ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2017
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
AUG-2016

Complexul turistic Fântâna Crăiesei

Dragii mei cititori, dacă nu ştiaţi, :) acesta este primul meu review despre un restaurant. Şi, slavă Domnului, am luat masa la restaurante în aproape toate ţările europene pe care le-am vizitat în ultimii cinci ani. Şi acum salivez când îmi aduc aminte de ”Njegos Steack” din Muntenegru, de pljeskavica sârbeascã, de cotletul de berbecuţ macedonean (cel mai, cel mai), de şniţelul vienez, de paprika maghiară sau supa cremă slovacă.

Se mănâncă bine în zona central-estică a Europei şi relativ ieftin. Nu acelaşi lucru l-am constatat în Anglia şi Ţara Galilor. Nu mi-a plăcut nici mâncarea şi nici preţul. :( Nici la supermarketuri nu găseşti ceva mai acătării, numai produse semipreparate, vidate şi fără gust. Noroc că au mai apărut ceva magazine poloneze (cele mai multe) şi româneşti, unde mai poţi cumpăra ceva ”adevărat”După o lună de stat în UK simţeam că nu pot să mai mănânc nimic de la ei (inclusiv pâine), îmi era dor de o ciorbă de cartofi şi de prazul lui Nea Mărin. :))

Chiar dacă o să fiu acuzat de subiectivism, îmi iau libertatea să afirm că cele mai bune şi mai diversificate mâncăruri din Europa le găsim în România. Nu am timp să dezvolt subiectul, pentru că vreau să descriu un restaurant deosebit, căruia i-am călcat pragul anul trecut de două ori în interval de numai o lună.

Restaurantul se află la intrarea în oraşul Făgăraş, pe partea dreaptă, din direcţia Sibiu, Braşov (strada Vlad Ţepeş). O pancartă mare ne dirijează printr-o săgeată spre Complexul Turistic Fântâna Crăiesei. Distanţa de parcurs (800 de metri) e un pic mincinoasă, pentru că kilometrajul maşinii a măsurat cu vreo 500 de metri mai mult... :)

Am parcurs această distanţă pe un drum destul de bun şi prima impresie plăcută în vizita noastră a fost parcarea. Aceasta se află la intrarea în complex pe marginea unui lac şi este înconjurată de arbuşti ornamentali şi flori. Acesta nu este singurul lac din această zonă, mai sunt câteva tot la fel de frumoase.

Complexul are mai multe săli de restaurante, unele din ele fiind folosite pentru diferite evenimente. Deasemenea, complexul are şi câteva locuri de cazare situate pe malul unui lac, în nişte căsuţe foarte frumoase. Se pot face rezervări la preţul de 100 sau 120 de lei, în care intră un pescuit pe lac (sportiv:() şi o partidă de călărie.

În afară de restaurante complexul oferă şi un spaţiu generos de recreere prin plimbările de pe alei, relaxare pe malul lacurilor sau poze cu poneii. Aşa de mult ne-a plăcut acest cadru natural al zonei, încât am preferat mai întâi să ne plimbăm şi apoi să ne aşezăm la masă (deşi foamea zicea să facem invers).

Pe perioada verii cei mai mulţi turişti preferă să ia masa în cadrul natural al complexului, o terasă acoperită şi mese direct pe iarbă, unele cu umbrele altele fără. Barul se află în centrul acestora, într-un fel de foişor, iar bucătăria în una din aripile restaurantului dedicat evenimentelor.

Noi, prima oară, am luat masa la terasa acoperită şi am avut ghinionul că înaintea noastră sosise un autocar cu turişti nemţi şi în atare condiţii am aşteptat cam mult până ni s-a onorat comanda. Dar şi aşa ne-a plăcut, dovadă că după numai o lună am revenit, de data asta în alt loc al complexului.

Cum este cu mâncarea? Destul de bună şi la preţuri, zic eu, acceptabile. În cele două vizite aici am schimbat de fiecare dată ciorbele, felul doi, desertul şi am fost mulţumiţi. În eventualitatea că vă apucă foamea în zona Făgăraşului, şi ajungeţi la Fântâna Crăiesei, redau mai jos câteva din preţurile practicate în restaurantele complexului.

Borş de peşte 9 lei

Îngheţată asortată 9 lei

Vă doresc poftă bună!

Trimis de traian.leuca † in 07.03.17 21:42:38
Validat / Publicat: 07.03.17 22:15:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FĂGĂRAȘ [BV].

VIZUALIZĂRI: 5820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Imagine cu unul din lacurile de la Complexul Fântâna Crăiesei, oraşul Făgăraş, România.

webmaster26 [07.03.17 21:54:44] »

@traian. leuca:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.03.17 22:24:24] »

@webmaster26: O să încerc să povestesc despre locurile unde am savurat aceste bunătăţi.

Radu Tudoran [07.03.17 23:27:18] »

Subscriu, am mancat bine in multe tari, dar de abia astept sa vin acasa si sa mananc sarmale cu mamaliguta sau fasole cu ciolan sau... Depasesc lungimea review-ului dumneavoastra daca insir toata lista

elviramvio [08.03.17 06:52:45] »

@traian. leuca:

Am inceput bine ziua citind articolul, plus ca vine si RaduTudoran cu doua din mancarurile mele preferate. Cred ca ar trebui interzise astfel de articole inainte de intalnirile anuale, dauneaza grav bugetului alocat hainelor!

Carmen Ion [08.03.17 09:06:48] »

@traian. leuca: De acord, din toate ţările pe unde am umblat (ce-i drept, nu foarte multe la număr), cel mai prost am mâncat în Anglia, mai precis la Londra, căci în alte părţi din regat din păcate nu am ajuns.

După două zile de restaurante cu "specific local", unde ne-am "înfruptat" din supe la plic plus vită bătrână şi aţoasă cu garnituri de legume din conserve, totul la preţuri exorbitante, am găsit o stradă cu localuri cu bucătărie italiană, spaniolă, portugheză, indiană, thailandeză etc. În cel portughez am savurat pentru prima oară bacalhau (cod) gătit ca la mămica lui acasă iar în cel spaniol o paella cu fructe de mare la amintirea căreia salivez şi acum.

În ceea ce priveşte ţările din centrul Europei - le enumăr numai pe cele unde am fost (Ungaria, Cehia, Slovacia, Austria, plus Serbia), recunosc că mâncărurile lor, în majoritate pe bază de carne, nu mă atrag prea tare, sunt prea grele, dar sigur, e chestie de gusturi.

După părerea mea, în Europa cel mai bine se mănâncă în sud. Nu e deloc de mirare că cele mai bine cotate gastronomii din lume sunt cele din Franţa, Italia şi Turcia - în ordinea aceasta. La care aş adăuga Grecia, Bulgaria şi bineînţeles, România

Michi [08.03.17 12:06:08] »

Aşa e, la noi se mănâncă cel mai bine. Apropo de Anglia, o săptămână am mâncat numai fish and chips, că nu mi-au mai trebuit câţiva ani. N-am primit comision dar când mai treci prin Făgăraş, opreşte la restaurantul ˝ La cetate˝, vis-a-vis de intrarea în cetate. Lasă că mâncarea excelentă o pregăteşte pe loc soţia patronului dar acesta te face să te simţi ca în familie stând atât cât trebuie, nu mai mult, la poveşti cu tine.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.03.17 17:17:17] »

@Radu Tudoran, @ Carmen Ion, @ Michi: @elviramvio Aşa este, la noi se mânâncă cel mai bine, iar în Anglia mâncarea este un dezastru.

Dacă stăteam mai puţin în UK, poate nu realizam că la ei mâncarea este atât de fadă, dar după o lună de bucătărie englezească mi se făcuse lehamite.

În vară trebuie să merg iar la fete şi nepoţi în UK, însă de data aceasta am să cumpăr alimente de la magazinele poloneze şi româneşti (puţine la număr şi cam departe de locul de domiciliu).

Mulţumesc pentru vizită şi comentarii!

crismis [12.03.17 18:04:25] »

@traian. leuca: Noi n-am suferit prea tare in Anglia, poate datorita faptului ca nici n-am stat mult. Dar, daca ma gandesc bine cam ce-am mancat pe-acolo... Pai, dimineata si seara de la rude, mancare gatita tot in stil romanesc, cu ingrediente de la... "polonezi"! Cand ne-am mutat in Londra - micul dejun si cina le-am luat "din traista", adica de la supermarket.

Doar cu pranzul a trebuit sa ne descurcam: mancare indiana, libaneza, pizza, paste, hamburgeri... Intr-o singura zi m-am infuriat si am zis:"Plec din Anglia si n-am mancat nimic englezesc?! " Si am comandat o placinta umpluta cu carne de vita; bunisoara, dar cam sarata dupa gustul meu. Si foarte satioasa, la cina n-am mai putut manca nimic.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.03.17 19:10:20] »

@crismis:

mancare gatita tot in stil romanesc, cu ingrediente de la... "polonezi"!

E cu totul altceva, fata mea a lucrat o perioadă în România la RBS şi a luat obiceiul angajaţilor acelei bănci de a mânca fish and chips. S-a învăţat să mănânce aşa şi nu vrea să schimbe acest tip de alimentaţie.

Plec din Anglia si n-am mancat nimic englezesc?!

De regulă, când merg în unele ţări, comand o mâncare tradiţională. La englezi eu nu am găsit aşa ceva!

Mulţam pentru vizită şi comentarii! Dezvoltăm subiectul la Slănic Moldova, am multe de povestit.

crismis [12.03.17 23:06:06] »

@traian. leuca: Abia astept!!! ????

calatorul [23.04.17 03:01:05] »

@traian. leuca: Multumesc pentru informatii, am sa caut locul saptamana viitoare in drumul pe la Brasov, desi acum sunt in dilema daca sa opresc si La Cetate, locul recomandat de d-na @Michi mai sus. Promit ca la intoarcere sa spun unde mi-a placut mai mult.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.04.17 15:01:58] »

@calatorul: Puteţi vizita complexul turistic şi să mâncaţi "La cetate". Aştept impresiile din ambele locuri.

Călătorie frumoasă!

calatorul, crismis, elviramvio, Michi, Radu Tudoran