ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2017
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 07.06.15
AUG-2010
2 AD. + 3 COPII -- v: 11-7-3

Un hotel care merită stelele

Chiar daca au trecut cativa ani, m-am gandit totusi ca ar fi util sa va impartasesc cateva impresii si poate mai important sa va pun cateva fotografii din aceasta locatie.

Este un hotel bun pentru familiile cu copii si nu numai. Nu cred ca cei care au fost aici au avut motive sa se planga, dealtfel peste tot in lantul hotelier Delphin. Nu o sa scriu prea multe, avand in vedere timpul scurs de cand am fost acolo dar o sa punctez cateva detalii care cred ca intereseaza -

Nu recomand celor care vor sa mearga cu masina, chiar daca strazile sunt bune in Turcia, drumul este foarte lung, exceptand cei carora le face placere sa sofeze cateva mii de kilometri. Noi, familie de doi adulti si trei copii, am fost cu avionul. Odata ajunsi in aeroport am fost asteptati de reprezentantul hotelului care ne-a condus la autocar. Din aeroportul Antalya am mers cu autocarul aproximativ o ora pana la hotel. Hotelul este asezat intr-o oaza de vegetatie luxurianta, peste tot te intampina tot felul de arbori si plante de diferite soiuri. Totul da o nota de liniste si relaxare.

Camerele un pic cam micute, dar ingrijite. Frigider in care aveai apa, suc, bere si alune fara sa platesti (gen hotel Aqua Fantasy - Kusadasi), aer conditionat, baie cu cada, seif, TV.

Masa foarte diversificata, sala de mese interior plus afara terasa unde erau insirate gratare de la care erai servit cu peste, carne etc. Fructe din abundenta, tot felul de prajituri si baclavale. Erau picoli care te serveau cu bere sau bauturi racoritoare chiar si atunci cand erai la plaja sau la piscina.

Pentru cei mici au park de distractii cu trenulet, roata, leagane etc... deasemenea 3 tobogane la piscina. Un dezavantaj ar fi intrarea in mare, care in aceasta zona este cu pietre si adanca dupa cativa metri de la mal, deasemenea plaja este cu pietricele. Sunt sezlonguri peste tot sau chiosculete unde te poti refugia de soare.

Au 5 sau 6 restaurante alakart unde poti manca seara cu rezervare prealabila pentru a nu fi aglomerate.

Sper ca am reusit sa ma fac util pentru cei care vor o parere despre acest hotel. O sa revin cu un alt review in vara de la Palm Wings Ephesus Beach Resort unde am facut deja rezervare.

Toate cele bune si zile cu soare pentru toti cei care si-au programat o vacanta in aceasta vara.

Trimis de marian60 in 10.03.17 23:43:13
Validat / Publicat: 11.03.17 10:22:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian60); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 spectacol
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster45 [11.03.17 00:01:52] »

@marian60:

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.03.17 10:38:48] »

@marian60:

Este punctul tău de vedere. Noi am ales mereu drumul cu maşina. Nu este uşor să parcurgi cei aproape 1500 de kilometri din Bucureşti până în Okurcalar la Delphin Botanik, dar nici de speriat , iar maşina aflată la dispoziţie îţi oferă alte avantaje prin libertatea de mişcare.

Fiecare alege varianta cea mai potrivită pentru familia sa şi cea pe care şi-o permite. Tu ai plătit mai mult pe biletele de avion decât pe întreg sejurul . Cu diferenţa de bani dintre drumul cu maşina şi cel cu avionul mai stăteai o săptămână în Turcia la un hotel similar .

Distanţa de la aeroportul din Antalya până la Delphin Botanik este imposibil de parcurs într-o oră şi cu maşina mică, darămite cu autocarul, iar în 2013 nici nu erau construite încă podurile şi pasarelele care au simplificat mult circulaţi în ultimul an. Un timp de aproximativ două ore este mult mai realist. Distanţa este mare şi sunt multe semafoare pe acest traseu, în fiecare localitate tranzitată.

La Kuşadasi vei merge tot cu avionul? Bănuiesc că ştii faptul că orice charter aterizează pe aeroprtul din Bodrum şi transferul va fi unul foarte lung până la Palm Wings Ephesus.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
    nrs † [11.03.17 11:09:39] »

de ce pe poze scrie 2010 daca sejurul a fost in 2013?

webmaster45 [11.03.17 12:18:34] »

@nrs:

2010 sau 2013 în acest caz nici nu prea contează. Articolul este oricum fără PMA, iar hotelul este unul cu servicii foarte bune pentru banii lui.

Asteptam o clarificare din partea autorului.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.03.17 12:35:07] »

@nicole33: chiar dacă aterizează pe Aeroportul Milas/Bodrum, după părerea mea, este de preferat acest mod de calatorie, in contextul in care familia are 3 copii cu varsta celui mic de aprox 6 ani!

Da, presupune niste costuri dar crede-mă????... si mă crezi, sunt convinsă de asta, pentru că stiu că stii, că ani de zile am preferat la fel ca si tine, să folosesc auto din dotare! Chiar si cu nepotica in masina... dar daca iau in calcul stressu'... nerăbdarea-"da' când ajungem?! "prefer cost suplimentar! Si era una???? nu trei!!!

As prefera transferul, chiar si din Bodrum, chiar dacă sunt 120km! Ce, din Antalya nu se pleaca cu autocar in Alanya?!

Ai dreptate cand spui ca diminuezi mult din costuri daca alegi auto, ai dreptate si când spui că nu este greu, stiu, pentru mine a fost mereu o plăcere să pot opri oriunde, oricând, fără limită de timp la stationare, adică să simti asa... că esti in concediu si nu te grăbesti nicăieri!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
    marian60 [11.03.17 12:48:19] »

@nicole33: buna nicole33

o sa-ti raspund pe rand:

ca e un drum lung este o realitate si dealtfel am mentionat ca nu e nici o problema pt cei carora le place acest gen de calatorie. Eu raman la parerea mea ca e obositor mai ales cand ai 3 copii in masina si te intreaba tot timpul cand ajungem!!! La Kusadasi o sa merg cu masina dar o sa oprim pt o noapte la Edirne sau Canakkale. Am mai fost la Kusadasi cu masina la Aqua Fantasy. Nu ma plang de drumurile lungi (am fost cu masina in Nowich-Anglia) dar nu cu copii.

Apropo de Kusadasi, din cate imi amintesc tot cam aceiasi bani am platit si a fost transport individual, asa ca v-as ramane profund indatorat daca mi-ati spune unde as putea gasi sa stau inca o saptamana la un hotel de 5* cu diferenta de transport de la avion.

Drumul de la aeroportul din Antalya pana la hotel (100 km) se poate sa fi durat asa cum ati spus, mai mult, eu personal nu l-am cronometrat, pt cei interesati de timp au la dispozitie google map. Am vrut doar sa precizez faptul ca de la aeroport mai este o portiune de drum de parcurs destul de semnificativa.

Va multumesc pt precizarile facute si sa auzim numai de bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.03.17 12:51:11] »

@marian60: care e diferenta?! Aproximativ!

marian60 [11.03.17 13:03:27] »

@nrs: Buna - Daca pozele sunt din 2010 la hotel Botanik, inseamna ca am fost acolo in 2010. Scuze pt greseala dar in contextul in care am fost in fiecare vara in concediu, cred ca voi fi inteles. Am vrut sa arat cateva aspecte care cred ca nu au cum sa se schimbe intre timp - plaja, intrarea in mare, etc

webmasterX [11.03.17 13:49:28] »

@marian60:

Daca pozele sunt din 2010 la hotel Botanik, inseamna ca am fost acolo in 2010.

Mulțumesc de precizare.

Data sejurului (din caseta tehnică) a fost ajustată cf celor de mai sus.

calatorul [17.09.17 21:45:31] »

@marian60: Felicitari pentru vacanta petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

calatorul, maria55, marian60, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: