ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2017
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
MAR-2017

Martie cu surprize in Slanic Moldova

S-ar crede la prima vedere ca nu prea ai ce face daca vii in Slanic Moldova in luna martie, acesta fiind o luna cand nici nu se pot practica sporturi de iarna (mai ales in a dupa jumatatea a lunii) si nici natura nu a revenit la viata odata cu primavara calendaristica, dar aceasta statiune iti poate oferi destule surprize placute chiar si intr-o luna extrasezon de iarna sau de vara. Cu ocazia intalnirii AFA din17-19 martie 2017, am dorit sa explorez un pic tinutul, pe langa programul organizat (care a fost excelent) si nu am dat gres.

- Vineri fiind soare cand am ajuns, am considerat ca as putea sa aleg un traseu mai scurt asa ca am purces pe traseul cu punct rosu de 20 de minute din dreptul hotelului Dobru (la intrare pe strada Dobru) pana la unul din punctele de belvedere. Traseul este destul de usor de parcurs iar la capat te asteapta o priveliste deosebita asupra Slanicului, alaturi de un loc de popas frumos amenajata cu o masa si doua banci verzi. Am reusit sa fac niste poze si sa ma reculeg in linistea tulburata doar de cantecul pasarilor.

- Sambata nu am mai avut parte de soare prea mult timp dar era o zi numai potrivita pentru vizitat Salina Targu Ocna si manastirea Magura asa ca am purces la drum cu masina de data asta. Salina, nu o mai vazusem de vreo 20 ani asa ca am ramas un pic uimita de unele schimbari: sala de spectacole " Florin Piersic" cu candelabru deosebit din pietricele de sare, terenul de fotbal, tabla de sah si stanca de sare dantelata de pe lacul din interior.

Cand am iesit din salina ne-am gandit ca nu ar fi rau sa urcam cu masina la manastirea Magura desi cu 21 ani in urma am parcurs acest traseu pe jos, dar timpul era destul de limitat asa ca am inceput sa urcam soseaua ce serpuia ca o serpentina, cu inima cat un purice rugandu-ma sa nu se intample sa coboara in momentul ala vreo masina cas nu stiam unde sa oprim. De intors nici vorba, ca nu aveam loc asa ca " curaj gaina ca te tai" zice o vorba. Cand am vazut si o masina carbonizata pe traseu am inghetat, astfel incat la urmatorul luminis am zis ca nu mai vreau senzatii tari si merg pe jos mai departe (nu stiam ca de acolo mai aveam doar vreo 20-300 m pana la manastire).

Manastirea m-a impresionat ca era ingrijita si foarte frumoasa iar curtea era mai mare acum de cand o stiam si avea mai multe cladiri alturate manastirii. Aveau acolo niste icoane foarte vechi.

Trimis de aurora56 in 20.03.17 16:14:01
Validat / Publicat: 20.03.17 16:50:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 1288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 in parcul Slanic

[20.03.17 16:49:49]

Fotografii nu ați făcut? Cred c-ar pica la fix... :-)

amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=76767

[20.03.17 16:55:17]

@aurora56: Cred ca mi-ar fi placut sa stau inca o zi, deoarece as mai fi vrut sa vad cate ceva prin zona. Cum insa inceputul a fost facut, nu se stie niciodata. Mi-ar fi placut sa fac acel traseu scurt pentru priveliste, dar sa si merg la Manastirea Magura. Cum insa nu le-am facut o iau ca pe o datorie de viitor.

Asadar a fost o iesire in care a fost imbinat utilul cu placutul.

Felicitari, votat cu mare drag.

[20.03.17 23:02:53]

@aurora56: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Moldova: