ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
MAR-2017

Dobru = Turism de nota 10

Pe firul principal si record de discutie cu peste 2000 (!) de ecouri al Intalnirii AFA 2017 – Slanic Moldova scriam ca raspuns la alt ecou:

@Andox:

Profesionist foc de tabara, da! Adica SF chiar! A se citi SuperFain!

Si cum citai tu: cica nu se poate ca una ca alta, si ce surpriza inflacarata am avut!

Multumim Cornel inca o data! Multumim Dobru! Dobru = turism! Bravo!

Am scris ecouri dupa ecouri desi a trecut numai o zi de cand am parasit Slanicul din Moldova, dar acum este timpul unui articol.

Imi pare rau, daca va voi dezamagi in acest articol, insa m-am hotarit sa il abordez mai altfel. :(

Dobru = turism. Turism de nota 10

Oameni buni! Admin Cornel, cetatean al Timisoarei, si inventatorul AFA :) , omul datorita caruia eu am o viata mai fericita si mai preocupata si mai documentata, si-a pus in minte sa aduca multa, multa lume impreuna la Intalnirea AFA 2017. Si sa ii multumeasca pe toti. Si a oferit variante si variante si variante, numai numai sa vina multi multi multi si sa fie multumiti, multumiti, multumiti. :))

O parte din cei ce aveau sa vina la aceasta intalnire, aveau sa fie gazduiti la Hotel Dobru.

Nu stiu cat de bine i-a pregatit psihic Cornel pe cei de la Dobru si daca le-a divulgat ca vin niste unii ”razna”, asa vreo 150 - 200, care vor sa chefuiasca cu alcooooolul lor nu al hotelului, care vor ieftin si bun, care vor caldura si apa calda in camere, macare gustoasa in farfurii si care vor invada toate cotloanele hotelului, vor bloca parcarile, vor canta, vor dansa, vor aplauda, se vor ”tomboliza” si care mai vor si foc de tabara. Si care le vor mai sparge in mod deliberat si farfuriile! :D

Iar oamenii care administreaza hotelul Dobru si angajatii hotelului deopotriva, nu numai ca nu s-au aratat deranjati de AFA-istii astia ”razna”, dar au creat cadrul ca sa ne simtim ”razna”, adica pur si simplu spus excelent! . Nu ar fi facut multi asa ceva!

Mentalitate si atitudine pozitiva

Si ca sa incep cu cele specifice pretentiilor noastre...

Ne-au primit cu zambetul pe buze la receptie domnisoare dragute si amabile :) (si minunatul comitet de comitet de primire AFA, dar acum scriu despre hotel), care stiau bine ce au de facut. Check-in, check-out simplu, eficient, discret. Ne-au indrumat, dupa ce am completat formularul de cazare, ne-au raspuns la intrebari, ba mi-au dat si un numar de telefon. Nu insistati ca nu vi-l dau asa... mocca, aviz amatorilor. De fapt numarul ar fi mai util amatoarelor, pentru ca e numarul de telefon al unui maseur, iar v-ati gandit ”razna”? :D :* :* :*

Am coborit de la receptie la etajul 4 (ce s-a intors Pamantul cu fundul in sus?). Ca in State cand am fost la Mariott-ul din New York care avea receptia la etajul 8, dar aia e alta poveste...

La 402 aveam repartizata camera, pe acelasi nivel unde era si restaurantul. Noi nu am avut balcon (asa am agreat cu Cornel, acordand o sansa in plus fumatorilor si fumatoarelor razna). Am avut insa doua cai de acces catre restaurant! Una civilizata, urmand holurile hotelului si cotind stanga in unghi ascutit catre restaurant, si una „razna” cu iesire pe fereastra, direct pe tersasa, de unde tusti in restaurant. Conform GPS a doua varianta mai scurta, prima mai economica. Varianta a doua la dus parea rezonabila, la intors posibila numai daca nevasta era in camera si daca am fost suficient de ”razna-cumintiu” sa fiu primit in patul larg si comod care se mula perfect pe miscarile si pozitiile preferate. :D

Restaurantul. Bun (nota 9) ! Ospatarii - nota 10. Prompti, amabili. Nici cand greseai, nu se aratau deranjati. Meniul. Mai variat decat ma asteptam. Am mancat si pranzurile la restaurant. AFA-itsii nostri faceau deja reclama, asa incat nu mai era nevoie sa scot ochelarii sa citesc meniul. Cica papanasi, papanasi, tigaie picanta, ciorba de burta, radauteana. Prieteni „razna” m-au manipulat catre ciorba de mistret cu tarhon. NU va spun cum a fost, asa ca sa fiti curiosi! Eu am vrut musai sa comand ceva ce nu era in lista de meniu. Si s-a putut! Nu ca era ceva imposibil sau greu de realizat (am vrut doar dulceata de cirese negre in loc de papanasi cu dulceata). Am vrut sa subliniez ce pozitivi au fost ospatarii (si ospatarita). Bravo Dobru! Cum s-a ajuns sa sparga AFA-istii farfurii? :P Asta sa povesteasca mai bine autorii. Ideea e ca nici acest comportament ”normalo-razna” nu i-a deranjat pe cei de la Dobru!

Focul de tabara!

Pana sa ajung la locul faptei, am crezut ca ni se va aloca un gratar undeva intr-un colt. Asta pentru ca Admin era sub presiunea insistentelor participantilor si simultan in dificultatea de a gasi o solutie acceptata de gazde si ma gandeam ca se va ajunge la un compromis de gratar, pe care ne vom inghesui sa ne frigem... intr-o prognoza meteo sumbra de ploaie si frig. :(

Cand colo... Surpriza! Surpriza! Din partea casei! Berbecutul si focul de tabara! Nemaintalnit! Cum spuneam SF! Bonus! :) :)) :D :P

O capodopera inginereasca a mileniului trei, rezistenta la cutremure ce se pot declansa din zona Vrancei, ne astepta in parcarea din spate. Aici insa dificultate de orientare: la ce sa te uiti mai intai? La (fostul) animal provenit din oaie care se invartea in jurul axului propriu sau la ingineria etalata in poze? A venit si omul cu festila, si a procedat, si ne-am bucurat, si am cantat si am dansat si am mancat. :P

Off-record: Dl. Romica (@rommys), ce bine ca v-am cunoscut la timp! Am invatat un cuvant pe care parintii mei moldoveni, dupa origine, nu mi l-au prezentat corespunzator pana la varsta asta: chisca! :P Detalii la don’ Romica!

On-record (adica inapoi la d-ale articolului...): Cel mai tare foc de tabara ever!

Alte alea

Cate camere, ce coordonate GPS, istoricul hotelului (vechi, domne, dar bun si fatuit cum trebuie), cate scari, parcari, scaune si mese, fazani, ursi, rasi si alte cele pe pereti, gasiti cu siguranta din abundenta in alte articole AFA dedicate hotelului. Mai concis ca niciodata... :((

Nota 10

Eu sumarizez asa: camera buna, curata, toate cele functionale, apa calda, caldura din belsug, patul bun rau (repet), serviciile impecabile, restaurant ok, receptia super, personalul minunat, surprize consistente din partea gazdelor, culiminand cu un sejur gratuit pus in joc la tombola si castigat prea meritat de cine alta decat @crismis, care a recomandat si prezentat pe Dobru de bine si pe bune cu numai cateva luni inainte...

Bravo Dobru! Turism de nota 10. Eu cred ca cei de la Dobru au inteles ca vine AFA, ca avem ceva ”razna” in noi, si cred ca s-au regasit si ei in atmosfera noastra si au fost „razna” de nota 10. Asta inseamna sa stii sa iti faci treaba in slujba turistilor. Si vor culege roadele atitudinii si profesionalismului lor (spre deosebire de altii care nu au stiut cine le trece pragul) si ale fortei AFA. O unitate de turism premiata si de Cornel si care merita sa fie promovata sincer si la superlativ! Sunt convins ca veti scrie multi de Dobru si ca va fi de bine! De foarte bine!

Admiratie Dobru! Dobru = Turism!

Trimis de Dan&Ema in 20.03.17 13:26:35
Validat / Publicat: 20.03.17 14:04:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 1845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Spectaculoasa costructia hotelului Dobru in panta (in scari) - vedere din parcarea din spate
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[20.03.17 14:03:23]

Super review

Sosind însă... al doilea, la fel ca în cazul oricăror alte impresi ulterioare (de la aceeași unitatea de cazare):

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

[20.03.17 14:18:35]

De mult nu am mai dat Start Vot, uite ca azi ti-l dau tie Dane si ma bucur faorte mult.

Imi pare nespus de rau ca am pierdut focul de tabara, pare ca a fost de departe numarul unul la capitolul servicii, am vazut poze si filmari si mai ca imi pare rau ca nu am manat calutul sa se grabeasca.

Subscriu si eu la ospiltalitatea Dobru, ospatari foarte saritori si serviabili.

Cu bine!

[20.03.17 14:25:57]

@Dan&Ema:

te-nseli! @iulianic a fost cea mai avantajata de departe. trebuia doar sa sara parleazul! Dar ea e o doamna. ca de stateam eu acoloooo... Hmm, da, sa trecem la ce articol fain ai scris. ca ai timp! Io tre'sa-jung acasa, c-aseara am picat la datorie!

Zuper articol!

[20.03.17 14:29:49]

@adrianbogdan:

Totul a fost la superlativ! Focul a fost insa ceva de mine nemaiintalnit. Important e ca ai ajuns pe la noi, sa zic asa. Toata intalnirea a fost insa la superlativ, acum am incercat sa decupez doar aspecte care tin de hotel.

Anul trecut si eu ma ajuns tarzior, dar totusi inainte de start foc!

Multumesc pentru start vot!

Lucien
    [20.03.17 14:31:24]

impresionant!

[20.03.17 14:34:53]

@Zoazore:

Eu mi-am luat azi concediu ca sa ma odihnesc dupa 2130 km condusi saptamana trecuta, dupa 2 zile si ceva in sufletul AFA, dupa alcooool, si multa voie buna.

In acest concediu de odihna mai prestez: tata duce si aduce azi fata de la gradi, baiatul la germana, muta mobila si repara peretii umflati ai apartamentului nou in care ne-am mutat, si diseara: "Primavara incepe cu tine", "Ti-am dat un inel"" si alte alea de la orele 20 - imi duc nevasta la iubitul ei ca sa ma lase si pe mine...

Te pup!

[20.03.17 14:37:08]

@Dan&Ema: Nooo, c-ai stat intr-un hotel "razna'si-ai luat-o! ASA SA RAMAI!

[20.03.17 14:37:16]

@Lucien: multumesc, a fost o scriere atipica, ceea ce inseamna ca m-a miscat ce am vazut si simtit si trait la fata locului. Atitudine PRO!

[20.03.17 14:44:06]

@Dan&Ema: In dreptul pozelor P02, P03 si P04 pot pune si 302, deoarece asa arata si camera noastra (mai putin frigiderul care era alb . Eram convinsa ca vor fi altii care vor scrie mult mai bine despre acest hotel minunat si cei care au grija sa se simta lumea bine incat asteptam cu mare nerabdare aceste articole.

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste articolele, m-am simtit minunat aici si toate elementele au dus la succesul intalnirii.

Iar tie felicitari pentru articol, votat cu mare drag (ca sa nu ma dezmint)

[20.03.17 14:47:20]

@Dan&Ema: auzi Dane mai ti minte cand ne explica etimologia cuvantului @Zoazore si noi eram lesinati de ras ca nu le avem pastea cu franceza?

Sa ne ierti Zana mea ce buna!

[20.03.17 14:57:31]

@adrianbogdan: De ce, piticel? Ca asta fu si scopul: sa va distrez!

Si tot pentru distractie alesai si numele-asta! pai daca-s Zbanghie, sa fiu pana la capat, nu?

crismis
    [20.03.17 15:19:47]

@Dan&Ema: Excelent articol! O sa-l arat si alor mei (de acasa, respectiv Istetica si Tati), ca mereu ma "acuza" ca exagerez in sensul pozitiv cand prezint un loc de cazare, ca nu vad decat ce-mi place mie sa vad, alea-alea... Ma bucur ca Dobru a placut si altora atat de mult incat sa scrie un articol "altfel"!

Dealtfel, eu consider ca 2 sunt atu-urile acestui loc: 1. atitudinea personalului (cu adevarat, mai rar asa ceva, aproape de perfectiune) si 2. mancarea!!!

P. S. Sa inteleg ca azi ti-ai luat nu concediu de odihna, ci concediu de munca (licenta expresiei nu-mi apartine, dar autoarea imi da voie s-o folosesc) !

[20.03.17 15:56:55]

@Zoazore: stiu ma Zana mea dar erai asa de serioasa si chiar spuneai lucruri interesante, dar noi eram ca doi elevi in banca lor asteptam deznodamantul. ..care nu mai venea odata.

Andox
    [20.03.17 15:58:45]

Esti mic copil! Eu am vrut sarmale (ce nu erau in meniu)... si s-a putut!!

[20.03.17 16:22:55]

@mishu:

Multumesc Mishu. Voturile tale "cu mare drag" au devenit o obisnuinta si iti divulg un secret acolo unde nu apare un vot si un ecou de-al tau incheiat "cu mare drag", ma gandesc ca am postat un articol ratat. Si au fost cateva.

Ma bucur ca am descris si camera ta fara sa o vizitez ci prin simpla ta confirmare a unor poze.

O diferenta majora a fost insa intre 302 si 402: Traseul alternativ catre restaurant

Citit "cu mare drag" ecoul tau!

[20.03.17 16:28:10]

@adrianbogdan:

Da, ceva cu ""les oiseaux"", pe intelesu' meu ""LezÓazo"". Si m-a facut si Cornel praf cu premiul ""pur lexpert gurmand AFA"", cred ca inseamna "" ala care mananca membri AFA"" .

Mama, ce baschet bagam in ora lu' Cruela, profa de franceza, care s-a plans mamei mele, tot fosta profa de franceza: ""doamna A., les baiat de Dumneavoastra, chiulion dnas la toate orele de franse, desi ieu predau despre "'les oazo"".

Hai ca se vede c-am fost la Slanic Moldova.

Ps 99% e adevarat!

[20.03.17 16:31:15]

@Zoazore: Ce protocolara ati devenit, doamna Nicoleta! escuze-moi! A fost gluma asta cu etimologia sau doar ai vrut sa ne distrezi vazand ca ne lipsesc si noau niste ""oazo""?

Mitica49
    [20.03.17 16:36:20]

@Dan&Ema: Mai întâi și la început despre articol: scris cu vervă, încercând să acoperi cât mai mult din proaspetele impresii, dar fără a csrie mult ca să plictisești. Bravo!

Dipă aia am și eu ceva cuvinte de laudă a tot ceea ce înseamnă "Dobru". Ne-am simțit minunat, aproape răsfățați. Bravo și lor!

La bună vedere la o altă petrecere!

[20.03.17 16:39:32]

@crismis:

Draga Crismis!

Pe mine mai rar ma viziteaza talentul scriitoricesc! si atunci trebuie sa existe acel ceva, care sa ma faca sa scriu "mai altfel". Asta tot nu are legatura cu talentul.

Ref la clasamentul tau cu 2 locuri, eu zic putin altfel:

1. atitudinea

2. atitudinea

si ca sa rezum MANAGEMENTUL HOTELULUI!

Ref la faza cu dau lui Tati si lui Istetica sa citeasca:

Asta imi aminteste de o teza la romana in clasa a XI-a cand ne-a dat sa scriem ce intelegem noi din 2 versuri anume din Scrisoarea I de Eminescu, cu carte, caiete pe masa etc. Eu, cu 4 in teza pe trimestrul I la Mesterul Manole am luat cea mai mare nota la teza asta cu Scrisoarea I - nota 9 si bouns (primit fara voia mea) sa mi se citeasca lucrarea in celelalte clase de a XI-a. Iar lucrarea mea vorbea de macro- si micro cosmos si de extraterestrii sau influente dn Cosmos. Mi-a fost o rusine atunci fata de colegi... Sper sa nu ma faci de ras prea tare fata de Istetica, mai ales.

Cu drag!

Carmen Ion
    [20.03.17 16:41:14]

Ff corect ai surprins esența Dobru, un hotel absolut ok pt gusturile mele si unde m-am simțit excelent. Mersi ca mi-ai "cedat" o cameră cu balcon unde mi-sm savurat dârdaind cafeluță si țigările din zori de zi... Supa rădăuțeana a fost bestială, la fel si bulzul. Papanașii nu su mai incaput. Focul de tabără a fost cireașă de pe tort, slana si berbecuțul m-au înnebunit de placere

Dar cea cea mai cea bucurie a fost cea a vederii si revederii cu voi, dragii mei colegi, si cu bossul Cornel

Mii de mulțumiri pt organizarea impecabila si scuze pt greșelile de tastare - n-am net acasă fin motive fe zugrăveală si reamenajări di scriu de pe telefon.

[20.03.17 16:42:25]

@Andox:

Andox, tu vezi cate vorbe ai generat cu ecoul tau de ieri?

Oricum inca un 10 pentru Dobru pentru sarmale. Totul pentru Maria Sa clientul! Si cand eu simt asta, pot sa trec foarte usor peste eventuale mici imperfectiuni. Ele dispar in eter. Nota 10!

Andox, esti grozav!

Salutari in Cetatea mea de suflet, Sighisoara!

[20.03.17 16:47:31]

@Mitica49:

Multumesc domn' Mitica pentru aprecieri si ca ati remarcat verva ce m-a cuprins. VA anunt ca este in scadere dupa ce am mutat dimineata mobila si sper sa imi treaca exuberanta si verva pana maine cand ajung la munca, pentru ca altfel fac planul lunar intr-o zi - doua, si pe cel cincinal pana la urmatoarea intalnire AFA.

Multumesc de lectura!

[20.03.17 16:53:17]

@Carmen Ion:

Join the club! Clubul celor care sscriu pe telefon si zugravesc! Cate avem in comun si inca mai descoperim!

Carmen, Subscriu la radauteana, la ciorba de mistret, nu divulg, ca radea lumea de mine, inca de cand am comandat. Eu zic bine ca au ras mai mult inainte decat dupa. Adica au ras si dupa, stai ca imi amintesc! Hai s-o lasam p=asta cu mancarea!

Sarut mana pentru lectura si ma bucur ca mai zugravesc si altii pe 20 martie!

krisstinna
    [20.03.17 19:46:00]

@Dan&Ema: Felicitări pentru articol, țin să te contrazic un pic: eu am avut cea mai frumoasă cameră, cel mai bun pat, cea mai frumoasă baie, cele mai pufoase prosoape, cea mai fierbinte apă, oglinda cea mai mare, caloriferele cele mai fierbinți, balconul cel mai spatios. Și toate astea aveau un nume: 407, pitit prin labirintul ciudat si amuzant al frumosului Dobru.

Iar Bogdan, "șeful" de acolo e un tânăr de nota 10.

Mulțumesc, ți-am citit cu plăcere rândurile.

[20.03.17 19:59:47]

@krisstinna:

Multumesc Cristina. Daca mai revin la Dobru cer 407. Sumarizand: Bravo, Bogdan! Bravo! Bravo! Bravo!

[20.03.17 21:22:22]

@Dan&Ema: Unde-s, bre, copchile, portocolară? Că io mă hlizesc de mor p-aci! Văz că te-nghesuie talentul când zugrăvești! Nu dai și pă la mine? N-am mult: baie, bucatarie, cameră, hol și casa scării!

Iooo, dac-oi mai ajunge vreodată la Dobru, aș vrea camera lu @iulianic. Dixit!

[20.03.17 23:50:33]

Felicitari! Nu stiu ce as putea spune mai mult. Sunt in asentimentul tau. Mi-am promis ca voi scrie despre Dobru si o voi face zilele urmatoare. Bravo lor! De la mine nota 10 si o fata zambitoare langa cele trei stele afisate la intrare.

[20.03.17 23:57:58]

@stefan_cristina:

Ma bucur in curand sa citesc si scrierea ta despre Dobru. Merita sa stranga aceste articole pozitive cu atat mai mult din ce aud toata lumea ii lauda.

Multumesc de lectura.

Sunt niste oameni minunati, iar Stefania e o scumpa. Va pupam cu drag si pe Stefania si pe voi. Pana data viitoare!

Daca treceti prin Bucuresti, dati de veste!

Cu drag

Dan&Ema

[21.03.17 00:29:03]

@Dan&Ema: Multumim Dan&Ema. Placerea este a noastra. Fiti siguri ca dam de veste daca ajungem prin zona capitalei. Abia asteptam sa cunoastem si cealalta jumatate a familiei voastre.

[21.03.17 00:52:33]

@stefan_cristina:

Sa o faceti negresit! Ne-ar place ca Stefania sa se cunoasca cu Denisa. Si sa danseze impreuna!

elviramvio
    [21.03.17 07:05:43]

@Dan&Ema:

Chiar te odihnesti? Ori razi de noi? Cred ca te-a marcat teribil plecarea de la Dobru, a fost scurta rau!!

elviramvio
    [21.03.17 07:13:54]

@Dan&Ema:

Dane, articolul tau l-am citit ieri pe telefon si cand eram aproape de final si sa-l votez, a sucombat bateria ca de, toata ziua prin oras, cum prindeam un popas prin tramvai, metrou sau la dentist, iute pe mail sa vad ce s-a mai scris despre intalnire. Acum m-am trezit cu gandul ca-ti sunt datoare asa ca votat la prima ora cu placere si cu o cafea buna alaturi- dupa ce am mai recitit articolul. Si eu vreau sa scriu de spre Dobru cateva vorbe, merita din plin laudele, bravo tanarului Bogdan.

[21.03.17 07:31:06]

@Dan&Ema: Se vor cunoaste in curand la Eforie si sigur vor deveni de nedespartit. Abia asteptam.

[21.03.17 13:06:26]

@elviramvio:

Ieri CO cu zugraveala si smotru, dar cu bonus concert Holograf seara. Azi - la munca.

Multumesc pentru lectura si vot. Ai dormit cu grija toata noaptea, nu asta a fost intentia mea.

Astept cu interes articolul tau

[21.03.17 13:08:40]

@stefan_cristina:

Uitasem. Abia astept sa ne revedem. Noi am refacut pasaportul lui Emi sa putem da o fuga in Bulgaria. Vrem la Balcic, la Castel.

Pe curand!

[21.03.17 13:22:44]

@Dan&Ema: Si noi vrem in Bulgaria. Pasaport avem. Sper sa nu-l uitam acasa.

rommys
    [22.03.17 11:46:36]

@Dan&Ema: Felicitari pentru review! L-am citit pe nerasuflate! Jos palaria! Votat din inima!!!

[22.03.17 17:10:00]

@rommys:

Multumesc don' Romica. Asijderea!

adrianbogdan, crismis, Dan&Ema, elviramvio, Lucien, mishu, Mitica49, rommys, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDobru Hotel: