ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2017
STATUS: APOLLO
MAR-2017
3 AD. + 2 COPII -- v: 17 si 22

O seara la restaurantul 'Le Boutique' food concept store - Bucuresti

Incercand sa-i fac o surpriza unei persoane dragi din viata mea (da Zozo, azi schimba prefixul, nu te-am pacalit) am cautat un restaurant care trebuia sa imi indeplineasca anumite cerinte:

- sa fie destul de aproape de casa ca sa mergem pe jos, astfel toti soferii casei sa poata bea

- sa fie ok ca preturi si produse

- sa fie un loc destul de sigur (a se citi un loc bun pe Tripadvisor). Acum nu sariti la mine, am cautat pareri si pe AFA dar nu am gasit.

Asadar am deschis harta primului loc recomandat pe Tripadvisor (din cauza de preturi puteam fi si vecini ca nu as fi mers acolo) si apoi am localizat restaurantele din zona casei mele si pe masura ce le localizam le tineam minte sau le excludeam, pana ce am ajuns la acest local pe langa care trecem foarte des (baietii zilnic) fiind in drumul spre casa de la antrenamente.

Astfel am ales restaurantul Le Boutique - Food Concept Store situat in strada Sf. Stefan nr. 13, site oficial: leboutiquefood.ro

Acum am sa fac o scurta paranteza, acest cuvant "boutique" este prilej de glume pentru cei care nu sunt familiarizati cu pronuntarea corecta alui si am sa va povestesc o scurta conversatie (ascultata in transportul in comun unde lumea vorbeste astfel incat sa fie auzita dintr-un capat in celalalt al masinii) intre 2 barbati, la inceputul anilor '90:

- Auzi nevasta-ta si-a gasit de lucru?

- Da, lucreaza la botic in schimbul 3

Asa incat de cate ori vad acest cuvant ma gandesc la conversatia respectiva.

A urmat sfatuirea cu flacaul cel mare care si-a dat acordul si am sunat la telefonul mobil indicat la contacte. Din pacate nu a raspuns nimeni asa ca am sunat pe fix, unde mi-a fost notata rezervarea, cu rezerva ca patronul nefiind in locatie urma sa primesc confirmarea a doua zi daca locatia va fi ocupata sau nu duminica.

La cateva minute insa am fost sunata de pe telefonul mobil care era al patronului si care mi-a confirmat rezervarea, cu toata amabilitatea posibila.

Aici am avut o mare rezerva, inca nu suntem obisnuiti in Romania ca oamenii pot fi amabili fara nici o intentie, ma gandeam ca este asa dragut ca sa puna mana pe noi ca si clienti (chiar daca eram doar 5) insa ma linistea clasarea buna pa Tripadvisor (am uitat sa va spun, sunt pe locul 47 / 1488 localuri in Bucuresti).

ieir (duminica) dupa cum stiti a fost urat afara, toata lumea obosita si fara chef (baietii fusesera cu o seara in urma la o petrecere si erau deja obositi) insa cum ii spusesem sotului ca iesim sa ne vedem cu niste prieteni nu a mai zis nimic.

Nu a mirosit nimic pana ce nu am iesit pe poarta si a vazut ca plecam toti de acasa. Binenteles ca am mers pana la urma cu masina, flacaul s-a oferit sa ne fie sofer. Putin cam inghesuiti in Matiz dar glumind pe de alta parte cum ar fi sa mergem noi asa pana la Brasov, in cateva minute am ajuns la locul faptei.

Ne-am asezat in final la masa care ne fusese rezervata desi am fost invitati sa vedem daca dorim o alta masa (la acel moment era o singura masa ocupata) lucru care era putin ciudat, pana am plecat noi insa s-au mai ocupat niste mese (unele tot cu rezervare).

Localul nu este foarte mare insa sufficient daca vrei sa te simti bine alaturi de prieteni si are si o mica terasa.

Am primit meniul, nu este unul foarte bogat in produse insa sigur veti gasi ceva pep lac. Totul este facut ca si meniu, nu veti gasi sa spunem mici sau friptura la gratar la care sa adaugati o garniture. Daca intrati pe ste-ul lor acolo gasiti toate produsele.

Normal, pana am comandat mancarea am cerut de baut, eu si sotul cate o bere (Heineken draught), baietii cate o limonada la 500 ml iar mama un pepsi light. Aici le scad putin pentru ca nu mai aveau si bere bruna. Daca vreti bere fara alcool nu au decat Ciuc 0% care nu este insa pe placul nostru (mama si flacaul).

A urmat alegerea mancarii si astfel au fost alese:

- mama – Muschiulet de porc “Le Boutique” (insotita de bacon, cartofi, ciuperci totul tras in vin)

- sotul – Coaste de porc (avand alaturi cartofi wedges si castraveti murati) dar a solicitat si o salata

- flacaul cel mare – Tagliatelle cu fructe de mare (creveti, calamar, scoici, caracatita)

- juniorul – penne cu pui al forno

- eu – caracatita la gratar (pe pat de salata)

Am asteptat ceva (nu cred ca mai mult de 30 de minute) pana au ajuns toate produsele odata (cred ca dupa penne am stat de fapt care se fac la cuptor).

Cat am asteptat am studiat putin interiorul care este unul placut si relaxant la fel ca si muzica care a fost pe gustul baietilor in special (sa nu credeti ca sunt fani house insa le place muzica de calitate si care se poate plia pe dansul sportiv), si cel mai mult le-a placut Pavarotti in concert cu James Brown (un exemplu aici) si Celine Dion, niste melodii superbe, in orice caz muzica era una placuta pentru o atmosfera relaxanta, iar mie recunosc cinstit ca mi-a placut si Pink Martini Cacassonne cu Dorule, dorule (youtube).

Binenteles, dupa ce au venit farfuriile si pozele de rigoare a urmat un share de toate frumusetea, fiecare gusta de la celalalt. Toate produsele au fost foarte gustoase insa cel mai mult mie mi-au placut pastele al forno care erau minunate.

La intervale potrivite tanarul care ne servea (Robert) venea sa verifice ba daca ne plac produsele sau daca am terminat ca sa faca debarasarea.

Am decis asa de rasfat sa luam si desert si am luat soufflé de ciocolata (servit cu o cupa de inghetata de vanilie si un piure de mango) si inghetate (4 cupe de inghetata de vanilie si de ciocolata).

Inainte de a ne aduce desertul sotul meu a mai vrut sa imparta cu mine o bere asa ca am mai comandat o bere pe care Robert ne-a propus sa ne-o aduca la 2 pahare de 250 ml.

Nota de plata pe bon a fost 294 lei, preturile sunt cele de pe site asa ca nu pot exista surprize si pot spune ca am petrecut o seara placuta in familie.

Mai avem pregatita o surpriza acasa pentru diseara, insa asta este altceva, incepem oricum saptamana cu bine. O saptamana frumoasa va doresc si daca produsele va fac cu ochiul le puteti trece pragul cu toata increderea.

Trimis de mishu in 27.03.17 10:40:21
Validat / Publicat: 27.03.17 11:17:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Restaurant "Le Boutique"- La Multi Ani!

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 40
[27.03.17 11:17:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

elviramvio
[27.03.17 11:41:38]

@mishu:

La multi ani frumosi impreuna!! Si la cat mai multe iesiri, in familia voastra mica si in familia noastra mare!!!

M-ai inebunit cu dulciurile ! Si cu ultima poza doar ca eu am suc acum pe fundul recipientului de-l am in fata !

[27.03.17 11:50:14]

@mishu: La multi ani Adi sa fii sanatos si sa o tineti tot asa cu aniversarile

Ma bucur ca ati avut o seara de neuitat

Cunosc localul dar doar pe exterior (avem o verisoara care sta pe Plantelor) este relativ nou, era alt restaurant inainte

Acum ca a incercat cineva putem sa mergem cu incredere mai ales ca ai vorbit asa frumos de el

Multumesc de idee, votat cu tot dragul

zlatna
[27.03.17 11:55:55]

@mishu: La mulţi ani! şi din partea mea.

