ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2017
ÎNSCRIS: 03.09.12
OCT-2015

la PMM* = 34 USD

Radisson Blu Resort – sub așteptări

Pentru prima data in Sharm El Sheikh am ales doua sejururi consecutive, primul la Regency Plaza Aqua Park and Spa Resort si in continuare cel de al doilea la Radisson Blu Resort.

Despre Regency Plaza Aqua Park am scris intr-un articol anterior (vezi impresii).

Radisson Blu Resort se afla în golful Nabq Bay, la o distanta de circa 25 km de Naama Bay.

De la Regency Plaza Aqua Park pina la Radisson Blu Resort am mers cam 10 minute cu masina, agentia partenera din Sharm facandu-ne transferul.

De la hotel la aeroport sunt 10 km distanta.

Cand am ajuns la hotel, in primul rand am fost izbiti de aerul mult prea rece din holul si zona de receptie.

Era un contrast foarte mare intre temperatura de afara si cea din interior.

Fata de hotelul precedent, Radisson are un design mult mai modern.

Am fost condusi la camera, care avea vedere intr-un gard ce delimita vecinatatea cu Nubian Village.

Camera desi de luxe, nu ne-a impresionat.

La fel si curatenia si felurile de mancare, destul de saracacioase.

In piscina apa era foarte rece, iar pe plaja dupa ora 09.00 gaseai mai greu sezlonguri.

Si acest resort dispune de doua restaurante principale si mai multe baruri, o terasa pe plaja unde la pranz se poate servi pizza si cateva gustari usoare.

Intrare în mare se face de pe ponton, intrucat chiar langa tarm sunt multe pietre si accesul e dificil.

Noi mergeam in apa in zona de plaja de la Nubian Village unde intrarea e lina, sunt putine pietre si mai mult nisip.

Aici am vazut cei mai frumosi pesti colorati, acestea inotind alaturi de noi.

Piscina e frumos amenajata, chiar daca apa e rece.

De la barul de la piscina, prin spate se coboara niste trepte si se ajunge la o piscina aflata intr-o grota artificiala, in care se afla si centrul SPA.

Cand am ales acest resort am avut in vedere si faptul ca are multa verdeata si un aranjament cu pietre in cascada, cu multe poduri si flori, care ii confera un look deosebit.

Vis a vis de hotel se afla un aquapark la hotel Park Inn by Radisson, dar noi nu am fost.

Mai sunt terenuri de tenis, mini-club pentru copii si amfiteatru pentru spectacole.

La terasa de la restaurant seara se canta muzica live.

La fel ca si in cazul hotelului Regency Plaza Aqua Park recomand Radisson Blu Resort doar daca nu sunteti pretentiosi.

Trimis de elenaadina in 06.04.17 19:08:25
Validat / Publicat: 06.04.17 22:46:27

VIZUALIZĂRI: 3687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 plaja scaldata de ultimele raze ale soarelui
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19200 PMA (din 18 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.70 USD pe cameră

webmaster45 [06.04.17 20:27:34] »

@elenaadina:

webmaster [06.04.17 22:47:23] »

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

elenaadina [17.04.17 10:34:51] »

@webmaster45: DA, ESTE BINE.

elenaadina
    Alte impresii din această RUBRICĂParrotel Beach Resort (ex Radisson Blu) :