ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
OCT-2009

Numai bun pentru excursii cu copii

In octombrie fiul meu cel mai mic avea 3 luni si trecuse deja mai bine de jumatate de an de cand tanjeam dupa o iesire de weekend. Am aflat de la un prieten despre La Rosa. Ajunsese din intamplare acolo fugarit de serviciile pe care le gasise la o alta pesiune din Cheia. Pentru mine Cheia a fost o solutie excelenta pentru ca fiind prima iesire cu cel mic cautam un loc unde sa pot ajunge repede si sa nu risc un trafic prea aglomerat. Plus ca imprejurimile sunt numai bune pentru abilitatile noastre de turisti montani nepriceputi.

Pensiunea este situata in spatele manastirii si are o curte generoasa amenajata atat cat trebuie cu multiple posibilitati de distractie: biciclete, tir cu arcul, foc de tabara, atv, un mic spatiu de joaca pentru copii, o zona dreapta in care se poate bate mingea fara grija si un drumeag numai bun pentru plimbari cu caruciorul. Pensiunea este foarte eleganta atat in exterior cat si in interior unde sa gaseste restaurantul, o zona de receptie care poate fi folosita fara probleme pe post de bar zi/seara cu internet wi fi si doua etaje cu camere care au spatii comune la fel de generoase si care in cazul unui grup mai mare sunt numai bune pentru activitati comune. In interior se poate gasi mereu cate ceva de facut.

Gazdele au fost foarte amabile tot timpul cu noi, am avut niste probleme cu baiatul cel mare care s-a imbolnavit in prima noapte si au fost extrem de disponibili sa ne ajute cu tot ce am avut nevoie. S-au aratat preocupati de modul in care ne-am simtit si au reusit sa ne ofere un sentiment foarte placut de lipsa de griji.

Camerele sunt frumos amenajate, curate si spatioase cu niste balcoane din lemn destul de dragute dar putin cam nefinisate (atunci cand mergi cu copii observi cu mai mare larghete detalii gen aschii, colturi, etc. ). Baile desi nu prea mari sunt foarte cochete. Patul dublu numai bun pentru un somn odihnitor iar pentru bebelus ne-au oferit un patut pliabil "al familei".

In ceea ce priveste mancarea elementul esential este functionarea continua a restaurantului si meniul a la carte. Asta a fost grozav pentru noi caci programul a fost absolut haotic si am mancat pe rand la ore diferite. Se gateste bine si variat si se misca foarte repede.

Per ansamblu am plecat de acolo cu dorinta clara de a reveni pentru ca desi iesirea nu a fost chiar asa cum ne-am dorit-o locatia si oamenii de acolo au ajutat enorm la inregistrarea ei in folderul de amintiri placute.

Trimis de lex1278 in 29.03.10 18:38:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHEIA.

VIZUALIZĂRI: 3530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lex1278); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.60 EUR pe cameră

[30.03.10 11:18:39]

Bun review, chiar m-ai facut curioasa si in Cheia nu am mai fost de mult si cautam ceva care sa fie ok.

Cat te-a costat camera si cam ce preuri erau la restaurant. Poate atasezi si ceva poze.

Multumesc

[30.03.10 13:40:52]

am dat SB!, dar vrem pozeee....

[30.03.10 13:46:37]

Ma bucur sa citesc pareri favorabile despre pensiunile din Cheia. Si eu cred ca este o zona superba care vara nu ar trebui ocolita de familiile cu copii.

@Valentina69

Mai aveti o alta optiune si aici:

click aici

@ lex1278

Votul de la final este pentru juniori!

[30.03.10 14:16:39]

Multumesc Dana pentru raspuns, chiar dragutica si acea pensiune.

[30.03.10 14:21:22]

Draga Valentina,

daca mai ai nevoie si de alte informatii iti raspund cu placere. Review-ul respectiv l-am scris la inceputurile mele pe acest site asa ca nu este foarte detaliat. Iti doresc numai vacante reusite indiferent de zona aleasa!

lex1278AUTOR REVIEW
    [30.03.10 15:01:26]

Multumesc pentru voturi.

Preturile sunt ok in raport cu calitatea. Am platit cca. 150ron/camera/noapte iar la restaurant parca a fost in jur de 350 de ron pentru noi toti 2MD, 2D, 2C.

Din pacate fotografii nu am pentru ca abia am descoperit acest site si acum scriu din amintiri. Iar aceste amintiri nu sunt insotite si de fotografii. Promit ca la urmatoarele plecari sa ma intorc si cu o sustinere vizuala a review-urilor.

Pana atunci va recomand site-ul lor www.la-rosa.ro/.

[30.03.10 15:17:14]

Legat de fotografii, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Dupa ce am descoperit site-ul am inceput sa diversific locurile fotografiate, iar la inceput sotul nu intelegea de ce imortalizez baile si mesele din restaurantele pe unde mergeam . Dupa ce vei face si acest lucru vei apartine total comunitatii pentru ca in momentul in care faci pozele respective te gandesti ca sunt pentru acest site (eu am unele poze facute numai pentru a le posta aici! )

[30.03.10 15:23:19]

Ha ha ha, si eu la fel fac intai poze pentru acest site si apoi despachetam, si sotul rade de mine, zice ca sunt paparazzi.

[30.03.10 15:30:26]

Da, iar cand lucrurile nu merg bine sunt un paparazzi si mai inversunat . Asa cum scria cineva pe site (cred ca gushpi) va veni un timp cand cei de pe la hoteluri si pensiuni vor afla de existenta acestui site, se vor sesiza si vor interzice aparatele foto in incinta unitatilor de cazare !

[30.03.10 15:32:41]

hopa! uite ca-s "nominalizat"!

eu am scris, dar TOTI prietenii de pe aici SIGUR asa gandesc!

[30.03.10 15:36:11]

Asa e Gushpi ai perfecta dreptate, si asa trebuie sa fim cu totii mult mai pretentiosi

[30.03.10 15:38:56]

Cum sa nu va nominalizez? Caci nu pot cita decat din clasicii acestui site ! Cat despre ceea ce gandim, de aceea este funny ca toti gandim aproape la fel despre turism si ce ar trebui sa insemne el.Ca doar cine se aseamana se aduna!

lex1278AUTOR REVIEW
    [30.03.10 15:39:57]

@dana

Ba din contra, cred ca te vor incuraja sa fotografiezi, pentru ca daca vor ajunge sa afle de acest site si sa le pese suficient cat sa reactioneze intr-un fel sau altul inseamna ca ne-am atins scopul. Vom deveni mai importanti decat niste simple surse de venit si vor incepe sa ne trateze ca pe adevarati oaspeti.

Iar eu care sunt un optimist si vad in jur deja semne de schimbare zic ca nu va mai trece mult pana atunci.

[30.03.10 15:44:11]

hai sa spunem "obiectivi"...

cand urci pe munte la o cabana si stai in camera cu 10 paturi, apa calda la ibric si dai 20-30 lei e una, dar cand ai aceleasi conditii la 100 lei normal ca ţipi!

cand ti se spune ca internet WI-FI nu este STANDARD la 4* in RO normal ca tipi (uite aici AU la 4 margarete...)

deasemenea eu MOR de ciuda cand vad ca "OFERTA" de orice sarbatoare (in RO) de fapt este o jecmaneala pe fata!!!

VOI REFUZA INTOTDEAUNA sa le umplu buzunarele miseilor...

acum vad cele scrise de lex... pana acum a fost o oarece bruma de bani de cheltuit in RO si toti ne-am pravalit asupra locurilor frumoase din tara; urmeaza o perioada de restriste, iar proprietarii de vilute nu vor mai avea afluxul dorit de turisti, nu vor mai avea cu ce sa plateasca leasingurile, creditele; in consecinta vor trebui sa se bata in servicii (amintiti-va cum la inceputul lui decembrie trecut erau nominalizati o multime de datornici cu vile frumoase, pe care, de fapt, le si scosesera la vanzare!!!)

[30.03.10 15:57:45]

Eu aceasta atitudine nu o inteleg: cum domne preferi tu sa dai faliment si sa fii nevoit sa vinzi in loc sa faci ceva prin care sa iti atragi clienti?Ce tip de management este asta? Ca sa nu mai spunem de vestitele oferte in care la inceput iti dau impresia ca iti ofera tot ce vrei si ce nu vrei iar la final iti tranteste pretul:500 EURO.Hai domne sa fim seriosi ca e salariul mediu pe economie; sunt unii care se duc la serviciu timp de 1 luna si nu castiga atat iar dumneata mi-i ceri in 3 zile??Socant!!

[30.03.10 16:02:53]

chiar si aici (la rosa) - de paste - iti cere 5 sute si ceva pe trei zile / persoana, dar ai doar o zi ALL!!?? am vazut oferte de paste cu 4 sute si ceva, DAR cu toate 3 zile ALL!!!

un lucru e clar: nu-i prost cel ce cere..., daca lumea se ingramadeste atunci ... la mai mare! (sa nu uitam ca avem 50% sange turcesc, 15% armean, 15% fanariot, 20% slav - sa nu-mi spuneti de cel latin ca de 2000 de ani s-a TOT diluat!)

[30.03.10 16:10:50]

Aveti dreptate, si tu gushpi si tu dana, cum e posibil sa vrei sa iei pielea dupa om, si cand vezi ca stai cu vila goala si nu faci nimic doar te plangi.

In final o sa ramana numai pensiunile competitive, o sa se aleaga una cate una, daca nu se dau pe brazda si sa ofere servicii adevarate, vor falimenta.

[30.03.10 16:16:16]

Valentina cand se va intampla acest lucru nu vor mai exista turisti romani pentru ca toti vor fi migrat la bulgari, greci, turci si prin alte locuri. Asta este un exemplu cu mintea romanului de pe urma care contrar proverbului nu va mai fi de nici un ajutor. Sau poate vor intelege atat de bine lectia incat vor fi capabili sa aduca turisti de alte nationalitati!!Cam greu de crezut, de 20 de ani nu prea se misca lucrurile....

magdalena
    [08.06.10 23:00:36]

@lex, un pont bun aceasta pensiune, avand in vedere putinele posibilitati bune in Cheia!

danaches2003, gushpi, lex1278, magdalena, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Rosa: