ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2017
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 23.02.13
NOV-2016

Dubai — destinatia mea de suflet

Am ales sa vizitam Dubaiul la dorinta arzatoare a fetei mele. Si cum copilul a meritat, am decis sa ii indeplinesc visul. Am plecat pe data de 22 noiembrie cu Flydubai. Dupa 4.40 ore de zbor am aterizat in Dubai seara la ora 21. Ajunsi la hotel (despre care am scris, Rihab Rotana.), am lasat bagajele si am iesit sa cautam un restaurant sa mancam.

Ceea ce mi s-a parut incredibil a fost faptul ca era cald. M-am gandit ca vom avea nevoie macar de o geaca subtire sau un pulover, dar tot sejurul am umblat in slapi si tricou la 30 de grade. In zona unde eram cazati am avut norocul sa avem un Carrefour foarte aproape asa ca ne-am dus glont acolo sa mancam. Dar nu era un Carrefour oarecare ci un mall imens.

De acasa ne-am facut un plan bine pus la punct, pe zile, pentru a nu scapa niciun obiectiv turistic recomandat de alte persoane tot aici pe AFA. Este foarte important sa ne organizam de acasa daca vrem sa nu pierdem timpul.

Dar sa trecem la aventura noastra in Dubai care a inceput a doua zi de dimineata si a durat 9 zile neintrerupt.

Ne-am deplasat la toate obiectivele turiste pe cont propriu cu metroul si cu autobuzul cumparand cartele pe o saptamana din statia de metrou. Cartele care erau valabile pe toate liniile de metrou si autobuz. In ulimele zile pentru ca epuizasem valabilitatea cardurilor, le-am mai incarcat cu bani.

Este foarte simplu sa vizitezi pe cont propriu. Majoritatea obiectivelor turistice sunt pe linia de metrou verde. Ei avand 2 linii de metrou, Verde si rosie.

Singurele excursii platite prin agentie au fost urcarea in Burj Khalifa platit online pe internet din tara, excursia in Abu Dhabi, Safari in desert, croaziera pe vas seara, cu cina, cu plecare din Dubai Marina, plimbare cu salupa pe mare ca sa facem poze in dreptul faimosului Hotel Burj Dubai si Atlantis the Palm.

In prima zi am plecat cu metroul unde credeti? Glont catre Dubai Mall, pe care nu am reusit sa il vizitam in totalitate pentru ca nu aveam cum si nici nu aveam de ce sa intru sa vad toate magazinele brandurilor de lux. Am stat si am vazut dansul fantanilor seara si jocurile de lumini ale minunatului Burj Khalifa unde am si urcat seara la ora 6 la etajul 124. Doamne cum sa ajungi la etajul 124 in 60 de secunde? Incredibil. Spectaculos. Privelistea de sus era absolut fantastica. Am facut muuuuulte poze, apoi am coborat si am ramas sa vedem dansul fantanilor.

A doua zi am plecat sa vedem Abu Dhabi. Am fost preluati de la hotel de un sofer care conducea un jeep alb foarte luxos care avea si rolul de ghid. Excursia a fost una privata.

El ne-a dus peste tot in Abu Dhabi, la toate obiectivele turistice, inclusiv faimoasa moschee Sheikh Hayed, Heritage Village si Emirates Palace. Un oras spectaculos, care ne-a impresionat foarte mult.

A treia zi am vizitat plaja Al Mamzar Beach Park. Un parc imens cu plaja frumoasa, palmieri, alei frumoase si fast foud. In acest parc am vazut ca veneau localnicii la picnic. Erau gratare amenajate, masute, scaune. Ei isi intindeau, paturi, covoare si faceau gratar, se jucau si faceau si plaja. Era si o piscina in parc.

Seara am pleacat in excursia platita, Jeep Safari.

Trebuie sa marturisesc sincer ca acele curbe luate pe dunele de nisip, acele urcari si coborari, mi-au provocat teama. Aveam senzatia ca ne vom rasturna. Am rasuflat usurata cand am ajuns la o rezervatie unde erau camile si unde am facut poze, si apoi ne-am dus intr-un loc amenajat in desert unde am vazut un apus de soare spectaculos si unde am luat cina stand pe perne si am vazut spectacolul cu dervisi si dansatoarea orientala. Tot acolo ne-am imbracat in costumele lor traditionale si am facut poze iar eu si fata mea nu am scapat nici ocazia de a ne face picturi cu henna. O alta zi superba, incheiata minunat.

A patra zi am plecat sa vizitam Emirates Mall, care la fel este imens.

Am vizitat zi de zi cate ceva.

A 5 a zi, Miracle Garden, un imens parc cu flori, zone de relaxare si mici restaurante. Absolut minunat.

A 6 a zi, Globale Village, la fel un oras imens in care se aflau o gramada de tari care aveau amenajate un fel de magazine cu produse traditionale, haine, mancare si spectacole traditionale. Am fost dezamagita de ceea ce am vazut la standul Romaniei. Un stand saracacios si neprimitor pe langa alte tari care se prezentau intr-un mod extraordinar. Iti trebuie mult sa poti vizita Globale Village, dar merita toti banii. Mare atentie la tinuta. Eu am avut probleme la intrare pentru ca fata mea era in pantaloni scurti. A trebuit sa ii leg un pulover in jurul taliei sa poata intra. Este interzisa intrarea in pantaloni scurti si maieuri. Trebuie sa fiti in fuste si pantaloni care sa treaca de genunchi si in tricouri, fara umeri dezgoliti si maiouri. Este pacat sa fiti intorsi din drum pentru tinuta pentru ca drumul cu autobusul pana la la Global Village este destul de lung.

A 7 zi, Dubai Marina m-a impresionat fantastic de mult. Zona este spectaculoasa, mai ales cand urci pe acele poduri si faci poze superbe cu acele cladiri imense in fundal.

Dubai Marina noaptea pe vas a fost ceva de vis. Luminile Dubaiului vazut noaptea sunt de neegalat.

A 8 a zi, Jumeirah Open Beach unde am si facut plaja cateva ore si unde am reusit sa ne relaxam cateva ore. Plaja este minunata, super amenajata cu internet gratuit, cu dusuri si toalete stralucind de curatenie. O zona luxoasa foarte frumoasa.

Am fost si cu Monorailul la Atlantis the Palm, ne-am plimbat pe faleza imensa pana am obosit la 30 de grade si ne-am intors in oras.

Am vizitat si faimosul acvariu din mall. Am vazut multe locuri frumoase.

Chiar daca sunt persoane care contesta Dubaiul, eu sunt fascinata. Construiesc in permanenta si stiu sa atraga milioane de turisti. Odata in viata, merita vizitat.

Pentru mine nu a fost o vacanta pentru odihna ci un maraton. S-a lasat cu picioare umflate si dureri de mijloc de la atata mers pe jos, dar eram dornica sa vad.

Intorsi in tara la minus 6 grade nu a fost tocmai ceea ce imi doream, dar tot ce este frumos are si un final.

A doua vacanta in Dubai va fi pentru plaja si relaxare.

Vacante minunate, tuturor!

Trimis de RelyaV in 06.03.17 14:06:48
Validat / Publicat: 06.03.17 15:43:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 7949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RelyaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Moscheea din Abu Dhabi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[06.03.17 15:42:46]

Superbe pozele!

E desigur și meritul „destinației”. Dar și „ochiul fotografului” a contribuit la greu, imho.

[06.03.17 15:43:30]

@webmasterX: Multumesc frumos.

Dana2008
[06.03.17 18:43:30]

Minunate fotografii, minunate locuri!

Felicitări pentru articolul detaliat și frumos structurat!

L-am și notat ca favorit pentru că nu se știe niciodată...poate într-o zi voi ajunge și eu pe acolo.

Acum m-am bucurat de peisajul Dubaiului... Cu scuze pentru nerăbdarea mea exprimată la articolul cu cazarea.

Călătorii plăcute!

[06.03.17 18:47:01]

@Dana2008: Mulțumesc din suflet. Ma bucur foarte mult ca v-a placut. Nu este cu suparare. Sunt multe de spus despre Dubai dar cel mai bine... trebuie vizitat.

mprofeanu
[07.03.17 11:24:38]

@RelyaV: Felicitări pentru review și pentru poze!

Mi-am readus aminte cu plăcere de excursia mea din Emirate din primăvara anului 2015, atunci când am citit și am văzut pozele tale. Din păcate nu am avut timp să scriu despre ce am văzut acolo, mă refer la Dubai.

Am vizitat ca și tine aproape toate obiectivele mai importante, inclusiv zona Deira, socotită mai veche...

[07.03.17 11:46:38]

@mprofeanu: Mulțumesc mult. Inca oftez dupa această destinație. Sper sa mai ajung inca odata.

[06.11.18 14:21:02]

Buna,

Spune-mi, te rog, erau meduze in apa, in noiembrie? Plecam si noi 11 zile, intre 20 si 1 decembrie si am citit in doua review-uri cum ca, la 28 de grade in apa, marea este plina cu meduze... si nu prea ma incanta ideea...

Multumesc anticipat pentru raspuns.

[06.11.18 14:39:25]

@danaswiss: Nu am vazut nicio meduză. Si am fost de 2 ori. Acum in decembrie merg din nou.

[06.11.18 14:44:40]

@RelyaV: Multumesc inca o data pentru raspunsul extrem de util. M-am linistit acum:-).

[06.11.18 14:52:44]

@danaswiss: Cu plăcere. Vacanță minunată!

[06.11.18 14:56:05]

@RelyaV: La fel si tie. Pentru noi, este prima data si, dupa ce am citit review-ul tau, sunt sigura ca o sa fie foarte frumos.

PISICAANA
[18.12.18 07:52:50]

Felicitari pentru articol! Va mai amintiti ce agentie ati ales pentru croaziera? Si daca ati fost multumiti de servicii?

[18.12.18 08:17:45]

@PISICAANA: Mulțumesc mult. Imi pare rau, dar numai stiu. Dar maine plecam in Dubai pentru 10 zile, din nou. Am fost foarte mulțumiți, dar nu imi mai amintesc. Stiu doar ca am luat devpe internet și am platit online.

[18.12.18 08:22:45]

@danaswiss: Sigur o sa fie frumos. Noi mâine plecăm in Dubai, pentru 10 zile. Tot spunem ca doar vom sta la plaja, dar tot mereu găsim cîte ceva de vizitat. Sarbatori minunate!

danaswiss, mprofeanu, PISICAANA, RelyaV
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: