ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2017
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 19.04.17
APR-2017

Green Village - recomand cu caldura :)

Am fost la Sfantu Gheorghe in perioada 10 - 13 aprilie 2017, in cautare de liniste si pace dupa o perioada foarte stresanta. Si exact asta am gasit, multa liniste si multa pace, este locul perfect pentru relaxare departe de betoane, trafic, aglomeratie si plaje de fite cu sezlonguri, terase si muzica tare.

Despre Green Village, numai cuvinte de lauda. Curat, totul amenajat cu bun gust si in ton cu specificul locului. Cei de acolo, foarte amabili si saritori, micul dejun foarte bun, ne-au facut si un pachetel cu sandwich-uri, fructe si iaurt in contul ultimului mic dejun pe care nu l-am putut lua in restaurant din cauza ca vaporul nostru a plecat la o ora mult prea matinala.

Despre pranz si cina nu putem sa va dam detalii, noi am mancat in sat la localnicii pe care ii stiam din timpul unor expeditii anterioare in Delta.

O singura treaba ne-a deranjat. Rezervarea am facut-o pe booking.com in moneda euro; la emiterea facturii, pretul in lei a fost calculat de Green Village la un curs lei - euro imaginar :) Pe factura apare un “internal exchange rate” de 4,65 lei per euro, in conditiile in care la data respectiva cursul anuntat de BNR era de 4,5627. Diferenta nu a fost mare, insa ne-a deranjat mica ciupeala romaneasca, micul smen mioritic.

Una peste alta, recomand cu caldura. Asta daca nu vreti sa stati la localnici, pentru o experienta autentica 100%.

Trimis de TravelPouch in 19.04.17 12:15:45
Validat / Publicat: 19.04.17 13:46:19

VIZUALIZĂRI: 4367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TravelPouch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.04.17 13:45:31]

@TravelPouch: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=77144

[19.04.17 14:58:03]

@TravelPouch: Bun venit! iti spun si eu si daca locul ales a fost asa cum ti-ai dorit este tot ceea ce conteaza.

Iar eu recunosc cinstit ca tare mult mi-ar fi placut sa vad si niste poze.

Felicitari, votat cu placere.

IonutCh
[19.04.17 22:20:16]

Într-adevăr Sf. Gheorghe e o oază de liniște și pace. La vară veți descoperi o plajă virgină cu nisip fin.

Referitor la mica ciupeală, aici e vorba de Booking. Plata se face online, iar conversia valutară costă, de aceea ați plătit cu 2% mai mult față de prețul BNR. Pentru că se ia în calcul cursul BNR +2%.

E vorba doar de conversia valutară, lucru care se întâmplă peste tot.

Vă aștept să reveniți la mine acasă și v-aș mai putea recomanda câteva zone turistice!

[20.04.17 10:55:56]

@IonutCh: Nu e vorba de comisionul bancar de 2% pentru conversia valutara, pentru ca nu booking.com a procesat plata; tranzactia a fost decontata in lei pe un card in lei, la POS de lei, deci nu fost vorba de niciun schimb valutar la plata.

Green Village nu a calculat pretul la cursul BNR din ziua platii, ci la un curs mai mare, afisat pe factura ca "internal exchange rate". Asupra caruia evident ca nu are nimeni niciun control, putea fi si de 5 lei la un euro.

Dar, nu conteaza. Suntem obisnuiti cu ciupelile astea

Intre timp, am pus si ceva poze.

[20.04.17 11:26:23]

@TravelPouch: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

O descriere, fie ea minimală, individuală, a pozelor ar fi fost totuși apreciată.

nrs †
[20.04.17 11:54:22]

@TravelPouch:

cam nimeni nu foloseste cursul BNR, eu de multe ori am gasit pe factura specificat faptul ca plata se face in lei la cursul BNR +2%. dar de ce ai facut rezervarea in euro dac urma sa platesti in lei?

Nasshu
[20.04.17 12:05:49]

@TravelPouch:

Nu e niciun smen. Cursul BNR e curs de referinta. Fiecare banca isi stabileste singura cursul functie de ce anunta BNR.

De aici 1,2-2% in plus!

&

deci nu fost vorba de niciun schimb valutar la plata.

Ba cred ca a cam fost vorba si de un trasfer bancar, nu pentru toata suma, dar comisionul catre booking trebuia si el achitat!

Oricum una peste alta nu e ''smen financiar'' în niciun domeniu! Preturilor la produsele de import nu sunt stabilite pe baza cursului BNR ci pe baza cursului la care importatorul a reusit sa cumpere valuta cu care a facut plata externa. De aici aceste mici diferente.

[20.04.17 12:13:32]

@Nasshu: O sa incerc sa mai explic o data, si ma opresc dupa asta, ca devenim off-topic.

Cursul respectiv nu a fost stabilit de nicio banca, ci de Green Village, pe factura, sub denumirea de "internal exchange rate". Deci, e cursul lor, stabilit dupa criterii numai de ei stiute.

Sigur ca a fost vorba de un transfer bancar, mai exact de o plata cu cardul la un POS in Romania, insa repet, plata nu a implicat schimb valutar. Suma a fost in lei, calculata de Green Village la cursul lor "intern", cardul in lei. Deci, fara schimb valutar.

[20.04.17 12:17:05]

@nrs: Da, asa se intampla de cele mai multe ori. Ma intreb daca exista baza legala pentru procentul acela. Imaginati-va daca va cumparati o masina, iar la un pret de lista cu 4 zerouri, exprimat in euro, dealer-ul va mai adauga 2% cand transforma suma in lei. E vorba de principiu aici.

Rezervarile pe booking se fac in euro; chiar daca eu selectez lei ca moneda in care se afiseaza preturile, tariful pe rezervare ramane in euro, urmand ca acesta sa fie achitat in moneda locala la cursul zilei.

nrs †
[20.04.17 13:15:29]

@TravelPouch:

are baza legala, dealerul plateste masina in euro, el trebuie sa cumpere acei euro si sigur ii ia mai scump decat cursul bnr. in urma cu cateva zile am facut o plata externa si am cumparat euro de la BT cu 4.57 iar cursul bnr era 4.51. cand calculez pretul produsului respectiv nu il voi calcula cu 4.51 ci cu 4.57 cat am dat eu pe euro

tm67bru
[20.04.17 13:23:44]

exemplul cu mașina nu e relevant, pentru că produsele vândute de dealerul auto sunt achiziționate de la un furnizor extern; vânzătorul trebuie să plătească, la rândul lui, *în euro* către furnizor.

În schimb, în cazul de față, serviciile vândute de resort nu sunt ”importate” (doar comisionul plătit booking poate fi considerat, eventual, ”de import”).

Astfel că este, POATE fi o considerată „o mică ciupeală”. În fapt este însă doar o banală, uzuală majorare de preț - „la casă”, față de prețul de „la raft” .

NB: SPre deosebire de exemplul cu raftul, aceasta este însă legală (sau mă rog, dacă ar fi să o analizeze - RIGUROS - protecția consumatorului, aproape complet legală)

[20.04.17 13:29:15]

@tm67bru: Corect, exactly my point. Sunt convins ca, daca exista, comisionul catre booking este deja inclus in pretul camerei, ca orice alt cost.

[20.04.17 16:56:17]

@TravelPouch: Am vazut si pozele, foarte frumoase si ma bucur ca le-ai pus.

amalia80
[24.04.17 12:59:54]

@IonutCh: Suntem interesati sa venim cu copiii in aceasta vara in delta. Daca poti sa ne recomanzi cazare, o pensiune (stam deja la casa si nu ne-ar place sa locuim cu gazdele) aproape de plaja, ne-ai fi de mare ajutor. Multumesc

[25.04.17 16:09:30]

Buna.

Ceva prețuri pentru transferul Murighiol - sf Gheorghe? Si pentru eventualele excursii pe canale?

Merci

[25.04.17 16:48:35]

@StoicaAlexandra: Nu am venit de la Murighiol, am luat vaporul de la Mahmudia. Gasesti toate detaliile pe pagina de internet Navrom Tulcea. Un bilet costa aproximativ 50 de lei la vaporul rapid si 38 de lei la cel obisnuit. Green Village ofera transfer privat de la Murighiol, dar este ceva mai scump, undeva la 40 de euro de persoana un drum.

Plimbarea cu barca pe canale (Garla Turceasca, Laguna Melea, insula Sacalin, retur pe canalul Flamanda) a costat 250 de lei pentru doua persoane si a durat aproximativ 3,5 ore.

[25.04.17 17:20:07]

@TravelPouch: mulțumesc. Noi venim din Argeș si eram curioasa de alte variante pentru ca transportul lor mi se pare mult prea costisitor si fara rost. Înțeleg ca avem aceasta varianta. Aceasta nava este in apropiere de resort? Sau e nevoie de ceva suplimentar?

[25.04.17 17:24:55]

@StoicaAlexandra: Vaporul acosteaza in portul Sfantu Gheorghe; de acolo pana la Green Village, pe digul exterior, sunt maxim 800 de metri. Arunca un ochi pe Google Maps, vei vedea acolo.

[26.04.17 15:49:30]

@TravelPouch: buna din nou. Inca ceva: aceasta nava face 5 ore? Si întorsul de la sf Gheorghe este doar cursa de la 7 dim?

[26.04.17 17:23:26]

@StoicaAlexandra: Da, aproximativ 4 ore de la Tulcea la Sfantu Gheorghe. Si da, din Sfantu Gheorghe plecarea este doar la 7 dimineata - oribil, cumplit, inuman )

Repet recomandarea mea de mai devreme: consulta pagina de internet Navrom Tulcea unde gasesti cele mai proaspete informatii.

Orar nave: navromdelta.ro/program-nave

Trasee: navromdelta.ro/trasee-acoperite

Apropos, mai exista si un permis de acces in rezervatie pe care trebuie sa il cumperi de la RBDD, se poate si online si tipari acasa sau salva pe un device mobil. Detalii aici: ddbra.ro/activitati/permise-online

Stgabriela
[19.05.17 23:03:47]

@TravelPouch:

Multumim pentru detalii, noi mergem la sfarsitul lui mai si voiam sa stiu daca sant multe insecte atunci? Am auzit ca sant mai putine ca vara si o sa luam cu noi insecticide dar nu stiu cat sant de multe seara. Ne puteti recomanda unde sa mancam bine in sat. ? Pentru excursii cu barca aranjam cu resortul sau cu localnicii din sat? Se pot inchiria caiace, biciclete?

[20.05.17 09:55:49]

@Stgabriela: Nu știu să îți spun cum stă treaba cu insectele. Cred că vor fi țânțari, asta e clar. Luați spray-uri de la farmacie cu voi și haine cu care sa vă puteți acoperi complet.

Mâncare în sat: dna Rodica, [****], o să experimentați o nouă dimensiune culinară a peștelui ,plimbări: Georgian [***]

Sunați la ambii din timp, spuneți-le perioada și exact ce vreți. De exemplu, dnei Rodica trebuie să îi spuneți dacă vreți și prânz și cină, câte persoane, ora la care ajungeți. Ca sa fie totul pregătit cald și la timpul potrivit.

Referitor la întrebarea despre plimbările cu barca, nu știu nici cât costă, nici cum sunt organizate plimbările cu barca de către resort. Eu am mers în Deltă de zeci de ori până acum și întotdeauna pentru serviciile de masă și plimbare am mers pe mâna localnicilor.

Biciclete se pot închiria de la Green Village. Caiace, nu știu.

Have fun!

[20.05.17 10:01:24]

@TravelPouch: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Stgabriela
[20.05.17 10:22:04]

@TravelPouch:

Multumesc pt raspunsul prompt. Ati spus ca ati fost in Delta de multe ori si dorim un sfat. Noi de la Green Village vrem sa mergem direct la Sulina si sa aranjam cu o barca din Sf Gheorghe sa ne duca. Pe harta pare posibil si mai direct decat sa ne intoarcem la Tulcea si de acolo la Sulina. Asta inseamna sa mergem la GV cu vaporul Navrom 4h care ne lasa in sat. Stiti cumva daca sant alte posibilitati ca nu putem lua barca de la GV ca nu ne intoarcem la Murighiol. Daca nu sant alte posibilitati de unde se iau biletele pt vapor ca venim direct din Bucuresti si trebuie sa gasim parcare pe termen lung si sa luam bilete pana in 13 30 cand pleaca vaporul. si asta e partea cea mai stresanta a vacantei

[20.05.17 10:42:51]

@Stgabriela: Da, este posibil sa mergeti direct de la Sf Ghe la Sulina, fie cu o barca (approx 400 - 500 de lei) fie cu ceva tractor. Vorbiti cu Georgian din timp sau cu dna Rodica pentru detalii si alte contacte.

Biletele pentru vapor se iau de la gara fluviala (Tulcea) si direct din vapor la Mahmudia sau Murighiol. La Sf Ghe se iau de pe ponton. E bine sa fiti la casa cam cu 60 de minute inainte pentru o plecare fara stres.

amalia80, IonutCh, mishu, nrs, Stgabriela, StoicaAlexandra, TravelPouch
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Green Village: