ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2017
MAR-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

O zi in insula Capri

Una dintre cele 7 zile de vacanta petrecute in Italia a fost dedicata insulei Capri. Fiind cazati in Sorrento, am luat ferryboat-ul Carremar (28 E dus-intors) din port si dupa aproximativ 30 de minute paseam pe taramul acestei insulite, in portul Marina Grande.

Desi planuisem sa facem turul insulei pe cont propriu, pe ferryboat ne-a intampinat un domn simpatic, care ne-a propus sa cumparam o excursie ce parea a oferi tot ceea ce doream sa vedem. Ne-am hotarat sa mergem in turul propus de Salvio, care ne-a si insotit pe parcursul intregii zile, dovedindu-se un ghid simpatic si pasionat.

Excursia a costat 40 E/persoana (in sezon, pretul este mai mare) si a inclus urmatoarele: transport cu microbuzul in orasul Capri, tur de oras cu ghid, urcare cu telescaunul pe Monte Solaro (pretul a fost achitat separat - 11 E dus-intors), transport la Grota Albastra (intrarea in grota de 14 E a fost achitata separat), tur de oras Anacapri, vizita Grădinile lui Augustus (Via Krupp era inchisa), plimbare cu vaporasul in jurul insulei.

Intreaga excursie a durat aproximativ 6,5 ore si s-a dovedit o alegere excelenta, avand in vedere ca am castigat mult timp avand la dispozitie doar o zi si am reusit astfel sa vedem aproape toate obiectivele de pe insula.

Cateva pareri personale: plimbarea cu barca in Grota albastra a durat in jur de 10 minute (a fost o experienta interesanta, dar nu as putea spune ca merita 100%); turul insulei cu vaporasul a fost de vis, insula este spectaculoasa, stancile care se opresc in mare sunt impresionante, iar trecerea cu vaporasul printre Faraglioni iti creeaza un sentiment unic. De aceea, va recomand sa faceti acest tur.

De asemenea, merita sa luati telescaunul pana pe Monte Solaro, care are o o altitudine de 589 m, fiind cel mai înalt punct de pe insulă, locul care va va oferi o panorama impresionanta deasupra insulei (pasionatii de fotografie nu trebuie sa rateze acest loc).

Doamnele isi pot cumpara/primi un suvernir dragut din parfumeriile Carthusia (pont: parfumurile se gasesc si in dutty free in Napoli, la aceleasi preturi ca in magazinele de pe insula)

O zi in insula Capri nu trebuie ratata daca ajungeti pe coasta amalfitana, insa daca aveti timp, puteti rezerva si mai multe zile intrucat merita. Sper ca pozele atasate sa va convinga. Vacanta placuta!

Trimis de alinna in 28.03.17 19:21:04
    Validat / Publicat: 28.03.17 21:07:58
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 via Krupp

[28.03.17 21:06:23]

Fiind cazati in Sorrento

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.03.17 21:53:58]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

Radu Tudoran
    [28.03.17 22:29:55]

Oricum voiam sa vad insula Capri, dar fotografiile tale efectiv ma trimit acolo Buna alegerea cu turul organizat. Pot sa-l gasesc pe Salvio?

[29.03.17 09:15:47]

@Radu Tudoran: ma bucur mult... cred ca Salvio este ghid autorizat si lucra pe cont propriu... sincer, nu am retinut sa ne fi spus ceva despre vreo agentie, insa numai el era pe ferryboat-ul Carremar... voi atasa o poza pentru a-l identifica

mprofeanu
    [29.03.17 13:59:48]

@alinna: Felicitări pentru review și pentru poze!

Am fost și eu acolo cu mulți ani în urmă, sunt fix 20 de ani când am vizitat Italia prin agenție pentru că atunci nu puteai să pleci decât așa. Cum trece timpul...

Natura și locurile sunt neschimbate însă. Și atunci se vizita Grota Albastră, denumire pe care apoi am mai întâlnit-o și în alte țări: Muntenegru, Croația... Atunci plimbarea am făcut-o de la Neapole într-o zi.

[29.03.17 14:07:42]

@mprofeanu: multumesc pentru aprecieri... dupa 20 de ani se impune o noua vizita

mariana07
    [29.03.17 14:45:29]

Cu drag am citit si votat articolul, mai ales ca peste o luna si jumatate voi fi si eu acolo si voi vedea cu ochii mei acele frumuseti. Deja am luat o zi cazare in Capri ca sa pot vizita pe indelete tot.

[30.03.17 15:48:43]

@alinna: Nu pot spune altceva decat minunat, felicitari pentru tot, articol dar mai ales poze. Votat cu mare drag.

[08.04.17 17:24:07]

@mishu: va multumesc... vacante minunate sa aveti

alinna, mariana07, mishu, mprofeanu, Radu Tudoran, stefy2016
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: