Muzeele Vienei

JAN-2017

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Un strop din Viena-Vienner Secession

Urmare de aici

Daca mergeti la Viena nu ratati muzeul Secesion situat pe Friederichstr 12, o cladire care cu siguranta va atrage atentia prin cupola aurita, dar priviti cu atentie si intrati ca merita.

Program 10-18 de marti pana duminica, intrarea 10 eur/pers.

Cladirea muzeului ea insasi exponenta a curentului Art Nouveau a fost ridicata in 1897 de arh Joseph Maria Olbrich care impreuna cu pictorul Gustav Klimt au fondat miscarea Seccesion (art nouveau) in Austria. Aceasta miscare va avea influente in Transivania si pot fi vazute si astazi in stilul arhitectural al Palatului Culturii din TG Mures, Baia Publica Neptun din Timsoara, Palatele Berde si Elian din Cluj.

Filozofia acestui curent este cautarea adevarului despre existenta umana, pe frontispiciul cladirii putandu-se citi "'Fiecarei epoci arta ei, artei libertatea ei "'.

In interiorul cladirii sunt sali de expozitii, unele cu caracter permanent, altele temporare.

Chiar la intarare in cladire se poate vedea una din cele mai importante lucrari ale lui G. Klimt, friza inchinata marelui compozitor Beethoven si operei sale simfonia a IX.

In muzeu se pot vedea lucrari ale lui Klimt dar si ale discipolilor sai Egon Schiele si Oskar Kokuska, acesta din urma cunoscut poate mai mult la noi datorita afiselor.

V-as sugera ca inainte sa vizitati muzeul sa va documentati si asupra operelor lui G Klimt si ca sa va fac curiosi va spun ca tabloul'' Adele Block -Bauer '', realizat in 1907, a fost vandut in 2006 pt suma de 135 mil USD, pictorul fiind unul din cei 10 artisti cel mai bine vanduti, inaintea lui Picasso, Gaugain...

De altfel G Kimt este cunoscut pentru minunatele portrete de femei, care au redat pe panza pe de o parte conservatorismul dar si emanciparea femeii inceputului de sec XX.

Va recomand cu tot dragul si sunt sigura ca veti fff incantati si veti dori sa reveniti.

Impresii încărcate de VOIAJ in 20.04.2017 20:41:42

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 20.04.17 / 21:45:32

VIZUALIZARI: 136

Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA. A mai fost în/la: viena

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (VOIAJ); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 11 voturi) nota2

[20.04.17 21:46:05]

@VOIAJ: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=77171

- zlatna
[21.04.17 07:43:03]

@VOIAJ: Am fost la Viena în 2014. Îmi amintesc că am văzut oclădire cu cupola aurită prin apropierea Operei dar nu am ştiut că este muzeu acolo.

Cum zice şi webmaster26 câteva poze ne-ar ajuta mai mult să localizăm clădirea.

Oricum pentru mine Viena rămâne unul dintre cele mai frumoase oraşe din Europa.

Toate cele bune şi vacanţe căt mao plăcute.

- VOIAJ
[21.04.17 09:12:53]

@zlatna: exact acea clădire din apropierea operei este muzeul și decorațiunile de intrarea operei sunt tot opera lui Klimt

- mishu
[21.04.17 13:48:48]

@VOIAJ: Acest muzeu aflat foarte aproape de Piata Naschmarkt cunoscut ca si Uniunea Artistilor Austrieci, fondat asa cum ai spus in 1897 (ca o miscare artistica de revolta, o varianta “Art Nouveau” prin care acesti artisti au aratat ca vor sa iasa din tiparele traditionale de pana atunci) l-a avut ca prim presedinte (al Secesiunii) chiar pe Gustav Klimt. De altfel cuvantul este preluat din Latina unde seccesio inseamna separare, scindare.

Din pacate nu am reusit sa vad acest muzeu, doar am trecut pe langa el si cele spuse aici provin din cele aflate de la ghid.

Viena are multe de oferit astfel incat poti petrece aici mult timp si tot nu apuci sa vezi toate muzeele.

Recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa vad niste poze, insa felicitari, votat cu placere.