ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
FEB-2017

Pizza Hut – pizza mea favorita daca e servita fierbinte

Cand? Unde? De ce?

Cu locatii in Constanta, Cluj-Napoca, Brasov, Iasi, Timisoara, Oradea, Floresti Prahova (Ploiesti), Bacau si Bucuresti alte 6, Pizza Hut este prezenta si pe meleagurile noastre. Brandul Pizza Hut a prins la noi in tara din doua motive, consider eu. Unu: se dovedeste ca romanii si in special tinerii si copiii sunt mari mancai ai acestui produs italian la origini, dar foarte popular in SUA, de unde vine si conceptul Pizza Hut; doi: Pizza Hut e mai altfel decat alte pizze.

Desi am scris in titlu ca este pizza mea favorita, nu este si cea mai des comandata, ba chiar cu exceptia acestui inceput de an cand am cochetat de mai multe ori cu Pizza Hut, altfel am evitat-o in detrimentul concurentei, pentru ca Pizza Hut este mai scumputa.

Sa ne oprim acum la Constanta. De ce pe malul marii? Si de ce in luna februarie? Nu, n-am fost la balaceala! Adevarul este ca la Constanta, m-am oprit de mai multe ori pe parcusrul existentie mele pamantene la Pizza Hut si odata, odata, tot aveam sa va scriu despre asta. Si m-am hotarit sa o fac acum!

In Constanta, la City Mall, la parter, langa iesirea / intrarea inspre / dinspre Lacul Tabacarie se gaseste Pizza Hut. Adresa: B-dul Alexandru Lapusneanu Nr. 116C, la intersectia cu Soveja. Dar toata lumea stie de City Mall :) ! Intr-unul din colturile parcului din jurul Lacului Tabacarie cel care gazduieste si Satul de Vacanta, care a fost ce a fost si a ajuns ce a ajuns:(. Pe scurt: Pizza Hut in City Mall din Constanta.

Parcare pentru intregul mall gasiti atat in aripa dinspre Alexandru Lapusneanu, cat si o parcare etajata, pe lateral, dar si unele alei care conduc chiar langa intrarea dinspre lac, pentru cine cunoaste toporafia zonei.

Deschis zilnic intre orele 10 – 22.

D-ale locului respectiv

Aici la Pizza Hut din Constanta, atmosfera e mai ca la Mall, stiti Dumneavoastra. Ce inseamna asta? Stiu ca poate imi atrag critici de la vizitatorii convinsi ai Mall-urilor, dar mie imi place pe la mall sa trec val vartej, sa ma opresc strict unde am treaba si bineinteles sa admir frumusetile romanesti. :)) Ei si ce? Daca nu recunosteam, era mai bine? Asta inseamna ca la Pizza Hut din Constanta, traversez tot mallul de la intrarea principala pana la pizzeria care este in capatul opus, fara sa ma opresc la niciun magazin.

Pizzeria are ceva atractiv. Conceptul lor de marketing este unul care face locul placut, care il face mai altfel. Decorurile, spre exemplu, constau din desene dragi ochiului aplicate pe pereti. Niste chestii moderne, domne', pe care nu le intalneai prin anii 80. Daca le intelege toata lumea, nu stiu sa rasopund, ca eu nu sunt toata lumea. Cert este ca mie imi plac.

Intotdeauna am gasit un spatiu curat si ingrijit la Pizza Hut. Curat atat in spatiul de servit masa, cat si la “”baie””. Personalul este ok, fetele ok :).

Deschizand lista de meniuri poti lectura oferta compusa din: antreuri, salate, paste, pizza, bauturi, cocktailuri, desert, oferte. La oferte sa remarc abundenta mare de oferte speciale: pentru studenti, pentrui copii, pentru ziua de marti, happy hour, etc.

Se pot servi pizza-e din lista de meniu gata definita sau se poate crea o pizza personalizata dupa gustul fiecaruia. Oferta zilei ne spune 1+1 si mananci cate pizza poti. Eu sunt adeptul pizza-elor picante. Asa ca unde vad denumiri de genul mexicana, picante, pepperoni, acolo ma opresc cu privirea si command. Bineinteles cu ketchup sau sosuri specifice iuti. Am auzit de mai multe ori ca nu ar fi bine sa mananc asa iute, condimentat in general, dar nu sunt un pacient ascultator, ca ma duc sa ma tratez apoi cu ape minerale daca trebuie, cum ar fi la Slanic Moldova vezi impresii, de exemplu.

Un punct de prezentare apreciat exista in aceasta pizzerie - vitrina cu salate. Ai astfel posibilitatea sa inventezi combinatia de salata dorita, dupa propriul gust.

Locul este si mai fain vara pentru ca exista si mese amenajate afara in aer liber. Aviz fumatorilor si fumatoarelor!

Inca o data de ce?

Pizza Hut este speciala din cauza blatului. Aveti mai multe optiuni de a alege blatul: pufos in interior si rumen-auriu la exterior (numit pan), classic (Italian), cu crusta (thin’n crispy), cu margine cu bile de branza cu usturoi (crown), cu margine umpluta cu branza mozzarella (cheesy bites) – mama, ce bun e asta! . Favoritele mele sunt: pufos respectiv cel cu bordura de mozzarella pe margine.

Se pot servi 3 dimensiuni de pizza: mare, medie si mica. Cea mare va asigur ca este pentru mai mult de o persoana, mai putin in cazul unor mega fani pizza, cum cunosc eu in propria ograda. Da, ce nu ati auzit ca si in Bucuresti avem ograzi? :)

Tipuri de pizza: Florida, Europeana, Pepperoni, Nevada, Vegetariana, California, Rodeo, Carbonara, Hawaiana, altele . Ce sa alegeti? Dupa plac, fratilor, surorilor!

Prezentarea din lista de meniu este foarte friendly cu cititori de meniuri ca mine, pentru ca are o simbolistica care ajuta cititorii lenesi :): o frunza verde, un ardei iute sau o palarie. Daca primele doua simboluri sunt clare, sugestive, palaria sa stiti ca indica produse originale Pizza Hut.

Pizzele se servesc in niste tigaite / tigai incinse insotite de o farfurie, unde sa poti taia sau rupe o felie din integritatea pizza-ei din tigaie. Tigaia are marele avantaj ca este fierbinte si asta este unul din argumentele care ma atrag la Pizza Hut. Si se mentine pizza fierbinte, foarte calda, calda, o bucata buna de timp cat stai sau mananci la masa. Si tare imi place chestia asta! :))

Pizza Hut Delivery

Dupa o masa asezata la Pizza Hut din Constanta, am fost si in situatia ca in luna martie sa apelez de doua ori la Pizza Hut Delivery. V-ati prins: este vorba de livrare la domiciliu. Ba corectez: la ce adresa doriti Dumneavoastra. Acest serviciu poate fi accesat telefonic sau online.

Daca optati pentru aceasta varianta, merita sa cunoasteti experienta mea. Au livrat la timp, ba chiar mai devreme decat au promis. Nu au gasit cu acuratete una din adresele la care am comandat.

O deosebire mare fata de pizza servita la locatiile Pizza Hut este faptul ca desi transportul nu dureaza foarte mult si se face cu niste mopede, cu cutii- depozit de pizza in spate sau chiar cu turisme (cand am comandat 20 pizza-e) :D, pizza nu ajunge fierbinte:(, livrarea in cutii de carton versus servirea in tigai fierbinti face diferenta.

Iar gustul ei nu mai este acelasi. Farmecul blatului acela cald nu il mai regasesti, ba simti ca mananci mai mult paine decat pizza. :(Nu voi mai apela la aceasta optiune!

Sa mai spun ca au si gresit o comanda cu -1 bucata livrata, dar au fost cooperanti in solutionarea onorabila a greselii comise.

Confirmarea comenzii

La Pizza Hut este un obicei (asa sunt scoliti) ca dupa ce dai comanda, chelnerul sau operatorul telefonic sa repete toata comanda, cu detaliile esentiale care fac diferenta: tipul, marimea, blatul, sosurile, asigurandu-se astfel ca s-a inregistrat corect comanda. Mie imi place chestia asta. :) Ceea ce nu exclude posibilitatea de a gresi la servirea comenzii, asa cum v-am relatat mai sus. :(

Pentru mine Pizza Hut ramane pizza mea favorita NUMAI daca e servita fierbinte!

Pofta buna!

PS Trebuia sa va scriu de ceva papica, pentru ca am fost surprins la Slanic Moldova cu trofeul "L'éxpert gourmad AFA". :D

Trimis de Dan&Ema in 09.04.17 08:30:25
Validat / Publicat: 09.04.17 10:12:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 tigaia fierbinte si ce a mai ramas din delicioasa pizza pepperoni

Denisa13
[09.04.17 11:07:43]

Mi-ai facut pofta de pizza. Am gustat o singura data pizza Hut dar adusa acasa si nu m-a dat pe spate. Am tras atunci rapid concluzia ca nu voi renunta la pizza Hot. Acum m-ai facut curioasa si o sa incerc si eu o pizza Hut fierbinte cu prima ocazie.

[09.04.17 12:24:19]

@Denisa13:

Musai la pizzerie. Tocmai diferenta intre pizza livrata acasa si cea fierbinte din cuptor am vrut sa o punctez si in articol. Pana de curand am servit pizza hut numai la pizzerie si eram pregatit sa le dau nota 10 de laniste mari mancatori de pizza. Ghinionul lor ca a trebuit sa comand de doua ori pentru niste oaspeti, la servici, si astfel le-am scazut nota.

Nu m--a dat deloc pe spate cea livrata, si nu ma asteptam sa fue asa o diferenta intre cea servita la ei si resp pe teren strain.

Va urez pizze gustoase oridecateori faceti aceasta alegere.

Va pupam pe toti si pe Stefania de 2 ori.

[09.04.17 16:32:02]

@Dan&Ema: Și-uite-așa, să nu te miri de-ai mai lua un premiu pentru mâncătorii!

Nu-s chiar fan pizza, dar la cum povestești tu... și de-s full și tot mi se face poftă!

[09.04.17 18:08:05]

@Zoazore:

Eu am destabilizat cantarul, zic eu. De la un timp baga o cifra in plus. Inaintea celor pe care le afisa de obicei.

Ii zic:

- Mai, draga! , eu beau si tu te imbeti?

Nu raspunde.

Il resetez. Ma roaga sa il repornesc. Procedez. Ma urc lin pe el sa nu il mai impovarez asa mult. El, iarasi baga aceeasi cifra in plus.

Ii zic:

- Mai, draga!

Nu stiu ce sa ma mai fac cu el. Stii vreun antidot? Macar pana maine seara cand ajung la Chisinau. Acolo merg fara el ca m-a suparat...

[09.04.17 18:38:46]

@Dan&Ema: Îhîm! Te întinzi pe spate, ridici picioarele cu tălpile spre tavan și pui cântarul pe tălpi, cu ecranul spre tine! Vei fi foarte mulțumit de rezultat!

[09.04.17 19:42:02]

@Zoazore:

Tare! Stii ce imi arata acum?

Scorul de la cfr cluj - viitorul 0:0

????????????

Cred ca dupa Slanic, am ramas razna!

????????????

[09.04.17 20:04:43]

@Dan&Ema: Îhîm! Sfatul ăsta e în loc de berea cu care am rămas datoare la Slănic! Îs razna, știu, da-mi place, place, place!

Ai observat ca, atât pizza, cât și micii, mâncați/te acasă nu-s la fel ca la crâșmă? Așa e și cu hut-ul ăsta! Acolo au alt farmec!

elviramvio
[09.04.17 20:36:11]

@Dan&Ema:

Dane, după Slănic, mulți am/au rămas razna. când e vorba de o pizza bună însă... lasă naibii cântarul ăla că-i ciudos tare!

[09.04.17 21:13:01]

@elviramvio: L-am lasat pe zero zero!

[10.04.17 10:53:14]

@Dan&Ema: Sunt de acord cu toate cele spuse de tine atat in articol cat si in ecouri, la fel si cu @elviramvio si @Zoazore.

Si mie imi place Pizza Hut si asa este, pizza servita acolo si cred ca este valabil pentru orice pizza, orunde ar fi ea.

Cat despre

Pizza Hut este mai scumputa

cred ca da, asa este si pot spune ca si in afara este asa, eu am mancat la Pizza Hut in China si am platit mai mult decat in Romania , insa asta e.

Este insa un loc in care ai totusi singuranta produsului consumat, iar acesta este chiar bun.

Felicitari, votat cu placere... si pofta.

giuliani
[10.04.17 12:07:43]

Problema cea mai mare la aceste tipuri de fast-food-uri este aportul caloric care este de multe ori mult mai mare decat la o pizza normala, in special la pizza cu marginile umplute cu branza. Asa-i aproape peste tot, din pacate chestiile gustoase nu-s gratis dpdv caloric

Dan&Ema, elviramvio, giuliani, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi: