ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2017
ÎNSCRIS: 19.08.10
MAR-2017

Hotel si locatie excelenta pentru turisti

Tocmai ce ne-am intors dintr-o scurta vacanta la Brussels si as vrea sa va impartasesc cateva impresii despre acest hotel. Pentru acest citybreak initial rezervasem vreo 5 hoteluri pe Booking in diferite cartiere, insa pana la urma am ales sa stam la acest hotel si sunt foarte multumita de alegerea facuta. Va spun si de ce:

In primul rand, locatia este una foarte buna pentru turisti - situat pe un bulevard comercial cu foarte multe magazine (da, recunosc sunt shopaholica), terase si cafenele. Chiar langa hotel exista un magazin Paul si un Carrefour Express (deschise inclusiv duminica pana tarziu - lucru destul de rar intalnit in Brussels intrucat duminica orasul este mort). La 300 m de hotel se afla statia de metrou LOUISE care te leaga de toate obiectivele turistice: 3 statii pana la Gare du Midi, 5 statii pana la De Brouckere (Grand Palace) si tot atat pana la Schuman (Parlamentul European).

Noi am mers intr-o zi pe jos pana in centru (max 2 km), ocazie numai buna de admirat si cunoscut orasul (pe parcurs am trecut pe langa: Palais de Justice, Place du Petit Sablon, Muzeul Margritte, Muzeul de Instrumente Muzicale, Muzeul Horta, Place Royale, Mont des Arts, Grand Palace).

Locatia exacta: Chaussée de Charleroi 17,1060 Bruxelles, Belgium (colt cu Avenue Louise)

Hotelul este unul destul de mare cu 2 restaurante, parcare subterana (20 E/zi), sala de sport, camera de bagaje, sala de conferinta si 3 lifturi. Exista 2 intrari: una prin bistro-ul de la strada, apoi cobori cateva trepte pana la receptie (nu o recomand pentru cei care au multe bagaje) iar cealalta prin dreapta hotelului (Rue Dejoncker) ce te lasa direct in zona de receptie.

Check-in ul se face dupa ora 15 iar check-out la ora 12 - conform site. Noi, intrucat am avut avionul dis de dimineata, am ajuns la hotel la ora 11 si am primit camera foarte rapid, de asemenea la plecare am intrebat (cu o zi inainte) daca se poate pleca mai tarziu pentru ca aveam avionul seara si ni s-a permis (fara costuri suplimentare). Personalul de la receptie a fost foarte amabil si dornic sa te ajute.

Un dezavantaj este faptul ca ti se blocheaza un depozit de 50 EURO pe perioada sederii (ps:care nici pana acum nu mi s-a deblocat) .

Camera este una destul de mica, ca in majoritatea hotelurilor europene, insa curata si bine compartimentata. Exista minibar, televizor LCD, A/C, birou, cosmetice pentru baie, uscator de par, free WiFi (de fapt exista in tot hotelul si merge decent) si un fierbator de apa (impreuna cu ceai si cafea - se face refill zilnic). Nu am gasit halat si nici papuci de casa (insa nu le-am simtit lipsa).

Sugestie: intrucat hotelul este localizat intr-o zona aglomerata, ar fi bine sa cereti o camera linistita (cu vedere spre stradutele adiacente).

Micul dejun este foarte bun si variat: de la o multitudine de produse de patiserie la diverse branzeturi si mezeluri; exista si un sector de fructe proaspete si fresh-uri facute.

Bineinteles ca au pancakes si waffles (doar suntem in Belgia) ! Un alt lucru care mi-a placut este faptul ca de la expresorul de cafea (ce avea 10 variante de cafea: espresso, latte machiatto, capuccino etc) iti puteai lua cafeaua in pahar de carton (ready to go) .

Programul pentru micul dejun este intre orele 7:30-11 (chiar ora 12 duminica), insa din ce am observat este bine sa ajungi in prima parte pentru ca nu e asa aglomerat.

Per total ne-am simtit foarte bine la acest hotel, iar raportul calitate pret a fost unul corect. O sa iau in considerare lantul hotelier NH si in alte vacante (au peste 375 de hoteluri in 28 de tari).

Trimis de ailynuka in 24.03.17 15:21:28
Validat / Publicat: 24.03.17 15:50:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 2000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 imprejurimile hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

webmasterX [24.03.17 15:48:04] »

excelent

ailynuka [24.03.17 16:43:04] »

@webmasterX: sunt ok coordonatele

webmaster [24.03.17 16:46:27] »

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

ailynuka
    Alte impresii din această RUBRICĂNH Brussels City Center: