ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
MAR-2017
single

Grand Metro Park Hotel din Xi-an

Ce a fost mai intai: Oul sau gaina?
Ce a fost mai intai : Dinastia Qin sau Grand Metro Park Hotel?

Raspunsul la intrebare:bineinteles dinastia Qin, dara fara acestia care au dezvoltat viitoarea provincie Shaanxi cu fosta capitala a Chinei Xi-an n-ar fi existat nici Grand Metro Park Hotel, al doilea loc de cazare in excursia din China martie 2017.

Xi-an in prezent a ramas doar capitala provinciei Shaanxi din R. P. China. Cu o istorie de 1120 de ani pana in prezent (datele arheologice spun insa ca a existat viata aici acum 500000 de ani!!! si au si un muzeu in oras) fost fondat de catre conducatorii dinastiei Qin. Alte dinastii care au condus pe aici sint Dinastia Sui si Dinastia Tang.

In prezent Xi-anul are o populatie 8700000 locuitori, din punct de vedere geografic se afla in centru-est coordonate 34/16N si 108/54 E, altitudine deasupra marii 405m cu o clima temperata care pentru mine in data de 13-15 martie 2017 a insemnat putina ceata, frig, din fericire totul a fost dupa ploaie asa ca umbrela a ramas acasa (adica la Grand Metro Hotel)

Ca si economie orasul universitar are o puternica industrie in afara de cele electronice (Mitshubishi, Panasonic) s-au asamblat componente si pentru avionul Boeing 300 cu care am calatorit pana in China. Si ce este mai important pentru comunitatea AFA: este un oras turistic. Lumea asociaza acest oras cu Armata de Teracota dar Xi-an inseamna prin obiectivele sale mult mai mult decat... armata de teracota, acesta fiind doar unul din sute de locuri de vazut.

Dar sa revin la subiectul principal hotelul Grand Metro Park chiar si ghidul a recunoscut ca este unul din cele mai bune hoteluri din Xi-an.

Localizare:

Pe scurt intre zidurile cetatii, deoarece si Xi-an ul are fortificatii foarte bune, si bine pastrate din timp, ghidul spunea ca este cel mai bine conservat zid de aparare din China. Mai exact loclizarea este pe East Str un bulevard intens circulat la cca 300m de la Poarta de Est al zidului de aparare din Xi-an (Xi-an Wall Changle Gate) Ajuns seara dupa un minunat spectacol si o masa copioasa la Tang Palace Dance Show am observat imediat aspectul modern dar neinteresant al exteriorului. Pur si simplu... betoane. Ei cu cat mai neinteresant pe exterior cu atat mai... interesant interiorul. Si aici vorbim de la intrare si pana la camere totul amenajat cu mult bun gust, lux si utilitate. Poate exagerez eu care a plecat de la cort (in urma cu vreo 15 ani nu imi permiteam altceva) dar a fost cel mai bun loc de cazare intalnit de mine pana acum. Pentru ceilalti turisti a fost... dragut si confortabil, probabil ca au experimentat si altceva mai bun decat in Xi-an.

Zona de receptie

Incep cu usa de intrare (afara este si o fantana arteziana), una care se invarte dar intr-una din cele patru segmente intr-un coltisor avea un decor deosebit (vezi foto atasat). Toata zona de receptie foarte mare ca dimensiune a fost impartita in diferite zone cu fotolii, canapele, masute, statui, plante exotice, fantani arteziene, izvoare si raulete, pesti si pasari. Aceste zone se gasesc in stanga si in dreapta intrarii. Toaletele sint in dreapta si foarte departe cele de la femei cu cele de la barbati, amenajate bineinteles cu foarte mult lux si foarte curate. In fata gasim niste scari deosebite care urca la etajul din zona de receptie acolo gasim la fel zone de odihna si de recreere. Putin la stanga este receptia in sine, ei aici nu mi s-a cerut cardul pentru depozit (dar sa nu exagerez, s-a luat depozit de la cativa turisti din grup), iar formalitatile de check-in sau ckeck-out au durat foarte putin.

La dreapta se mai afla un magazin cu obiece predominant souveniruri, zona de restaurant unde am luat de 2 ori micul dejun, in fata dupa scari un bar amenajat foarte frumos, iar in stanga lifturile si dupa lifturi eu zic punctul forte al hotelului. Intr-o incinta interioara dar libera pana la etajul 20 si ceva (am omis sa numar etajele dar sint peste 20) se afla o zona de recreere cu mese, canapele, scaune, un pian, un raulet cu pesti curge in jurul acestei zone, se aud pasari (nu stiu daca erau vii sau erau niste zgomote artificiale) in aceasta zona se putea servi contra cost cafea, bauturi, etc. Este o zona foarte placuta, o sa atasez foto. Ora de check in- check out era 12.00-14.00.

Camera

Asa cum am povestit a fost cea mai buna cazare intalnita pana acum (poate unii rad de mine dar este o parere personala) in primul rand trebuie sa mentionez dimensiunea camerei de si era una standard sau twin, mai exista si varianta King Room. Deci undeva la 30 mp sau peste cu baie si hol impreuna asigura confortul necesar. Continutul camerei: pat dublu cu noptiere si lenjerie de pat la care s-a folosit matasea naturala (langa pat era o lista lunga cu tipuri de lenjerii si saltele care se puteau schimba fara costuri) pe una din noptiere era un panou de comanda pentru toata iluminatia din camera, aer conditionat, televizor, telefon, room-service, radio, etc. Papucii de casa erau pregatiti in fata patului (o pereche pe zi) Locul cel mai folosit din camera a fost biroul pe care am gasit cotidianul in chineza al orasului Xi-an, lampa de birou si toate prizele posibile pentru incarcat dispozitive acest loc am folosit (atasez foto) dand si de ceva net mai bun (de fapt cel mai bun WI-Fi aici am intalnit la Grand Metro) pentru AFA.

Fereastra era personalizata, locul termopanelor (care existau dar nu se vedeau) era luat de arhitectura traditionala asa ca am dat de niste paravane mate cu rame de lemn care erau glisabile in schimb. In fata acestui paravan mai erau 2 fotolii plus o masuta. Televizorul pus pe o mobila in care era si minibarul de si pare mic in poza avea o diagonala undeva la 120cm. In minibar erau doar 4 doze de suc si bere dar macar inclus in pret, deci se putea folosi linistit si pe post de frigider. Langa televizor traditionalul bar de ceai compus din fierbator, mai multe feluri de ceai, zahar, cafea si cateva sticle de apa gratuite bineinteles.

Pe hol am gasit dulap si alte locuri de depozitare, aici am gasit in afara de seif halatele de baie, papuci de unica folosinta, masa si fier de calcat, crema si perie de pantofi, umbrela si pelerina de ploaie, cuiere si umerase, o lista de preturi in caz ca folosim spalatoria si un chit de supravietuire care se gasea in toate hotelurile cu masti de gaze, lanterne, etc.

In baie am gasit cada, dus, chiuveta, prosoape care se schimba zilnic, creme, sampoane, pasta dinti, perii de dinti de unica folosinta, uscator de par, prize si telefon. Ca si in paranteza atat pe ambalajul uscatorului de par cat si pe umbrela scria not present adica nu este cadou, probabil unii si-au luat niste souveniruri.

Room Service

Aici o sa detaliez cateva exemple de mese care se pot servi in camera, de ex o ciorba la 28rmb (16 ron) un metro park burger (a se traduce specialitatea casei) /sandvis/spaghete la 58 rmb (34 ron) prajitura, fructe intre 38-46 rmb (22-27 ron) mic dejun+alte retete chinezsti din meniu 38-58 rmb (22-34 ron) Dar sa nu uitam nici de celelalte servicii pe care le voi detalia la: servicii

Servicii

Transfer gara/aeroport-hotel, chemare taxi (sfaturi privind obiective turistice), schimb valutar, spalatorie/calcatorie, centru spa/fitness/piscina, restaurant/bar, doctor la cerere, sala de evenimente, conferinta, babysiting, consultanta de orice fel 24h (bineinteles doar chineza si engleza) si multe altele care nu le mai mentionez aici.

Micul dejun

Restaurantul unde am luat micul dejun de 2 ori se afla la parter la dreapta de la receptie, este incapatoare, sint mai multe zone de autoservire, prima imediat la intrare este zona de cafea/suc/apa/lapte pe urma in zona centrala se gasesc cele mai multe alimente incepand de la toate felurile de retete chinezesti pana la traditionalul mic dejun european (mezeluri, cascaval+co.) La dreapta este o zona dedicata salatelor si toate buruienilor care cresc in China si nu numai (si sint chiar bune) si zona unde bucatarii prajesc oua, sunca, clatite si alte feluri de mancare. Mentionez faptul ca cafeaua era baubila iar sucul parea de calitate. Din nou... am incercat sa le gust pe toate dar nu am reusit. In schimb micul dejun a dat energia necesara pentru o noua zi de vizitare obiective nemaivazute pana acum.

Programul micului dejun era de la 6.00-10.00

Preturi cazare

Aici nu pot sa detaliez fiind un pachet turistic rezervat cu ceva timp in urma. Dar bookingul arata ca daca as dori sa fac o rezervare in data de 3 aprilie pe o noapte m-ar ccosta 256 ron. In conditiile enumerate mai sus eu zic ca este decent.

Obiective turistice din zona

Cel mai aproape se afla Zidurile de aparare al orasului (City Wall)Arata perfect si parca nici n-ar avea 1000 de ani.De la hotel pe partea opusa a fortificatiilor gasim 2 cladiri istorice cu arhitectura specifica Drum Tower si Bell Tower.Putin mai departe de Drum Tower este un must see,cartierul musulman(Muslim Street)Muzeul Forest Of Stone Tablets se gaseste mai aproape de hotel.De asemenea se pot vizita toate portile pasajele de intrare prin zidul de aparare(care sint de cele mai multe ori si rutiere)Acestea sint obiective care se pot atinge prin mersul pe jos.Putin mai indepartate sint muzeul orasului(Museum Of Shaanxi Province History)pagodele Big Goose Pagoda(pagoda gastelor salbatice mare si mica)Must seeul principal ramane in schimb Armata de Teracota(Teracota Army) la care se ajunge prin excursie organizata,ghid+sofer sau alte mijloace de transport(taxi sau in comun)

Rog WM sa ataseze,multumesc(de asemenea rog sa lase ceva mai multe poze de 30buc la asa o destinatie merita)

Trimis de AZE in 30.03.17 23:32:15
Validat / Publicat: 31.03.17 08:35:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CHINA

VIZUALIZĂRI: 1518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Armata de teracota

webmaster87 [31.03.17 00:20:17] »

webmaster [31.03.17 08:39:24] »

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

mishu [31.03.17 08:43:30] »

@AZE: Am nimerit primul vot si asta m-a bucurat deoarece am luat contact din nou cu China si cu aceasta zona in care din pacate nu am ajuns. Hotelurile din cate vad sunt cam la fel iar eu pot spune ca m-am simtit bine in orice hotel am stat fie o noapte doar fie cateva.

Ei acorda mare atentie detaliilor care fac ca lucrurile sa fie placate. Am avut hoteluri unde gaseam si fructe si iaurt cu fructe si zilnic puneau altceva.

Si intradevar am fost si eu surprinsa de serviciul de servire la camera, am mancat in camera, de moft sa vedem cum e , la preturi foarte decente.

Felicitari, votat cu mare drag.

webmaster26 [31.03.17 08:46:18] »

@AZE: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Grand Metropark Hotel, XI'AN" (nou-creată pe sait)

AZE [31.03.17 09:17:21] »

@webmaster26: este bine

krisstinna [31.03.17 18:44:19] »

@AZE: Sigur nu voi ajunge prin locurile alea, te felicit pentru vacanță!

Îmi place programul micului dejun, nu am mai auzit până acum. Ar fi perfect să aibă toate hotelurile din lume un asemenea program cu adevărat matinal, pe gustul meu.

Felicitări pentru toate articolele!

AZE [31.03.17 20:43:04] »

@krisstinna: multumesc, dar sa nu mai spui niciodata daca iti doresti cu adevarat sigur vei ajunge, asa cum se spune Never Say Never referitor la programul de micul dejun asta a fost cel mai matinal de pana acum intalnit de mine, in rest doar de la 7.00-cel mai devreme

mishu [31.03.17 22:44:01] »

@krisstinna: Sunt de acord cu tine in privinta programului matinal la micul dejun si fiind deja "defectata" de acest program, cand m-am intors din China a doua oara am plecat urmatoarea zi la munte si dupa prima noapte la motel i-am sculat dimineata si pe ceilalti membri ai familiei si am spus ca de bun simt sa coboram la micul dejun la ora 8 atunci de abia se deschidea localul pentru mic dejun. Cum spune @AZE de programul lor matinal noi cand coboram la ora 7 la masa localul era deja plin. O seara frumoasa.

AZE, mishu