ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2017
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.09

Justitia suspenda activitatea Booking.com in Turcia

"Un tribunal din Turcia a dispus suspendarea activitatii portalului olandez de calatorii Booking.com in aceasta tara pentru "concurenta neloiala", a anuntat Asociatia Agentiilor de Turism din Turcia (Tursab), citata de AFP.

"Decizia a fost luata pentru a opri activitatile de concurenta neloiala Booking.com intr-un proces deschis de Tursab", scrie un comunicat al Asociatiei, postat pe site-ul sau. Compania nu va mai putea vinde pachete turistice la hoteluri sau alte unitati de cazare din Turcia, mai scrie in comunicat.

Autoritatea in domeniu din Turcia condamnase anterior site-ul, creat in Olanda in 1996, la plata unei amenzi de aproape 700.000 de dolari, mai scrie comunicatul Tursab.

Reprezentantii Booking.com au spus ca nu sunt de acord cu decizia judecatorilor si ca o vor contesta.

"Ca o companie de e-commerce si tehnologie suntem convinsi ca noi contribuim la concurenta sanatoasa de pe piata oefrind utilizatorilor din Turcia o platforma transparenta si accesibila pentru a compara si a rezerva locuri de cazare peste tot in lume", au transmis reprezentantii companiei citati de Associated Press.

Site-ul a inceput sa opreasca, joi, vanzarea de pachete turistice in Turcia pentru utilizatorii din aceasta tara, la o zi dupa decizia instantei de a bloca activitatea companiei in Turcia.

Decizia nu afecteaza doar Booking.com. Potrivit unor analisti de pe piata turismului din Turcia, hotararea va lovi puternic si sectorul hotelier turcesc, pentru ca hotelurile din aceasta tara primesc 35% din clienti prin intermediul rezervarilor facute pe site-urile specializate, Booking.com avand o cota importanta. "

Sursa, aici: hotnews.ro/stiri-internat ... sta-decizia.htm

M-am gandit ca e o informatie utila, nu cred ca poate fi considerata reclama pentru site-ul de rezervari. Daca insa administratorii/moderatorii considera ca incalca regulamentul, articolul poate fi sters, oricum informatia este acum si in presa on-line.

Trimis de Corina70 in 31.03.17 10:16:05
Validat / Publicat: 31.03.17 11:00:23

VIZUALIZĂRI: 2215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[31.03.17 11:03:05]

@Corina70: Interesant articolul, ramane de vazut ce ne mai ofera viitorul.

elviramvio
[31.03.17 11:16:33]

Desi ne putem aștepta la foarte multe neplăceri din partea acestui stat, articolul tau m-am surprins, recunosc. Păcat!!

[31.03.17 11:21:01]

Sa vedem care vor fi consecintele, inteleg ca hotararea instantei se aplica doar cetatenilor turci sau cum? Cam trist pentru turismul turcesc si asa destul de afectat in ultima perioada. Daca cineva ar putea sa ne lamureasca in concret ar fi numai bine.

Stirea zice ca hotararea va fi contestata de saitul olandez, asta inseamna ca nu este o hotarare definitiva.

[31.03.17 11:29:24]

@adrianbogdan: Eu am inteles din articol ca nu se mai pot face rezervari prin booking pe destinatia Turcia.

traian.leuca †
[31.03.17 11:35:04]

Am simulat chiar acum o rezervare pe Booking.com şi nu am întâmpinat nici o problemă. Nu ştiu de unde are Hotnews poza cu "Instanbul:o properties found"!!??

[31.03.17 11:36:19]

@Corina70: totusi hotararea nu cred ca este definitiva si dreptul turcesc aplica proceduri civile frantuzite din cate stiu eu asa ca alarma de fapt este doar un 'daca', vedem in perioada urmatoare.

[31.03.17 11:37:06]

@traian. leuca: Poate sunt blocate rezervarile facute din tari pe care Erdogan nu le mai inghite? Sau mai degraba cele facute din Turcia, ca sa nu faca o concurenta neloiala agentiilor reunite in Tursab ?

Articolul nu este foarte clar, e adevarat. Dar semnaleaza o situatie neobisnuita, trebuie sa recunoastem asta.

[31.03.17 11:40:59]

@traian. leuca: si eu am simulat o rezervare la Marea Neagra in Turcia in aceasta dimineata pe la ora 6 si nu mi s-a parut nimic ne la locul lui.

Sincer nu cred ca saitul ar face vreo imprudenta din acest punct de vedere.

In fine este o chestiune pe care doresc sa o urmaresc.

nicole33
[31.03.17 11:41:01]

Am citit și eu știrea respectiva ieri.

Nu sunt convinsa ca a început sa producă efecte, rezervările pe booking pentru destinații din Turcia fiind în continuare încă posibile.

În plus, cei de la booking nu au dat vreun semn ca intenționează să anuleze rezervările deja făcute pana la aceasta data.

În acest context, alarma mi se pare prematură. La fel ca toate știrile alarmiste vehiculate și anul trecut pe tema atentatelor fără număr și a tentativelor dejucate.

traian.leuca †
[31.03.17 12:00:16]

@Corina70: Ştiu la ce faceţi referire... a fost o declaraţie belicoasă a preşedintelui Erdogan (şi nu este singura), însă decizia de interzicere a Booking.com pe destinaţia Turcia nu poate fi selectivă, pentru că:

Nu m-aş mira dacă s-ar dovedi că Hotnews a postat o ştire "bombă"neverificată, pentru că n-ar fi la prima abatere!

Aseară cineva a postat o altă ştire "bombă " pe Fb (articol apărut în 17 iunie 2016) cu titlul: "Pașaportul DEVINE OBLIGATORIU pentru toți românii! Ministerul Afacerilor Externe a făcut ANUNȚUL OFICIAL!" În interiorul articolului era cu totul altceva:newsar.ro/pasaportul-devi ... anuntul-oficial.

[31.03.17 12:08:54]

100% este un filtru pus DOAR pentru IP-urile DIN Turcia!

In rest, turcii din Germania sau Romania sau orice alta tara pot face in continuare rezervări.

Doar celor care locuiesc in Turcia nu li se mai afiseaza hotelurile pe Turcia!

Nu ne afecteaza cu nimic, decat daca vrei o cazare intermediara prin Turcia si ai uitat sa-ti faci temele de acasa.

Asa ca... aceasta avertizare este totusi utila !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Andox
[31.03.17 12:24:20]

Daca stire este adevarata, si nu preluata dupa ureche, cum sunt multe alte stiri, inseamna TURSAB chiar are sange in instalatie si stie sa-si protejeze membrii sai. Spre deosebire de ANAT-UL romanesc care stie sa apere interesele doar a cativa membrii mari si tari.

[31.03.17 12:31:53]

Eu cred ca e "cu dedicatie".

Nu demult, acum vreo 2 saptamani, Erdogan numea Olanda o "republica bananiera" si ameninta ca că această ţară „va plăti“ pentru decizia de împiedica manifestaţii ale comunităţii turce la care urmau să participe miniştri din Guvernul de la Ankara.

Booking, cu sediul in Olanda... Tursab e doar praf in ochi sau o marioneta abil manevrata. Poate Erdogan-bey vrea sa impuste doi iepuri dintr-o lovitura - "pedepsirea" Olandei si protejarea agentiilor locale de turism. Ceva imi spune totusi ca Erdogan nu este chiar atat de empatic si sa aiba asta in vedere, ce sa zic, nu mai poate el de binele tuturor cetatenilor turci si al afacerilor locale. Urmareste un scop si ne vom lamuri la un moment dat care este acesta. Cert este ca ii place sa detina controlul si sa-si impuna deciziile si parerile. Mai sunt 3 saptamani pana la referendumul din Turcia si cred ca isi exerseaza nitel muschii, in asteptarea puterilor sporite pe care le va capata, daca referendumul va iesi cum isi doreste el.

Ce concurenta neloiala sa mai faca booking si sa aiba si profit, cand si asa preturile au scazut in Turcia (ma refer la cazare, destinatii de vacanta, sejururi in general). Parca si Mihai18 in recentul review despre Istanbul relata despre scaderea substantiala a preturilor la cazare.

Oare ce mai urmeaza, ce mai are de gand Erdogan sa faca? Offf...

Andox
[31.03.17 12:49:15]

Tu crezi ca un proces se desfasoara in 2 saptamani???

Hai sa fim seriosi.

[31.03.17 12:56:50]

@Andox: Nu m-ar mira nimic. Listele cu "dusmanii regimului" au aparut la scurt timp dupa tentativa de puci, destituirile si arestarile s-au facut foarte rapid...

dorgo
[31.03.17 15:50:24]

@Corina70: Da de chestiile astea ce se contrazic ati auzit?

extranews.ro/cetatentii-r ... in-luna-aprilie

si apoi

ortodoxinfo.ro/2017/01/27 ... -februarie-2017

Eu daca as trai in Ploiesti, as fi cel mai fericit om din tara, nu mi-as mai bate capul cu Turcia si com. bukingul ei. As fi la o ora de Bucuresti (shopping), la cateva ore de Mamaia (mare) si la cateva ore de Sinaia (munte), plus ca baile sarate din Slanic Moldova, Valea Stelii (Baicoi) si Sanconfind Poiana Campina, nu sunt departe. Plus ca si Bulgaria si Grecia e ici-colea...

[31.03.17 16:41:28]

Informația se confirmă! Am folosit un proxy de Turcia cu o adresa de IP din Istanbul.

Pe booking nu se afișează hoteluri/cazari pe Turcia!

Se afișează mesajul

Vă rugăm să reţineţi: la acest moment nu este posibil să faceţi rezervări din țara dumneavoastră la proprietăţi din Turcia.

Se pot face rezervări în alte țări !

[31.03.17 17:32:44]

Știrea este adevărată, dar aiuriții ăștia de la hotnews, ca de multe alte ori, au citit din două în două rânduri.

Iată o sursă mult mai credibilă:

independent.co.uk/travel/ ... y-a7658251.html

Cei de la hotnews nu au aflat nici măcar faptul că booking.com nu mai e din 2005 olandeză, de când face parte din grupul american priceline.com.

De asemenea, amenda în valoare de aproape 700.000 dolari nu a primit-o booking.com, ci subsidiara sa din Turcia, pe motiv că așa-numita „clauză a parității tarifare”, pe care o aplică booking.com, încalcă legea concurenței.

Oricum, din cele prezentate de Independent, rezută clar că singurul efect este că de pe IP-uri din Turcia nu se mai pot face rezervări în Turcia.

@Nasshu

Poate încerci și pentru „fratele” mai mic al lui booking.com, agoda.com și pentru „tatăl” lor, priceline.com, să vedem dacă aceștia, făcând parte din același grup, au fost afectați în vreun fel. La fel, ar fi de verificat și kayak.com

[31.03.17 17:41:36]

@Costi: cele trei menționate, agoda, priceline, kayak merg!

[31.03.17 17:47:37]

@Nasshu:

Da, e clar. Agențiile turcești sunt supărate numai pe booking.com, pentru că ei aplică un comision de doar 12-15%, față de 25-30%, cum fac alte agenții on-line și astfel le iau pâinea de la gură.

Adică, turcul, în loc să se mai ducă la agenția de turism X, cumpără cazări direct de pe booking.com, pentru că e mai ieftin.

Dar lucrul ăsta se întâmplă peste tot în lume.

Și eu prefer să-mi fac rezervările direct pe booking.com și nu apelez decât foarte rar, în cazuri mai deosebite, la vreo agenție de turism de la noi...

[29.04.17 14:39:08]

Din aceeași categorie, o știre nouă:

Turcia a blocat orice acces din interior la enciclopedia online Wikipedia!

Știrea asta: Turkish authorities block Wikipedia without giving reason vine de la BBC.

Mie asta îmi spune că Turcia devine din ce în ce mai mult o țară pe care nu aș mai dori să o vizitez, pentru că se îndreaptă cu pași repezi spre o dictatură. Iar de dictatură, am avut destul parte...

Nu vreu însă ca părerea mea să influențeze în vreun fel decizia altora de a mai merge în Turcia, care este o țară frumoasă, ce are multe de arătat. Din păcate însă, conducătorul ei parcă face tot ce e posibil să îndepărteze turiștii de ea, de parcă efectul atentatelor în acest sens nu ar fi suficient!

P.S. Alte comentarii, aici.

adrianbogdan, Corina70, dorgo, elviramvio, mishu
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: