seara are loc o procesiune religioasa foarte frumoasa la care participa foarte multa lume si strabat pe jos strazile orasului. In noaptea de inviere, toata lumea gatita, fetele in fuste sau rochite, cu pantofi cu toc si baietii in costume sau camasa si sacou se aduna in jurul bisericii aproape de miezul noptii pentru a lua lumina. Cand au iesit preotii la miezul noptii si au spus Hristos A Inviat!!! , toti isi ureaza sarbatori fericite si se pupa intre ei. Frumos si mai civilizati decat la noi.

In ziua de Paste, toata lumea, cu mic cu mare, iese in fata casei sau a blocului si face miel la protap. Cine este mai comod sau nu are loc pentru asa ceva isi face rezervare la una din putinele taverne deschise in ziua de Paste pentru a manca impreuna cu familia un pranz traditional cu oua rosii si miel la protap.

In imprejurimile orasului ar mai fi de vizitat izvoarele termale de la Traianoulpolis si delta Evros. Din pacate pentru noi, acestea se deschid incepand cu 02,05 anul acesta.

Din ce am reusit sa vizitam recomand ca taverne Fouda (langa far) Ouzeria Alexis (langa posta de pe faleza) si Gialos (spre capatul vestic al falezei).

Ca si cafenele / cofetarii recomandam Moka - un lant de cafenele care are magazine in tot orasul.

Cu siguranta vom reveni si pentru plaja la Alexandroupolis.

Trimis de boncota in 22.04.17 13:26:01
Validat / Publicat: 22.04.17 16:08:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori Kaki Vigla / Pireu / Atena

VIZUALIZĂRI: 6761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boncota); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 cafeneaua / cofetaria moka

[22.04.17 13:41:56]

@boncota:

La Alexandroupolis am avut rezervarea facuta direct la Hotel Santa Rosa & Beach...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

elviramvio
[22.04.17 16:22:37]

@boncota:

Mă bucur că am fost prima care a citit articolul după ce a fost făcut public. Zilele trecute mă uitam pe cazări pentru câteva zile în Grecia și un gând m-a dus și spre acest loc mai puțin colindat. Aștept alte impresii de acolo, cred că merită o vizită scurtă de toamnă.

Și așa este, sărbătoarea e mai frumoasă în locurile unde turismul este mai puțin agresiv, de aceea v-a plăcut noaptea de Înviere așa mult.

Vacanțe frumoase!

boncotaAUTOR REVIEW
[22.04.17 16:28:44]

Mulțumim mult. Dacă va hotărâți pentru Alexandroupolis / Hotel Santa Rosa va recomand sa-i contactați direct. Nouă ne-au dat tripla cu mic dejun la 60 euro pe noapte în condițiile în care pe Booking.com era 85 de euro. Sa știți ca pentru poziție hotelul chiar merita banii.

elviramvio
[22.04.17 16:30:26]

@boncota:

Mulțumesc pentru informație. Am reținut sfaturile.

[22.04.17 16:46:27]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

[25.04.17 14:57:07]

@boncota: O recomandare excelenta, felicitari, votat cu placere.

[04.04.21 11:55:09]

Buna ziua.

Avand in vedere situatia actuala​ ne-am hotarat, daca grecii vor deschide granita, sa facem pastele la Alexandroupolis. Masa de Paste, cu miel, oua rosii, etc. unde ati servit-o? Alte detalii.

Multumesc​​

boncotaPHONEAUTOR REVIEW
[04.04.21 12:44:18]

@cristianford:  Cred că la taverna Farul. Nu mai țin minte exact, dar cel mai bine am mâncat la Ouzeria Alexis, dar in ziua de Paște aceastz a fost închisă.   Cel mai bine întrebați la recepția hotelului unde sunteți cazați care dintre restaurantele din oraș vor fi deschise pt masa de Paște la prânz.   Oricum, să nu ratați cofetăria de la intrarea in oraș dinspre Lidl și Hotel Santa Rosa. Prajitura Ferrero Rocher este demențială.

[04.04.21 12:46:04]

@boncota:  Multumesc. Vacante frumoase.

boncotaPHONEAUTOR REVIEW
[04.04.21 12:55:01]

@cristianford:  Nu uitați cel mai important aspect. Faceți rezervare la restaurant pentru prânzul de Paște ca să aveți porție și la ouă vopsite si la drob si la friptură la rotisor. Dacă nu faceți rezervare,   vă vor servi cu ce au la liber...

Vacanță plăcută vă doresc ​!!!

[04.04.21 12:59:04]

@boncota:  Multumesc. Cred ca anul acesta Pastele il facem acasa. Grecii au anuntat acum ca se va intra din 14.05.2021.

LaurH254
[08.03.24 11:43:53]

Buna ziua tuturor, am programat deja vacanta din August la Alexandroupolis. O sa revin cu impresii!

boncota, cristianford, elviramvio, LaurH254, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Alexandroupolis: