ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2017
ÎNSCRIS: 20.02.12
APR-2015

Grand Hotel Velingrad - Răsfăţ de cinci stele

Am multe povestiri nescrise din călătoriile de anul trecut şi de acum doi ani sau chiar mai vechi pe care voi încerca să le scot din cufărul cu amintiri... dacă voi reuşi să mă împrietenesc cu timpul care aleargă mult prea repede!

Cu doi ani în urmă am fost împreună cu un grup mic de prieteni plimbăreţi într-o călătorie prin Balcani. Timp de opt zile am străbătut Bulgaria, Macedonia, Albania şi Grecia, ne-am bucurat de peisaje de vis, am bifat obiective turistice cunoscute, am ajuns în locuri despre care nu ştiam mai nimic dar care şi-au câştigat un loc special în sufletul meu. A fost obositor pentru mine dar este una dintre cele mai frumoase vacanţe de care am avut parte până acum.

Am călătorit cu o maşină (8 plus 1 locuri) condusă de prietenul nostru care a organizat excursia în cele mai mici detalii: traseu, cazări, obiective turistice de vizitat. Prietenul nostru, cetăţean bulgar de origine aromână, ne-a condus pe urmele aromânilor din Balcani la fraţii noştri din Cruşova, Ohrid, Moscopole, din Metsovo şi din satele risipite prin Munţii Pindului.

Primele două nopţi ne-am cazat în renumita staţiune balneară Velingrad la un hotel de cinci stele, Grand Hotel Velingrad. A fost singura cazare fiţoasă din circuitul nostru balcanic, un hotel scump la care am beneficiat de o reducere substanţială negociată de prietenul nostru, născut în apropiere de Velingrad. Pe principiul” Prietenii prietenului meu sunt prietenii mei”, am avut parte la începutul vacanţei de două zile de răsfăţ la un hotel foarte bun, cu un centru spa de excepţie. Ne-a prins tare bine odihna de la Grand Hotel Velingrad, am alungat oboseala cu care pornisem la drum şi ne-am lansat relaxaţi şi voioşi în aventura noastră balcanică.

Distanţa de la Bucureşti la Velingrad este de aproximativ 460 km. Am mers pe traseul Bucureşti-Giurgiu-Ruse-Veliko Târnovo-Kazanlâk-Stara Zagora-Peshtera-Batak-Velingrad. Am poposit desigur la Veliko Târnovo, nu putem trece indiferenţi pe lângă acest oraş care ne este tare drag! Am traversat Balcanii prin Pasul Republika şi am oprit pentru prânz la Stara Zagora. Alt popas la Peshtera la rudele prietenului nostru, încă o oprire la biserica din Batak... mai pe seară am ajuns, în sfârşit, la Grand Hotel Velingrad! Drumul este bun, se poate parcurge în vreo şase ore dar noi nu ne-am grăbit...

Staţiunea Velingrad, supranumită Capitala Spa a Balcanilor, este situată în sudul Bulgariei, în pitoreasca Vale Chepino din Munţii Rodopi. Velingradul se află la o altitudine de 750-850 m şi este considerat cea mai însorită localitate din Bulgaria.

Această zonă a fost locuită permanent din cele mai vechi timpuri aşa cum atestă descoperirile arheologice. Efectele tămăduitoare ale apelor termale sunt cunoscute încă de pe vremea tracilor. Mai târziu, cuceritorii romani au valorificat din plin izvoarele termale pe care le-au folosit pentru tratamentul soldaţilor. În prezent, la Velingrad sunt cunoscute circa 90 de izvoare de apă minerală cu proprietăţi curative.

Grand Hotel Velingrad este situat în cartierul Chepino, retras pe un deal, la poalele unei păduri de pini seculari. Adresa hotelului este Bulevardul Saedinenie nr.50. Este un hotel frumos, cu arhitectură ce îmbină elemente moderne cu cele tradiţionale bulgăreşti. Parcarea mare, mărginită de spaţii verzi atent îngrijite, este gratuită. Lângă parcare se află un loc de joacă pentru copii cu leagăne noi, viu colorate şi băncuţe aşezate la umbra copacilor.

Holul spaţios şi luminos de la parterul hotelului în care se află recepţia şi lobby-barul impresionează prin eleganţă şi bun gust. Vitraliile colorate din plafonul încăperii dau o notă de originalitate. O mică fântână arteziană, canapele şi fotolii confortabile din piele, icoane şi tablouri, multe flori, un şemineu, muzică plăcută... iată câteva din ingredientele care compun atmosfera de vacanţă cu care Grand Hotel Velingrad îşi întâmpină oaspeţii.

Alături de recepţie se află un bancomat şi o vitrină cu suveniruri de calitate dar destul de scumpe (icoane bulgăreşti, obiecte de ceramică). La parterul hotelului, lângă lobby-bar, sunt câteva magazine,un salon de coafură şi camera de joacă pentru copii.

Am primit imediat cartela magnetică de la cameră. Lângă recepţie sunt două lifturi mari, moderne. Le-am folosit doar la sosire şi la plecarea din hotel pentru că am avut camera la etajul 1.

La Grand Hotel Velingrad ne-am cazat într-o cameră dublă standard ce măsoară circa 35 mp, suficient de mare chiar şi pentru o familie cu doi copii. Mobilierul este simplu dar de calitate iar camera este aerisită, luminoasă, decorată în nuanţe calde... una dintre cele mai confortabile camere de hotel în care am stat în vacanţele mele. E drept că am ales de puţine ori hoteluri de 5 stele!

Camerele duble standard au paturi separate, alăturate şi transformate într-un pat matrimonial mare. În cameră se află o canapea extensibilă şi o măsuţă pe care ne aşteptau două sticle cu apă plată din partea gazdelor noastre. În dulapul încăpător am găsit pături, perne pentru patul suplimentar, trusa de cusut, seiful, halatele de baie din frotir alb şi papuci de unică folosinţă. Pe biroul din faţa patului este aşezat televizorul modern, cu ecran mare. Alături de televizor se află telefonul, un mic aparat radio cu ceas, cana electrică, ceşcuţe, farfurioare şi linguriţe. Dacă doriţi să savuraţi un ness pe balcon în răcoarea dimineţii sau să vă încălziţi cu un ceai fierbinte seara, veţi găsi în cameră pliculeţe de ness, ceai, zahăr şi îndulcitor pentru diabetici. Minibarul, burduşit cu o grămadă de sticle şi dulciuri de care nu ne-am atins, este bine mascat sub birou. Nu lipseşte niciunul dintre obiectele utile într-o cameră de hotel:oglindă mare deasupra biroului, suport pentru bagaje, cuier, noptiere.

Camera este mochetată şi dispune de o mulţime de prize şi corpuri de iluminat bine amplasate. Saltele şi perne foarte bune, aşternuturi impecabile din damasc alb, uşor apretat... greu de găsit vreun cusur camerei de la Grand Hotel Velingrad!

Am petrecut la Velingrad ultimele două zile ale lunii aprilie. În timpul zilei primăvara ne-a răsfăţat cu mult soare dar nopţile au fost foarte reci, cu temperaturi negative. În camere nu sunt calorifere, încălzirea se face prin sistemul centralizat de climatizare. Temperatura se poate regla individual din camere, a fost cald dar zumzăitul produs de instalaţia de climatizare poate deranja persoanele sensibile.

Mi-a plăcut baia spaţioasă, mare, curată-lună şi dotată cu tot ce este necesar. Multe prosoape albe, uscător de păr, oglinjoară pentru machiaj şi o grămadă de produse cosmetice (şampon, gel de duş, loţiune de corp, săpun) care miros bine de tot. Am găsit chiar şi un pieptene verde-brotăcel pe care-l mai am şi acum. În plus, telefon şi muzică la difuzor!

Toate camerele de la Grand Hotel Velingrad au balcoane cu măsuţă şi fotolii confortabile din imitaţie de ratan. Nu am găsit pe balcon uscător pentru rufe care este inestetic dar în acelaşi timp, foarte util la un hotel cu piscină şi spa.

Din balconul camerei am admirat dimineaţa pădurea de pini, pajiştea mare cu iarbă crudă pe care păşteau doi cai frumoşi şi, în depărtare, oraşul liniştit cu case cu etaj din hornurile cărora se ridicau uşor rotocoale de fum. Un peisaj idilic... liniştea deplină pe care o doresc tare mult în vacanţă... ne-am odihnit foarte bine la Grand Hotel Velingrad!

În tot hotelul este internet wireless gratuit care funcţioneză fără poticneli. În grila TV nu există nici un program românesc. Nu e de mirare ţinând cont că sunt puţini turişti români la Grand Hotel Velingrad. Căutând un program cu muzică, am descoperit fillmul de prezentare a hotelului, foarte bine realizat. Turistul face cunoştinţă într-un mod plăcut şi rapid cu toate facilităţile oferite de hotel. Personalul de la recepţie scapă de multe întrebări sâcâitoare iar turistul este mulţumit şi bine informat. Ne-am convins că suntem cazaţi în cea mai “modestă” cameră pe care Grand Hotel Velingrad o pune la dispoziţia clienţilor săi. Camera spaţioasă şi bine dotată pe care v-am descris-o face parte din categoria standard. Camerele duble de lux, apartamentele junior, de lux şi VIP sunt de-a dreptul impresionante. Pentru două persoane, fie şi din categoria turiştilor pretenţioşi, camera dublă standard în care am fost cazaţi noi este mai mult decât suficientă.

În tot hotelul este curăţenie perfectă, Grand Hotel Velingrad este unul dintre cele mai curate şi dischisite hoteluri în care am stat de-a lungul anilor în Bulgaria. În camere, pe holurile mochetate, în restaurante, la SPA dar şi în zonele exterioare (piscină, parcare, spaţii de joacă pentru copii), domnesc bunul gust şi curăţenia.

Cameristele au fost în camera noastră în timp ce eram la plimbare, au aspirat mocheta, au lustruit baia, au înlocuit cosmeticele şi pliculeţele de ceai şi zahăr consumate iar dimineaţa devreme ne-au pus la uşă un ziar bulgăresc cu ştiri proaspete. Ne-am amuzat dar am observat ziarele înşirate în dreptul camerelor ocupate şi ne-am dumirit că aşa e obiceiul casei...

Grand Hotel Velingrad are două restaurante amplasate la parter. De fapt, este o singură sală mare, împărţită în două, restaurant clasic şi mehana tradiţională. Grădina de vară cu grătar era închisă la sfârşitul lunii aprilie. Am mâncat într-o seară în partea clasică, bun şi proaspăt dar nimic de remarcat. Am fi preferat să cinăm în mehana dar lumina era stinsă, nu se vedea niciun client aşa că am renunţat.

Micul dejun este foarte bun, diversificat, cu produse gustoase, pe măsura celor cinci stele ale hotelului! Am mâncat cu plăcere, toţi cei din grupul nostru au fost mulţumiţi. Ce puteai alege:ouă ochiuri şi fierte, cârnăciori, bacon, crenvurşti, frigănele, ciuperci sote, ficăţei, mezeluri, somon fume, peşte marinat, brânzeturi variate (chiar şi din cele simandicoase cu mucegai), multe feluri de măsline, legume proaspete, iaurt simplu şi cu fructe, trei feluri de compot, dulceţuri bune de casă, cremă de ciocolată, cereale, fulgi de ovăz, biscuiţi, rotocoale de orez expandat, seminţe de toate neamurile, fructe uscate. Un buctătar pregătea la faţa locului omletă cu ingredientele dorite de client şi clătite. La loc de cinste un fagure întreg de miere, multe sortimente de pâine şi chifle calde (pâinea cu măsline, excelentă), foietaje, plăcinte cu diverse umpluturi, checuri, negrese, prăjituri...

Cafeaua, foarte bună, se prepară la un aparat care râşneşte boabele de cafea pe loc. Ca alternative pentru copii sau pentru cei care din diverse motive nu beau cafea: ceai, lapte dulce, lapte bătut, sucuri bunicele dar nu naturale şi, pentru cine poate la prima oră, şampanie!

Centrul SPA, proiectat de o echipă de specialişti din Germania, se desfăşoară pe o suprafaţă de peste 1000 mp la subsolul hotelului. Aici se poate ajunge cu ajutorul unui lift care nu opreşte la nivelul recepţiei. Am fost încântată de acest lift, nu-mi place să defilez în halat de baie prin recepţia unui hotel elegant. Turiştii cazaţi la Grand Hotel Velingrad au acces gratuit în zona de relaxare care cuprinde piscina pentru adulţi, piscina pentru copii, sala de fitness, mai multe tipuri de saune, baie de aburi, camera de gheaţă, paturi calde, duşuri emoţionale şi alte asemenea minunăţii menite să alunge stresul şi să readucă starea de echilibru şi bună dispoziţie.

În zona de relaxare este cald, nu te ia cu frig când ieşi din saună sau din piscinele cu apă termală. Există bar, bine garnisit cu băuturi de toate felurile. Nu m-am lămurit dacă oferă prosoape, noi am folosit prosoapele mari din cameră. Am avut o singură nemulţumire, centrul Spa se închide la ora 20, mult prea devreme după părerea mea.

Am avut timp doar pentru piscina cu apă termală! Piscina pentru adulţi are dimensiuni semiolimpice, temperatura apei este plăcută (29 grade Celsius), prin geamurile mari poţi admira pădurea... o minune! Piscina pentru copii este mare şi include o zonă de jacuzzi menită să-i distreze pe adulţii care-i supraveghează pe cei mici.

De la piscina interioară se poate ieşi, în sezonul cald, direct la piscina exterioară. Lângă aceasta se află cu bar cu caracter sezonier şi un mic loc de joacă pentru copii. Apa minerală termală din toate piscinele hotelului provine din zăcământul Velingrad-Chepino, renumit pentru debitul său foarte mare, temperatura fiind de cel puţin 40 grade Celsius. Desigur, apa din piscine este răcită până la o temperatură suportabilă.

Tot la subsolul hotelului se află zona pentru tratament balnear şi proceduri cosmetice, cu plată. Nu am intrat în această zonă dar studiind broşura de prezentare pe care am găsit-o în cameră, oferta pare tentantă.

Grand Hotel Velingrad pune la dispoziţia turiştilor, contra cost, o modernă sală de bowling în care se află şi mese de biliard. O veritabilă atracţie o reprezintă barul de noapte, Piano-bar, cu atmosferă rafinată şi muzică live. Amatorii de mişcare în aer liber pot închiria biciclete de la recepţia hotelului.

Pe lângă turismul balnear, Grand Hotel Velingrad organizează numeroase conferinţe şi alte evenimente de acest gen, având trei săli de dimensiuni diferite care dispun de cele mai moderne dotări.

Ne-am plimbat prin Velingrad şi ne-a plăcut această staţiune balneară de munte cu multe pensiuni, hoteluri şi restaurante, cu un centru pietonal îngrijit... un orăşel verde la sfârşit de aprilie! Am profitat de vremea frumoasă de primăvară şi am ieşit în împrejurimile Velingradului. Trecând prin Yundola, renumită prin pârtiile sale de schi şi preţurile accesibile, am urcat la lacul de acumulare Belmeken, situat la o altitudine de aproape 2000 m. În Velingrad era primăvară... la Belmeken, ne-am trezit în plină iarnă, într-un peisaj hibernal cu zăpadă de 1,5m.

Am mers la Dorkovo, un sat situat la 14 km. sud-vest de Velingrad şi am vizitat Muzeul Paleontologic, interesant pentru adulţi şi copii deopotrivă. La ruinele cetăţii medievale Tsepina din apropierea satului Dorkovo a urcat o parte din grupul nostru, noi am vizitat doar micul muzeu amenajat de arheologii care au cercetat cetatea. Sunt multe de povestit, voi încerca să scriu cu altă ocazie despre Velingrad şi obiectivele turistice din apropierea sa.

Recunosc, am fi rămas la Grand Hotel Velingrad pentru o săptămână de odihnă, plimbare şi răsfăţ la spa, dar călătoria noastră prin Balcani abia începuse. Pe 1Mai, dimineaţa, după două zile frumoase petrecute la Velingrad, am plecat spre Bansko unde am făcut o scurtă pauză şi de acolo mai departe, prin Blagoevgrad, spre graniţa cu Macedonia.

Ne amintim cu plăcere de scurta perioadă petrecută la Grand Hotel Velingrad. Pentru noi a fost o binevenită perioadă de relaxare, ”uvertura” unei călătorii în care am descoperit oraşe încărcate de istorie, peisaje care-ţi taie respiraţia şi mai ales oameni pe care i-am simţit aproape de sufletul meu. Iar la Grand Hotel Velingrad ştiu sigur că voi reveni cândva pentru o vacanţă de răsfăţ într-un spa de 5 stele...

Trimis de Floria in 04.04.17 18:09:09
Validat / Publicat: 04.04.17 20:21:46

VIZUALIZĂRI: 3288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Grand Hotel Velingrad vazut dinspre parcare.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

[04.04.17 20:17:49]

Bună recomandare!

Mutat în rubrica "Velingrad Grand Hotel, VELINGRAD" (nou-creată pe sait)

[04.04.17 20:31:51]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

[04.04.17 21:07:01]

@Floria: Nu zic ca mi-ar displacea sa petrec cateva zile acolo ca prea arata bine. Felicitari, votat cu placere.

crismis
    [04.04.17 21:29:18]

@Floria: Ma bucur ca ai hotarat sa continui "epopeea balcanica"! Abia astept continuarea!

Oricum, fain hotelul, iar ideea de relaxare la spa e bonusul pe care-l dorim in orice vacanta!

FloriaAUTOR REVIEW
    [05.04.17 19:28:52]

@webmasterX: Poziţionarea este corectă. Mulţumesc!

FloriaAUTOR REVIEW
    [05.04.17 19:31:07]