ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2017
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 17.09.11

Cand zeii au alte planuri cu vacanta ta...

@webmaster
Articolul urmator nu este povestea unei vacante ideale, este despre experienta prin care am trecut intr-un moment neplacut si nu stiu daca este de interes pentru cititorii acestui forum.
Atitudinea oamenilor pe care i-am cunoscut cu aceasta ocazie m-a convins sa scriu aceste randuri.
Las la latitudinea moderatorului daca un astfel de articol ar interesa pe cineva si merita publicat.
Nici macar nu stiu la ce rubrica sa-l incadrez Oricum, am pregatit cateva randuri si despre oraselul Mitikas.
Multumesc!

Am stat mult in cumpana daca sa scriu sau nu despre " vacanta" noastra de anul trecut, dar pentru ca multi dintre voi deja isi fac planuri pentru concediu m-am gandit ca poate vor fi cuiva de folos aceste randuri.

Ne-am obisnuit de vreo doi-trei ani sa colindam Grecia fara vreo tinta anume, fara prea multe planuri facute de acasa, fara cazari rezervate din timp, fara obiective de atins. Ne-a palcut foarte mult experienta vacantei "cu cortul" din 2014 si am incercat sa o repetam si anul trecut. Am toata dotarea necesara pentru a sta cat mai confortabil la cort, in camping. si pentru ca totul sa fie cat mai OK, in primavara lui 2016 ne-am schimbat si masina. Ne-am luat un "autobuz" de 8 locuri in care incape jumatate din casa si ramane loc sa mai si dormi in el destul de lejer, pentru o noapte-doua.

Am rezolvat astfel problema spatiului pentru toaaaate bagajele care credeam noi ca ne-ar fi necesare, am rezolvat si "cazarea" in caz ca doream sa ramanem o noapte pe cine-stie-ce plaja, deci din punct de vedere "logistic" eram dotati corespunzator.

Am plecat spre Grecia in dupa amiaza zilei de 12 august, am iesit din tara pe la Calafat si nesperat de repede am traversat Bulgaria, iar pe la doua noaptea citeam cu emotie mesajul "Welcome to Hellas".

Pentru ca greul trecuse, iar noi ajunsesem mult mai repede decat calculasem, am hotarat sa testam "autobuzul" in caz de necesitate. Am tras pe dreapta in parcarea de vis a vis de Free Shops si am dormit ca pruncii pana la sapte dimineata. Dupa un sandwich, o cafea si toaleta am plecat mai departe spre (deja binecunoscut noua) Camping Monolithi, locul care ne-a fost "gazda"de cateva ori in ultimul timp, aflat la vreo 15 km de intrarea in Preveza. Dupa pranz faceam deja prima baie in mare.

Ei, acum ramanea sa stabilim ce facem in continuare:ramanem aici sau plecam mai departe. Si…... spre ce plecam mai departe? Am considerat ca pentru prima zi este suficient cat am mers, dar ca de data aceasta, nu vom ramane in camping. Nu aveam niciun motiv sa ma gandesc ca foarte curand voi reveni aici, dar in alte conditii….

La 2 km de camping, din soseaua principala ce merge spre Preveza se "rupe" un drum ce merge paralel cu marea, de-a lungul unei plaje de vreo 4 km, pe numele ei Paralia Dasos. O plaja luuunga, in mare parte neamenajata, cu nisip amestecat cu pietricele marunte si cu o apa limpede si albastra ca cerul. Exista si vreo trei-patru zone amenajate cu sezlonguri si umbrelute, dusuri si beach baruri, zone evident mai aglomerate. In rest, dor tu si marea….

Inca de acasa ma plimbasem pe acolo de cateva ori cu "street view" incercand sa gasesc un loc mai retras unde sa ne scoatem umbrela, masuta si sezlongurile si sa asteptam in tacere, alaturi de o bere rece, un apus sublim de august. Intamplarea a facut sa gasim liber chiar locul pe care il ochisem de acasa. Am parcat "autobuzul" la umbra unor pomi de pe marginea plajei, in dreptul unei bancute, nu foarte departe de utilitatile (dus/toaleta) unei zone amenajate si acolo am ramas.

Ne-am bucurat de apa calda si de valuri toata dupa amiaza, iar seara am privit fascinati spectacolul unui apus magnific. Undeva in zare, la capatul plajei, pe o limba de pamant unde se intrezarea o localitate, cineva s-a gandit sa ne incununeze seara cu focuri de artificii. Era sambata seara si probabil incepuse deja sarbatoarea Sf. Maria

Fara prea multe amanunte va spun dor ca a fost una din cele mai frumoase seri petrecute de noi in cei 12 ani de cand suntem oaspeti, an de an, in Tara Zeilor.

Am adormit in cantec de valuri visand la vacanta perfecta care incepuse cum nu se poate mai frumos.

Rasaritul soarelui ne-a gasit cu cafeau proaspat facuta incercand sa luam o decizie: mai ramanem o zi aici sau plecam mai departe spre Astakos?

Cu o luna in urma, intorcandu-ne din Kefalonia, am strabatut (ce-i drept, cam in graba), drumul de coasta dintre Astakos si Preveza. Eram in intarziere si nu am oprit nici macar pentru o poza, dar ne-au ramas in minte golfuletele si plajele mici si salbatice, cu apa curata ca lacrima si chiar am vazut cateva locuri in care se putea campa fara probleme. Voiam sa mai parcurgem o data acest drum si sa ramanem pe acolo o noapte, apoi sa ne continum drumul spre dragul nostru Peloponez.

Cu greu ne-am hotarat sa plecam de la plaja Dassos. Parca ceva ne indemna sa amanam putin planul nostru si sa mai ramanem aici o zi. Fiecare dintre noi a gandit acest lucru, dar niciunul nu a indraznit sa-si spuna gandurile, probabil nerabdatori sa ajungem si in alte locuri frumoase. Ne-am terminat cafeaua, ne-am stans bagajele ne-am urcat in ''autobuz" si am plecat spreAstakos.

Am trecut de Preveza, am mers o bucata de drum pe malul golfului Amvrakikos, iar in apropiere de Vonitsa, intr-o curba banala, vacanta noastra s-a sfarsit.

Un grec in varsta, cautand ceva pe sub bordul masinii a uitat sa ia curba si a intrat direct in partea din spate a "autobuzului" rupandu-ne o roata.

Sotul meu a vazut ca masina care venea spre noi nu avea sofer (era cu capul sub bord) si a tras dreapta de volan intrand in leandrii de pe marginea drumului, dar neavand viteza tot ne-a prins partea din spate a masinii. Singurul lucru pe care a reusit sa-l faca a fost sa evite o catastrofa, pentru ca in spatele mosului mai erau vreo patru masini, iar noi, rupanduni-se roata din spate am fost intorsi spre acestia si puteam sa-i lovim pe toti. A reusit sa-i evite fara sa atinga vreo masina.

Nu va pot descrie in cuvinte sperietura pe care am tras-o si panica care ne-a cuprins cand ne-am dat jos din masina si am vazut ce s-a intamplat. Atunci am realizat ca am fost la un pas de o nenorocire, ca ne-am fi putut rasturna sau am fi putut intra in masinile care veneau din sens opus.

Mosul a fost la un pas sa fie luat la bataie de soferul din spatele lui care a vazut clar ca nu a schitat niciun gest de a lua curba si a intrat in plin in noi. Tot el a fost cel care a sunat la politie (probabil a si povestit cum s-a intamplat) si ne-a intrebat si pe noi daca suntem in regula, daca suntem cumva loviti. Din fericire nu am avut nicio zgarietura, dar eram extrem de speriati. Politia a venit destul de tarziu (sau asa mi s-a parut mie), l-a linistit pe mos cu o amenda pentru carnet expirat si lipsa asigurare ceea ce pe noi nu ne-a incalzit cu nimic. Nu ne puteam recupera paguba decat daca il dadeam in judecata, ceea ce era destul de complicat. I-am multumit lui Dumnezeu ca am scapat teferi si am asteptat sa vina platforma sa ridice masina. Pe a noastra mai intai, mosul putea sa mai astepte. Si el a avut nevoie de platforma.

Ne-am trezit duminica la pranz, cu o zi inainte de Sf. Marie in fata unui service inchis din Preveza. Am luat legatura cu mecanicul si ne-a spus ca doar marti va veni la munca asa ca a trebuit sa admitem faptul ca de sarbatori nici iarba nu creste in Grecia si sa luam lucrurile ca atare. Problema era ca nici macar nu reuseam sa ne dam seama in ce parte a Prevezei suntem. Ratutiti si inca speriati nu ne-am gandit sa ne localizam cu GPS-ul, am preferat sa mergem in benzinaria de langa service si sa-i intrebam pe cei de acolo, care fusesera martori la debarcarea noastra de pe platforma. Patronul benzinariei ne-a dat un pahar cu apa rece, ne-a intrebat ce s-a intamplat, ne-a intrebat daca avem nevoie de medic si ne-a aratat pe harta locul unde ne aflam.

Noi nu vorbim engleza (dar intelegem aproape tot), greaca nici atat, dar in momentele acelea mi-am adus aminte de toate cuvintele retinute de prin filme si am reusit sa ne descurcam si sa-i explicam omului ca suntem romani, am avut un accident si suntem blocati in aceasta zona pana cel putin miercuri, fara cazare, fara sa stim incotro s-o luam. La auzul cuvantului "roman", patronul s-a luminat la fata si ne-a spus ca el e vlah, ca bunicul lui venise de la Galati si ca toti angajatii lui (nenea care punea benzina, fata de la bar, baiatul care incasa banii) erau vlahi. Am simtit atunci ca nu suntem singuri si l-am rugat pe om sa ne cheme un taxi, sa ne luam strictul necesar pentru camping si sa ne duca la Monoliti, care se afla la cca 15 km de acolo. Nu a fost de acord, spunandu-ne ca e prea departe de service, ca acolo suntem prea izolati si ca va fi nevoie sa cam facem naveta nestiind cand va fi gata masina. Ne-a convins ca avea dreptate, dar unde sa te cazezi fara rezervare in ajun de Sf. Maria si la un pret de criza? Salvarea ne-a venit tot de la vlahii nostri din benzinarie care timp de 40 de minute nu au dezlipit telefoanele de la ureche incercand la toti cunoscutii si necunoscutii sa ne gaseasca un loc de cazare. La un moment dat ne-au dat vestea cea buna, gasisera o camera libera.

Fara sa mai intru in amanunte, ne-am trezit cu un taxi in benzinarie, ne-am luat din masina strictul necesar si am plecat spre Mitikas, o mica asezare la malul marii aflat la 5 km pe Preveza. Taxiul ne-a dus pana in fata hotelului Iraklis (o mica afacere de familie) unde eram asteptati de patronul acestuia, dl. Christos. Stia deja despre necazul nostru si dupa ce ne-a intrebat daca avem nevoie de ceva, pana ne-a fost pregatita camera ne-a dus sa ne arate "imprejurimile", adica micuta dar minunata plaja ce se afla la doar 5o de metrii de hotel ascunsa de faleza inalta. Parca ne-am mai luminat un pic cand am vazut apa aceea incredibil de albastra, cu valuri si am simtit din prima clipa ca locul acela ne va oferii exact ceea ce aveam nevoie in clipa aceea:liniste si…... oameni deosebiti...

Voi povesti intr-un alt articol cele trei zile petrecute la Mitikas.

Am incercat sa ne datasam putin de situatie si cum pana marti oricum nu aveam ce face, ne-am prefacut ca ne continuam vacanta.

Am fot ajutati si de amabilitatea si bunavointa lui Christos care ne-a asigurat de tot ajutorul sau daca avem nevoie de ceva. Chiar ne-a dus de vreo doua-trei ori cu masina lui pana la service, cu toate ca aveam numarul de telefon al taxiului care ne-a adus la hotel si puteam apela oricand la el.

Marti dimineata ne-am prezentat la service si am fost asigurati ca a doua zi, spre seara, masina va fi reparata cu o piesa ce urma sa vina de la Salonic. Era perfect, pentru ca la H. Iraklis nu mai puteam sta decat pana miercuri dimineata, camera noastra fiind rezervata de altcineva.

Stim cu totii ca in Grecia lucrurile se misca mai greu, asa ca piesa noastra nu a ajuns miercuri, masina nu a putut fi reparata, iar noi ne-am vazut cu bagajele in fata atelierului nestiind incotro s-o luam.

Am avut parte din nou de oameni cu suflet mare, gata sa –ti sara in ajutor. Sofia, patroana atelierului a sunat la toate hotelurile din Preveza si la toti cunoscutii incercand sa ne gaseasca o camera pana a doua zi, dar a fost in zadar. Totul era ocupat. La un moment dat, din discutia cu sotul ei (mecanicul) am inteles ca avea de gand sa ne ia la ei acasa ca doar nu ne putea lasa in drum, dar sotul meu a avut o idee mai buna. Am incarcat in masina Sofiei tot ce ne era necesar pentru a sta la cort si am fost dusi la Camping Monoliti, atat de cunoscut noua din anii anteriori si de care ne despartisem doar cu cateva zile inainte.

A doua zi, dupa ceva emotii ca piesa nu va sosi nici acum, spre seara, masina ne-a fost adusa reparata, in fata campingului. Nu ne venea sa credem ca avem cu ce ne intoarce acasa.

Ne-am intors in Preveza la sevice, am platit reparatia si ne-am luat ramas bun de la Sofia si sotul ei. La plecare am trecut si prin benzinaria de unde primisem cea mai frumoasa lectie de omenie: niste oameni necunoscuti incercand cu toate puterile sa ajute doi straini disperati loviti de necaz si ramasi pe drumuri. Ne-am luat ramas bun si de la ei, iar urarea lor ''ora buna'' rostita in limba romana mi-a ramas in suflet si in minte. Probabil ca erau dintre putinele cuvinte pe care le mai tineau minte de la strabunii lor vlahi veniti de pe meleagurile noastre.

In seara aceea am ramas tot in camping, iar a doua zi am plecat spre Paralia unde am mai ramas o noapte si o zi. Sambata seara am plecat spre casa si am ajuns cu bine fara alte evenimente.

Cam asta a fost povestea "vacantei " noastre. Un vis frumos spulberat intr-o secunda de neatentia unui sofer.

Nu stiu daca aceasta poveste a interesat pe cineva. Nu doresc nimanui o astfel de experienta, dar amintirea acelor oameni speciali pe care i-am intalnit in acele zile m-a facut sa scriu aceste randuri. Oameni pe care poate nu o sa-i mai intalnesc niciodata, dar care pentru noi au ramas adevarati prieteni.

Trimis de dana2104 in 29.03.17 21:08:29
Validat / Publicat: 29.03.17 21:51:21

VIZUALIZĂRI: 1641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Parca ni s-au mai dus gandurile negre. Prima intalnire cu plaja din Mitikas.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[29.03.17 21:50:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

@dana2104: Ia te rog legătura cu d-na Sofia, soția patronului service-ului și cu dl. Christos, patronul hotelului Iraklis - dacă doresc, au publicitate gratuită, până la final 2017, pe AFA (câte un banner în secțiunea EPIR)

Mă pot contacta folosind datele din secțiunea Feedback

Cu „recomandare (oficială) AFA” - fiecare pentru tipul de serviciu oferit (service auto, respectiv cazare)

elviramvio
[29.03.17 22:16:17]

@dana2104:

Un articol scris cu inima, felicitari!

Si noi am patit-o acum 3 ani, doar ca s-a defectat ceva ce nu putea fi prevazut, in prima zi de concediu cand mai aveam putin sa treceam granita la greci. Vreau sa-ti spun ca bulgarii s-au purtat minunat, incredibil pentru noi si asa cum spui tu despre greci, nici noi nu eram la primul contact cu oamenii acestei tari balcanice. Omenia nu are etnie si nici granite.

Vacanta frumoase anul asta!

[29.03.17 22:27:12]

@webmaster: Multumesc! Am tinut legatura cu Christos si cu Sofia pentru ca au ramas prietenii nostri. Anul acesta intentionam sa le facem o vizita pentru a le multumi, asa cum se cuvine, mai "romaneste".

Am sa le spun de propunere facuta si chiar daca vor considera ca nu este cazul sa-si faca publicitate aici pe forum, sunt sigura ca se vor bucura ca o multime de oameni au aflat de omenia si amabilitatea lor.

Va multumesc inca o data si in numele lor!

[29.03.17 22:35:44]

@elviramvio: Multumesc Elvira pentru aprecieri.

Daca era vorba doar de o defectiune am fi trecut mai usor peste, dar sperietura prin care am trecut si gandul la ce s-ar fi putut intampla nu-mi da pace nici astazi.

Dupa ce ne-am mai linistit si am evaluat situatia, sotul mi-a spus ca e ultima data cand mai iese din tara cu masina, iar Grecia va ramane doar in amintirile noastre frumoase, dar timpul a trecut si... pe 8 iulie suntem in Evia. Nu putem sa renuntam! Grecia e boala grea si incurabila.

[29.03.17 22:42:45]

am plecat mai departe spre (deja binecunoscut noua) Camping Monolithi

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[29.03.17 22:51:20]

@webmaster26: Despre campingul Monoliti am scris in articolele din 2014 si 2015 cand am fost in Peloponez.

In 2016 nu se schimbase nimic din ceea ce stiam.

Daca este necesar pot scrie cateva cuvinte si la sectiunea "Preveza si imprejurimi"

elviramvio
[29.03.17 22:57:53]

@dana2104:

Chiar incurabila, confirm in deplinatatea facultatilor mintale!

crismis
[29.03.17 23:03:14]

@dana2104: Uau! Vlahul tot...român!!!

Zoazore
[30.03.17 09:54:28]

@dana2104: daca intereseaza pe cineva? M-ai emotionat pana la lacrimi! Vlahii sunt tot romani, poate mai romani decat romanii, bunatatea sufleteasca, omenia, compasiunea, nu cunosc granite, culori ale pielii, religii.

O lectie frumoasa data de niste oameni frumosi. Superbi!

iulianic
[30.03.17 10:37:49]

@dana2104: M-a impresionat și pe mine articolul tău. Modul cursiv, echilibrat și imbietor la lectură referitor la un eveniment foarte greu de digerat de cei aflați în vacanță este cu adevărat rar întâlnit. Și, vorba românului, bine că nu s-a întâmplat ceva mai rău! Cât despre vlahii și în general oamenii de acolo care au înțeles situația dificilă în care vă aflați, toate aprecierile noastre!

@webmaster: Propunerea ta de a face publicitate gratuită pe AFA service-ului și hotelului (ambele implicate în ajutorarea compatrioților noștri aflați la ananghie) este lăudabilă. Acei oameni merită pe deplin o recomandare pentru serviciile oferite.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
flaviana77
[30.03.17 10:39:04]

@dana2104:

imi pare rau pentru cele intamplate.

intr-adevar ma ingrijorez putin caci anul acesta am vrea sa mergem pentru prima data in Grecia cu masina personala si cu copilasul nostru de 6 ani si chiar sa stii ca m-ai pus serios pe ganduri acum, mai ales ca bugetul nostru este limitat si niciodata nu stii ce se poate intampla.

Grecia este intr-adevar boala incurabila, de multe ori sotul meu spune hai draga sa mai schimbam si noi sa mai mergem si prin alte locuri, dar de Grecia eu nu ma pot desparti... i-am spus astept un an de zile concediul, visez la Grecia, ascult mereu muzica greceasca pe care o iubesc maxim, cum sa ma pot eu desparti de iubirea mea?

ma bucur ca in ciuda celor intamplate, nu ati renuntat si mergeti inca si vara aceasta in Grecia.

va doresc vacanta minunata si sa scriem impresii cat mai multe din calatoriile noastre.

[30.03.17 11:24:58]

@dana2104: O vacanta altfel insa din care se vede ca oamenii sunt oameni oriunde s-or afla ei.

adri-nico
[30.03.17 11:51:49]

de obicei nu citesc despre Grecia pentru ca n-am fost si imaginatia mea nu lucreaza daca nu are "street view"

dar am crezut in colega Zuza, care a distribuit articolul si mi=au dat lacrimile.

cit ati platit pe reparatie? exista in buget si o suma de acccident? mosul nu v-a dat nimic? eu il puneam in portbagaj si il lasam acolo pina venea cu masina reparata la camping.

webule, jos palaria!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
roxi-nico
[30.03.17 15:05:07]

Impresionanta poveste de viata! Realitatea este ca se poate intampla oricui, oriunde, oricand, bine ca nu a fost nimeni ranit si ca nu v-a distrus gustul pentru astfel de vacante!

roth
[30.03.17 17:43:11]

Oamenii cu suflet bun atrag oameni buni, accidentul a fost o experienta neplacuta insa "zeii" asa cum ai spus si tu inca din titlu au avut grija sa va aduca in preajma oameni cu suflet, oameni care sa va faca vacanta macar mai placuta daca nu extraordinara.

O poveste de viata, bine ca sunteti sanatosi si gata de alte vacante minunate... dat fara astfel de intemperii.

@admin felicitari pentru oferta facuta acestor oameni cu suflet mare

krisstinna
[30.03.17 18:07:40]

@dana2104: Am citit și am lăcrimat

S-a furnicat pielea pe mine, am pățit-o și noi.

Am fost ajutați de prieteni atunci, dar și timp de 6 luni după. Norocul nostru că avem, este un dar de preț care vine de la Domnul.

În Turcia am mai fost ajutați așa în urma unui accident, a fost o reală surpriză din partea turcilor. Poate și de-aia îi iubim atât de mult.

Bine că nu ați pățit voi ceva, bine că ați întâlnit Oameni.

[30.03.17 19:23:05]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si pentru cuvintele frumoase!

Sincer, nu credeam ca artcolul asta va fi citit si va impresiona atatia oameni. Pe cine ar fi interesat ca am avut eu un accident stupid si mi-am stricat vacanta?

Ma bucur insa ca toti ati inteles ca, de fapt, nu evenimentul neplacut am vrut sa-l scot in evidenta (asta e, se poate intampla oricui, oriune), ci calitatea oamenilor ce ne-au fost alaturi. Si nu am spus tot... Ar fi fost un articol foarte lung si stufos si mi-a fost teama ca ma pierd in amanunte.

Nu am spus nimic despre taximetristii (sot si sotie) care ne-au dat cartea de vizita si au fost la dispozitia noastra oricand am avut nevoie. O cursa din Mitikas pana in Preveza (cca 7 km) ne costa 5-6 E (ajutati de o mica evaziune fiscala pentru ca nu punea niciodata aparatul-ar fi indicat cu sigutanta mai mult). In ziua cand piesa noastra s-a ratacit si nu a mai ajuns, ne-am plimbat mult prin Preveza, apoi am luat-o pe jos spre atelierul auto, fara sa ne dam seama ca distanta era destul de mare. Iesisem din zona comerciala a orasului si am vazut taxiul cum opreste langa noi si ne face semn sa urcam. Ne-a dus la service si a refuzat sa ne mai ia bani.

Nu am spus nimic despre faptul ca am platit 40 E camera, la 50 metrii de mare, in plin sezon, fara rezervare, in timp ce la receptie si pe usa camerei era afisat pretul de 70 E pentru acea perioada. Christos a vrut sa ne dea si factura...

Nu am povestit cum Sofia a stat doua ore pe telefon incercand sa ne gaseasca cea mai ieftina solutie. Cand am rugat-o sa ne cheme taxiul sa ne duca in camping, nici nu a vrut sa auda. Cred ca era in stare sa ne ajute sa instalam si cortul, dar nu era cazul. Avem experienta!!!

Nu-mi inchipuiam cat de mult inseamna in astfel de momente, un pahar cu apa rece sau doua vorbe "sunteti OK? " spuse chiar si intr-o limba straina.

Am invatat si sper sa nu uit niciodata.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[30.03.17 20:49:49]

@flaviana77: Nu trebuie sa gandesti asa! E adevarat, asta este primul impuls cand afli despre un astfel de eveniment, dar daca e sa se intample, se intampla si in fata casei. Noi am fost in locul nepotrivit, la momentul nepotrivit... si amandoi am vrut sa mai stam o zi la Dasos, dar niciunul nu a indraznit s-o spuna cu voce tare.

Cand pleci cu masina personala trebuie sa ai o rezerva de bani pentru "Doamne fereste! "Nici noi nu avem buget bogat mai ales ca mergem de doua ori pe an in Grecia, dar de prima data cand am mers, in 2005, am avut un fond de criza la care nu am umblat niciodata pana in vara asta. Acum incerc sa-l refac...

[30.03.17 21:18:11]

@adri-nico: In primul rand iti multumesc ca mi-ai citit articolul chiar daca nu se afla in aria ta de interes.

In al doilea rand, reparatia m-a costat cat un concediu, adica vreo 700 E. Numai piesa rupta, o roata noua si manopera, ca tablaria am facut-o acasa.

Mosul nu ne-a dat nimic. Asigurare nu avea si ca sa primesc ceva trebuia sa-l dau in judecata. Alti bani, alta distractie. Martori nu mai aveam ca politia a venit destul de tarziu, iar cel care se afla in spatele mosului si a vazut cel mai bine ce s-a intamplat (el a dat si telefon la politie si le-a tot povestit ceva in greaca) a plecat in traba lui. Tot el a fost si cel care era sa-i arda cateva mosului, dar cred ca l-a oprit varsta si parul alb al omului.

Oricum, masina mosului a fost mai avariata ca a noastra. Cred ca l-a costat mai mult decat pe noi. El a intrat cu botul masinii si in afara de roata rupta si tabla indoita avea ceva probleme si pe la motor. Era vai de capul lui, plangea singur pe langa masina. Si masina nu era veche. Dar asta chiar nu a contat, nu m-a incalzit cu nimic. Eu tot am ramas cu paguba.

calatorul
[17.09.17 22:33:02]

@dana2104: Felicitari pentru curajul si optimismul cu care ati depasit aceasta incercare si intamplare deloc dorita de nimeni. Este imbucurator ca peste toate acele necazuri ati reusit sa treceti cu bine si cu ajutorul unor oameni inimosi. Succes, drumuri bune si vacante frumoase in continuare.

[18.09.17 13:55:18]

@calatorul: Da, am reusit sa trecem definitiv peste aceasta intamplare. De uitat nu se poate uita, dar se pare ca dependenta noastra de Grecia e mai mare decat sperietura unui accident.

Anul acesta, tot in aceeasi periada, ne-am continuat vacanta inceputa anul trecut, de acolo de unde ramasesem, adica de pe plaja Dassos si am reusit sa facem aproximativ traseul propus. Am trecut inclusiv pe la locul accidentului. Brrrr!!!

A fost o vacanta minunata despre care trebuie sa-mi fac timp sa va povestesc.

Asta este, viata merge inainte cu bune si cu rele. Cineva de sus, asa a vrut sa se intample anul trecut, dar anul asta ne-am scos parleala...

Zoazore
[18.09.17 18:49:17]

@dana2104: Vă bănuiesc c-ați trecut și pe la oamenii ăia cu suflet mare și frumos!

[18.09.17 21:25:25]

@Zoazore: Bineinteles ca am trecut sa ne salutam prietenii, dar din pacate nu am reusit sa ne vedem cu niciunul dintre ei. Christos era in Germania. Stiam ca acolo lucreaza in timpul anului, dar am sperat ca fiind luna august sa fie in concediu si sa-l gasim acasa, dar n-a fost asa.

Service-ul era inchis fiind Sf. Maria, iar la benzinarie nu am gasit pe nimeni din cei de anul trecut. Probabil era alta tura.

Mai multe amanunte va voi spune in povestirea pe care o pregatesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adri-nico, calatorul, crismis, dana2104, elviramvio, flaviana77, iulianic, mishu, roth, roxi-nico, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):