Kaliakra Palace LTI Hotel

APR-2017
+ COPII: 2 -- varsta: 17; 10

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Hotelul care iti scoate din cap si din suflet Nisipurile de Aur si Bulgaria

A fost cea mai trista experienta din ultimii 10 ani de cand mergem in Bulgaria.

Un esec total! Totul a inceput "promitator" in momentul in care, ajunsi la hotel, cei de acolo nu numai ca nu ne-au putut asigura loc de parcare nici macar contra cost 15 leva/zi (ceea ce e destul de... nesimtit pentru luna aprilie), dar nici macar nu ne-au putut da o sugestie unde am putea gasi o parcare cu plata, evident, din care sa nu ni se ridice masinile. In final am gasit ceva improvizat in parcarea unui santier al unui viitor hotel (ca si acolo se construieste fara masura deja!) unde, niste nenea mai oachesi ne-au dat niste bonuri "de mana" pentru contravaloarea 10 leva/zi a parcarii.

Cand am ajuns la receptie ni s-a solicitat integral plata sejurului, inainte de a intra in camere. Ne-am facut check-in dupa ora 14, conform indicatiilor de pe site-ul de unde facusem rezervarea, deci am intrat la masa incepand cu cina. In schimb, cand s-a pus problema pranzului in ultima zi toti angajatii dadeau din colt in colt zicand ca " nu asa a fost oferta, trebuie sa incheiati cu micul dejun". La cate fite si figuri au facut si la cum de jalnic a fost mic-dejunul in ultima zi, am preferat sa nu mai asistam si la umilinta finala de a ne ruga de ei sa ne dea niste... resturi de mancare.

In camere am constatat ca la baie apa la wc nu curgea decat foarte slab si a fost necesara interventia instalatorului (la ambele camere!). Reparatia a fost relativa: la una dintre camere apa a curs apoi fara pauza. Lumina - foarte difuza in baie- as zice chiar chioara. Erau trei leduri incastrate in rigips, dar doua dintre ele stateau sa moara...

All-inclusive-ul de aici a fost cea mai mare teapa de cand s-a inventat notiunea asta! De 10 ani de cand mergem de Pasti/ 1 mai in Bulgaria nu am mai intalnit asa o crunta bataie de joc! Mancarea a fost extrem de proasta (mezelurile erau doar parizer sau crenwursti, branza -"tip feta"' adica inlocuitor, legumele foarte putine- asteptai poate apar niste rosii din cand in cand, dar faceau... salata de mazare! , carnea doar in combinatii gen tocanite si numai cate o singura tava in tot restaurantul, desi era lumea de pe lume!). Nu comentez nimic despre bauturi pentru ca nu ma intereseaza capitolul si stiu ca la toate all inclusive sunt cam la fel. Dar sa nu gasesti ce manca dimineata in afara de oua... e trist rau!

Ce ni s-a parut si mai grav era ca la toate mesele din zi NU reuseai nici macar dupa o ora sa prinzi loc! Am stat in seara de Pasti o ora si 20 in fata intrarii pana am gasit un loc la mese. Evident ca la ora aceea mai puteai gasi numai feluri improvizate, eventual niste resturi din cele initiale. In fata usii trona angajatul care te verifica nu numai la bratara dar si la... suportul de card si care ne spunea ca e normal sa avem rabdare, ca pana la urma se vor elibera mesele. Personalul foarte bramburit; nu reuseau sa faca fata la debarasare, nu mai spun de schimbarea fetelor de masa...

Numarul clientilor a depasit cu mult potentialul pe care l-ar putea asigura unitatea de servire a mesei. Un mare fiasco, o bataie de joc la care nu am mai vrea sa asistam. Speram sa nu mai cada si altii in aceasta plasa. A fost hotie pe fata!!

Alta remarca referitoare la camere: unele aveau mocheta, altele nu. Intr-o camera am avut doua paturi de "rezerva", in alta doar una... desi camera era chiar mai mare! Singura modalitate de incalzire este aerul conditionat si am prins niste zile in care temperatura afara nu a depasit 8 grade...

Tura asta am constatat ca si lumea de prin hotel era de o calitate cam indoielnica. Familii cu copii de 4-5 ani ce urlau pe holuri la 1 noaptea..., altii care din toata "abundenta si varietatea" se facusera... pulbere.

A fost ca un vis urat totul. Bine ca am ajuns acasa si suntem sanatosi!

Cu siguranta, la Nisipurile de aur nu vom mai reveni!

Impresii încărcate de alb1573 in 20.04.2017 16:29:39

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 20.04.17 / 17:53:31

VIZUALIZARI: 566

Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alb1573); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 13 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 43.29212800 N, 28.04587100 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Kaliakra Palace LTI Hotel? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de alb1573? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[20.04.17 17:52:43]

@alb1573:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=77166

- eklor
[20.04.17 19:10:58]

Nu cred că este corect să generalizăm nemulțumirea pentru întreaga stațiune Nisipurile de aur sau Bulgaria!

În stațiunile bulgărești sunt multe hoteluri care respectă oferta și clienții.

În cazurile asemănătoare hotelului Kaliacra, ar trebui luată atitudine și de turiștii păcăliți și de către agențiile românești, care știu prea bine care este situația dar preferă comisionul, în detrimentul turiștilor.

[20.04.17 19:18:06]

@eklor: Titlul pe care l-am ales am considerat ca reprezinta reactia noastra de dezamagire dupa 10 ani in care am iubit litoralul bulgaresc si i-am aratat de fiecare data partile bune, chiar si cand altii trageau semnale de alarma. De data asta noua ne-a ajuns la os. Au fost penibili! Nu am fost prin agentie, am fost prin rezervare directa... poate fi si asta vina noastra?!...

Sincer, nu am putut crede ca e posibila atata decadere a serviciilor! Speram sa nu mai fie pusi niciodata in situatii ca aceasta turistii fideli unor locuri. De-aia am fost mai acida in alegerea titlului.

[20.04.17 19:22:16]

@eklor: Si nu cred totusi ca am generalizat. Fiindca am precizat clar: HOTELUL care iti scoate... Dupa asa o experienta, eu una nu mai vreau sa aud de Nisipuri si de statiuni in care cauti parcari care nu exista!

- rommys
[22.04.17 09:14:21]

Imi pare rau de esecul sejurului pe care l-ati avut, dar daca va inspirati de pe site-ul AFA, a carui membru de frunte sunteti, observati ca aceasta locatie este una indoielnica si de evitat...

Ma intereseaza daca la receptie se poate plati cu cardul sau trebuie leva, cash???

Va doresc in continuare vacante frumoase!

[22.04.17 14:37:45]

@rommys: Se poate plati fie integral cu card, fie integral cu leva. Au chiar langa receptie schimb valutar la un curs rezonabil pt cei ce vor sa achite cash.

Cat despre inspiratia AFA recunosc ca aveam oaresice indoieli asupra hotelului inca de cand am rezervat (pe 15 martie, cand ce era bun se cam luase!). Dar am mizat pe buna credinta ca sa zic asa: de ex Aparthotel Golden Beach avea cotatie mai proasta si la gata locului s-a dovedit totusi destul de bine. La fel si cu Palm Beach. Deci nu aveam pretentii iesite din comun legate de Nisipurile de Aur (am ales fiind conditionata de un grup mai mare). Dar bataia asta de joc de la Kaliakra a depasit cu mult limitele admisibilului. Altfel nu as fi scris. Sunt o fire pacifista in general. Acum insa m-au deranjat mult prea tare cu atitudinea fata de turisti!

- rommys
[22.04.17 15:00:54]

@alb1573: Multumesc frumos pentru indicatii! La Nisipuri am fost de 3 ori: Park Golden Beach, Arabella si Slavey si de fiecare data ne-am simtit foarte bine, de cativa ani ne-am orientat pe Sunny Beach, unde ne place mai mult, eu zic sa-l incercati si poate va mai trece din suparare pe vecinii nostrii... un hotel decent si la pret si la conditii este Nesebar Beach, chiar daca este de 3 stele, ofera conditii super. Anul asta avem rezervare la Mena, l-am ales fiindca ne-au acceptat cu animalul de companie, sper sa fie bine!!! Iti inteleg supararea... totul pana la nesimtire si bataia de joc... dar cu asemenea politici fii sigura ca in cativa ani se vor elimina singuri... chiar daca pana atunci mai strica vacantele unor turisti bine intentionati... Vacante frumoase si sa auzim de bine!!!

[23.04.17 00:52:36]

@rommys: Multumesc, asemenea. Am fost si noi la Sunny Beach de doua ori, ultima data anul trecut de Pasti /1mai la Neptun Beach si a fost foarte bine. Anul asta nu am mai prins locuri.