ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2017
APR-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Cum calatorim in Venetia

Anul acesta am ajuns la Venetia. Recunosc ca am avut ceva emotii in legatura cu aceasta calatorie. Ma gandeam ca de data asta va fi putin mai complicat, ca o sa ne orientam mai greu, ca va fi mai dificil cu transportul si ca, in general, vom fi pusi in fata unor experiente noi, putin altfel, iar gandul acesta imi crea un oarecare stres... Dar nu a fost deloc asa!!!

Transportul este atat de bine pus la punct incat nu ai cum sa nu te descurci oriunde te-ai afla, pe apa sau pe uscat :)

Am avut cazare in Mestre, un orasel micut aflat foarte aproape de Venetia. Am aterizat pe aeroportul din Treviso.

Cu autobuzul nr. 6 ajungi foarte usor de la aeroport la gara Treviso Centrale, de unde se poate lua trenul spre Mestre. Un bilet costa 1,3 euro, iar statia de autobuz pentru Mestre se afla in dreapta, imediat dupa ce iesi din aeroport. Biletele pentru autobuz se pot cumpara de la ghiseele din aeroport si sunt valabile doar in Treviso nu si in Mestre. Am cumparat bilete si pentru intoarcere ca sa nu ne complicam la plecare. Biletele trebuie validate dupa ce urci in mijlocul de transport. Se pot cumpara bilete si direct de la sofer. Autobuzele respecta riguros orarul, iar in fiecare statie se afla indicatoare cu traseul pentru fiecare autobuz care opreste in statia respectiva. Autobuzul nr. 6, cu care am plecat de la aeroport, a oprit chiar vis-a-vis de gara Treviso Centrale, de unde am luat trenul spre Mestre.

Trenurile circula la intervale scurte de timp. Biletele pentru tren se pot cumpara de la ghiseele din gara unde primesti si un pliant cu mersul trenurilor. Biletul de tren Treviso-Mestre costa 3,4 euro. Se poate cumpara de la inceput bilet de tren dus-intors atunci cand calatoria nu dureaza mai mult de 7 zile. Biletele de tren se valideaza la niste aparate galbene care exista pe peroanele din gara sau pe culoarele de trecere dintre linii.

Din Mestre se poate ajunge foarte usor in Venetia cu autobuzul. Un bilet costa 1,5 euro si este valabil 75 de minute de la validare.

Traseul pe care l-am descris, de la aeroportul din Treviso pana in Mestre, este un traseu economic care dureaza mai putin de o ora. Exista si alte variante.

Pentru cei care au ales sa se cazeze in Mestre, pentru transportul in Mestre si in Venetia, cea mai buna si mai economica varianta este utilizarea unei cartele ACTV pentru transportul public, care costa 20 Euro sau 30 euro si este valabila 24 ore, respectiv 48 ore.

Cu aceasta cartela, care de asemenea trebuie validata la urcarea in mijlocul de transport ales, se poate calatori in Mestre si in Venetia, cu autobuzul si respectiv cu vaporasul, in orice directie si de cate ori doresti, in intervalul de valabilitate al cartelei de calatorie. Acest card de calatorie, pe care noi l-am cumparat din gara din Mestre, este extrem de avantajos.

Noi, cu o astfel de cartela, pe care am validat-o prima data seara, pe la ora 19, am facut o calatorie cu vaporasul pe Grand Canale, plecand din Piata San Marco pana la Piata Roma, calatorie pe care trebuie neaparat s-o faceti pentru a vedea Venetia in toata splendoarea ei. Trebui sa intrebati insa, inainte de imbarcare, daca vaporasul merge pe Grand Canale.

A doua zi, cu aceeasi cartela, plecand cu vaporasul din Piata Roma, am vizitat insulele Murano, Torcello si Burano, iar apoi ne-am intors in Venetia fara alte cheltuili de transport. Altfel, o singura calatorie cu vaporasul, intr-o singura directie, ar fi costat 7,5 euro!!! In concluzie, aceasta cartela este foarte, foarte utila si extrem de avantajoasa ca pret.

Nu ocoliti in aceasta calatorie insula Burano, care mai este denumita si insula dantelei, sau insula curcubeu si unde, chiar de la primul pas facut pe insula, veti intra intr-un loc de poveste, cu casute colorate, cu cu o atmosfera pitoreasca si linistita cum nu ati mai vazut...

Trimis de bel_lira in 20.04.17 22:41:38
    Validat / Publicat: 22.04.17 07:57:42

VIZUALIZĂRI: 9522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bel_lira); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Puntea Suspinelor

[20.04.17 23:37:31]

@bel_lira:

Am avut cazare in Mestre, un orasel micut aflat foarte aproape de Venetia.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Veneția, VENEZIA / VENEŢIA" (nou-creată pe sait)

zlatna
    [22.04.17 12:27:14]

@bel_lira: Felicitări pentru articol, îl consider foate util pentru cine vizitează Veneţia.

Încă nu am ajuns pe acele meleaguri dar avem în plan să ajungem şi atunci o să recitesc articolul dumneavoastră.

În poze aţi suprins frumuseţile oraşului, îmi place poza P 03 cu biserica San Marco dar şi celelalte sunt frumoase.

Toate cele bune şi concedii cât mai plăcute.

tata123 🔱
    [24.04.17 10:38:56]

@bel_lira: Un articol interesant, util celor care doresc să viziteza Veneția (și sunt mulți). Mulțumim și pentru „petele de culoare” venețiene surprinse în cele câteva fotografii postate.

Veneția este vizitată de atât de mulți turiști anual încât localnicii și autoritățile locale au început să protesteze împotriva acestui turism de masă și să ceară limitarea numărului de persoane care intră în oraș într-o anumită perioadă. Aceeași măsură e cerută și de Parcul Național Cinque Terre (telegraph.co.uk/travel/de ... op-overcrowding).

[24.04.17 16:02:15]

@bel_lira: Intradevar un articol util mai ales pentru cei care ajung prima data acolo. Pozele foarte frumoase si ele. Felicitari, votat cu placere.

bel_liraAUTOR REVIEW
    [25.04.17 11:51:15]