ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2017
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
MAR-2017

O seară frumoasă la Restaurantul Regina Zorilor din Ploiesti

Relativ recent am primit o invitație de la un bun coleg de serviciu care sărbătorea un eveniment. Am aflat că participau cca. 30 de invitați și pentru ca întâlnirea să fie și mai plăcută, am fost invitați cu soțiile.

Întâlnirea a avut loc la Restaurantul Regina Zorilor. Conform sitului acestui restaurant, adresa este Ploiești, Bulevardul Republicii - Cartier Albert, pe DN-1A, spre Metro Ploiești.

Cum se poate ajunge la acest restaurant.

- cu transportul public, cu autobuzul 1-D spre Metro Ploiești. Recomand stația de urcare din centrul orașului aflată în fața Palatului Administrativ și se coboară la a 6-a sau a 7-a stație, după preferință. Pe acest traseu intervalul de timp dintre două curse este de cca. 15 minute.

- cu autoturismul se ajunge în cca. 8-10 minute, în raport de intensitatea traficului.

- cu un taxi. Eu locuiesc aproape de centru, am călătorit cu un taxi și cursa a costat 11 lei.

La întoarcere, după ora 23 când nu mai circulă autobuzele, se poate folosi tot un taxi, cu comandă prin telefon. Cine dorește, le pot oferi cu un PM numere de telefon de la patru firme de taxi.

Descrierea restaurantului.

Este o construcție cu parter și un etaj. Intrarea se face direct din stradă. La parter este o sală mare cu capacitate de 160 locuri și și la etaj sunt alte două saloane, unul cu capacitatea de 120 locuri și celălalt cu 5o locuri.

Pentru a fixa în imagini foto restaurantul, cu acordul patronului, am făcut fotografii în prima parte a zilei. Am fotografiat exteriorul, parcarea interioară, apoi cea exterioară care este mare, aproximativ cât un teren de fotbal. Am mai fotografiat câteva pagini din cartea cu meniuri. Cei care doresc detalii pot intra pe situl „Restaurantul Regina Zorilor” Ploiești - videoclip. Eu confirm veridicitatea videoclipului.

Meniul stabilit de organizator.

- băuturi apertiv

- un aperttiv cu de toate pe farfurie

- a urmat o cafea

- după aceea a fost servit felul următor compus din friptură de porc, de pui, însoțite cu o garnitură gustoasă.

- desertul a fost clătite și alune

- băuturi, vin alb, roșu și băuturi nealcoolice

La cerere, se puteau comanda și alte mâncăruri sau băuturi.

Atmosfera în care am petrecut seara.

Restaurantul a avut o orchestră cu un solist vocal bun și un DJ. La început a fost o muzică ambientală. Treptat, atmosfera s-a dezghețat, orchestra și-a intrat bine în rol, cântând hore, sârbe, Brașoveanca, Menaito, etc.

În zona noastră erau doi ospătari (băiat-fată), discreți, atenți la ce mai trebuie pus pe masă sau ce era de prisos. Erau zâmbitori, plăcuți la vedere și au acceptat să-i fotografiez. Ca să nu apară și alte persoane în cadru, am ales un loc retras (barul) și au fost de acord ca fotografia lor să fie alăturată acestui review.

La ora 23 orchestra și-a încheiat programul și a intrat în rol DJ. Grupul nostru ocupa cca. jumătate din salon, în cealaltă parte fiind clienți diverși, de vârsta 1-a și a 2-a. Au fost momente când ne-au încântat prin felul cum dansau. Astfel s-a făcut 1 noapte și am plecat, tot cu taxiul chemat telefonic. Costul transportului a fost tot 11 lei.

Faptul că la ora 1,10 cînd am plecat noi, în parcarea mare mai erau cca. 40 de autoturisme, denotă că acesta este un restaurant bun, pe care eu îl recomand.

În următoarele 5-6 ore voi posta și 19 fotografii.

Cu mult drag, cititorilor.

Trimis de Mihai18 in 10.03.17 11:13:46
Validat / Publicat: 10.03.17 11:49:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI. A mai fost în/la: Nortdul Moldovei, Maramurș Banat și desigur la Litoral

VIZUALIZĂRI: 6793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 P-19 Am fost si noi acolo (cei din mijloc).

elviramvio [10.03.17 11:55:20] »

@Mihai18:

Sa va fie de bine! Buna recomandare pentru cei ce au drum prin aceasta urbe.

maria55 † [10.03.17 16:07:10] »

@Mihai18, un vot cu mult drag, autorului!

A fost raspunsul meu la ultima fraza*sau peopozitie???? din articol!

krisstinna [10.03.17 19:29:33] »

@Mihai18: Foarte utilă recomandarea ta, mă bucur mult că facem cunoştinţă!

Voi de ce nu aţi dansat?

Să vă fie de bine!

Mihai18 [11.03.17 12:52:55] »

Sărut mâna. Vă mulțumesc că ați citit reviewul meu și mai mult de cât atât.

În continuare, mă voi referi la al. 2 din ecoul dv.

„Voi de ce nu ați dansat? ”

Când o propoziție se termină cu semnul „? ”, este normal să răspunzi, ceea ce fac acum.

Ba am dansat cît timp a cântat orchestra și am scris ce dansuri au cântat. Soția se ridica de pe scaun și-mi zicea, hai. Nu am dansat chiar tot, mai trebuiau și momente de respriro, iar un șpriț era exact ce trebuia.

Ști ce regret. Nu au cântat Sirtaki. Ști unde l-am învățat cât de cât? La una dintre terasele din Ladakia - Salonic, unde am mers doi ani la rînd. Doamne, ce vremuri erau atunci. Dacă ar fi cântat aceiași melodie, dădeam haina jos, ridicam puțin mînecile cămășii și dansam ce învățasem la Salonic.

Kisstinna, muzica de discotecă este pentru vârsta 1-a și a 2-a. Ca să nu fim penibili ,,ne-am abținut, am privit dar în sufletul nostru dansam. Treptat, mai înaintăm în vârstă, dar sufletul rămâne în urmă, mai este încă tânăr.

Muțumesc pentru prerzență și dialog.

Ioan Raita [11.03.17 13:15:16] »

Mă bucur să vă revăd și să vă spun că pentru mine este de interes să știu unde să opresc, atunci când vin de La Ploiești spre Sinaia. Când am citit articolul eram gata să spun că, știu restaurantul, dar după ce am văzut pozele mi-am dat seama că nu era așa. Cred că cel unde am fost, este vis-a-vis de cel descris de dvs. și am impresia că este cel care se vede în P. 5, în colțul din dreapta sus, clădirea cu mai multe etaje.

Cel descris de dvs. este pe dreapta cum se vine spre Sinaia?

Ne mai auzim.

Mihai18 [11.03.17 14:38:45] »

@Ioan Raita:

Noroc, ca între prieteni.

A greși este omenește, a repeta greșeala este un păcat și eu am păcătuit, primind și un avertisment meritat.

Apreciez memoria vizuală a dv. Chiar așa este. Peste drum este o pensiune Regina Nopții. Cândva era în vogă, era numai o mare terasă, la capăt fiind și etajată. Acolo am fost și la o nuntă, a unei bune colaboratoare cu mine pe linie profesională. Acum este magistrat. Știți cine-i este soțul? Un urmaș al nostru, pe linie profesională.

Amintiri, amintiri.

Zile frumoase la Întâlnirea AFA de la Slănic și doresc fotografii sau chiar un videoclip.

Cu bine.

Ioan Raita [11.03.17 14:42:50] »

@Mihai18: Mulțumesc pentru urări. Ne revedem după Slănic.

crismis [11.03.17 18:05:44] »

@Ioan Raita: He, he, nu sunteti singurul! Si eu era sa ma reped:"Stiu, stiu! " De fapt, tot pe Regina Noptii o stiam, acolo s-a tinut petrecerea de 10 ani de la terminarea liceului acum... multi, ingrozitor de multi ani!

@Mihai18: Domnule Mihai, felitari pt prezentare! Deocamdata, cand ajung prin Ploiesti, mananc inca la Restaurantul Mama (vreau sa zic, la mama acasa). Sper sa "dea faliment" cat mai tarziu! Va pup si va doresc multa sanatate, dvs si doamnei! Sa participati la cat mai multe astfel de evenimente placute!

Mihai18 [11.03.17 18:32:27] »

All.

Mulțumesc celor 155 membrii AFA care au citit acest review.

La fel, mulțumesc și celor 35 membrii AFA care după ce au citit, și-au pus amprenta acolo unde au crezut ei de cuvință.

krisstinna [11.03.17 23:48:48] »

@Mihai18: Off, eu vreau să dansez și la 80 de ani, dar si la 90

Vreau să cred că voi putea

Și eu imi invit soțul la dans, el e mai timid. Știi unde ne-am cunoscut acum 30 de ani? În discotecă!

Iubesc muzica, ea alungă suferința, alină sufletul, face șprițul să alunece dulce, te face să visezi, te invită la meditație, la dans, te face să iubești, să fii iubit, te face să plutești precum un nor.

Fără muzică viața e tristă, lipsită de culoare dar si de sens.

Muzica unește sufletele și mângâie creierul, te face să respiri.

Te salut cu drag, mă bucur că "te-am citit" și că "te-am văzut"

Mihai18 [12.03.17 13:50:28] »

@krisstinna:

Rog, citiți un PM ca să nu fiu prea off-topic.

elviramvio [12.03.17 15:57:02] »

@Mihai18:

Sufletul ramane in urma! Asa este si acest fapt il vor constata toti cei care azi nu inteleg varsta noastra. Ioana Radu canta "Inima de ce nu vrei sa-mbatranesti / Tu nu vezi ce proasta esti / Ca mereu iubesti! " si intamplator am vorbit o data cu ea la telefon, i-am spus ca o admir si raspunsul ei, cu o voce inconfundabila dar in care se simtea fumatoarea inraita de o viata, a fost uluitor atunci pentru mine: "Nu uita să-ți păstezi sufleťul mereu tânăr! "

PS pacat ca nu petreceti si cu noi la Slanic !!

Aurici [13.03.17 12:32:12] »

@Mihai18: Cu prima ocazie când voi dormi la mama, o să merg la Regina Zorilor sa dansez. Îl știu din poveștile prietenilor din Ploiești și uite și confirmarea că este un loc pe gustul meu. Pentru muzică și dans merg și eu la un restaurant și dacă asta este ok pot să mai trec cu vederea una-alta.

Numai bine și doar evenimente din acestea să aveți pe listă.

Aurici, crismis, elviramvio, Ioan Raita, maria55, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: