ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2017
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAR-2017

Israel, intre ce stiam si ce am mai descoperit

Buna lume calatoare, drumuri lungi si frumoase sa aveti cat timp doriti sa umblati hai hui.

Abia revenita din vacanta petrecuta in Israel-Ierusalim, prea scurta dupa parerea mea, vreau sa va impartasesc noutatile si schimbarile pe care eu la-am gasit la acest drum, in comparatie cu ce stiam deja.

Zbor

Compania wizz, bilet luat intr-o seara la un pret ce nu merita ratat, 201 lei dus-intors, deci am dreptate?

Viza si trecerea punctului de control

Viza se ia in aeroport la punctul de control, este un cartonas de culoare albastuie ce trebuie pastrat impreuna cu pasaportul si are o valabilitate de 3 luni. Acesta are un cod de bare ce permite trecerea de portile aflate in spatele ghiseelor de control. Are poza pentru cei care au mai fost, dar este fara poza pentru cei care sunt la prima intrare. Tot un astfel de cartonas, asemanator insa pe fond roz veti primii la iesire. Daca revii in intervalul de 3 luni vei primii altul, eu asa am avut acum 2 ani cand am fost de doua ori intr-o luna.

Transferul la Ierusalim si costul primilor sekeli sau nis

Dupa ce treci de control cobori usor prin culoarul larg ce duce in zona de ridicare a bagajului de cala, zona in care se gaseste casa de schimb, bancomatele si un birou de info.

valori la casa de schimb

1$ = 3.57 nis si un comision de 1.8%

1e = 3,74 nis cu acelasi comision

paritate bancomat card visa

Fiindca eu merg cu card de lei am platit pentru un nis 1.26 lei ceea ce imi spune ca e mai oki sa cumperi dolari, curs mediu la case de schimb in Bucuresti de 4,3 lei si poti obtine pana la 3,6 nis la schimb, deci un nis costa 1.19 lei, aviz celor care merg cu banii pe card.

Odata rezolvata problema banilor locali, e musai fiindca nu poti plati cu altceva transportul, treci mai departe si din sala mare urci la nivelul doi pentru a lua busul catre Ierusalim. Anul acesta am ales firma AFEKIM, cu noua ei linie infiintata, bus 485, unde pt 16 nis persoana si 8 nis pensionarii, ai wifi bun pe durata celor 50 min cat tine dumul, conditii de autocar super ok.

Ajungi in gara centrala sau Tahana Merkhazit cum spun ei, iar de aici cu tranvaiul sau autobuze locale ajungi usor la hotel.

Cum eu am revenit acasa simbata dimineata, adica in zi de shabat cand tot ce este de stat nu functioneaza am apelat la o companie ce face astfel de transferuri catre aeroport cu microbuze. Trebuie rugati cei de la hotel sa sune, ei fac rezervare pt dumneavoastra, pretul fiind de 65 nis/persoana. Compania este NESHER TOURS LTD, gasiti la poze o carte de vizita cu toate detaliile.

Plimbari pe cont propriu

Bethleem

Stiam sa ajung din anii trecuti, asa ca a fost usor fiindca din autogara araba ce se gaseste peste drum de Poarta Damascului poti lua busul 231 si ajungi pentru 6,9 nis in 30 min la Bethleem. De unde te lasa busul, google MAPS — nu ai dect sa urci pe prima strada la stanga, este o strada larga, iar la final ajungi la Biserica Nasterii, la Grota Alaptarii care se gaseste la dreapta ei pe straduta ce se intrevede. In zona, pe platoul generos se gasesc cateva locatii unde se poate manca bine, iar pe stradute adiacente destul de multe suveniruri.

Puteti lua un taxi de jos, de unde va lasa busul insa nu am idee cat cere...

Marea Moarta / Masada

De la Statia Centrala, dupa ce treci de portile de control asemanatoare cu cele de la aeroport, urci la nivelul doi de unde trebuie sa iei busul spre Eilat.

444 este expres cu frecventa 1 la 3 ore, 486 bus normal cu frecventa 1 la ora, pretul este de 37,5 nis pe sens la cel normal, biletul se achizitioneaza de la sofer. Am vazut ca se poate efectua plata cu cardul, insa nu am testat.

Din neatentie/neintelegere sau ce o fi fost am crezut ca am ratat coborarea pt plaja si baie la Marea Moarta, astfel am decis sa raman in bus pana la capat si sa revin tot cu el la Ierusalim. Am ajuns la un moment dat la Masada, unde am zis ca asta e, coboram sa vizitam ce a mai ramas din cetatea lui Irod., urmand sa revenim la baza cu un alt bus. Aveam sa aflu ca pana la statiunile lor de "fite" mai aveam de mers, am decis ca la coborare sa luat un sherut care pentru 20 nis ne-a lasat la doi pasi de plaja, in statiunea EIN BOKET cu o carte de vizita inmanata la coborare, asa sa avem in caz ca dorim sa mergem tot cu el la Ierusalim.

Deci, am coborat la Masada, unde pt 74 nis am luat telecabina dus intors, se poate lua doar dus si venii usurel pe poteca bine definita, sau pentru sportivi/curajosi se poate urca si cobora la pas. Erau multi turisti din ambele grupe, cei ce urcau cu telecabina si cei ce urcau la pas... alegerea va apartine, eu am ales telecabina.

Statiunea Ein Bokek, are plaje de nisip, intrare "lina" in mare dar cam taioasa, de aceea este indicat sa aveti papuci gen cei folositi in Grecia tip tenis. Sunt lamele fine de sare in loc de nisip, nici nu simti cind intri intreg si iesi feliat.

Am stat ce am stat in apa, la plaja, dar am decis sa mancam la terasa din apropiere unde cu 16$ serveai gen bufet, cu 17$ o portie de cartofi prajiti cu snitel de pui, lichidele erau cam scumpe, o bere 9$ si o cafea tot atat.

Pentru intoarcere poti lua busul 37,5 nis, este statie in apropiere sau microbus 50 nis si ajungi rapid in Ierusalim. Atentie insa microbusul va incerca sa fie la capacitate maxima, 7 persoane, pe noi ne-a plimbat putin prin zona pana a gasit restul de 4 persoane sa mearga tot in aceeasi directie.

Daca timpul si banii sunt ok as recomanda o oprire la Ein Gedi pentru a vizita rezervatia "David River" ce are un traseu semii montan, ce duce la o frumoasa cascada si care necesita putina pregatire fizica. Atentie insa musai incaltari adecvate, exclus slapi/sandale.

Betania

Pentru vizitarea mormantului lui Lazar precum si casa acestuia si a surorilor sale este necesar sa luati busul 263 de aici

Costul unui bilet este de 6.9 nis, in circa 40 min sunteti acolo. Intrarea la mormant costa 1$ de persoana, iar la casa lui si a surorilor sale este libera. Aceasta se afla in prezent in incinta unui asezamant/ biserica ingrijit de maicute cipriote, trebuie batut la poarta fiindca aparent pare inchis.

google.ro/maps/@31.771661 ... 53007,19z?hl=ro

De aici cu alt microbuz se poate trece la Ierihon, eu nu am ajuns de aceasta data insa voi incerca data viitoare, sigur o sa mai fie.

Biserica Romaneasca

Aici am dormit la prima mea calatorie de capul meu in tara sfanta si de atunci am tot vizitat-o de cate ori am fost in Israel. De aici am primit informatii utile, acum chiar am primit ajutor de la un preot calugar, spun am primit fiindca eu am mers sa vb cu maica stareta Nicodima, cea care are astazi 85 de ani si care a ingrijit de mos Dumitru, cel ce a lasat bisericii romane terenul de la Ierihon. Am vb cu ea de una de alta dar si de posibilitatea de a vizita de capul meu Ierihonul si alte locuri interesante folosind mijloace de transport ieftine dar sigure. Asa am primit ca ghid pe paintele Arsenie care a fost cu noi in Betania. Doream sa facem si o alta excursie mai ampla vineri insa nu s-a legat pt noi.

Biserica Romaneasca se afla aici, in cartierul ultrareligiosilor, cei cu perciunii ondulati, cea mai docmatica clasa de credinciosi din Israel.

Cele mai bune preturi gasite de mine

Diverse

lumanari parafina 1=5nis 3=10nis, lumanari ceara 10 nis manunchiul prin orasul vechi

sticlute cu mir pus in ulei, 5 lei bucata sau 3 la 10 lei la un vanzator in curtea bisericii Mormantul Maicii Domnului

mir esenta la magazinul din dreapta Mormantului Sfant cum urci scarile

1 sticluta de 70ml la 6$ (negociat pt toate cumparaturile grupului) de la 10$ cat e pe sticla

3 magneti 1$ langa Biserica Nasterii in Bethleem

Mancare

falafel in cetate 7 nis

acel covrig/corn specific lor 3 nis la brutarie, 4/5 nis in strada

curmale 15 nis kg in cetate, varsate, sau 25 nis cea mai buna calitate ambalata in cutii de 1kg

9$ cutia cu vreo 20/22 curmale imense cu un sanbure de migdala in interior si invelite in ciocolata luate din Bethleem

cartofi prajiti, o portie mare 5 nis, pui la rotisor 40/50 nis bucata

branza o bucata cam la 250 gr 2 nis, ayran la 250ml 5 nis, branzica perle 250 gr 5 nis

banane si portocale dar nu stiu pret per kg insa in zona araba-Poarta Damascului e cel mai ok pret

Capsuni 10 nis kg coapte/mari/gustoase in Bethleem, cam atat fiindca eu cam asa ma gospodaresc acolo.

La restaurant, prietenii mei au dat pe 3 dorada la gratar si o sticla vin 345 nis, iar pe inchetata 20 nis in zona noua/pietonala undeva pe Str Yafo

Sper sa aveti curaj sa mergeti pe cont propriu si sa descoperiti, orice loc de sub soare este minunat.

PS: poze maine fiindca nu pot urca din calculatorul de pe care scriu.

Trimis de roth in 03.04.17 22:09:47
Validat / Publicat: 03.04.17 22:44:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 14915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Celebra "pilda" a rapunerii raului, a biruintei binelui si a faptului ca vom fi protejati si paziti de divin

diana2015
[03.04.17 22:51:24]

@roth: Foarte frumos și detaliat

Nu știu sincer cum găsești tu super ofertele astea, că sincer de ceva timp stau și mă tot uit pe la diverse companii dar... ori nu nimeresc ofertele... ori nu nimeresc ofertele din două, una tot e

Dacă vreau să merg vreodată o să te rog să-mi cauți ofertele

Mulțumesc de review, votat cu drag

[04.04.17 04:43:25]

[04.04.17 08:11:49]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Israel, #CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

[04.04.17 16:25:51]

@diana2015:

Draga mea draga, asta ca sa fiu in ton cu cele doua posibilitati aratate de tine in ecou, eu nu caut in mod special ci atunci cand apar vad daca pot sau nu.

Fiind preturi "prietenoase" iau in calcul posibilitatea de a nu putea ajunge si a pierde biletele. Pretul spune unde si cand merg, vacantele gandite sunt cam 1 pe an, stiuta ca sa pandesc eu oferta.

soacramea13
[17.04.17 15:56:07]

Deci sa integ ca nu ai avut nici un interogatoriu in Otopeni si nici in Tel Aviv?

Ai mers cu Wizz in Israel ca si cum ai pleca la Roma?

La biroul pentru viza din Tel Aviv merge toata lumea cred asa ca nu am cum sa il ratez, nu?

[17.04.17 19:31:41]

@soacramea13:

1.nu am intrat la interogatoriu separat, poate si penru ca este a 4-a oara cand merg si tot asa de capul meu, su poate am avut noroc...

2.da am mers cu wizz, mi se pare cel mai ok

3.viza o primesti la control pasapoarte, deci nu ai cum sa ratezi

Vacanta minunata daca ajungi pe acete taramnuri, daca mai ai nevoie de ajutor da un semn.

soacramea13
[17.04.17 19:43:26]

@roth: sa inteleg ca doar daca te invita ei intri la interogatoriu separat. La pasapoarte te mai intreaba ceva?

[18.04.17 11:51:23]

@soacramea13:

cateva intrebari de rutina

de ce ai venit, cat stai, unde stai, eventual ce muncesti, daca esti casatorit

cam astea ar fi cele de la ghiseu unde arati pasaportul si primesti viza

daca treci la interviu, asta doar daca li se pare ceva suspect, eu nu prea am vazut sa intre turistii asa usor, eu am fost la interviu prima data fiindca eran 2 femei la 35-40 ani, singure, fara cazare... urma sa stam la biserica romaneasca

apoi am aflat ca acolo stau romance ce fac curat la evrei in casa si sunt foarte apreciate... deci ei cumva banuiau ca am fi venit la munca, dar si acel interviu nu a fost agresiv ci doar mai indelungat

daca avem bani, insa nu au cerut sa ii vada, de ce nu sunt si sotii cu noi, daca am copil, daca muncesc si unde, cate zile stau, si cei mai important au vrut sa vada biletul de avion de intoarcere

daca mai ai intrebari te rog spune

vacanta minunata, merita

kikiritzi
[23.04.17 18:52:35]

'Punct ochit, punct lovit', cam asa e in linii mari acest review, plin de informatii utile prezentate cu sufletul omului pasionat de calatorii. Asa simplu pare totul! Am nevoie de multe astfel de lecturi si poate reusesc sa-mi inving teama de avion si de necunoscut, in general!

deeaghe
[19.07.18 11:29:33]

Ce bine ca am gasit review-ul tau. Am o intrebare la care nu gasesc raspuns oriunde as cauta. Biserica romaneasca despre care vorbesti este cea de la ierihon? Acolo exista acces la internet? Ma intereseaza o retea Wi-Fi prin care sa pot tine legatura cu cei de acasa. Motivele sunt lesne de inteles.

[19.07.18 15:31:43]

@deeaghe: Biserica Romaneasca de care vb eu este cea din Ierusalim. Am vazut ca ai primit deja mai multe raspunsuri.

Eu as concluziona doar ca este o tara oki, locurile sunt sigure **in zona turistica** nu stiu insa aiurea asa, daca este vreo problema reala de siguranta.

De fiecare data cand am fost, am fost singura sau cu prieteni insa fara tur organizat cu o agentie.

Astept povesti, in Martie voi fi iar acolo si vreau sa vad locuri noi.

deeaghe
[19.07.18 17:33:29]

@roth: mulțumesc mult. Abia aștept să ajung și să mă întorc cu multe lucruri de povestit. Vacanță frumoasa și ție.

cmlrd
[01.05.23 11:58:37]

Foarte interesant!

Vă rog să imi spuneți cum reușiți să găsiți promoțiile la avion indiferent unde și când!

cmlrd, deeaghe, diana2015, kikiritzi, roth, soacramea13
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Israel: