ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2017
DIN: [DE]
ÎNSCRIS: 24.07.13
FEB-2017

Hofbräuhaus - unul dintre simbolurile Munchenului

S-a scris despre Hofbräuhaus atat de mult aici pe site si nu numai incat este foarte greu sa vii cu ceva nou; o sa incerc si eu sa descriu senzatia pe care am trait-o cand am reusit sa gasim in sfarsit un loc la aceasta berarie. Spun "in sfarsit" pentru ca de inca 2 ori am fostin München insa era atat de plin la Hofbräuhaus incat nu am putut ramane. S-ar fi intamplat la fel si acum daca nu am fi avut o rezervare facuta cu cateva zile inainte. Recomand sa aveti rezervare daca doriti neaparat sa mancati aici, mai ales in weekend.

Noi am fost sambata seara si la parter era foarte plin, tocmai se intorsesera fanii de la meci; jucase Bayern cu Hamburg iar victoria cu 8-0 trebuia sarbatorita asa cum se cuvine. De asemenea la parter galagie mare, muzica, agitatie... daca nu esti obisnuit cu spiritul Oktoberfest este foarte posibil sa nu iti placa. Rezervarile se fac doar pentru etajul/etajele superioare, nu mi-am dat seama daca mai exista inca un etaj pe langa etajul 1 la care am fost noi repartizati.

Cand am ajuns pe la 18:30 era relativ gol, insa in maxim 1h toate mesele s-au ocupat si cred ca toti aveau rezervari. Spuneam ca e neaparat nevoie de rezervare in cazul in care nu doriti sa stati la parter unde sunt banci; aici, ca peste tot in Germania, daca ai ocupat 1-2 locuri pe bancuta de la o masa oricine este liber sa se aseze langa tine (mesele fiind de 8-10 locuri); se intreaba inainte daca sunt libere locurile, insa chiar daca nu iti convine nu e politicos sa refuzi.

Mancarea este traditionala bavareza: carnati albi si nu numai, jumatate de pui, ciolan intreg de porc, alte fripturi de porc sau vita insotite de diverse sosuri.

Am servit ciolan de porc cu galusca de cartofi (Kartoffelknödel) si o friptura de porc cu ceva cartofi si legume. Multumiti, totul in regula. Berea insa este motivul adevarat pentru care mergi la Hofbräuhaus, si se cam impune un Maß - adica o bere de 1L.

Si la etajul 1 se canta, zgomotul nu e la nivelul celui de la parter insa stilul bavarez il distingi de la o posta :). Pe noi ne-au incantat :) o doamna si un domn trecuti de 60 de ani care deveneau tot mai zgomotosi cu fiecare bere consumata (si au fost cel putin 4 in timpul sederii noastre). Eram chiar langa "scena" improvizata acolo asa incat ii puteam urmari bine :))

Per total, nu pot spune ca mi-a displacut ceva, insa daca as putea alege alta masa as face-o, nu din cauza galagiei ci doar pentru ca de obicei "muzicantii" din berarii dupa cateva beri devin destul de amabili si ajung chiar sa te invite sa canti cu ei la microfon; eu nefiindcunoscator al muzicii populare bavareze a trebuit sa ma eschivez :)

Asadar, nu pot decat sa recomand Hofbräuhaus; se spune ca e super turistic si chiar asa e, sunt o gramada de turisti, straini, chinezi, japonezi, europeni etc... Desi sunt convins ca poti gasi atmosfera bavareza mult mai autentica in alte locuri consider totusi ca daca ajungi la München Hofbäuhaus e un "must see" fiindca e ca un Oktoberfest de toata ziua :)

Trimis de giuliani in 07.03.17 21:45:57
Validat / Publicat: 07.03.17 22:23:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Cantaretii

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Munchen?: