ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
APR-2017
1 AD. + 1 COPII -- v: 17 ani

1,2, 3 'La Placinte' daca vrei... normal ca da - Restaurant 'La Placinte' Bucuresti

“La Placinte”, o sa spuneti ca ati mai citit despre asta. Asa este, insa nu v-am povestit eu asa incat daca vreti sa mai suportati un articol pe aceasta tema va invit sa cititi, daca nu, nu am sa ma supar ca ati inchis articolul.

Am sa incep mai intai cu ceva date “istorice”. “La Placinte” vine din Republica Moldova unde s-a bucurat (si inca se bucura de altfel) de mare succes. A avut succes si la sotul si baiatul meu cel mare care au mancat placinte la Chisinau si au venit acasa “Mama sa vezi ce placinte bune am mancat, in fiecare zi mergeam pe acolo si luam placinte”. Acum ce sa spun, e al meu sigur, un mare pofticios si mancacios.

Dar uite ca patrund si in Romania, astfel incat acum vom regasi restaurantele “La PLacinte” in Sibiu, Ploiesti, Iasi cu cate o locatie si in Bucuresti cu 8 locatii.

Acum am sa fiu putin rautacioasa (stiti, ca vulpea cand n-ajunge la struguri) “Mare branza, niste placinte acolo si inca si scumpe”, desi imi faceau cu ochiul recunosc cinstit, insa asa a trecut timpul iar eu nu ma induram sa merg acolo. Dar iata ca o intamplare fericita a facut ca la sfarsitul anului trecut sa ma intalnesc cu o prietena la restaurantul din Stefan cel Mare si sa mancam cate o placinta si sa bem un suc. Nu am scris atunci despre ei pentru ca nici nu am facut poze si mi-a fost mult mai drag sa stau de vorba cu prietena mea avand in vedere ca timpul era limitat. Insa prima impresie a fost una pozitiva, localul, servirea si produsele foarte in regula.

Dar o noua necesitate (90 de minute de pierdut prin zona) au facut ca sa stabilesc o intalnire cu flacaul meu cel mic la restaurantul “La Placinte” situat in Bdul Gheorghe Magheru nr 26. Programul de lucru este unul oarecum potrivit 09.00 – 23.00 (asta pentru ca daca la ora 7.00 as gasi deschis cred ca macar o data pe saptamana mi-as lua o placinta de acolo si va rog frumos fara reprosuri, as face penitenta in rest.

De ajuns acolo se ajunge foarte usor, fie veniti cu metroul pana la statia Piata Romana, fie mai sunt si alte masini care circula pe acolo: 131,331,301,226,168,368,381,783,133,300, si troleibuzele 79 si 86. Chiar daca exista concurenta in jur (este incadrat de KFC si Mc Donald’s) fiecare isi are clientii lui si consider ca La Placinte este un loc in care poti sa mananci mult mai bine decat in localurile mentionate mai sus.

Asadar ne-am intalnit in fata localului si am dat sa intram in local dar ne-am “lovit” de un tanar care ne-a si condus la o masa si in foarte scurt timp ne-a adus meniurile. Pana sa le studiem noi bine a venit sa ne intrebe daca bem ceva, astfel incat am lasat mancarea de o parte si am trecut la licori, decizia fiind pentru un Schweppes (el) si o limonada Ginger Ale (eu).

Meniul nu am sa vi-l descriu deoarece il gasiti in pagina oficiala, apropo aceasta este https://laplacinte.ro/, dar ca si sortimente sa stiti ca aici gasiti, normal, in primul rand placinte dar si supe, preparate la gratar, produse de post, preparate calde, salate, garnituri, desert, bauturi.

Ne-am hotarat si la produse (este greu avand un sortiment atat de variat) si in final decizia a fost de o invartita cu carne de porc si de pui cu smantana (el) si o placinta “ciobaneasca” cu branza de oi (eu), normal, luam diferit ca astfel sa avem variatie.

Comanda nu s-a lasat mult asteptata, am avut timp doar sa studiez putin interiorul, care este unul destul de traditional si sa fac ceva poze. La acea ora (17.00) localul inca nu era ocupat mai mult de 30% si era destul de linistit si poate ca si asta a fost motivul pentru care comanda a venit repede.

A venit comanda si eu i-am dat jumatate din placinta fiului meu iar de la el am luat cam 1/6 din portie  si la final eu simteam ca pleznesc iar el n-avea nimic (adevarul e ca la 1.90 m ai lui are loc). Produsele mi-au placut foarte mult iar invartita pot spune ca a fost foarte gustoasa, simteai intradevar carnea.

Servirea rapida insa a fost un bun prilej sa mai stam si noi de vorba si asa am mai reusit sa mai aflu si eu ce au facut in urma cu vreo 8 luni cand au fost la Barcelona , ca in rest nu prea ii prind pea casa.

Cum am stat ceva pe acolo invariabil am ajuns si la toaleta. Aici ajungi trecand printr-un mic separeu (placut daca vrei sa ai oarecare intimitate avand in vedere ca pot sta doar cateva persoane acolo insa neplacut daca se vanzoleste lumea la si de la toaleta. Revenind la toaleta nu pot decat sa remarc curatenia existent acolo precum si prezenta consumabilelor (sapun, hartie igienica).

Plate se face cu cardul sau chash (si esti intrebat acest lucru), consumatia noastra a costat cu tot cu bonus 60 de lei (eu zic ca a meritat).

In final ma gandeam daca sa va recomand daca sa mergeti acolo sau nu si in final am sa spun ca nu va recomand nimic, si asta deoarece fiecare stie ce-i place sau nu lui. Eu insa am ajuns de doua ori acolo si cand voi mai avea ocazia am sa mai merg (am sa ies cu mama ca fetele si stiu sigur ca ii va placea).

Am cautat pe Youtube o melodie in tema insa nu am gasit dar in schimb am gasit o postare a unor tineri si puteti vedea putin din bucatele pe care le-au testat

In final vreau sa imi cer scuze celor ce tin post si pot sa-si imagineze ca am servit produse de post 

Trimis de mishu in 12.04.17 16:17:17
Validat / Publicat: 12.04.17 17:50:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Restaurant "La Placinte" - limonada mea

[12.04.17 16:53:44]

@mishu: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[12.04.17 17:04:20]

@webmasterX: Multumesc frumos.

Rodel
[12.04.17 18:53:55]

„La Plăcinte” din Sibiu se află în plin centru. I-am trecut pragul, dar nu am rămas ca să mă infrupt din plăcintele sale, voiam doar să văd cum arată. Și arată bine, cu un decor vesel, colorat ca într-o carte de povești. La următoarea ieșire, voi alege „La Plăcinte. Mulțumesc, Mishu, și felicitări pentru impresiile tale, multe, foarte utile și bine scrise!

[12.04.17 19:22:37]

@mishu:

Să vă fie de bine! Plăcintă cu dovleac vreau, mi-ai făcut poftă și poate trec și eu zilele astea pe la unul din localuri.

krisstinna
[12.04.17 19:33:03]

@mishu: Să vă fie de bine!

Eu am făcut acum câteva zile o plăcintă învârtită cu carne și o tavă mare cu plăcintă cu dovleac.

Dacă știam, vă invitam la o plăcintă, de fapt la două, rețetele sunt proprii, garantez pentru "bunătatea" plăcintelor

Denisa13
[12.04.17 19:40:24]

Off ce pofta mi-ai facut... si noi nu avem asa restaurant in orasO sa fac tot posibilul sa ajung in curand intr-o astfel de locatie si o sa mananc o placinta cu gandul la tine.

Zoazore
[12.04.17 20:44:08]

@mishu: Oofff, cum ai tu ceva personal cu persoana mea!

Știi ce m-a tentat cel mai tare? Cana cu compot de fructe de pădure și Cușma lui Guguță! A, și felia aia de prăjitură cu afine din P14.

[12.04.17 22:33:37]

@Rodel: Multumesc de vizita si aprecieri, imagineaza-ti ca sunt ceva ani de cand exista in Bucuresti si eu de abia de curand le-am trecut pragul. Nu-mi venea sa merg acolo pentru placinta, insa exact asta este ceea ce trebuie cautat acolo. Pe vremea lui Ceausescu cand inca mai exista Hala Unirii veneam cu masina 35 (acum e 135) si cand ajungeam in zona Unirii primul lucru pe care il faceam era sa intram la Hanul lui Manuc si sa ne luam cate o bucata de placinta cu carne sau cu branza daca nu era cu carne, si cate un suc si abia dupa aceea faceam piata. Era mica noastra bucurie de la prima ora. O seara frumoasa.

Dan&Ema
[13.04.17 08:02:20]

@mishu: Luni am mancat La Placinte in Chisinau

[13.04.17 08:45:39]

@elviramvio: Multumesc de vizita, adevarul este ca as incerca toate placintele la rand si apoi as trece la altceva si apoi as lua-o de la capat .

[13.04.17 08:48:21]

@krisstinna: Cristina, mare pacat ti-ai facut cu mine, nu ai facut doar o placinta, ci doua si culmea , amandoua imi plac, dar oare ce nu-mi place mie? .

Sa te gandesti la mine cand mai faci placinta, o mananc si in parc pe banca si in picioare in autobuz, ca nu ma indoiesc ca nu este buna.

Si daca stau sa ma gandesc bine daca ii mai punem si o bere alaturi merge si mai bine .

[13.04.17 08:51:29]

@Denisa13: Never say never! acum le vezi peste tot precum anumite lanturi de magazine tip supermarket.

Esti o draguta ca te gandesti la mine sa mananci o placinta, insa cred ca trebuie sa mai plusezi cu inca una .

Multumesc de vizita si vot, o zi frumoasa.

[13.04.17 08:55:47]

@Zoazore: Nu am nimic cu persoana ta, insa de ce sa nu te zgandar putin din cand in cand?

Aici trebuie apreciat inca o data meniul, la pozele puse acolo iti vine sa-ti iei si cazare la ei si sa pleci dupa ce ai testat toate produsele.

Langa masa noastra erau doi tineri care cred ca si-au luat o carafa de compot (ca prea au baut-o repede ca sa fie vin iar ea era si insarcinata) si arata tare bine, iar faptul ca au baut-o repede (pana sa vina mancarea) e semn bun.

Cine stie poate facem o iesire la ei si incercam si cele pomenite de tine mai sus.

[13.04.17 09:14:26]

@Dan&Ema: Am vazut eu ca ai postat ceva insa nu am reusit sa citesc iar acum mai vii si cu asta , sa-ti fie de bine insa.

Am cautat pe Youtube cate ceva si am vazut cateva filmulete dragute cu aceste restaurant fie de la noi fie din Chisinau, unde am vazut ca meniul era in romana si rusa, insa interiorul avea acelasi iz traditional.

Multumesc de vizita si vot si astept povesti pentru ca sigur ai.

Zoazore
[13.04.17 09:24:22]

@mishu: Biiineee! Stii ca-s Zana Zbanghie! Zgandara-ma tu, sa vezi ce-ai sa patesti!

E de bine, ca Zanele nu bat copilasii cuminti!

Dan&Ema
[13.04.17 09:27:30]

@mishu:

Daca nu uit pun o poza de la Chisinau

[13.04.17 09:53:56]

@Zoazore:

nicole33
[13.04.17 11:57:36]

@mishu:

Bine măi Mishule așa păcate îți faci tu cu noi în Săptamâna Patimilor?

Glumesc, pentru că eu nu țin post.

Recomandarea este una excelentă. Am testat și eu restaurantul lor de lângă AFI Cotroceni pe Bd. Vasile Milea.

Prețurile sunt cam măricele, dar produsele sunt foarte bune, deci... MERITĂ!

[13.04.17 12:28:31]

@nicole33: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri. Cat despre pacate, le iau asupra mea . Nici eu nu tin post, am toata stima pentru cei care tin post cu adevarat, si cu tot ce inseamna el de la mancare si pana la ceea ce gandesc sau vorbesc.

Postul inseamna printre altele si a nu pofti, degeaba spui ca tii post si ti-e gandul doar la bunataturi. Asa ca in speranta ca Judecata de Apoi nu va fi foarte aspra pentru mine (zau ca am si calitati) o tin mai departe in felul meu.

O zi frumoasa sa ai in continuare.

[13.04.17 13:34:16]

@nicole33:

Nici eu nu tin post, postul adevarat inseamna altceva dar acum e o moda sa mananci iarba si sa gandesti sau sa vorbesti de rau pe altii. Si de fapt nu-i nimic nou.

La Placinte insa mi-a placut, Mishu stie bine. Asa este ca preturile sunt putinel cam maricele dar... parca mi-e pofta de o plășintă de la ei!!

[13.04.17 13:39:27]

@elviramvio:

[13.04.17 13:45:10]

danaeldreny*
[15.04.17 19:28:45]

Pe langa cele amintite exista "La Placinte" si la Brasov, chiar in fata garii, in dreapta, chiar in fata la autobuzele Codreanu, este un restaurant foarte spatios, decorat traditioal, cu ospatari si ospatarite imbracati in costume traditionale, au canapele super-confortabile si mancare delicioasa, am macat acolo sarmalute in foi de vita intr-un vasuc de lut si un ciolan cu fasole de n-o sa-l uit in veci! Si un vin fiert delicios ca era iarna.

Au si o zona amenajata pentru copii cu masuta colorata si jucarii si deasupra un TV imens plat unde iti ofera programul pe care il preferi, fara sa ceri, vine si te intreaba ce vrei sa vezi.

Asta cred pentru ca e cam pustiu, putini clienti, noh, e cam scump, ce-i drept...

[18.04.17 21:50:42]

@danaeldreny: Cam neinspirat moment sa citesc ecoul tau, mi s-a facut foame instantaneu caci ceea ce spui tu aici pare tare ispititor.

Multumesc frumos de vizita si vot, o seara reusita.

calatorul
[26.04.17 21:44:46]

@mishu: Asa este, unele meniuri sunt chiar foarte bune, dar am avut ocazia sa constat diferente de gust intre cele 3 sau patru locatii diferite din Bucuresti si acum sunt mai prudent. De retinut.

[27.04.17 08:15:13]

@calatorul: Interesant de stiut aspectul acesta. In mod normal nu ar trebui sa existe diferente si atunci poti avea chiar problem, intr-o locatie cineva este multumit, in alta locatie altcineva este nemultumit si tu esti la mijloc, cine crezi ca are dreptate?

De fapt am mai intalnit un asemenea aspect pentru locatii ale aceluiasi lant de restaurante din acelasi oras si m-am uitat pe tripadvisor sa vad care este punctajul si cum suna comentariile.

calatorul
[27.04.17 18:39:05]

@mishu: Da, si eu am fost surprins pentru ca de obicei nu prea mananc prin oras decat nevoit sau la evenimente si nu aveam o experienta prea mare. PRogramul meu zilnic e foarte incarcat si cand termin treaba prefer sa ajung acasa la o mancare buna si sanatoasa.

Dar am constatat intamplator, mergand in companii diferite si in locuri diferite de la Placinte, ca acelasi meniu preferat de mine nu mai era la fel de bun si gustos ca dincolo, unde am revenit si l/am gasit la fel de bun, nu intamplator.

calatorul, Dan&Ema, danaeldreny*, elviramvio, mishu, Rodel, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: