ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2017
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09

La Slănic Moldova, mulți au descoperit ABC-DARUL AFA

A fost odată un grădinar. Priceput, drept, omenos. Un om pasionat de frumos. Răsădea cu atenție sau punea cu grijă sămânța în pământ, în urma sa apărea după un timp și răsplata. O frumusețe de grădină, admirată de toți cei care treceau pe lângă ea. Le dăruia tuturor florilor îmbrățișarea sa din zori și le veghea creșterea. Le iubea pe toate, deopotrivă, de când răsăreau până când ajungeau la plenitudinea de înflorire. Erau flori de toate soiurile, care mai de care răspândind miresme mai amețitoare…

Să nu vă închipuiți că voi continua povestea. De aici, fiecare poate face adăugiri după plac sau imaginație… De fapt, nici nu se dorea o poveste, fiindcă este ceva real. Ați ghicit! Miracolul AFA, niște inițiale cu lipici la public, s-a produs în echipă și cu mulți ani de efort în spate, înflorind an de an.

Iată că s-a încheiat și întâlnirea noastră îndelung așteptată… O voi trece la ”proaspete amintiri” și-o voi băga la locul potrivit, în borcanul cu bucurii.

Ca de obicei, la întâlnirile AFA, venim cu cel puțin o zi mai devreme față de cei care sunt legați de îndatoririle de serviciu. Avantajul pensionarilor! Nici de această dată n-am fost singurii, chiar în număr mare ne-am strâns încă de joi. Recompensa? O frumoasă tranșă de ninsoare, probabil ultima pentru această stagiune, care ne-a bucurat privirea. Și pentru că avem cu toții pile mai ”SUS”, ni s-au dăruit următoarele zile cu perioade însorite sau semiînsorite, important a fost că am avut șansa unei petreceri nemaivăzute în jurul minunatului foc de tabără.

Dacă ați ști cât de greu ne-a fost tuturor celor veniți de joi să ascundem acest secret, să nu vi-l divulgăm…

Într-adevăr, a fost ceva ”să tot vezi și să nu crezi”! O lucrare ingenioasă, care a necesitat timp și talent din partea creatorilor. Bravo lor! Limbile de foc înghițeau lacome iglu-ul cu țugui constituit din lingouri de lemn și trimiteau spre văzduh mii și mii de steluțe, să afle tot Slănicul că a sosit AFA!

De astâmpărat poftele ce-mi jucau hora prin stomac - a fost cam grea decizia pe care trebuia s-o iau în alegerea bunătăților, iar după ce chiar la propriu m-am lins pe degete după ultima firimitură de șoric, m-am așezat din nou la coada de pofticioși. Ș-am observat că nu eram singura care repeta figura… Ba chiar unii săreau rândul și se duceau direct în față… Deh, mirosul era seducător…

Apoi, de la masa frumos ornată și încărcată cu de toate, am poftit un covrig moldovinesc (a se citi cu accentul aferent), iar la insistențele mesenilor m-am căpătat și cu o ditamai plăcinta ”poali-n brâu”. Buuună rău! Moldoveni, de-ai mei!

Ș-am întins ș-apoi o horă sănătoasă, cum rar se mai pomenește! Încălziți de dogoarea focului și a horei, dar nu numai, am luat încet urma potecuței spre restaurant, atunci când încă focul mai avea de mistuit doar foarte puține rânduri din domino-ul de scândurele.

Ne-am unit apoi cu toții în gânduri bune adresate Mariei noastre dragi.

Tombola cu daruri a urmat, iar pentru bilețelul oferit în cadrul ei din partea hotelului Dobru, constând într-un sejur la această locație (ce gest frumos!), un câștigător mai potrivit, nici că se putea! Cine alta, decât Crismis!

Mâncare gustoasă ca la Dobru, demult nu mai întâlnii la vreun restaurant. Laudă și pentru bucătari!

Dar nici dansatorii n-au fost mai prejos! Voie bună, danț și hore bătute cu sârg, de ziceai că vrei să afle tot Pământul de întrunirea noastră. Vineri ca vineri, dar sâmbătă seara, dansul a fost mai abitir, de simții până și Vrancea noastră, intrând și ea în ”vibrație” de 2,9 pe Richter, la ora 22:39!!! Știați? Vedeți ce puternică-i AFA?

Cu ce ne-am mai ocupat timpul? Înafară de plimbarea plăcută prin Slănic - și vreau să spun că stațiunea pe care o vizitasem în urmă cu… 28 de ani, arată acum grozav: foarte curat, cu vilele vechi renovate, păstrându-se însă stilul arhitectonic – vineri la prânz am participat la întrunirea de atribuire a diplomelor de excelență AFA – pentru hotelurile și pensiunile din județul Bacău. Întrunirea a avut loc într-o sală de conferințe a hotelului Perla, cu acest prilej am cunoscut premianții stațiunii Slănic Moldova și pe primarul acesteia.

Sâmbătă dimineața ne-am alăturat și noi acțiunii ”Autobuzul”, vizitând salina Trotuș, mai puțin, din păcate, Mănăstirea Măgura…

Știți prea bine cum zboară timpul atunci când ești înconjurat de oameni plăcuți… s-a făcut seară și la ora șase ne-am întâlnit cu toții la recepția hotelului Perla pentru poza de grup.

Și ca să ne ”meargă bine” la festivitatea de premiere ce avea să urmeze, @adri-nico – cea făr*de astâmpăr – a făcut țăndări o bunătate (îmi închipui) de sticlă cu tărie…

Surpriza serii a fost spectacolul dat de cei mai talentați dintre noi, căci și aici avem cu ce ne lăuda!

Antren și voie bună, mâncarea bună și ea, da* nu ca la Dobru…

Să vă mai spun că se făcuse demult ora două din noapte și somnul nu mă prindea… gândurile frumoase năvăleau din toate părțile…

După micul dejun de Duminică, iată c-a venit și momentul despărțirii de voi… Urări de bun rămas și revederea cu sănătate, cât mai curând, noi vă mulțumim că ne-ați fost alături și ne-ați bucurat în acele zile…

Trimis de Alina53 in 21.03.17 12:30:31
Validat / Publicat: 21.03.17 14:24:18

VIZUALIZĂRI: 1089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 El avea să ne ofere un spectacol de neuitat!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[21.03.17 12:56:39]

Webmaster, te rog, videoclipul următor: youtube Mulțumesc!

elviramvio
[21.03.17 14:30:49]

@Alina53:

Mă bucur că am cunoscut o doamnă AFA atât de distinsă. Iar soțul tău ne-a încântat cu poveștile despre regină și nu numai.

Croaziere frumoase Alina!

[21.03.17 15:55:29]

@Alina53: Cred ca data viitoare am sa vorbesc din timp cu seful de la munca al sotului meu si sa mai punem cate o zi inainte si dupa, asa ca sa simtim mai bine totul.

Mi-a facut mare placere sa te cunosc, si astept cu mare nerabdare intalnirea viitoare.

Totul a fost perfect iar ca sa parafrazam putin, putem spune ca a fost mai mult ca perfectul.

Felicitari, un articol cald precum atmosfera din jurul focului, votat cu foarte mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[21.03.17 17:30:24]

@Alina53: Hai sa te ajut eu cu niste completari:

P73- @Floria

P88 - @Ioana74

P93 - @Marius72

si sper ca nu am gresit la nici unul dintre ei.

[21.03.17 18:27:30]

Webmaster, cred c-ai ațipit în timpul povestirii mele... Iartă-mă, am glumit... Te-am rugat să atașezi un videoclip, se mai poate? Mulțumesc!

[21.03.17 18:38:16]

@Alina53: Cu scuzele de rigoare, am atașat acum videoclipul solicitat.

[21.03.17 18:38:57]

@elviramvio: Cuvintele tale nu pot decât să mă bucure, iar soțul meu are o desagă plină cu povești, gata oricând să o deșarte... Iar dacă nu ne-om întâlni într-o croazieră, o plimbare cu barca pe Dunăre, oricând la vară, vă putem oferi.

[21.03.17 18:44:53]

@webmasterX: Nu-i problemă, mulțumesc pentru rapiditate, dar nu voiam s-o pățească și alții... Așa, muzica nu-i mai adoarme, eventual...

[21.03.17 19:01:18]

@mishu: Mulțumesc frumos! Pentru noi, nici patru zile nu ni s-au părut suficiente... Of, calculatorul ăsta al meu, astăzi chiar a luat-o razna, nu mai răspunde la poruncile mele...

krisstinna
[21.03.17 19:20:15]

@Alina53: Draga mea, am citit cu plăcere, îmi era teamă să nu cumva să te fi ameţit eu joi seara cu vocalele mele.

Eşti atât de finuţă şi cuminte

Emoţie, bucuria de a fi cu noi, asta am simţit la tine. Dar nu prin vorbe, ci printr-un zâmbet delicat, prin ochii tăi calzi.

Dar, eu fiind mai gălăgioasă din fire, am crezut că te-am speriat.

Mă bucur să văd că eşti bine, ai scris frumos, pozele ataşate sunt super, mi-ai transmis starea ta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
crismis
[21.03.17 19:29:57]

@Alina53: Superba "radiografie" a evenimentului, iar fotografiile... le-as privi si le-as tot privi! Mi-e drag sa rememorez astfel magia acestei reuniuni de oameni tot unul si unul! Doamne, ce noroc pe mine sa fac parte din comunitatea AFA! Imi vine mereu sa ma ciupesc, nu cumva sa fie doar un vis frumos ...

ANILU
[21.03.17 19:59:35]

@Alina53: Cele mai proaspete amintiri, cum bine ai zis, despre întâlnirea noastră.

Mi-a făcut plăcere să vă revăd și să schimbăm câteva cuvinte.

Bucurie, emoție, voie bună, am simțit citind articolul tău despre această petrecere a familiei noastre AFA.

Pozele sunt superbe și pot spune că am avut ocazia să mă votez și pe mine. Știam că soțul face poze superbe.

Felicitări.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[21.03.17 21:00:36]

@krisstinna: Draga mea, nu mă sperii eu așa ușor... Mi-a plăcut în schimb, să te urmăresc, multă lume ar vrea să fie așa ca tine!

[21.03.17 21:56:39]

@crismis: Mulțumesc Crisule! Și eu am privit astăzi sute de poze, înainte de culcare mi le ordonez în minte și poate, cine știe, reușesc să vă visez pe toți... Doar, să nu vă îngrămădiți

elviramvio
[21.03.17 22:27:48]

@Alina53:

Multumesc Alina, sunteti un cuplu frumos si cald.

[21.03.17 22:43:17]

@ANILU: Mulțumesc pentru laude, le împart cu soțul, pozele care au data trecută pe ele, sunt ale mele, cele fără, ale lui. Trebuie să văd care au avut întâietate pentru tine

adri-nico
[22.03.17 08:30:03]

Nu pot sa sun decit MINUNAT! ABC-ul asta e minunat, molipsitor, dependent si multe alte atribute.

Ah, am uitat emotia!!! Cine statea linga stilp si suspina cu diploma in mina? Alina 53. Eu vedeam din spate, Dragos din fata asa ca el a fost cel care a imortalizat momentul. Cauta printre fotografiile lui si ai sa o gasesti pe cea despre care vorbesc. A pozat, s-a uitat la aparat apoi a zimbit, semn ca a surprins ce trebuia.

Sa ne intilnim cu bine si sanatosi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[22.03.17 10:18:21]

@adri-nico: Cred că era momentul când îl surprindeam pe Dan al lui Ema, cu cele două fetițe drăguțe așezate pe genunchii lui. Erau ambele atrase de Dan precum ursul la miere... Să ne revedem toți cei care am venit la Slănic și încă pe-atâția! Să zboare din București via Timișoara un avion rezervat doar pentru AFA! Ce zici, Cornel? Mulți dintre noi deja ne-am autoinvitat la Timișoara pentru 2018!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
flaviana77
[22.03.17 10:57:22]

cuvinte emotionante, pline de sensibilitate si scrise cu suflet.

sa ne revedem sanatosi in 2018, oriunde ar fi acea intalnire si sa scriem cat mai multe impresii pe sitedin toate calatoriile noastre.

Mihai18
[22.03.17 12:08:43]

Mulțumesc Alina 53. Cu ajutorul dv. mi-am cunoscut nașa pe Afa, sau,

Mi-am găsit „nașul” pe AFA

GabrielaG
[22.03.17 19:21:30]

Ieri citisem articolul si il si votasem dar nu am mai avut timp sa dau ecou. Felicitari pentru o intalnire reusita si imi pare rau ca nu am avut inca ocazia sa va cunosc personal! Sper la urmatoarea intalnire sa fiu si eu prezenta!

doinafil
[30.03.17 13:25:23]

Mi-a plăcut cum ai întocmit review-ul, mai ales „introducerea”! Ai cuprins în descrierea ta cam tot ce se putea spune despre prietenii noștrii AFA-iști!

Mă bucur că te-am cunoscut pe tine și pe soțul tău, un om foarte volubil (un „bonhomme”- oare așa se scrie în franceză (?) sau am uitat eu?!), ce are multe de povestit și împărtășit. Vă „invidiez” tehnica din dotare, ați făcut poze f. f. frumoase! În cuplul vostru dumnealui este mai vorbăreț, la noi (cu @msnd) este invers, eu sunt mai gureșă. Ce bine lucrează mama natură! Dacă ar fi fost invers, ar fi fost în casele noastre o muțenie totală sau o „ceartă” continuuă pentru întâietatea părerilor.

Abia aștept să ne revedem anul viitor!

Până atunci, vă urez vacanțe plăcute să aveți ce povesti și altora!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

adri-nico, Alina53, ANILU, crismis, doinafil, elviramvio, flaviana77, GabrielaG, Mihai18, mishu
Alte articole din această RUBRICĂ2017 Întâlnirea AFA - Slănic Moldova: