AVERTIZĂRI

DIN Chitila [IF]
înscris/ă în 08.07.10
MEMBRU: SENATOR
APR-2017

Pentru orice fel de articole de tipul „În [locul X] am pățit...” Ca să putem preveni incidente neplăcute.

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Conditii de calatorie Turcia 2017

In acesta dimineata am gasit in mail conditiile (informare) pe care un cetatean roman trebuie sa le stie atunci cand hotaraste sa calatoreasca in Turcia indiferent de motivul pentru care o face. Asa ca am zis sa aduc la cunostinta aceste informatii utile iubitorilor de Turcia.

Deasemeni pentru cei care calatoresc in Turcia cu autoturismul apartinad unei alte persoane fie fizice sau juridice soferul sa aibe la el Procura tradusa in limba turca de un traducator de limba turca autorizat si legalizata la Ambasada Turciei sau la Tribunal.

•Cetatenii romani pot intra pe teritoriul Turciei doar in baza pasaportului national valabil minim 6 luni de la data intrarii in Turcia.

•Cetăţenii români care călătoresc în scop turistic în Republica Turcia nu au nevoie de viză de intrare pe teritoriul acestui stat.

•De asemenea, paşaportul trebuie să deţină file libere pentru aplicarea de ştampile, în caz contrar autorităţile de frontieră refuzând accesul pe teritoriul Turciei.

•Tranzitul aeroporturilor turceşti, în cazul călătoriilor internaţionale cu escală în Turcia, nu poate fi făcut cu cartea de identitate ci impune prezentarea unui paşaport valabil.

•Indiferent de cetatenie, pasaportul trebuie sa fie valabil minim 60 de zile peste perioada maxima de sedere sau peste valabilitatea vizei de intrare (in cazul in care este necesara viza).

Astfel cetatenii romani pot intra pe teritoriul Turciei doar in baza pasaportului national valabil minim 150 zile de la data intratii in Turcia: 90 zile (perioada maxima de sedere) + 60 zile.

In caz contrar turistii vor fi sanctionati cu 140 euro amenda pentru intrarea in Turcia sau daca refuza plata sanctiunii, se vor intoarce in tara si nu vor mai efectua calatoria.

Va urez sa aveti in Turcia o vacanta deosebit de frumasa!

Impresii încărcate de adrianbogdan in 05.04.2017 08:54:18

Validat / Publicat: 05.04.17 09:41:25

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (adrianbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  26 PMA (din 26 voturi) nota2

[05.04.17 08:58:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait)

- mprofeanu
[05.04.17 11:19:54]

@adrianbogdan: Mulțumesc pentru sfaturile tale.

Voi tranzita Turcia în aprilie, imediat după Paște și având un timp mare între avioane chiar stabilisem să merg puțin prin Istanbul, măcar o plimbare de la Aeroportul Sabiha Gokcen aflat în partea asiatică până la Kadıköy, cu shuttle bus.

Citit cu plăcere!

- zlatna
[05.04.17 12:01:08]

@adrianbogdan: Felicitări pentru acest articol. Foarte bune informaţiile prezentate.

Deşi anul acesta nu avem de gând să călătorim prin Turcia, :(( informaţiile sunt utile pentru altă dată (nu cred că în vreo 2-3 ani vor suferi modificări mari, deşi cu ultimele evelimente petrecute în Europa, nu se ştie).

Vă doresc vacanţe plăcute.

- Mihai18
[06.04.17 11:33:17]

Dacă ați scris acest review înseamnă că și dv. vă place în Turcia. Aveți dreptate. În urma atâtor evenimente, pot apare modificări și să le cunoaștem din timp, este important.

Am fost de câteva ori la Istanbul, cunoșteam condițiile de intrare în Turcia. Ultima dată am fost chiar în perioada tentativei de lovitură de atat. Eu am trăit „pe viu” acele momente.

Intenționăm să mergem la Istanbul la începutul lunii mai, a. c. (ne trage ața). Voi aduce de acolo vești proaspete

Pentru mine este foarte util reviewul dv. Vă mulțumesc.

- Adriana1983
[03.05.17 23:49:34]

Pentru punctul 4 eu am găsit altceva pe site-ul MAE

"Excepţii: În cazul călătoriilor internaţionale efectuate cu avionul se poate folosi şi cartea de identitate românească valabilă (valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia), însă numai pentru tranzit aeroportuar (fără părăsirea zonei de tranzit/a aeroportului).

De asemenea, cetățenii români pot intra și tranzita teritoriul Republicii Turcia cu titlul de călătorie românesc. "

- adrianbogdan
[04.05.17 07:45:25]

Buna!

informatia am primit-o de a agentia de turism de la care acum cateva saptamani am achizitionat un sejur in Turcia si dupa parerea mea au o experienta mai vasta,

Eu personal nu m-as incumeta sa plec nici macar in tranzit pe un aeroport in Turcia fara un Pasaport valabil, asa cred ca este bine sa fi precaut,

Nu cunosc de cand este publicat pe site-ul MAE informatia respectiva dar daca ai indoieli si iti arde camasa pe tine cel mai bine ar fi sa suni la Ambasada Republicii Turcia.

Titlul romanesc inseamna - Pasaport emis de autoritatile romane,valabil. Informatia pusa la dispozitie de MAE este ambigua de aceea este bine sa te informezi din toate sursele posibile.

Vacante frumoase!

- mihar
[10.01.18 14:48:16]

Buna ziua. Si noi vom merge in Turcia in concediu in perioada 11-20 august 2018. Am intrat pe siteu-l MAE si scria la conditii de calatorie in Turcia ca trebuie sa ai pasaportul valabil 150 zile de la data intrarii in Turcia si nu 6 luni. Stiti cumva daca ar putea fi probleme in conditiile in care pasaportul copilului meu expira in 2 februarie 2019 (deci 176 zile dar nicidecum 6 luni)?

[10.01.18 15:01:06]

@mihar: nici o problema, pentru Turcia pasaportul trebuie sa fie valabil 150 zile la data calatoriei

- adrianbogdan
[10.01.18 15:08:51]

@mihar: pasaportul este valabil dupa cum spuneti 176 de zile deci va incadrati la cele 150 zile (90+60).

Daca aveti dubii puteti suna la Sectia Consulara (de pe Calea Dorobantilor): 0212063722 /24 /25

- black_mamba
[06.04.18 20:44:14]

@Adriana1983:

Confirm, eu am clatorit in 2015 spre Bruxelles cu escala in Istanbul cu cartea de identitate, dar nu am iesit din zona libera.

[07.05.18 03:58:37]

@adrianbogdan: buna dimineața! Urmeaza sa plec in Turcia într-o vacanta de 10 zile, insa pasaportul meu va fi valabil de la data intrarii inca 105 zile. De la data iesirii, acesta va fi valabil 95 de zile (deci mai mult de cele 60 de zile cerute). Intrebarea mea este daca pot intra in tara in aceste conditii, neavand 150 zile la data intrarii. Amenda o platesc daca nu am 150 zile de la bun început sau daca am mai puțin de 60 zile din momentul iesirii. Va mulțumesc anticipat!

- nicole33
[07.05.18 05:18:49]

@Eugenia07:

Condiţia de valabilitate de 150 zile de la data intrării NU este îndeplinită.

Confecţionarea unui nou paşaport costă mai puţin decât amenda :D

Amenda se plăteşte la INTRAREA în Turcia. Pe poliţistul de frontieră nu-l interesează faptul că tu vei sta doar zece zile acolo. Legal ai dreptul la maxim 90.

Paşapoartele menţionate mai sus trebuie să aibă o valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia şi să dispună de cel puţin o filă goală.

Sursa: mae.ro/travel-conditions/3753#791

[07.05.18 11:36:11]

@nicole33: mulțumesc frumos pentru raspuns.

Da, este mai ieftina confectionarea pasaportului, dar problema este ca nu ma afla in tara, iar la ambasada tarii in care ma aflu dureaza pana la 3 luni sa mi-l elibereze, iar pasaport temporar nu ma lasa sa-mi fac, mi-au spus ca Turcia nu mai accepta pasapoarte temporare.

Sunt dispusa sa platesc respectiva amenda, dar intrebarea este daca aceasta imi permite totusi sa intru, chiar daca nu am 150 zile...

[07.05.18 11:38:46]

@Eugenia07: In Turcia se poate calatori cu pasaport temporar, se face in cateva ore si costa 100 lei.

[07.05.18 11:48:23]

@Andox: asa știam si eu, insa consulul mi-a spus saptamana trecuta ca nu pot sa-mi faca pasaport temporar ca nu il mai accepta... Acuma eu ce pot sa fac...

In fine, ma interesează sa stiu daca cu acea amenda pot totusi intra in Turcia cu mai puțin de 150 zile de valabilitate...

[07.05.18 13:48:10]

@Eugenia07: Ai toate sansele sa nu te imbarce compania aeriana si sa nu ajungi in Turcia sa platesti amenda... Am asistat anul trecut la o scena similara in Otopeni, cu plansete si rugaminti iar cei de la check in refuzau sa-i imbarce. Din cate am inteles, amenda ia si compania aeriana care imbarca cu pasaport valabil mai putin de 150 zile.

In fine, nu stiu ce treaba are consulul insa iti pot spune sigur ca in Turcia este valabil pasaportul temporar.

Este greu sa-l faci inainte sa pleci? Banuiesc ca nu vii in Romania in ziua plecarii in Turcia!

[11.05.18 22:43:08]

@Andox: iti mulțumesc pentru raspuns :) am reusit sa-mi fac pana la urma pasaport temporar... Weekend plăcut!

- Alex/
[22.05.18 00:22:30]

@Eugenia07: Buna seara! Și eu mă aflu în aceiași situație. Ai reusit sa intri in Turcia cu pașaportul temporar?