ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2017
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 15.08.15
OCT-2016

Castelul de turta dulce

Zi frumoasa de octombrie, stateam cu cativa prieteni la o bere. De la una la alta, unul din ei zice, ce facem maine? mergem pe undeva? . Eu de mult doream sa merg la casa din turta dulce (am vazut un reportaj la tv despre el), de pe langa Fagaras. Asa ca am hotarat sa mergem acolo.

A doua zi, duminica, pe la ora 9 am pornit spre castel. Traseul nostru a fost urmatorul, pe Valea Oltului pana la iesirea din Talmaciu, apoi Avrig si imediat am ajuns la Porumbacu de Sus apoi in Porumbacu de Jos am gasit castelul.

Am ajuns in fata castelului, acesta seamana cu un castel al printeselor din povesti, nu este din turta dulce, ci din lut si nisip. Intreaga constructie te lasa cu gura cascata. Castelul nu se viziteaza in intregime, doar o mica parte. Pentru a vizita castelul am platit un bilet de intrare de 5 lei. Partea care se viziteaza pe interior este doar un turn din care am admirat privelistea inconjuratoare, restul castelul se viziteaza doar din exterior.

Constructia practic nu este gata, aici propietarul doreste sa poata caza turisti in castel, am auzit ca ar avea 10 camere pentru turisti, iar langa se construieste un restaurant. Ne-am plimbat pe langa castel vreo jumatate de ora, apoi am cumparat suveniruri de la un magazin impovizat (o taraba unde se vindeau suveniruri si bauturi racoritoare). In curtea castelului sunt si cativa busteni pe post de fotolii.

Dupa ce ne-am saturat de vizitat castelul, afara fiind foarte cald (desi era in data de 2 octombrie) am coborat si in albia raului Porumbacu si ne-am racorit putin.

Recomand vizitarea acestui castel mai ales daca aveti copii, pentru ei o sa fie o bucurie.

Trimis de pablyto in 24.03.17 18:49:27
Validat / Publicat: 24.03.17 20:10:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORUMBACU de SUS [SB].

VIZUALIZĂRI: 5958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pablyto); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Am fost la Castelul de lut
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 24 voturi)

adri-nico
[26.03.17 15:27:04]

Am fost de 2 ori acolo si abia astept sa se faca inaugurarea pentru ca eu sint Zina Sefa a Castelului. Mai exist una pe numa Zina Zbanghie (Zoazore) plus alte citeva surate pe care nu le mai tin minte.

Cam cit apreciati ca mai este pina vor da camerele spre inchiriat? Cind am fost acolo, de ziua mea, in mai, spuneau ca in august se va inaugura restaurantul. Din cite am citit, se pare ca au depasit termenul propus.

pablytoAUTOR REVIEW
[28.03.17 08:36:08]

@adri-nico: Noi am fost in luna octombrie iar restaurantul inca nu era deschis. Nu am idee cand se deschide. Inafara de traba cu suveniruri langa care era un frigider cu suc nu puteai cumpara nimica.

La castel de obicei sunt printese, dar daca trebuie sa aducem zane, aducem zane mai ales dealea zbanghi la care trebuie sa le punem si o sefa.

O zi buna.

[11.08.17 23:26:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Valea Zânelor & Castelul de Lut [Porumbacu de Sus]» (nou-creată, între timp, pe sait)

adri-nico, pablyto
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul de Lut Valea Zânelor: