ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2017
ÎNSCRIS: 25.11.10
MAR-2017

Liniște și relaxare la CASA MARA

Hristos a înviat!

Fiind în postul Paștelui, am decis împreună cu soția să mergem și noi pentru prima dată la mănăstirea Prislop și la mormântul părintelui Arsenie Boca, dar să și vizităm câte ceva din zona Hațegului.

Am rezervat o cameră dublă pe un site de turism cu două săptămâni mai devreme, fără să plătim avans și am fost inspirație cu alegerea făcută. Am plecat pe 11 martie, într-o sâmbătă, pe la ora 4 dimineață, pentru că voiam să ajungem mai devreme să putem vizita mănăstirea Prislop. Am mers pe traseul Onești-Brașov-Sibiu-Călan-Hațeg (430 de km) și am ajuns la ora 11 în Hațeg.

Casa Mara se află pe strada Suseni nr. 8, într-o zonă cu case și liniștită, la 10 minute de mers pe jos de centrul orașului. Imediat după stația Petrom se face dreapta și duă aprox. 1 km, găsim pensiunea.

Am fost primiți cu căldură și prietenie de doamna Victoria (tare vorbăreață mai era) și de soțul ei, iar mașina am parcat-o în curte, unde este loc de parcare pentru 4-5 mașini.

Pe tot parcursul șederii noastre la această pensiune, ne-am simțit excelent, fiind tratați ca niște prieteni, gazdele interesându-se mereu dacă avem nevoie de ceva. Chiar și duminică dimineață, pe la ora 8, ne-am trezit cu doamna la ușă care ne-a adus prăjituri cu nucă, foarte gustoase și ne-a întrebat dacă vrem și o cafea din partea casei. Obișnuiți să ne trezim în fiecare zi la 6 jumătate, cafeaua deja o băusem, dar prăjiturile le-am mâncat cu plăcere.

În ciuda frigului de afară, de 4-5 grade, în cameră era foarte cald. Termostatul era în cameră și l-am setat la o temperatură de 23 de grade, exact ca acasă. Pentru că eram singurii oaspeți ai pensiunii, am avut posibilitatea să vizităm și celelalte două camere de la etaj. Și aceste camere erau frumos mobilate, curate, luminoase, cu baie proprie, cu balcon, cu vedere către curte, strada principală și munții Retezat.

Este pentru a doua oară când suntem singuri în pensiune (anul trecut în Poienile Izei, în Maramureș). Vă dați seama să cobori dimineața în pijama, să îți faci cafeaua, fără să te jenezi că te vede vecinul...

Casa Mara are două corpuri de locuit, la intrare pe stânga este casa proprietarilor, iar în față, pe dreapta, este vila în care sunt cazați turiștii. Vila are patru camere, două camere duble și două camere triple, toate cu băi proprii. La parter se află o cameră, iar la etaj celelalte trei camere. În spatele vilei se găsește o terasă foarte frumosă și curată și dotată cu tot ce aveți nevoie (grătar, chiuvetă, aragaz, frigider, un dulap cu ustensile pentru bucătărie, o masă pentru 10 persoane, un fotoliu, o canapea, un leagăn și o baie de serviciu).

Camera este foarte spațioasă și foarte curată, cu un pat matrimonial și unul single, cu lenjerie curată, două noptiere cu două veioze, un cuier cu oglindă la intrare în cameră, un birou și un televizor LCD și un balcon cu o masă și două scăunele. Pe jos este parchet într-o stare foarte bună.

Pensiunea dispune de internet gratuit în toate zonele, atât în cameră, cât și afară.

Baia, foarte curată și ea, are cabină de duș, apă caldă și rece la orice oră, iar obiectele sanitare funcționează foarte bine. Am avut la dispoziție și patru prosoape albe și curate, săpun lichid și hârtie igienică.

Curățenia este la ea acasă, iar gazdele sunt foarte amabile și discrete. Recomand locația, mai ales pentru familii sau grupuri de prieteni!

Venind de la mănăstirea Prislop și dorind să mâncăm undeva, doamna Victoria ne-a recomandat restaurant Parc Caffe, aflat pe strada Uzinei nr. 5 din Hațeg, unde am mâncat foarte bine și cu prețuri accesibile. Soția a servit o tigaie picantă vegetariană (11 lei), iar eu am comandat o ciorbă de burtă (10 lei) și o tocăniță ungurească servită în aluat (Bogracs - 17 lei) și două beri (10 lei). A doua zi am mâncat la restaurantul din parcarea de la Sarmisegetusa-Regia o porție de cârnați Virsli cu cartofi prăjiți și salată. Foarte bună mâncarea și aici, e prima dată când am mâncat Virsli și mi-au plăcut. Soția a servit o ciorbă de legume.

Dacă în prima zi, sâmbătă, am vizitat numai mănăstirea Prislop, a doua zi, duminică, am fost să vizităm biserica Sf. Nicolae din Densuș, unde am stat și la slujbă, apoi la Sarmisegetusa-Regia, biserica reformată de la Santamaria Orlea și castelul Corvinilor din Hunedoara.

Au rămas multe obiective turistice nevizitate, dar vom reveni în Țara Hațegului fiindcă ne-a plăcut tare mult zona.

Luni dimineață, pe 13 martie, pe la ora 11, am plecat spre casă, nu înainte să ne luăm rămas bun de la proprietarii pensiunii, iar în Brașov ne-am oprit la mall Coresi pentru a face câteva cumpărături și să mâncăm un souvlaki și o salată grecească la restaurantul Spartan din incinta mall-ului. Am ajuns acasă pe la ora 23.

Sejurul petrecut în țara Hațegului, la casa Mara, a fost minunat. Ne-a încărcat sufletele de liniște, bunătate și frumusețe, pe care nu le vom uita niciodată. Dorim să mulțumim și gazdelor noastre pentru tot ce au făcut ca noi să avem un sejur minunat și recomandăm cu încredere casa Mara din Hațeg.

Drumuri bune și vacanțe frumoase!

Trimis de c-kosty in 17.04.17 14:01:01
Validat / Publicat: 17.04.17 19:37:25

VIZUALIZĂRI: 1337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [17.04.17 14:44:06] »

@c-kosty: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Casa Mara, HAȚEG [HD]" (nou-creată pe sait)

mishu [17.04.17 20:01:38] »

@c-kosty: Start vot! Am citit cu mare placere articolul si m-am bucurat pentru ca ati petrecut acolo clipe frumoase. Voi trece si eu in aceasta vara prin zona astfel incat recomandarea de restaurant acolo este binevenita, si nu este singura recomandare de altfel.

Felicitari, votat cu placere.

Dan&Ema [17.04.17 20:04:32] »

@c-kosty:

Adevarat a inviat!

Arata bine Casa Mara in poze si mai ales in descrierea ta. Noi suntem indragostiti de Tara Hategului si desi e asa departe de Bucuresti am am fost in 3 randuri aici in ultimii 10 ani fara sa numaram Intalnirea AFA de la Cincis care a inclus un tur forte in zona.

Tara Hategului e foarte ofertanta in obiective turistice, am scris cu drag despre aceasta zona si vom reveni mereu cu drag aici.

Felicitari pentru articol!

Zoazore [17.04.17 20:11:14] »

@c-kosty: Hristos a Înviat! Ce frumos ai descris! Și ce frumos e să pot spune: și eu AmFostAcolo!

La cât mai multe excursii frumoase!

elviramvio [17.04.17 20:40:33] »

@c-kosty:

O zonă superbă pe care am călcat-o și înainte de 89. Mi-ar place să povestești despre slujba religioasă de la Densuș.

De stat singuri în pensiuni, am pățit și noi, chiar și la bulgari unde eram cam izolați, nu case prea aproape, doar pădure și un drum noaptea pustiu. Dimineața când s-a luminat de ziuă, m-am luminat și eu !

AZE [17.04.17 23:18:13] »

@c-kosty: Adevărat a înviat, si adevărat ca ai scris un articol reusit despre o cazare reusita. poate o sa ajungem si noi acolo.

Citind randurile tale mi-am adus aminte ca in viata mea turistica de 3 ori m-am cazat in pensiuni fără vecini adică alti turisti si cunosc confortul deosebit oferita de aceasta situatie mai ales ca rari sînt hotelierii care pornesc de ex caldura pt o singura camera. Si totusi in 2010 aprilie la Vatra Dornei am avut o cabana de 30 pers numai pt mine proprietarul pe lângă caldura de la CT a dat si lemne pt semineu doar pt efectul dat in living, in 2013 iunie la Rânca am avut o cabana de 20 pers doar pt mine, iar tot in 2013 iunie la Eforie Nord chiar pe faleza am avut o vila cu peretii ei de sticla prin care vedeai marea zi si noapte, toate cazările au costat 50 ron pe noapte (intr-o perioada considerata aproape extrasezon)

Cred ca a fost si un pic de noroc,la Vatra Dornei cabana era noua si in curte nefinalizat deci inca santier,iar la mare proprietarul vilei nu a putut onora cazarea la o pensiune si a oferit vila de sticla la acelasi pret.

Felicitari acestori proprietari care fac orice doar sa vina clientii la ei. Am si impresii pe sait de la cazările din 2013

crismis [18.04.17 10:55:56] »

@c-kosty: Adevărat a înviat!

Vezi, stiam eu de ce n-am citit articolul aseara, ca sa-l pastrez ca delicatesse pt azi dimineata (nu zic ca eram varza de oboseala dupa aproape 12 ore de drum) ! Si ca sa-i acord un meritat SB!

c-kosty [18.04.17 18:32:07] »

@webmaster26:

Coordonatele sunt corecte. Mulțumesc.

mprofeanu [02.05.17 17:47:46] »

@c-kosty: Citit reviewul cu mare întârzâiere din motive obiective. Aseară am venit acasă. Am la restanțe cu carul!

Felicitări pentru review și pentru poze!

Am fost și eu pe acele meleaguri frumoase despre care ai scris...

AZE, c-kosty, crismis, Dan&Ema, elviramvio, mishu, mprofeanu, Zoazore