ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2017
MAR-2017

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Generator Hostel - cazare basic si atat

Dupa cele doua nopti de cazare la Ibis Styles Bremen de aici, am avut rezervata o noapte in Hamburg la Generator.

In primul rand tin sa mentionez ca este un hostel si am citit ca face parte dintr-un lant fiind prezent si in alte locatii precum Londra, Paris, Roma, Amsterdam.

Nu am fost decat in cel din Hamburg deci nu pot face comparatii, din cate am citit in alte review-uri acesta era apreciat prin faptul ca are baie in camera si nu pe hol.

Cand am facut rezervarea nu am avut prea mari asteptari si am fost putin constransi sa fie in zona garii deoarece aveam tren la ora 5 dimineata. Asa cum am mai spus, zborul era din Hannovra dar nu am gasit acolo o cazare decenta deoarece era totul ocupat fiind in periada de desfasurare a CEBit.

Pot aprecia rapiditatea check-in ului, desi am ajuns mai devreme fata de ora mentionata cam cu 2 ore am primit o camera si asa am lasat bagajul in camera si nu in acele lockere (care am inteles ca se platesc suplimentar). Deci dupa ca am lasat bagajul am pornit intr-o scurta explorare a orasului.

Pot spune despre hostel ca totul este "minimalist". In primul rand baia: o chiuveta foarte mica in care nici nu poti sa te speli pe fata lejer, o cabina de dus care pare un tub in care nu prea poti sa faci multe miscari (si nu ma refer la gimnastica :) si un vas de WC care din fericire e indreptat intr-un unghi corespunzator, alftel trebuia sa stai lipit de perete.

In camera in afara celor doua paturi nu era decat un taburet (niciun scaun, nicio masuta) si un cuier ce avea in partea din spate o bara de umerase.

Cam acestea sunt dotarile camerei, nu pot spune ca nu erau ok dar sincer comparand cu pretul platit in Bremen nu merita banii. Chiar tariful platit aici include si un discount de 10% oferit de siteul de rezervari (cel cunoscut-nu stiu daca am voie sa ii scriu numele) pt ca sunt un client plimbaret.

In hotel nu ai voie sa intrii cu mancare sau bauturi, e mentionat si la receptie... spun ei ca din motive de mentinere a curateniei. Pentru bauturi am vazut ca au un aparat in hol iar mancare se poate servi in restaurantul lor.

Ce mai trebuie mentinat ca pozitionarea in zona garii a impus (asa cum chiar ei au spus) prezenta permanenta a unui paznic la intarare. Iar accesul din strada se face doar cu cardul de la camera sau sunand. Apoi, dupa ce treci de zona de receptie, unde este si barul este o alta usa incuiata si acolo din nou trebuie sa introduci cardul. Asa vei ajunge in zona lifturilor.

De mentionat ca si check-out -ul s-a efectuat rapid, de fapt baietii de la receptie erau in zona meselor si ne-au zis sa lasam acolo cardurile de acces (am primit doua si le-am pastrat pe ambele pana la inapoiere) si asta a fost tot. Nici nu s-au uitat la ele si au spus ca sistemul de rezervari oricum e inchis, probabil le procesau putin mai tarziu.

Am pornit apoi catre gara unde am ajung in doua minute (mai mult a durat drumul pana la peron).

Trimis de tripyy in 24.03.17 13:50:02
Validat / Publicat: 24.03.17 15:43:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Baia cu spatiul micut al lavoarului despre care am zis
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 11.25 EUR pe cameră

webmasterX [24.03.17 15:40:05] »

Mutat în rubrica "Generator Hamburg Hostels, HAMBURG" (nou-creată pe sait)

tripyy [24.03.17 15:50:16] »

@webmasterX:

Da, pozitionarea este ok.

webmaster [24.03.17 21:01:04] »

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

tripyy [20.04.17 16:42:27] »

@webmaster: multumesc

tripyy