[27.03.17 12:21:55]

@elviramvio: Multumesc frumos pentru urari si daca am cauzat cuiva neplaceri prin pozele postate imi pare rau... dar chiar au fost grozave

Zoazore
[27.03.17 12:24:56]

@mishu: Oamenii dragi sunt intotdeauna frumosi! Mai uita-te la poza aia cu voi doi si zi-mi ca n-am avut dreptate sa nu cred! (P09)

La multi ani, il pup, dar si pe voi! Sa fiti sanatosi, sa mai iesiti si sa ne mai povestiti! Sa va fie de bine!

P. S. Nici o ciorba de burta?

[27.03.17 12:26:07]

@diana2015: Multumesc pentru urari la cat mai multe si voua. Si noi am mai avut o tentativa pentru acest local insa am ezitat, poate ca si acum o faceam daca nu erau argumentele prezentate la inceput. Iar preturile nu pot spune ca sunt nici mici si nici medii, dar ce am testat a fost bun, toata lumea fiind multumita.

Poate fi o recomandare buna pentru o intalnire intre prieteni mai ales cu rezervare din timp. Din ce am vazut pe site-ul lor se fac si petreceri aniversare aici.

[27.03.17 12:27:38]

@mishu: Neplaceri in sensul ca am facut balta sub scaun cred ca asta a vrut sa spuna @elviramvio

pastele intr-adevar arata intr-un mare fel... le mananci cu ochii

[27.03.17 12:29:53]

@zlatna: Multumesc foarte frumos.

[27.03.17 12:53:09]

@Zoazore: Draga Zozo, multumesc frumos de urari si aprecieri, sa stii ca au si ciorba de burta aici, poate mergem impreuna o data si o incercam.

Michi
[27.03.17 14:13:19]

La mulţi ani, mulţi de tot, fericiţi şi împliniţi!

Mitica49
[27.03.17 15:42:29]

@mishu: La mulți ani Adrian! Vom bea în cinstea ta un păhărel din vinul roze ce l-am avut la Slănic! Și-l vom bea însoțit nu de coastele de porc ci de niște ceafă de porc făcută la grătar, pe jar de cărbune nu grătar electric, asta așa ca să nu ne ieșim din mână prea repede după petrecerea de la Slănic.

Am salivat puțin citind lista de bunătăți pe care le-ați consumat și, înainte de a scrie acest ecou am ascultat, cu mare plăcere, cele două melodii, menționate în review.

[27.03.17 16:05:02]

@Michi: Multumesc foarte frumos avem multe exemple in fata printre care si al dumneavoastra. Va imbratisez cu mare drag.

[27.03.17 16:09:02]

@Mitica49: Multumesc frumos pentru urari am sa i le transmit iar eu in acelasi timp am sa ma gandesc la acel vinisor.

Sunt foarte de acord si eu cu ceafa la gratar, dar ce sa-i fac daca nu este nascut vara sa facem un gratarel in curte si cinstit vorbind, parca uneori mai vrei si sa fii servit.

Cat despre inghitit in sec o faceam si eu si cand scriam, asta e si recunosc cinstit, si daca as vorbi de un pahar cu apa rece, pe care sa vezi brobonelele cum curg si la asta as saliva.

Multumesc frumos inca o data de urari.

[27.03.17 16:46:17]

@mishu:

La mulți ani, și din partea mea.

Până aici totul este în regulă, în continuare am și câteva obiecții.

Mishule dragă, te rog scrie reviewul în limba română. Eu nu vorbesc limba engelză și citindu-te, rămân în ceață.

Te rog, tradu în limba română titlul reviewului. Firma restaurantului este bilingvă. Le Boutique este în limba franceză și în continuare, Dumnezeu cu mila.

Am călătorit destul de mult prin Europa, în limba engeleză cunosc cele mai uzuale expresii, în rest „trăiască limba gimnastică” Limba franceză nu prea te ajută prin Europa.

Gata cu obiecțiile care nu sunt critici.

Referitor la P-10. Halbe cu bere pe care scrie Heineken.

În halbă, este o bere făcută în șoseaua Pipera. Adevărata bere Heineken o savurezi în Muzeul berii Heineken din Amsterdam, unde s-a născut această bere. Acolo chiar am degustat. În prețul biletului de 18 euro, poți primi 3 halbe cu asemenea bere, în diferite stadii de fabricație, dar cine poate consuma 3 halbe. Se găsesc la cutii ori sticle în multe magazine și este adevărata bere Heineken. Seara, la hotel, se asorta foarte bine cu o brânză olandeză, care rivalezează cu brânza franceză Ile de France ori Fourme d, Dambert. Este drept că la asemenea brânzetruri merge mai bine un vin roșu.

În orașul meu, în comerț, Daab este singura singura bere originală pe care o găsesc și este adusă din Dortmud, în rest . . . . .

Important este că a fost o seară reușită pentru voi.

Te mai aștept cu alte reviewuri.

marius gaudi*
[27.03.17 16:49:56]

La multi ani si din partea mea... deci asa se sarbatoreste frumoasa varsta de 50 de ani...

Am notat, cand ajung prin Bucuresti, e un loc de luat in seama.

Nu e bine sa citesti astfel de articole cand ti-e foame!

[27.03.17 16:57:09]

@Mihai18: Sa incepem cu inceputul, ce sa spun, si eu desi cunosc limba engleza sunt cam in ceata cu acest nume de restaurant care este o combinatie bilingva, probabil ca sa multumeasca toata lumea, asa incat te rog frumos fara sa te superi pe mine sa o iei ca atare

Trecem la partea a doua, care ma face sa-mi doresc sa verific afirmatiile tale, nu ca nu te-as crede, dar stii cum e "Ce face (pardon gusta) omul cu mana (gura lui) e lucrul cel mai potrivit". Instantaneu parca am vazut cele 3 halbe in fata si la fel de instantaneu mi-am adus aminte de o fabrica de bere vizitata de mine in Austria in urma cu vreo 16 ani, ei, ce vremuri .

Multumesc frumos pentru vizita si vot precum si pentru urari.

[27.03.17 16:59:51]

@marius gaudi: Ce dragut esti tu , adica 50 , mai adauga inca 10 ca sa fie corect si asa mai venim de acasa.

Da, a fost un loc placut si este un loc placut daca vrei sa fie ceva mai intim. Mai am insa niste ponturi pe care o sa le verific si mai povestesc.

Pana atunci insa multumesc de vizita si urari si sa ne auzim si sa ne si vedem, numai de bine.

[27.03.17 17:00:43]

@Mitica49: Nea' Mitica nu-i suficient ca am salivat abundent la pozele lui mishu ca acum ai venit si mataluta cu ceafa, alea-alea si mai stiu eu ceofff ce ne faci

[27.03.17 17:09:54]

@mishu:

Vă mulțumesc pentru răspunsul prompt, dar tot nu m-ați lămurit. Nu ați tradus în limba romînă, titlul firmei restaurantului.

O rog frumos pe d-na Carmen Ion, traducător 100% să mă ajute și îi mulțumesc anticipat. Câtdespre lista cu meniuri, beznă totală. Haideți că ne-am cosmopolit detot. Oare mai suntem în România ?

crismis
[27.03.17 17:35:37]

@mishu: La multi ani sarbatoritului si la cat mai multe schimbari de prefix! Sa va aveti unii pe altii inca multi, multi, multi ani!...

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.03.17 17:37:48]

La multi ani cu sanatate, bucurii si cat mai multe clipe fericite impreuna!

[27.03.17 18:55:58]

@Mihai18: Poate ca o traducere mai artistica ne-ar putea oferi Carmen si daca vede acest ecou poate ne ajuta. Daca este sa o luam ad literam atat boutique cat si store inseamna magazin.

Cat despre celelalte 2 cuvinte ramase in aer "food concept" ar fi un fel de "notiune/ concept de alimente" ceea ce ar insemna ca v-as induce si mai mult in eroare incercand sa traduc numele restaurantului ca atare.

Ar fi ca si cum am spune "Surorile Sisters". Orice sugestie de traducere este binevenita, astfel incat poate redenumim localul , cu acceptul proprietarului.

[27.03.17 18:58:03]

@Floria: Multumesc frumos de vizita si urari.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.03.17 19:32:30]

@mishu (& Mihai18):

Ar fi ca si cum am spune "Surorile Sisters"

Nu chiar. După ce în Belgrad am mâncat la „Făbricuța de arome” (Мала фабрика укуса), nimic nu mă mai miră în materie de denumiri de cârciumi.

Food concept store s-ar traduce cam așa: „prăvălia cu mâncare de avangardă”.

Acum, dacă așa o fi, doar voi puteți să spuneți.

Să vă fie de bine și felicitări sărbătoritului!

[27.03.17 19:34:54]

@Dragos: Multumesc frumos de vizita si urari si de asemenea pentru traducerea inspirata.

O seara frumoasa.

irinad
[27.03.17 22:01:51]

@mishu: Cu întârziere, un sincer "La mulţi ani! " şi din partea mea, deşi am citit mai devreme, abia acum am reuşit să scriu câteva rânduri. Să petreceţi întotdeauna aşa de frumos, asta este cel mai important!

Toate cele bune!

[27.03.17 22:46:41]

Un pic, îmi pare rău că am pus o întrebare incomodă chiar într-o zi aniversară, și te rog să primești scuzele mele. Sun fan Mishu. Până la urmă, contează mai puțin ce scrie pe firmă, important este ce pun în farfurii, dar și mai importantă este compania, atmosfera de acolo.

Patronul, bată-l vina, a pus o firmă cu dus și întors. Nu-i așa că erau mai potrivite firmele de altă dată „La doi cocoși” la „Cocoșatul” la ”Colonade”. Trebuie să le cunoști că ești bucureșteancă.

Și eu anul trecut am fost într-o situație asemănătoare. Am servit masa de prânz la primul restaurant de pe Vaci ut. aproape de Halele centrale. Chiar unul dintre angajații restaurantului care vorbea românește nu a putut să-mi spună numele. M-a ajutat colegul nostru @Bogumil Restaurantului îi spunea „Arome ungurești în mâncăruri ungurești” (ciudat nume de firmă). Ei, dacă atunci știam că pe acest sit este și Princesa, ce bine ar fi fost.

Să fiți fericiți și sănătoși amândoi.

adri-nico
[27.03.17 22:57:40]

Draga mea, sa-ti traiasca perechea si sa fiti fericiti toti 5 plus nurorile... inca 100 de ani fiecare!

Si-acu' sa ma iau de tine! La poze am tras doaaaar cu coada ochiului ca n-am in gata decit o farfurie cu mincare de cartofi... si aia goala, ca bona a gatit de post. Ah, ce balta am in gura!

Nu stiu de ce la Diana s-a facut balta sub scaun... n-o mai fi putut sa se duca la baie?

Cind am citit si cuvintul Mango... deja ma sterg la gura! Sa va fie de bine!

[27.03.17 23:06:46]

@mishu: Nu prea sunt eu pe ''aria'' asta (muzicală)... dar P09 a primit o ilustrație muzicală!

De nu e pe plac, se poate schimba!

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, crismis, diana2015, elviramvio, Floria, GabrielaG, irinad, marius gaudi*, Michi, Mihai18, mishu, Mitica49, robert, zlatna, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?:

• pagină generată în 1.0443320274353 sec