ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM

Am nevoie de ajutor / rog MINI-consultanță juridică

Am cunoștință despre unele mizerii publicate pe web, cu referire directă la AFA, la mine chiar la familia mea.

Saiturile, blogurile pe care au fost publicate au fost percepute de mine ca LATRINE - nu am intrat și nu credeam că voi intra vreodată „în troacă”.

Cele din blogul indicat mai jos au fost însă folosite împotriva mea ca „dovezi” într-un proces recent încheiat — un proces lung și greu pentru mine, ca simplă persoană fizică, fie ea chiar „autorizată” :)

Am decis ca nu voi mai tolera aceste lucruri - și că practicanții, amatorii (sunt 2-3, maxim 3-4, aceiași) trebuie să-și asume răspunderea - inclusiv juridică.

Parșivitatea lor a ajuns până acolo încât au scris diverse „dejecții„ în numele meu, sub pseudonimul „Cornel Bociort”!! E incredibil și halucinant - dovedește, frate, în instanță (reamintesc, cele scrise în acel blog au fost aduse ca „dovezi” de către reclamant, împotriva mea) că NU TU AI SCRIS acele dejecții!!!

Intenționez să deschid un proces împotriva deținătoarei acelui blog și a câtorva dintre „postacii” de acolo

RUGĂMINTE adresată membrilor cu pregătire juridică (indiferent dacă practică sau nu avocatura) = rog ajutați-mă cu o consiliere juridică MINIMALĂ (îmi este necesară ÎNAINTE de a deschide procesul)

- ce OBIECT poate avea procesul? Mai există calomnia, ca infracțiune (în Penal)?

- furtul de identitate - virtuală, desigur, în acest caz - este incriminată undeva? (în Civil sau Penal)?

- denigrare, nerespectarea dreptului la imagine, la demnitate etc - ce pot solicita să aprecieze / dispună instanțele?

- pot deschide procesul la o instanță din Timișoara? Știu că practica impune competență teritorială *la domiciliul pârâtului*, dar procesul la care făceam referire mai sus s-a judecat la BRAȘOV (acolo unde avea sediul pensiunea care m-a chemat în judecată), și nu la Timișoara! (instanța nu mi-a admis excepția de „teritorialitate” - e posibil să nu folosesc termenul potrivit)

- ce pot solicita cu titlul de daune morale? Nu musai bani - îi voi dona, oricum, ci și ALTELE.

Blogul unde au fost publicate aberațiile care vor face obiectul procesului:

adresa a fost între timp eliminată

IMPORTANT: rog nu postați comentarii acolo — nu ați face decât să intrați și voi, gratuit, în acea „troacă”. (Și i-ați aduce trafic nemeritat acelei persoane).

Trimis de Admin in 20.03.17 19:08:28
Validat / Publicat: 20.03.17 19:15:07

VIZUALIZĂRI: 1865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

diacrys*
[21.03.17 09:30:32]

Buna dimineața! Nu sunt avocat, dar am ceva experiență în domeniu (detalii cu altă ocazie).

Chiar dacă calomnia a fost dezincriminată de Noul Cod Penal, se pot deschide acțiuni în justiție pe baza dreptului la imagine și demnitate personală. Câteva extrase din lege:

legeaz.net/noul-cod-civil ... lor-ei-inerente

Pe de altă parte, problema are două aspecte complementare - cel juridic, dar și cel reputațional (iar al doilea, având în vedere obiectul activității, este mai important).

Mă interesez la cineva care cunoaște mai multe și eventual ne putem auzi când voi avea informații mai precise.

diacrys*
[21.03.17 09:37:03]

@Admin: PS. Ceilalți useri ar face bine nici să nu intre pe acea mizerie de blog... articolul devine relevant pentru Google nu doar datorită comentariilor, ci și numărului de accesări.

AdminAUTOR REVIEW
[21.03.17 09:38:56]

@diacrys: Mulțumesc mult Diana.

Pentru o comunicare cât mai „fluidă”, îți trimit (prin PM) și nr meu de telefon, în caz că nu-kl mai ai - pentru orice informații suplimentare de care ai avea nevoie în documentarea ta...

[21.03.17 21:09:06]

Bună seara.

Am recepționat mesajul dv. la scurt timp după ce l-ați postat pe acest sit. Spontan am și vrut să vă răspund dar în această meserie, anii de muncă m-au învățat că înainte să mă pronunț este indicat să mă gândesc de 2 ori și „am amânat pronunțarea” pentru acum.

Apreciez punctul de vedere exprimat de @ Dyacris.

Este o problemă sensibilă și este mai bine să vă transmit un PM. Dacă în următoarele 2 zile nu primesc niciun telefon de la dv. înseamnă că ați primit PM-ul meu și acolo este și răspunsul meu.

Cu respect și noapte bună.

[22.03.17 11:13:11]

Adminule, mi-a zis mie un "batrin"ca atunci cind am "nervi" sa numar pina la 100 si apoi sa iau o decizie.

Dupa umila mea parere (ca si io am avut nervi cu carul), nu merita sa iti consumi energia pentru atit!

Si sterge linkul catre adresa aia ca eu am dat click imediat si pe urma mi-a parut rau ca ii fac "audienta".

Zau, am pierdut timp pentru niste mizerii. Si tu nu trebuie sa te cobori la nivelul lor.

Ai alta treaba... sa savurezi impresiile din weekendul asta. Si sa iti bata vecinii in teava, zau asa!

cris1982
[23.03.17 15:15:47]

Temeiul legal ar fi art. 72 si 73 Cod Civil, referitoare la dreptul la demnitate si dreptul la imagine, precum si art. 74 lit. h Cod Civil. Un caz asemanator este aici: http://legeaz.net/spete-civil-2/prejudiciu-imagine-daune-morale, referitor la ce se poate solicita. (de exemplu, publicarea hotararii intr-un ziar national, sau chiar pe blogul in cauza).

Trebuie sa aveti in vedere mai multe aspecte:

-sa nu fi trecut mai mult de 3 ani de la data cand ati cunoscut savarsirea faptei, autorul acesteia si prejudiciul produs, in caz contrar intervine prescriptia extinctiva a dreptului material la actiune;

- trebuie sa faceti dovada prejudiciului suferit. Nu este suficient sa faceti doar dovada faptei calomnioase, si indicarea autorului acesteia, ci trebuie dovedita si pierderea suferita de dvs urmare faptei.

- Referitor la competenta teritoriala, pentru a se judeca dosarul la Judecatoria Timisoara trebuie sa va aflati eventual, in cazul prevazut de 113 alin. 1 pct 9 Cod procedura civila.

Eu nu am inteles daca cunoasteti numele real si adresa persoanei respective ,,Anamaria". Trebuie aflate! Daca nu reusiti sa aflati adresa de domiciliu a paratei, puteti invoca si art. 108 Cod procedura civila, confom caruia ,,Dacă domiciliul sau, după caz, sediul pârâtului este necunoscut, cererea se introduce la instanţa în a cărei circumscripţie se află reşedinţa sau reprezentanţa acestuia, iar dacă nu are nici reşedinţa ori reprezentanţa cunoscută, la instanţa în a cărei circumscripţie reclamantul îşi are domiciliul, sediul, reşedinţa ori reprezentanţa, după caz. "

In concluzie, un asemenea proces nu este deloc simplu si ar trebui sa apelati la serviciile unui avocat.

Eu una, la prima vedere, oricum nu vad in ce a constat prejudiciul suferit de dvs, pentru ca cine apreciaza site-ul amfostacolo nu se lasa influentati de prostiile scrise pe blogul respectiv. Imbratisez si eu sfatul lui @adri-nico.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[23.03.17 15:27:19]

@cris1982: Multumesc! E pierdere de timp si energie care ar putea fi folosita in alte scopuri. Ca la cit il stiu eu pe Admin, numai de timp liber nu dispune el... sa se lupte cu toti prostii.

[24.03.17 14:17:17]

D-le Cornel, încep cu vorba din bătrâni „prietenii adevărați, la nevoie se cunosc”

Pe situl AFA cred că sunt mult mai mulți absolvenți ai unei facultăți de drept, dar foarte puțini au fost receptivi la apelul dv. iar eu știu câțiva.

După opinia mea, absolvenții unei astfel de facultăți sunt de două feluri

- absolvenți care după terminarea facultății, cu diploma în buzunar, se afișează că sunt diplomați în drept, dar nu au nici măcar o zi de practicarea acestei profesii.

- absolvenți care după terminarea acestei facultăți, practică dreptul, cum este @Cris 1982 și nu numai.

Am convingerea că @ Cris 1982 este exact omul de care aveți nevoie.

D-le Cornel,

- Cris 1982 știe carte

- Cris 1982 este o practicantă a Dreptului Civil

- Cris 1982 v-a oferit o consultație juricică de calitate.

- Cris 1982 a avut perspicacitatea să întrevadă finalitatea unei acțiuni civile în pretenții, care pentru dv. este nesigură.

Eu o stimez pentru capacitatea sa profesională.

Dacă vă veți angaja într-un asemenea proces, aveți șanse reduse de reușită.

Cândva, Elviramvio mi-a dat un sfat foarte bun. Ignorați. La fel scrie și Adri-nico.

Regret că nu v-am dat sfatul juridic necesar, dar eu sunt penalist, am fost procuror criminalist, care-i cu totul altceva față de situația de față.

Vă salut cu respect.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[31.03.17 10:34:59]

Bună ziua, d-le Cornel.

Am fost sancționat disciplinar cu un „cartonaș galben” Măsura a fost regulmentară și nu am nimic de reproșat Web-lui care m-a sancționat.

Abaterea a constat în faptul că după ce am trimis un PM Irinei cu un conținut strict legat de reviewul său, ulterior am mai scris și o propoziție din 4 cuvinte prin care am anunțat-o că i-am trimis acel PM, ca să-l citească apoi propoziți am postat-o într-un loc nepotrivit (ecouri) din necunoașterea consecințelor de ordin tehnic. Când am dat clik pe butonul „trimite” mi-am semnat singur sancționarea cu un cartonaș galben - suspendare 2 zile.

Termenul a expirat dar măsura suspendării nu a fost retrasă și am rămas în continuare „sine die” cu această sancțiune. Normal era ca cel care m-a delogat, să mă logheze, pentru că putea face acest lucru. În dreptul român există și se aplică instituția „repunerea în situația anterioară săvârșirii faptei” preluată din Dreptul roman (restituțio in integrum).

În fine, sancțiunea mi-am executat-o. Important este altceva. M-am autoevaluat și am ajuns la concluzia că nu am gradul de cunoștințe pentru a mai fi membru în comunitatea AFA. Nu promt că în viitor nu voi mai greși, tot din necunoaștere. În prezent am statut de recidivist pe AFA (mă apasă) și au mai rămas 2-3 pasi până la excluderea mea de pe AFA.

D-le Cornel, eu am verticalitate și nu accept să plec de pe AFA pe ușa din spate. Am demnitatea să plec la cerere, ceea ce fac chiar acum și

SOLICIT SĂ FIE BANAT MIHAI 18

Vă mulțumesc pentru îndrumările tehnice care mi le-ați dat.

Am trăit doi ani frumoți pe AFA.

Păstrez o frumoasă amintire unor useri pe care i-am îndrăgit.

Cu respect.

[31.03.17 11:49:52]

@Mihai18:

Trebuie să prezentăm faptele exact aşa cum s-au petrecut: acel ecou l-ai scris odată şi echipa tehnică l-a şters, totodată emițând şi un avertisment în acest sens. La nici zece minute după asta, ai scris din nou acelaşi lucru... şi asta după ce nu cu mult timp în urmă un alt coleg te-a mai avertizat odată pentru fix acelaşi lucru.

Programul repune automat în drepturi utilizatorii sancționați la expirarea termenului. In integrum, evident. Altfel nu ai fi putut scrie cele de mai sus.

În privința solicitării de retragere, consider că ar fi bine să reconsideri decizia după un interval de cel puțin zece zile, timp pentru o reevaluare a situației mai la rece.

PS: în momentul când trimiți un p.m. utilizatorul este înştiințat automat despre aceasta, de către program. ÑU e nevoie de un ecou public pentru asta.

[31.03.17 14:21:39]

@Mihai18: Haide, Dom'le!!! Ce faceti aici? Ori credeti ca sinteti singurul care a primit cartonas? Eu am bocit o saptamina... m-am infuriat, am zis ca "divortez" de AFA dar iata-ma mama a vreo 170 de copii (articole pe site).

Eu va sugerez ca daca mai exista butonul EDIT, sa stergti frumusel ecoul de mai sus si sa ieiti la aer putintel.

Webii "e si ei" oameni!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
nicole33
[01.04.17 20:45:41]

@Mihai18:

Nu promt că în viitor nu voi mai greși, tot din necunoaștere.

Hai să nu exagerăm. În momentul în care primeşti o a treia sancţiune pentru exact aceeaşi abatere şi asta după repetate alte atenţionări, nu sancţiuni, nu poate fi vorba de necunoaştere.

Fii cinstit cu tine însuţi şi recunoaşte că ai beneficiat de-a lungul celor doi ani de activitate pe AFA de mai multă îngăduinţă din partea webilor decât mulţi alţi useri.

Acest cazier (care te apasă) este doar un istoric al sancţiunilor primite de-a lungul timpului. Nu eşti nici primul şi nici ultimul "recidivist" de pe site. Părerea mea şi sfatul meu este că nu trebuie să iei în tragic această situaţie. Mulţi dintre noi am trecut prin asta şi am mers mai departe.

Povestea cu excluderea mi se pare la fel de exagerată şi îţi voi da doar exemplul lui Dorgo, campionul absolut la acest capitol, cu foarte foarte multe sancţiuni la activ, dintre care unele cu adevărat "grele", dar care continuă să scrie apropiindu-se de un record de 500 articole publicate şi nu se va opri aici.

Primăvara bate la uşă şi începe sezonul călătoriilor mai lungi sau mai scurte şi apoi cel al vacanţelor, deci vei avea ce povesti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[06.04.17 14:23:22]

@webmaster0:

Bună ziua.

În timp ce mă documentam pentru o apropiată excursie la Istanbul, pe ecram a apărut semnalul „Aveți un mesaj de la Web” Nu am reușit să-l citesc și atunci răspunsul meu prin acest ecou este următorul.

1. Dacă revin asupra deciziei mele de a pleca de pe AFA, mă discreditez în fața tuturor membrilor AFA, care nu vor mai crede în ce scriu și atunci îmi păstrez „cuvântul dat” și plec de pe AFA.

2. Dacă plec, îmi pare rău și atunci rămân pe AFA. Cartonașe galbene-roșii au primit și mari fotbaliști și după aceea au continuat să joace.

3. Sânt în dilemă. Vă desemnez pe dv. și vă rog să decideți în locul meu.

Cu bine.

[06.04.17 16:21:33]

@Mihai18: (cu scuze de off-topic către Admin) -

1. Nu e niciun păcat să revizuiești o decizie luată la cald. De aceea te și rugasem să ai răbdare și să lași lucrurile să se liniștească, mai ales în sufletul tău.

2. Corect.

3. Nu te dă nimeni afară se aici, mai ales că singur spui că de fapt, nu ai vrea să pleci. Și văd că ai și colegi care te susțin. Așadar, din partea mea poți continua liniștit să activezi. Evident, acordând ceva mai multă atenție regulilor.

Cât despre partea asta

pe ecram a apărut semnalul „Aveți un mesaj de la Web” Nu am reușit să-l citesc

te-aș ruga să revii cu mai multe detalii asupra „întâmplării” - nu mi se pare normal să nu poți accesa un loc din acest sait (fie el și destinat doar unui utilizator). Trebuie să lămurim dacă e o „defecțiune tehnică” sau doar o posibilă acțiune greșită (sau incompletă) din partea ta.

Așadar - scrie te rog un mesaj mai clar (cu descriere, eventual link etc.) către Admin.

Mulțumesc,

[06.04.17 16:22:00]

@Mihai18: nu sint "weba" dar as raspunde ca sa ramineti. daca pleaca un om, AFA nu pierde prea mult (ca cica nimeni nu e de neinlocuit), insa omul ala are de cistigat daca ramine.

[06.04.17 17:06:22]

@webmaster0:

Vă mulțumesc

Mulțumesc și celor care m-au susținut

Admin, adri-nico, adrianaglogo, cris1982, diacrys*, hlli, Mihai18
Alte articole din această RUBRICĂ (Alte) Subiecte off-topic: