ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2017
DE Lale
ÎNSCRIS: 24.08.15
MAR-2017

Edessa - Mancare turceasca in Bucuresti

Am fost la Edessa acum vreo 2 saptamani insa gustul mancarii de acolo a ramas viu in mintea mea. Sotul meu mai mancase acolo si de fapt el a fost cel care a ales locatia si imi spusese ca se mananca bine, ca in Turcia. Cand vizitezi o tara straina si mananci macarea specifica parca esti putin mai atent atunci cand mananci aceeasi mancare la tine in tara.

Noua ne place foarte mult mancarea internationala iar cea turceasca sau libaneza este printre preferatele noastre. V-am povestit cand am fost la Istanbul (vezi impresii) cam unde gasiti mancare buna. Ca si in Turcia, portiile de la acest restaurant sunt enorme. Eu stiu ca e normal sa te ridici de la masa satul si nici ca in Franta nu e ok unde mananci doua frunze (unde inca nu am fost dar am auzit ca asa e), dar fratilor... e exagerat de multa mancare!!! Noi am fost ca de obicei impreuna cu copilul si am avut buna inspiratie sa nu comandam portie separata pt ea. Ne-am felicitat la sfarsit pentru asta.

Sa va zic cam cum e pe acolo. In primul rand, restaurantul este pe Sos Colentina in apropiere intersectiei cu Andronache. Daca vi se pare o zona aglomerata fara locuri de parcare, stati linistiti, in curtea interioara este un spatiu mareeee de parcare. Restaurantul este si el unul foarte mare. Cand am ajuns noi (pe la orele 20.00) erau cativa clienti insa la putin timp dupa noi au tot inceput sa soseasca. Mare parte din preparatele restaurantului sunt expuse intr-o vitrina de unde poti chiar sa iti alegi inainte sa te asezi la masa.

La masa incepe distractia: un meniu cu foarteeee multe feluri de mancare. La capitolul kebab sunt jdemii... de feluri de nu mai stii ce vrei de fapt sa mananci. Asta cu meniurile astea mari pt mine e cam asa: cand sunt multe ma enerveaza ca nu mai stiu ce sa aleg, cand sunt putine evident ca nu imi place nimic... trebuie sa fac si eu nitel pe clientul mofturos :)). Mancare a fost curcubeu pe cerul gurii ca sa fiu cat se poate de plastica si corecta.

Am comandat o salata si doua feluri de mancare: salata de vinete coapte, o mancare de vita cu legume si frigarui de pui ca sa manace si copilul (fara mofturi) desi eu voiam sa mananc kebab+salata tabouleh (preferata mea) +lipie+limonada de lamaie (am cerut initial limonada de rodie dar nu mai aveau) +o prajitura delicioasa cu apa de trandafiri, rodie si fistic... Cand au adus lipia si salata de vinete am avut surpriza placuta sa ne mai aduca inca doua farfurii cu 4 feluri de salata. Vreau sa va zic ca atunci cand a venit felul doi noi eram deja satuli. Salatele au fost: de vinete (usor picanta), humus si doua salate cu maioneza si legume. La felul doi o sa vedeti in poze cam cat insemnau portiile... putin spus imense!!!

Retaurantul este frumos amenajat, curat, imi pare rau ca nu am facut mai multe poze pentru ca lumea e cam reticenta cand vede pe cineva ca face poze intr-un restaurant. La Jadoo a trebuit sa explic de de faceam poze. Personalul care a servit a fost foarte amabil. Sunt curioasa daca e aceeasi amabilitate si cand restaurantul e plin. Dupa cum deja stiti daca ati citit postarile mele anterioare, un loc important in evaluarea restaurantului il ocupa si toaleta. Avand in vedere locul unde se afla restaurantul toaleta a fost ok desi era loc si de mai bine.

Restaurantul Edessa este un loc pe care vi-l recomand cu drag, eu cu siguranta voi mai merge acolo, insa atentie la ce portii comandati. Se mananca mult si bine; -)

Link oficial: restaurantedessa.ro.

Calatorii placute!!!

Trimis de Lale in 27.03.17 12:50:16
Validat / Publicat: 27.03.17 13:45:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Prajitura cu apă de trandafiri, rodie și fistic

Zoazore
[27.03.17 14:02:51]

@Lale: Ooo, dar chiar imense! Sa va fie de bine!

LaleAUTOR REVIEW
[27.03.17 14:05:24]

@Zoazore: Multumesc pt vizita si pentru vot Zoazore:-). Mari si foarte bune

danaeldreny*
[29.03.17 09:33:58]

Pentru orientul apropiat noțiunea de ospitalitate diferă oarecum de cea de la noi. În restaurante românești plătești (si comanzi -sau nu) toate mizilicurile de pe lângă porția principala de mâncare. La arabi si turci nu te întreabă dacă vrei sau nu si primești din partea casei, fără să plătești, pâinea - de obicei caldă - un platou cu salate, uneori poate fi un platou cu murături sau uneori poate fi un platou meze adică aperitive de ale lor, un mix de humus, mutabal (salata de vinete cu tahina care îi dă un gust specific, delicios), Baba ganuj (salata de vinete mixata cu roșii tocate), dacă este restaurant libanez poate fi si labne (un fel de iaurt foarte dens, aproape solid, am auzit că avem si noi ceva asemănător si se numește lapte covăsit). Nu te întreabă dacă vrei si ce vrei, pur si simplu vine si ti le pune pe masă fără o vorbă. De asemenea ceaiul de după masă este din partea casei, nu se plătește însă trebuie cerut ca daca nu ceri, nu îți aduce. Este ceaiul lor specific, foarte tare, în pahare mici în formă de clepsidra. Uneori, unele restaurante orientale oferă și desertul din partea casei, tot fără să te întrebe, vine si-l pune pe masă, o farfurie pentru fiecare, nu un platou central.

În Colentina, spre Voluntari sunt multe restaurante care fac asta pentru că este zona unde locuiesc multi musulmani, multi dintre ei se îndeletnicesc cu comerțul la centrele comerciale din zona.

Tot acolo stiu locuri unde se poate manca foarte bine, în același stil si GRATIS însă asta e alta poveste.

Unele restaurante românești au luat si ele acest obicei si oferă desert din partea casei, plăcintă casei sau ceva asemănător...

[29.03.17 20:14:53]

@Lale: Nici nu stiu cu ce sa incep, inghit in sec de la primele cuvinte. Cu mancarea turceasca sau libaneza nu am mai multe in comun decat "Calif"-atele din Bucuresti precum si "Mezze" astfel incat era suficient sa citesc si parca simteam gustul produselor.

Cu afirmatia

sunt perfect de acord asa simt si eu, insa prefer sa am din ce alege.

Am intrat si pe link-ul indicat de tine si dupa ce am vazut cate de multe produse sunt am realizat de fapt ca la fiecare sortiment exista mai multe pagini si atunci am inchis, era mult peste puterea mea de a suporta

M-ai convins si mi-as dori sa ajung si eu pe acolo.

Felicitari, votat cu mare drag din pacate fara SB pe care ti l-as fi acordat cu cea mai mare placere. Ma bazez insa pe urmatorul cititor pofticios

LaleAUTOR REVIEW
[29.03.17 21:16:07]

@mishu: Încă o dată mulțumesc pentru vizită și aprecieri. Ești o drăguță ca de obicei ????.

Da, meniul e într-un mare fel. Când te uiți la poze îți vine să cumperi tot ce e acolo mai ales dacă îți este și foame.

Am uitat sa specific (ca de obicei cum uit eu câte ceva) că la fiecare fel de mâncare este și o poză foarte sugestivă.

Deci mare problemă mare cu meniul lor ????????????

Sakiz*
[21.04.18 17:39:55]

@Lale:

Un articol foarte bun, multumesc!

Pentru cei familiarizati si pretentiosi cu bucataria Orientului Apropiat, Edessa este chiar un loc unde te poti delecta nelimitat... sau unde doar bugetul te poate limita (nu este un restaurant prea ieftin)... Nu am scris "bucataria turceasca", caci nu are doar preparate traditionale turcesti, ci si unele din traditia kurda sau araba. Oricum, Edessa face parte dintre acele restaurante in care proprietarul are grija sa aiba un bucatar de valoare. Si se vede acest lucru in fidelitatea clientilor!

Si inca ceva! Edessa este locul in care poti comanda orice din bucataria specifica! Kebab X, facut din nu stiu ce parte a animalului, chiftelute din nu stiu ce parte a pulpei, ... tandır kebabı, etc... preparate pe care nu ti le face in orice restaurant.

danaeldreny*, Lale, mishu, Sakiz*, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: