ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 28.03.10
    JUL-2009

Excelent si convenabil pentru familisti!!

Am fost in concediu impreuna cu sotul, fetita de 1,5 ani si doi baieti - rude - de 12 si respectiv 16 ani.

Hotel asezat intr-o zona linistita, foarte potrivita pentru familiile cu copii; estetic si elegant fara a deborda de lux, multe camere cu vedere buna la mare si altele cu vedere spre curtea interioara cu vegetatie frumoasa.

Foarte curat, se face curatenie zilnic si se schimba asternuturile la 3 zile. Zona piscinei este punctul forte-larga, cuprinzand mai multe terase, un bar si un restaurant, loc de joaca pentru copii, balansoare, scena pentru concerte si karaoke, biliard, etc.

Din zona piscinei practic se coboara cateva trepte pana la plaja care este foarte ingusta dar cu intrare lina si nisip fin-fin, perfect pentru copii (si dealtfel iti poti ocupa sezlongul, gratuit, la piscina si cobori direct la mare, sunt cativa pasi). Apa e f curata, inoata pesti in permanenta pana la mal.

Camerele nu sunt ultra-noi dar curate, cu chicineta echipata cu absolut tot necesarul pentru gatit si servit masa, cu balcoane mari, luminate seara.

Personalul amabil.

Minusul e dat de faptul ca nu se asigura masa (doar mic dejun optional) ; am crezut ca facem astfel economie si ca ne vom descurca; noi adultii, da, dar pentru copii care cereau vesnic apa, sucuri, pizza, etc un all-inclusive era si este o solutie mult mai potrivita. Oricum restaurantul de la piscina asigura pentru fiecare moment al zilei cate ceva... decent de mancare, bauturile sunt insa cam scumpe.

In ansamblu insa, pentru un hotel de 3 stele dau o nota foarte buna!

Trimis de natypatras* in 28.03.10 13:35:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (natypatras*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

georgiana [28.03.10 16:45:56] »

Observ ca este primul tau review!

Bine ai venit in comunitatea ''Am FostAcolo''!!!

La inceput am crezut, dupa titlu ca vrei sa descrii plaja din statiunea Alikanas! Abia terminad lectura am inteles ca tu, de fapt vroiai sa descrii un hotel, care, probabil (ca nu ai specificat) se afla in statiunea Alikanas! Oare sa fie cele, doar cu un etaj, situate pe plaja, in capatul dinspre Alikes, de culoare crem?

Ai si niste fotografii?

Pentru ca ne-ai scris despre Grecia si despre Zakynthos - o sa-ti dau vot, dar unul mic, deoarece nu ai scris unde se afla hotelul si era important!

Admin [28.03.10 17:03:13] »

localizarea Aparthotelului hotelului pe harta - click aici (deocamdata; in viitorul apropiat, hotelul va fi inclus si pe harta interactiva Zakynthos de la noi)

tilinka [28.03.10 19:24:16] »

Nu stiu daca in Grecia au all inclusive ca la turci.

georgiana [28.03.10 19:45:17] »

@Tilinka.

Ba au, in Zakynthos, in statiunea Laganas, la unele hoteluri se practica serviciul all-inclusiv!

mario 110 [28.03.10 19:47:31] »

cit au costat aceste sase zile / persoana?

natypatras* [30.03.10 00:22:13] »

Sper sa nu gresesc, cred ca in jur de 350 de euro/persoana (cu tot cu avion, etc)

georgiana, imi recunosc greseala dar intr-adevar era prima mea postare Da, e vorba de una dintre acele cladiri dinspre Alikes.

Cat despre all-inclusive, am pomenit de asta ca si concluzie pe care am tras-o ca e o solutie de ales cand esti cu copii dupa tine; altminteri, daca as fi fost doar eu cu sotul, am fi colindat f bine din taverna in taverna si erau in Alykanas cateva delicioase...

webmasterXY* [30.03.10 09:25:31] »

Sectiunea a fost redenumita cu numele complet al hotelului.

georgiana [30.03.10 10:22:53] »

As avea si eu o intrebare, de fapt e aceeasi cu a colegului @mario 110.

Pretul cazarii, deoarece consider ca este o locatie excelenta, eu acolo facem plaja, de obicei. E cu fata spre insula Kefalonia si, bineinteles, spre mare!Sa vedem daca si pretul e ok.

Iti asteptam cu nerabdare raspunsul!

natypatras* [30.03.10 21:54:05] »

Sincer, nu imi amintesc exact pretul cazarii si al zborului, oricum era sub 400 de euro de persoana pentru 7 zile (si nu 6 cum gresit am scris!); copiii sub 2 ani aveau gratis cu exceptia taxei de aeroport iar cei sub 12 ani aveau o reducere dar nu ne-a interesat, la noi nu era cazul. Oricum, facandu-ne socoteala la final, cu tot cu cheltuielile de acolo, iesea putin peste 500 de euro de persoana ceea ce mi se pare rezonabil.

Inca o precizare: hotelul si statiunea Alykanas in general sunt fff sarace in...romani Probabil explicatia rezida in faptul ca romanii indeobste se inghesuie la lux, galagie si stralucire si fug de tot ce e sub 4 stele ca de naiba. Ei bine, noi la 3 stele am avut parte de o surpriza foarte placuta; nu erau mai multe, dar astea 3 erau meritate din plin.

georgiana, natypatras*, tilinka