AVERTIZĂRI

DIN Chitila [IF]
înscris/ă în 08.07.10
MEMBRU: SENATOR
APR-2017

Pentru orice fel de articole de tipul „În [locul X] am pățit...” Ca să putem preveni incidente neplăcute.

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Conditii de calatorie Turcia 2017

In acesta dimineata am gasit in mail conditiile (informare) pe care un cetatean roman trebuie sa le stie atunci cand hotaraste sa calatoreasca in Turcia indiferent de motivul pentru care o face. Asa ca am zis sa aduc la cunostinta aceste informatii utile iubitorilor de Turcia.

Deasemeni pentru cei care calatoresc in Turcia cu autoturismul apartinad unei alte persoane fie fizice sau juridice soferul sa aibe la el Procura tradusa in limba turca de un traducator de limba turca autorizat si legalizata la Ambasada Turciei sau la Tribunal.

•Cetatenii romani pot intra pe teritoriul Turciei doar in baza pasaportului national valabil minim 6 luni de la data intrarii in Turcia.

•Cetăţenii români care călătoresc în scop turistic în Republica Turcia nu au nevoie de viză de intrare pe teritoriul acestui stat.

•De asemenea, paşaportul trebuie să deţină file libere pentru aplicarea de ştampile, în caz contrar autorităţile de frontieră refuzând accesul pe teritoriul Turciei.

•Tranzitul aeroporturilor turceşti, în cazul călătoriilor internaţionale cu escală în Turcia, nu poate fi făcut cu cartea de identitate ci impune prezentarea unui paşaport valabil.

•Indiferent de cetatenie, pasaportul trebuie sa fie valabil minim 60 de zile peste perioada maxima de sedere sau peste valabilitatea vizei de intrare (in cazul in care este necesara viza).

Astfel cetatenii romani pot intra pe teritoriul Turciei doar in baza pasaportului national valabil minim 150 zile de la data intratii in Turcia: 90 zile (perioada maxima de sedere) + 60 zile.

In caz contrar turistii vor fi sanctionati cu 140 euro amenda pentru intrarea in Turcia sau daca refuza plata sanctiunii, se vor intoarce in tara si nu vor mai efectua calatoria.

Va urez sa aveti in Turcia o vacanta deosebit de frumasa!

Impresii încărcate de adrianbogdan in 05.04.2017 08:54:18

Validat / Publicat: 05.04.17 09:41:25

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (adrianbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  25 PMA (din 25 voturi) nota2

[05.04.17 08:58:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait)

- mprofeanu
[05.04.17 11:19:54]

@adrianbogdan: Mulțumesc pentru sfaturile tale.

Voi tranzita Turcia în aprilie, imediat după Paște și având un timp mare între avioane chiar stabilisem să merg puțin prin Istanbul, măcar o plimbare de la Aeroportul Sabiha Gokcen aflat în partea asiatică până la Kadıköy, cu shuttle bus.

Citit cu plăcere!

- zlatna
[05.04.17 12:01:08]

@adrianbogdan: Felicitări pentru acest articol. Foarte bune informaţiile prezentate.

Deşi anul acesta nu avem de gând să călătorim prin Turcia, :(( informaţiile sunt utile pentru altă dată (nu cred că în vreo 2-3 ani vor suferi modificări mari, deşi cu ultimele evelimente petrecute în Europa, nu se ştie).

Vă doresc vacanţe plăcute.

- Mihai18
[06.04.17 11:33:17]

Dacă ați scris acest review înseamnă că și dv. vă place în Turcia. Aveți dreptate. În urma atâtor evenimente, pot apare modificări și să le cunoaștem din timp, este important.

Am fost de câteva ori la Istanbul, cunoșteam condițiile de intrare în Turcia. Ultima dată am fost chiar în perioada tentativei de lovitură de atat. Eu am trăit „pe viu” acele momente.

Intenționăm să mergem la Istanbul la începutul lunii mai, a. c. (ne trage ața). Voi aduce de acolo vești proaspete

Pentru mine este foarte util reviewul dv. Vă mulțumesc.

- Adriana1983
[03.05.17 23:49:34]

Pentru punctul 4 eu am găsit altceva pe site-ul MAE

"Excepţii: În cazul călătoriilor internaţionale efectuate cu avionul se poate folosi şi cartea de identitate românească valabilă (valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia), însă numai pentru tranzit aeroportuar (fără părăsirea zonei de tranzit/a aeroportului).

De asemenea, cetățenii români pot intra și tranzita teritoriul Republicii Turcia cu titlul de călătorie românesc. "

- adrianbogdan
[04.05.17 07:45:25]

Buna!

informatia am primit-o de a agentia de turism de la care acum cateva saptamani am achizitionat un sejur in Turcia si dupa parerea mea au o experienta mai vasta,

Eu personal nu m-as incumeta sa plec nici macar in tranzit pe un aeroport in Turcia fara un Pasaport valabil, asa cred ca este bine sa fi precaut,

Nu cunosc de cand este publicat pe site-ul MAE informatia respectiva dar daca ai indoieli si iti arde camasa pe tine cel mai bine ar fi sa suni la Ambasada Republicii Turcia.

Titlul romanesc inseamna - Pasaport emis de autoritatile romane,valabil. Informatia pusa la dispozitie de MAE este ambigua de aceea este bine sa te informezi din toate sursele posibile.

Vacante frumoase!

- mihar
[10.01.18 14:48:16]

Buna ziua. Si noi vom merge in Turcia in concediu in perioada 11-20 august 2018. Am intrat pe siteu-l MAE si scria la conditii de calatorie in Turcia ca trebuie sa ai pasaportul valabil 150 zile de la data intrarii in Turcia si nu 6 luni. Stiti cumva daca ar putea fi probleme in conditiile in care pasaportul copilului meu expira in 2 februarie 2019 (deci 176 zile dar nicidecum 6 luni)?

- Andox
[10.01.18 15:01:06]

@mihar: nici o problema, pentru Turcia pasaportul trebuie sa fie valabil 150 zile la data calatoriei

- adrianbogdan
[10.01.18 15:08:51]

@mihar: pasaportul este valabil dupa cum spuneti 176 de zile deci va incadrati la cele 150 zile (90+60).

Daca aveti dubii puteti suna la Sectia Consulara (de pe Calea Dorobantilor):0212063722 /24/25