ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
APR-2015

Restaurant Expres – Four Seasons Sighisoara

Cum am ajuns sa servesc masa la acest restaurant v-am povestit deja. Este timpul sa ma tin de cuvant si sa spun cateva cuvinte de lauda despre acest restaurant.

Restaurantul Expres – Four Seasons este un restaurant de tip autoservire. Este situat in imediata apropiere a Parchetului si a Judecatoriei Sighisoara. Se pare ca cei care lucreaza la aceste institutii sunt si clienti fideli ai acestui restaurant. Noi eram asteptati aici si comandasem deja meniul - meniul zilei care a costat 15 lei in aprilie 2015. Cautand de acasa un loc in care sa luam masa si sunand la muzeu sa ne interesam de program si pretul biletelor, o domnisoara draguta care a raspuns la telefon ne-a recomandat acest restaurant.

Restaurantul este situat relativ central, distanta fata de centru nefiind una neconsiderabila. Adresa de pe net pe care am gasit-o eu este str. Justitiei nr. 1 dar cand m-am uitat pe harta am localizat restaurantul pe str. Ilarie Chendi colt cu str. 1 mai. Nu stiu exact adresa dar este langa cele doua institutii mentionate mai sus si sigur il gasiti. Eu l-am cautat pe net si l-am gasit inclusiv pe tripadvisor unde am remarcat nota de 4,5 din doua review-uri.

Ce am gasit aici? Un restaurant frumos, curat, cu miros placut, bine iluminat, cu mancare proaspata si cu preturi mai mult decat decente, mai mici decat in alte parti. Pentru un restaurant tip autoservire arata foarte bine. Baia este si ea curata.

Ce a inclus meniul nostru? Pai doua tipuri de ciorba, una de dulce si una de post, care au fost servite in boluri pe masa; asta probabil si datorita numarului mare al grupului nostru, fel principal tot asa in doua variante – de dulce si de post, apa si paine. Nu-mi aduc aminte daca am primit desert.

Mi-a ramas in minte vitrina cu mancare care arata foarte bine. Pot spune ca era si foarte gustoasa. De asemenea, nu eram singurii clienti ai acestui restaurant care a fost aproape plin cat timp am stat noi acolo.

Recomand acest restaurant. Regret ca nu am facut prea multe poze dar am reusit sa fac poza felurilor principale din meniu. Cand am primit aceste farfurii am luat decizia sa scriu pe AFA despre restaurant, deoarece venea la nici o luna dupa intalnirea anuala de la Belvedere si aveam bine intiparita in minte mancarea servita la Belvedere. Vroiam ca o parte din voi sa vada diferenta dintre modul in care serveste mancarea o autoservire si un restaurant de trei stele din Predeal. Sigur meniul din Sighisoara a fost mai ieftin.

Il rog pe Andox sa ma corecteze daca am adus o informatie eronata in randurile de mai sus.

Trimis de Denisa13 in 12.04.17 19:22:44
Validat / Publicat: 12.04.17 21:04:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 5285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 meniu de post... acum am vazut castravetii murati care au fost inclusi in meniu si de care am uitat sa scriu in review

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :