ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2017
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2016

Skiathos... Mamma Mia... Ce croaziera (Skopelos) de neuitat

Va salut, dragi membrii AFA!

Anul 2008 produce isteria ,,Mamma Mia”, o comedie muzicala in regia lui Phyllida Lloyd, cu o distributie remarcabila: Merryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard si Amanda Seyfried. Un film bazat pe melodiile pop de succes ale grupului ABBA, cu muzica suplimentara compusa de Benny Andersson. Filmul a primit recenzii pozitive si negative, dar a produs un fenomen neasteptat: turisti straini ,,invadeaza” in fiecare sezon estival insula Skopelos. De ce? In acest peisaj mirific s-au turnat cateva scene din film, iar tur-operatorii greci au profitat de minune de pe urma productiei.

Croaziera Mamma Mia (tur Insula Skopelos) a figurat in programul optional din sejurul in Skiathos. O excursie palpitanta in care se viziteaza biserica din varf de stanca, Agios Ioannis, locul unde s-a turnat o scena din filmul ,,Mamma Mia”; al doilea obiectiv, centrul orasului Skopelos Town, unde se va sta doua ore pentru tur pietonal ghidat si servirea mesei la o taverna din zona portului; ultimul obiectiv, Milla Beach, una dintre cele mai frumoase plaje ale insulei. Pret: 30 euro (loc rezervat pe vapor, transport vila-port-vila, ghidaj limba romana).

Croaziera a fost programata intr-o zi de miercuri, 31 august, plecare la orele 10:00 din Old Port, insa eram deja imbarcati cu aproximativ 40 minute mai devreme. Loc rezervat chiar pe puntea superioara a vasului, langa bar, partea dreapta. Pana la plecare ghidul nostru, d-ra Diana, ne-a expus cateva mici detalii cu privire la program si la istoricul insulei Skopelos. Potrivit legendei, insula a fost fondata de Staphylus, unul dintre fiii zeului Dionysos si al printesei Ariadne din Creta. Din punct de vedere istoric, in epoca tarzie a bronzului, insula, cunoscuta apoi sub denumirea de Peparethus, a fost colonizata de cretani care au introdus viticultura pe insula.

,,Mamma mia, here I go again.
My my, how can I rezist you?
Mamma mia, does it show again?
My my, just how much I”ve missed you... ”

Gata! Am plecat in croaziera pe ritmurile pop ABBA. In acordurile cunoscute ale ,,Money, money, money”, ,,Fernando”, ,,Chiquitita”, ,,Dancing Queen”, ,,S. O. S”, vasul taie marea de-a lungul coastei de nord-vest a insulei Skopelos, trece prin fata Farului Gourini si ocoleste punctul nordic al insulei. In curand observam stanca pe care se inalta primul obiectiv din programul nostru.

Agios Ioannis este situata la aproximativ 7 km est de satul Glossa, regiunea Kastri, pe o stanca la baza plajei cu acelasi nume. Debarcam in ordine, apoi pornim pe o carare ingusta, sub indrumarea ghidei, pe un traseu care contine 160 trepte sapate in stanca. Un urcus anevoios care te epuizeaza fizic, dar, in varf, din curtea bisericii primesti ofranda o priveliste uimitoare asupra insulelor Skopelos si Alonissos. Intregul traseu de urcat-coborat dureaza in jur de 40 minute si necesita mare atentie la trepte si la alti turisti care daca se impiedica te pot angrena in cadere. Unii, inconstienti, isi faceau selfie-uri fara sa le pese ca incurca pe ceilalti si pun propria viata in pericol sau pe a altora. Pe acele trepte incap doar doi oameni unul langa celalalt. Incantat de cele vazute, am coborat pana la locul de imbarcare. Beneficiem de aproximativ 30 minute relaxare pe aceasta plaja mica formata sub stanca si extrem de aglomerata in plin sezon. Dar, gata! Inapoi pe vas si cap-compas catre urmatorul obiectiv. De aceasta suntem delectati cu muzica greceasca. Abia cand ajungem in raza portului Skopelos, la statie rasuna acordurile ,,I have a dream ” si ,,Love On Me” ale formatiei ABBA.

Skopelos Town este resedinta insulei, cu o populatie extimata la 3600 locuitori (in perioada sezonului estival numarul creste semnificativ), situat in partea de sud-est a insulei. Un loc plin de viata. Debarcam si incepem turul pietonal, la pas, timp de 45 de minute mergem printr-un labirint de stradute inguste, pietruite, pline cu vegetatie (in special boungainvillea, planta de hartie, culoare rosie sau mov). Urcam pe deal printre case albe cu doua etaje, cu acoperisuri de teracota inclinate in stil traditional, cu usi, ferestre si balcoane din lemn. Domina o liniste mormant. E drept este ora amiezei, iar locuitorii sunt la siesta. Oricum, in aceasta zona nu se circula cu mijloace motorizate. Ajungem in varful dealului langa o taverna ce are arborat steagul piratilor. De aici, de sus, se poate admira intreaga panorama a orasului. Nu zabovim prea mult, coboram usurel catre zona portuara pentru a servi masa. Zona este extrem de aglomerata si foarte activa (dupa orele 17:00 se interzice traficul auto-moto pentru a permite turistilor sa se plimbe in siguranta) Aici sunt numeroase cafenele, baruri si taverne, magazine de bijuterii si suveniruri. Pe alese. Masa a fost programata la taverna Kyratso”s Kitchen si a constat, la alegerea mea, din friptura de capra cu ceapa la cuptor (10 euro), in combinatie cu green salad (3 euro) si garlic bread (4 euro). Nemaipomenit! Elixir pe cerul gurii. Am aflat ca este mancare specifica locuitorilor din Skopelos. Platesc, ma ridic de la masa si inapoi in port. Revenim la program.

Sus pe vas in ritmurile impuse de ABBA: ,,Waterloo”, Gimme! Gimme! Gimme! ”, ,,Super Trouper”, ,,Voulez-Vous”. Vasul traverseaza punctul sudic al insulei. In cateva zeci de minute trecem de satul Agnontas si zarim plaja Milla. ,,Popas pentru o ora”, anunta ghida. Fac o scurta baie apoi explorez locul. Atentie pentru cine ajunge aici: intrarea in apa este abrupta, iar nivelul acesteia iti trece peste cap dupa trei-patru metri. Plaja este marginita de o padure de pini, asemanator la Koukounaries Beach, o fasie lunga de nisip alb ce contrasteaza superb cu culorile peisajului. Deosebit de frumoasa, dar foarte aglomerata, un loc ideal pentru inot si scufundari. Turistii pot consuma bauturi si mancare la doua beach-baruri in timp ce admira silueta insulei Dasia (Dassai) ce rasare in fata plajei. Atat pot spune despre ultimul obiectiv din programul croazierei.

Inapoi, acasa, la Skiathos Town. Doar muzica greceasca la statie cu decibeli redusi. Multi turisti sunt franti de oboseala, nu mai au chef sa asculte ultimele detalii oferite de ghida. Ascult cu atentie ce spune. Traversam apele egeene pe langa insulele Dasia (Dassai) si Sfantul Gheorghe prin Parcului Maritm Alonissos, arealul protejat pentru speciile monachus-monachus (foca calugar) si delfinul cu burta alba. Cu ochii dupa ei, oricum n-au aparut, zaresc intr-un tarziu silueta insulei Tsougria si inteleg ca aproape am ajuns. Pentru ultima oara rasuna la statie ritmurile ,,Mamma Mia” cand vasul trece pe langa Peninsula Bourtzi si acosteaza la Old Port.

Croaziera a luat sfarsit si imi pare nespus de rau. Va recomand sa nu ratati o asemenea aventura daca aveti sejur in Skiathos. Se merita!

Rog webmaster daca poate atasa la review videoclipul formatiei ABBA cu melodia ,,Mamma mia”.

Trimis de ovidiuyepi in 17.04.17 17:42:22
Validat / Publicat: 17.04.17 20:02:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori (Vila Alex si Vila Ocean Hills); Kalamaki/Zakinthos (Vila Margarita); Golden Beach/Thassos (Hotel Emerald); Parga (Vila Two Brothers); Poros/Kefalonia (Hotel Kalypso)

VIZUALIZĂRI: 5011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 O imagine specifica orasului Skopelos.

webmaster26 [17.04.17 18:52:03] »

@ovidiuyepi: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Skiathos, SKIATHOS" (deja existentă pe sait)

ovidiuyepi [17.04.17 21:02:48] »

@webmaster26: Multumesc frumos.

maryka [17.04.17 22:38:02] »

Ce frumos! Și ce amintiri am. Cred că am făcut aceeași excursie în urmă cu 2 ani. Și mi-a plăcut la fel de mult!

danapp [18.04.17 09:33:35] »

Wow!!! Si eu am facut croaziera de o zi la Skopelos si am avut sansa de a manca celebra specialitate locala friptura de capra cu prune.

Hmmmm... ai dreptate cand spui "elixir pe cerul gurii". N-am mai mancat nicaieri in Grecia asa ceva. Sosul era bestial! Simteam acolo usturoiul, curcuma, ghimbirul, sofran... toate astea impreuna cu prunele dadeau un gust incredibil sosului.

Mi-ai trezit poftele cu articolul tau...

mishu [30.08.17 16:44:54] »

@ovidiuyepi: recunosc cinstit ca din acest articol anumite fragmente le-am sarit deliberat, povesteai despre niste bunataturi care imi activau instant glandele salivare asa ca pas, dar in rest totul a fost minunat.

Cred ca este o excursie pe care sigur nu as rata-o, desi filmul l-am vazut partial, niciodata nu am reusit sa-l vad cap-coada.

Felicitari, votat cu mare drag.

ovidiuyepi [31.08.17 08:26:32] »

Multumesc! Recunosc, am văzut filmul cap-coada când m-am întors din vacanță. Mi-a plăcut, sincer!

AlinaEmi [16.08.18 20:33:57] »

Buna,

Iti mai amintesti cumva cine a fost organizatorul a acestui tur? Din cate am citit exista mai multi operatori care ofera croaziera Mama Mia, m-ar fi interesat aceasta in care ai fost tu. Multumesc anticipat!

AlinaEmi, danapp, maryka, mishu, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din Skiathos: