ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2017
ÎNSCRIS: 26.07.15
MAR-2017

Vacanta de primavara in Malta - Hotel Bella Vista

Buna Seara,

Doar ce ne-am intors din vacanta de primavara din Malta (10 - 17 martie 2017).

Am facut totul din bucati pe cont propriu - Wizzair Bucuresti/Malta/Bucuresti si cazare pe Booking la Bella Vista Hotel cu demipensiune. Am fost doua familii si am avut o dubla si o tripla. Ca pret am iesit in medie sub 200 euro / persoana cu avion, cazare cu demipensiune sapte nopti si transferuri si in tara si in Malta. Un pret foarte bun tinand cont ca la toate agentiile de turism oferta a fost de 215 euro/persoana doar avion si cazare cu demipensiune.

Hotelul bun, chiar foarte bun pentru cei veniti sa viziteze Malta. Camerele suficient de mari, baile la fel (curatenie si schimbat prosoape zilnic) si sistemul de masa bun pentru Malta. Mic dejun si cina tip bufet. La mic dejun doua tipuri de mezeluri, doua tipuri de cascaval, oua ochiuri sau omleta, oua fierte, bacon prajit si nelipsita fasole si carnaciori (mic dejun englezesc). Sucuri la dozator, ceai, cafea (tot la dozator), trei tipuri de gem, unt si margarina, doua tipuri de checuri, lapte, iaurt si cereale. De toate pentru toti. Nu poti sa spui ca nu ai ce manca.

Cina, alta poveste. Fara bauturi. Daca simteai nevoia sa bei la masa trebuia sa comanzi si sa platesti separat. Dar mi se pare corect. Trebuie sa castige si ei de undeva. Ca mancare, in fiecare seara alt tip de supa crema, peste la cuptor si pui, porc, vita, curcan sau jambon afumat, toate la cuptor. In fiecare seara era pestele si cate doua tipuri diferite de carne. Garniturile erau invariabil aceleasi: orez cu legume, cartofi la cuptor si cartofi fierti. Salate, prajituri, branzeturi, mezeluri salata de fructe si o seara da, una nu era servita inghetata. Mancarea foarte gustoasa si bine gatita.

Hotelul dispune de o piscina interioara (micuta) cu apa incalzita, un jacuzzi de patru persoane, o sauna si o sala de gimnastica. La exterior au piscina (tot micuta) si am inteles ca hotelul dispune de un jacuzzi pe acoperis, dar utilizabil numai pe timp de vara.

Hotelul este bine amplasat pentru cei care vin sa viziteze Malta in extrasezon. La momentul vizitei noastre eram singurii romani. Dupa cateva zile am mai auzit pe cineva vorbind romaneste, dar nu stiu cati ar fi fost. In rest, englezi, trecuti bine de prima tinerete, dar foarte joviali si politicosi, cativa rusi si polonezi. Hotelul era ocupat in proportie de 80 % si seriile se schimbau zilnic. Camerele se incalzesc pe sistemul de aer conditionat care chiar a facut fata.

La parter, langa receptie, se afla un mic magazin care are preturi mici, si in care gasesti cam tot ce ai nevoie ca stricta necesitate. Tot langa receptie se afla si un birou de turism care ofera tot felul de excursii, dar pe care nu l-am vizitat pentru ca ne programasem de acasa ce si cand vizitam si am ajuns la concluzia ca (verificand ofertele lor) iesim mult mai ieftin pe cont propriu. Chiar langa hotel se afla un magazin mic Bottle Shop unde gasesti tot asa ce ai stricta nevoie, dar e un pic mai scump.

De retinut: cea mai buna afacere pe care am facut-o in Malta a fost abonamentul pe autobuz de 21 de euro pe sapte zile, calatorii nelimitate, pe toate liniile (inclusiv de noapte si expres catre aeroport) si pentru insula Gozo. Langa hotel sunt statii de autobuz catre Bugibba (doar linia 45 la capat de linie, unde sunt mai multe linii care strabat toata Malta) si catre alte destinatii, opt linii diferite. Atentie: daca nu faci semn, autobuzele nu opresc in statii, daca sunt aglomerate, iar nu opresc, la ore de varf sigur intarzie si au programe diferite in cursul saptamanii, sambetele si duminicile si sarbatorile legale. Ideal este sa mergi la cap de linie si sa pleci de acolo ca sa fii sigur ca prinzi loc in autobuz si sa fii sigur ca il prinzi.

La Marsaxlokk trebuie mers neaparat duminica cand este piata saptamanala. Nu luati lampuki la restaurantele din port. Ce ne-au servit noua au fost cate trei feliute dintr-un peste care aduce la gust cu macroul congelat, servit cu o lingura de sos langa. Cel mai bine comandati pestele proaspat pe care il au expus la intrarea in restaurant. De asemenea, nu cumparati din piata faimosul lichior de cactus. Gustati-l si daca va place il cumparati din magazinele din aeroport unde este cu 5 euro mai ieftin si nici nu aveti grija lui in bagajul de cala (cum am avut noi - ca vorbim din proprie experienta).

La Gozo este bine sa mergeti cu fast ferry (niste barcute mai mici - max. 20 persoane) care pentru 15 euro / persoana si va duce si pe insula Comino, unde vizitati si Laguna albastra si grotele si stabiliti de la inceput cu ei cand ajungeti pe Gozo si cu ce vreti sa va intoarceti.

Pe insula Gozo aveti nevoie de minim trei ore ca sa puteti vizita si Ta Pinu - Biserica Macii Domnului - Facatoare de minuni.

Sa vizitati neaparat si Popeye Village - 10,5 euro / persoana care include cate o vedere cu satul, un paharel de vin si o plimbare de 15 minute cu o salupa in Golful Ancorei - chiar merita.

Acvariul, nu. Pentru noi a fost o surpriza neplacuta. 13 euro / persoana, plus 8 euro de fotografie facuta in interior pe care nu te obliga sa o iei, dar te intreaba insistent daca nu o vrei.

Frumos, nou, modern, dar foarte mic si cu foarte putini pesti. Acum ca l-am vazut si am platit cei 13 euro / persoana imi dau seama ca trebuia sa tin cont de recenzii si sa facem altceva cu banii pe bilete.

Se mananca bine si la preturi normale pentru Malta pe faleza de la Bugibba Square. Nu la restaurantele din piateta care sunt foarte scumpe. Deasemenea se mananca bine si la preturi omenesti la restaurantele de la cap de linie autobuze Bugibba Bay. Pentru peste si fructe de mare recomandam restaurantul Ocean Basket care este pe faleza in Qawara la trei statii de autobuz de hotel catre Bugibba Bay.

Autobuzele Hop On - Hop Off sunt ok. Oferta era de 14 euro / persoana / tur, dar noi am avut abonamentul pe autobuze si ne-a fost mult mai bine. Jeep safari nu e mare scofala pentru ca te inghesuie in niste masini de teren foarte mici si incomode si te alearga toata insula. Am auzit comentariile la turistii cazati in hotel care cumparasera acest tip de excursie.

Trimis de boncota in 19.03.17 20:11:52
Validat / Publicat: 19.03.17 23:37:18

VIZUALIZĂRI: 5618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boncota); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.32 EUR pe cameră

webmaster26 [19.03.17 20:32:19] »

@boncota: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=76757

@boncota, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Bella Vista Hotel & Aparts [Qawra], ST. PAUL'S BAY" (deja existentă pe sait)

simona1974 [20.03.17 22:47:17] »

Buna seara,

Pentru ca urmeaza sa mergem in Malta, cazare in Sliema, ma intereseaza de unde ati luat fast ferry. Din Cirkewwa, sau din Gozo?

Credeti ca reusim in ziua cu Gozo si Comino sa ajungem si la Popeye?

boncota [21.03.17 06:03:28] »

@simona1974: Cel mai avantajos este sa-l luați din Cirkewwa. Cu 15 euro de persoana aveți dus întors Malta - Gozo cu oprire în Coming. Reușiți sa vedeți și Popeye Village doar dacă plecați dimineața devreme către Gozo. La Popeye programul de iarna este pana la ora 16.30. De la ferry luați 101 care va lăsa exact la intrarea in sat.

simona1974 [21.03.17 07:43:17] »

Multumesc! Dar la templele din Tarxien ati fost? Vrem sa vizitam Marsaxlokk, si e pe directie.

De la Mdina, daca ati vizitat, e aproape Dingli Clifss, e ceva de vazut?

Multumesc mult!

boncota [21.03.17 08:08:46] »

@simona1974: nu, la temple si la Dingli Clifss nu am reusit sa ajungem. dar am inteles de la cei cu care am vorbit despre ca sunt interesante in mod special pentru cei atrasi de arheologie si cam atat. nu stiu. cum am mentionat si in postarea initiala sa nu uitati sa luati abonamentul de 21 euro care face toti banii. sa vizitati neaparat catedrala din mosta. ajungeti cu autobuzul 45,48,31, etc din Valetta pana la statia rotunda. chiar merita. grija mare ca are program de vizitare: 09.00-11.45 si 15.00-17.00 in cursul saptamanii si sambata pana la 16.00.

de la sliema la Valetta luati autobuzul. cu ferry la 1.50 euro de persoana este doar o traversare simpla de port care dureaza 3-5 minute, dar la Valetta aveti de urcat un deal foarte abrupt pana in centru. chiar nu se meriat efortul.

simona1974 [21.03.17 14:43:47] »

Multumesc mult! Din pacate noi avem doar trei zile la dispozitie... Pentru transport ne-am gandit la un abonament cu 12 calatorii.

boncota [21.03.17 15:11:59] »

Este ok pentru trei zile dar depinde cât vreți sa alergați.

Pentru Gozo folosiți minim 4 călătorii de persoana. Pentru Marsaxlokk la fel și după aceea în funcție de timp vedeți ce mai apucați sa vedeți.

Oricum pe sezon rece prețul unei călătorii este de 1.5 euro / persoană

pentru transfer aeroport / hotel / aeroport va recomand Williams garage. Au cele mai bune preturi.

Wizz air ajunge seara târziu și e bine sa luați transfer ca sa nu așteptați la autobuze.

Ioan Raita [08.04.17 19:57:51] »

Bine venit articolul. Pe 25.05.2017, mergem și noi în Malta la hotel bella Vista. Sunt foarte curios cum va fi. Am înțeles că noi vom zbura cu Malta Airliness.

M-ar interesa care este distanța între Valeta și Bella Vista și ce mijloace de transport sunt pentru deplasare individuală.

boncota [08.04.17 23:08:53] »

Pe Google Map distanța e relativ mica. Sub 10 km. Dar în realitate e mult mai complicat din cauza traseelor de autobuz. Din fata de la hotel pana la Valletta autobuzul 45 face 30-45 mine în funcție de trafic. Am înțeles că în sezon la ore de vârf se pot face și doua ore.

Cel mai bine luați abonamentul de 21 de euro pentru șapte zile și luați 45 către Bugibba la capăt de linie și plecați de acolo către Valletta. Când e aglomerat nu oprește în stații.

De închiriat mașină nu a fost cazul la noi pentru ca se conduce pe stânga și stările sunt foarte înguste și foarte abrupte. De asemenea sunt foarte stricți cu parcările. Multe mașini ridictate pentru ca parcă unde nu aveau voie.

Taxiul e cu preț impus pe cursa. Nu se negociază. Se plătește cât e afișat la dispecerat.

Dacă nu sunteți foarte pretențioși hotelul este ok pentru vizitat Malta. E un pic departe de plaja dar au un microbuz de transfer gratuit.

Dacă nu aveți inclus transferul de la aeroport la hotel și retur e bine sa-l rezervarvatican din tara. Este mai ieftin și ai garanția ca te așteaptă cineva care te duce la hotel foarte repede comparativ cu autobuzul.

Dacă mai aveți nevoie de lămuriri va stau la dispoziție cu plăcere.

misaela [11.04.17 14:57:46] »

Foarte interesant articolul, mai ales ca si eu merg in Malta in perioada 12.04. -16.04.2017. Va rog sa-mi precizati cum este vremea si cam ce haine ar trebui sa ne luam. Oare sa luam cardul cu 21 euro pentru toata perioada, inclusiv deplasare de la/la aeroport? Vrem sa mergem si in Gozo, este mai bine acolo de circulat cu Hop-on Hop-off?

Multumesc inca odata pentru articol, este de un real folos si astept un raspuns rapid tinand cont ca maine seara este plecarea.

boncota [11.04.17 16:46:27] »

Cel mai bun este cardul de 21. Nu știu dacă la ora la care ajungeți aveți de unde sa-l luați din aeroport. Cea mai buna soluție transferul achitat din tara la Williams garage. Sunt cei mai ieftini. Cred ca deja este foarte cald. Noi am fost la începutul lui martie și am prins și 25 °C la prânz. În schimb serile sunt reci. Este insula și bate vântul din toate direcțiile.

Hip on hip off nu e bun pt ca pierdeți mult timp intre curse. Pe Gozo doar Ta Pinu este de văzut în mod deosebit la mare distanta de port și atunci cu abonamentul de 21 luați din port la Victoria autobuzul și de acolo către orice destinație. Este valabil.

Dacă mai aveți și alte întrebări va stau la dispoziție cu plăcere.

Ioan Raita [11.04.17 23:17:59] »

Noi vom pleca în Malta pe 25.05.2017. Sunt nerăbdător să vă citesc impresiile la întoarcere. Am înțeles bine. mergți acolo pentru numai 4 zile?

Vă doresc călătorie plăcută și petrecere frumoasă.

misaela [12.04.17 09:01:01] »

@Ioan Raita:

Da sunt 4 zile pline, zbor cu wizzair, va povestesc cand ma intorc.

Multumesc de urari.

misaela [12.04.17 09:07:04] »

@boncota: Multumesc pentru raspunsul rapid. Deci sa inteleg ca este rentabil sa iau un card de 21 euro chiar si pentru 4 zile? Intentionez sa ma deplasez mult in Malta si Gozo si ezitam intre acesta si cel cu 12 calatorii. Daca ati putea sa-mi raspundeti azi ar fi excelent. Ajung la ora 20.10 in Malta aeroport, oare pot sa cumpar card la ora aceea din aeroport?

Inca odata mii de multumiri.

boncota [12.04.17 09:45:45] »

În aeroport chioșcul de bilete este deschis pana la 19.30.

Chiar nu aveți Cum sa va încadrați în programul lor. Dar este foarte posibil sa găsiți la alte chioșcuri carduri.

Totuși va recomand transferul cu mașina. Este mult mai rapid.

petrus66 [19.01.20 16:04:11] »

@boncota: Multumesc pentru prezentare... am tiparit articolul spre a-mi fi util in sejurul ce=l voi face la inceputul lui februarie 2020 in Malta cu cazare la acelasi hotel. Cu respect, Petru - Deva

boncota, Ioan Raita, misaela, petrus66, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂBella Vista Hotel & Aparts [Qawra]: