ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAR-2010

Doroftei Pub - Un ring culinar

Situata in centrul Ploiestiului, deasupra cinematografului Patria, carciuma cunoscutului campion Doroftei se deosebeste de alte restaurante prin imaginea unica si interesanta pe care o degaja.

Peretii „tapetati” cu rame care incadreaza echipamente de box, medalii, articole din ziar si fotografii ale marelui campion, atat din timpul meciurilor sale, cat si cu diversii amici sau prieteni ne introduc intr-o atmosfera intima, de parca Mosu’ ne-ar fi invitat la el acasa...

Doroftei Pub este suficient de mare si primitoare cat sa cuprinda atat tineretul ploiestean venit la o bere, cat si romani si straini veniti sa se bucure de o masa delicioasa.

Ambianta este foarte placuta aici si parca nu iti mai vine sa pleci. M-a surprins o masa inconjurata parca de un ring de box, un fel de separeu, probabil pentru oaspetii „alesi” ai carciumii.

Ospatarii au fost un pic cam incordati, dar foarte politicosi, iar servirea ireprosabila! Desi am comandat gratar, in cca 20 de minute eram deja serviti, ceea ce nu mi s-a mai intamplat prin alte parti unde meniul era „a la carte”.

Am mancat pui cu ciuperci si sos alb, muschi de porc, salate, bere si apa si ne-a costat 75 ron (fara bacsis). Preturile sunt similare restaurantelor de 3 stele, dar unde va mai puteti delecta papilele gustative cu „Deliciul campionului”? ...

Un campion care trece pe la mese si ne intreaba daca suntem multumiti si daca totul este ok. Am purtat o conversatie foarte placuta cu Mosu’, care nu se sfieste sa se aseze langa tine si sa intre in vorba.

Felicitari campionule! Ai dat lovitura de gratie cu acest Pub si promitem ca vom reveni de fiecare data! Speram ca data viitoare vom prinde unul dintre concertele care se desfasoara aici din cand in cand.

Trimis de magdalena in 27.03.10 12:26:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 6692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Doroftei Pub - Vi se pare cunoscut costumul??

[27.03.10 12:35:18]

Pentru cine are drum miercurea aceasta, va asteapta o seara greceasca de exceptie...

cc_iordachescu
[27.03.10 12:41:41]

Interesant localul şi demn de reţinut! Cum drumurile noastre trec destul de des prin Ploieşti cu certitudine ne vom face timp să gustăm şi noi ceva acolo!

[27.03.10 12:43:43]

Neaparat! Merita. Imediat se incarca si pozele.... Pe mine m-a "dus" intr-o atmosfera de film!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.03.10 13:00:31]

cum e cu parcarea? (in w.e. si in restul zilelor)

[27.03.10 13:07:13]

Cu parcarea e o problema, trebuie sa parchezi in parcarea de la fostul Omnia si mergi 5 minute pe jos. Noi ne-am cam invartit cateva minute pana sa gasim solutia asta ca sunt si multe strazi cu sens unic prin spate...

[28.03.10 12:36:18]

schimbat denumire sectiune in "Restaurante, baruri... etc Ploiesti", sectiune in care vom grupa toate review-urile pe acest subiect referitoare la Ploiesti (si de ce nu chiar si imprejurimi)

[29.03.10 13:53:56]

Rugaminte webm: sa stergi P23!

[29.03.10 14:03:47]

ok, rezolvat.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.04.10 00:12:00]

Bravo, Magdalena ! M-ai convins ! Desi sunt ploiesteanca de 40 ani, totusi n-am fost niciodata in Pub-Doroftei. Aveam impresia ca este un bar, frecventat de tineri galagiosi, dar cand colo este o locatie deosebita... ce merita a nu fi ocolita. Pentru maestrul Doroftei jos palaria si frumos gest din partea lui sa socializeze cu lumea. Asa isi atrage clientii si mai mult si se face iubit si mai si.

Cat despre concertele in Pub, sa stii ca anuntau chiar zilele trecute la radio ca in week-end va fi concert cu Proconsul. Deci cu atat mai mult se merita sa fii prezent chiar in zilele cand in local sunt si concerte !

spezam
[11.05.10 16:14:18]

Intr-adevar, la pub-ul lui Doroftei este o atmosfera speciala! Si ce mi-a placut foarte mult, ca si-au imbunatatit mult serviciile, in decursul timpului. Nu ca ar fi ceva de comentat negativ, dar pur si simplu a fost din ce in ce mai placut, de cate ori am mers acolo!

[11.05.10 16:19:03]

Spre deosebire de alte restaurante la care calitatea serviciilor scade...

spezam
[11.05.10 19:24:06]

Daa!

RobertCodescu
[22.08.11 18:22:16]

WOW!!! Chiar nu ştiu pe ce siteuri am navigat dar eu de abia acum am citit acest review aşa că de abia acum îl voi evalua. Şi îmi voi permite (cu acordul autoarei) să adaug 2 poze datate august 2011 cu vedere de ansamblu asupra acestei FOARTE interesante locaţii.

P. S. Mi-aş permite să adaug că parcarea se poate face şi la liber în spatele Cinema Patria aceiaşi clădire cu restaurantul sau lângă Foto Baby chiar alături de Casa Memorială Ion Luca Caragiale, în capătul străzii cu Filarmonica Paul Constantinescu!!!

[23.08.11 20:42:21]

Poti adauga poze, Robert, normal!

cc_iordachescu, dananecula, magdalena, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: