ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2017
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 23.04.13
APR-2017

La pomul laudat...

Revin si eu cu o mica contributie la aceasta comunitate minunata.

De regula la concediile cu familia am cum s-ar spune idei putine dar fixe. Adica daca ne-a placut undeva revenim si anul viitor si nu mai schimbam locatia.

Concediile de vara le-am facut ultima vreme la Neptun Olimp/Mediteraneo sau Cocor, Revelion sau Paste la Germisara.

De anul trecut am inceput sa fac concediul de Paste la Lotus Therm, anul acesta a fost a doua oara.

Am citit despre notele pozitive de aici sau de pe alt site de rezervari, trec direct la impresii.

Pe scurt ce ne-a placut:

1. Felixarium. Constructia excelenta, gresie care nu aluneca, fara imbinari aiurea, se masoara permanent temperatura apei, se iau probe din apa. In comparatie baltoaca de la Germisara unde oamenii stateau ca sardelele era o gluma.

2. Camerele. Mobilier, instalatii sanitare, executia efectiva a baii (fara apa care sa curga in camera), televizor LCD diagonala mare. O nota ceva mai slaba la instalatia de climatizare, termostatul ala avea personalitatea sa, afisa temperaturi interioare eronate, nu putea opri complet ventilatorul in nici unul din moduri (auto/heat/cool) si era destul de greu sa faci o temperatura optima.

3. Centrul SPA, la fel constructie/curatenie impecabila.

4. Amplasarea, intr-o zona linistita si curata

5. Clientii, orientat spre familie, n-am prea vazut manelisti/politicieni sau zurbagii.

Ce ne-a placut mai putin:

1. Restaurantul. Ospatarii foarte amabili, zambitori dar meniul nu era de 5*. La Germisara desi hotelul era de 4* avea restaurantul clasificat la 3*, ori acolo mancarea era mult mai buna decat aici. Micul dejun sa spun ca e ok dar pranzul si cina nu au fost bune.

Am comandat intr-o zi ciuperci umplute cu branza si au adus ciupercile crude, probabil au incalzit prea putin la microunde. Prajiturile fara gluma erau din cele pe care le vedeti in rafturile de la magazinele angro sau hypermarket care tinute la temperatura ambianta nu se strica (deci chimicale ordinare), cozonac cu interior colorat cu aspect de nuca (rar mi-a fost dat sa vad asa ceva, de la distanta parea ca are interior nuca, in realitate era coca colorata), rosii de provenienta Turcia (fara nici un gust). Nici vorba de zeci de sortimente de la stiu ce laboratoare din Oradea (cum afirmau in alte parti cei de la marketing). Vin la dozator (la Germisara la masa festiva te servea la masa cu o sticla de vin).

Nu sunt gurmand si nu ma duc in concediu sa mananc ce nu am acasa insa cu siguranta nu este un restaurant de 5*.

Anul trecut am semnalat la receptie problema prajiturilor (am fost intrebat de impresii) si au spus ca stiau si vor corecta. Anul asta nu m-a mai intrebat la plecare nimeni de sanatate.

2. Preturile. Pe undeva imi e greu sa clasific pretul ca fiind ceva negativ, alegem locatii cu mai multe stele si deci un pret mai mare in speranta unor servicii mai bune si a unor clienti mai buni (care nu intra in piscine cu boli de piele, nu-si fac nevoile in piscine, etc). Preturile de Revelion insa sunt destul de exagerate (insa si eu daca as avea 100% rezervat mereu as pune preturi mari).

3. Aquazumba. Si anul trecut venea o trupa de dans cu o instalatie sonora absolut oribila, in loc de muzica sau voce erau urlete distorsionate neinteligibile. Diferenta enorma fata de sonorizarea de la Therme, noroc ca nu tinea mult harmalaia.

4. Drumul (desi nu e vina lor). Tg-Jiu-Baile Felix am facut 6 ore pe ruta Caransebes/Arad; drumul Brad-Beius e impracticabil (cine porneste la drum necunoscut si nu cauta ,,harta calitatii drumurilor" isi asuma riscuri mari).

La final as spune ca dincolo de aceste deficiente impresia generala e pozitiva si probabil vom reveni si la anul. Nu la fel de pozitiva mi se pare si interventia marketing-ului pe anumite site-uri de rezervari care contrazice toate impresiile negative, e la fel de rau (sau poate mai rau) cu a nu te interesa decat lucrurile bune.

Trimis de mirceav in 19.04.17 12:39:16
Validat / Publicat: 19.04.17 13:48:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'. A mai fost în/la: Geoagiu Bai/Germisara Neptun-Olimp/Mediteraneo

VIZUALIZĂRI: 4907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirceav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lotus Therm Baile Felix - aprilie 2017
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 93.00 EUR pe cameră

Zoazore
    [19.04.17 15:48:36]

@mirceav: Trebuie sa stii ca, dimpotriva, la preturile mari vin oameni calitativ inferiori. Gandeste-te cati bani au "VIP"-urile, in general, fata de marea masa a populatiei.

Sau gandeste-te cati isi permit vara, la Mamaia, sampanie pe plaja si la cluburi! Ei? Parca te-ai cam duce la stele mai putine, nu? E o constatare pur personala!

mirceavAUTOR REVIEW
    [19.04.17 18:04:46]

@Zoazore: Constatare personala: la Mamaia nu m-as duce, nu ma intereseaza cluburile sau sampanie pe plaja. Anumite hoteluri de acolo (in special unul de 5*) sunt frecventate de politicieni sau alte categorii similare conform review-urile de aici sau din alte parti.

La Mediteraneo in Neptun-Olimp unde ma duc de obicei sunt de regula familii de corporatisti sau mici intreprinzatori, nu VIP-uri.

Stricta grupare dupa pret sau numar de stele evident ca nu e suficienta, am spus si in review si nici categorisirea unui om dupa venit. Personal caut locuri linistite, fara harmalaie, imbulzeala, cu conditii decente, am prezentat ce am gasit aici, nu neg ca pot fi si alte locatii mai bune.

mirceav, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂLotus Therm Hotel [Băile Felix]: