ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
FEB-2017
colegi

Casa Tudor din Brasov

Am aflat, zice-se, ca administratorul Restaurantului Ceasu’ Rau este unul si acelasi cu al Restaurantului Casa Tudor, ambele din Brasov. Si cum cel din urma era mai aproape situat de locul de cazare, anume Deutsches Haus — vezi impresii — am optat pentru Casa Tudor.

Adresa

Casa Tudor este amplasata pe strada Avram Iancu la numarul 58.

Sergiana Grup si aplicatia

Casa Tudor face parte din Sergiana Grup. Sergiana Grup are si unitatile proprii de productie. Sursa de hrana proaspata este ferma din Sercaia, judetul Brasov. Sergiana mai asigura si desfacerea produselor sale intr-un lant de magazine. Deasemenea Sergiana mai detine si o brutarie proprie.

Dara sa revenim la restaurante. Urmatoarele locatii apartin grupului: Sergiana Restaurant, Casa Tudor, Ceasu’ Rau, Nec’s, Restaurantul Tassi, La Mama Leti, Popasul Craiului.

Exista si o aplicatie numita Sergiana Club care se poate descarca gratuit din magazinele de aplicatii pentru telefoane mobile. Prin intermediul acesteia poti obtine anumite discounturi la nota de plata sau poti acumula puncte care se transforma in discounturi la notele uramtaore de plata din lantul de restaurante Sergiana. Aplicatia este similara celei de la Out4Food, aplicabila in Bucuresti la Hanul Berarilor vezi impresii si celelalte restaurante din lantul City Grill.

Prezentare

Casa Tudor ofera cateva posibilitati pentru servirea mesei: “Pe prispa”, in “Casa Mare”, “In pod”. Eu am stat in “Casa Mare”. Aici este un spatiu generos, bine luminat. cu culoare de trecere suficient de largi. ”Casa Mare” se intinde pe doua niveluri. La parter, unde m-am asezat eu la masa, se afla si barul si bucataria. Mesele sunt din lemn, la fel si scaunele, acestea din urma fiind cu spatarele sculptate. In incapere poti admira imagini cu Brasovul secolelor trecute. Langa intrare se afla un perete in care sunt zeci de suporturi de sticle, o inedita expozitie de bauturi. Nu lipsesc nici cateva obiecte vechi, plasate in scop decorativ, cum ar fi de exemplu o masina de scris.

Meniu

Meniul este foarte variat si prezentat profesional. Ca aperitiv am gustat o palinca aromata. Buna! Desi mancarea a fost in general gustoasa, nu pot spune ca mi-a ramas vreun fel de mancare la suflet, ceva care sa spun si altora: "Mergeti musai acolo si comandati asta…". Bun, suficient si atat.

Serviciile

Servirea a fost destul de prompta. La sfarsit, cand am cerut nota, mi s-a adus la cunostinta de existena aplicatiei si avantajele pe care mi le aduce. M-am cam chinuit sa o descarc, fie spus netul era slab, dar am reusit in cele din urma. Am primit puncte bonus care inseamna o reducere de 10% din nota de plata discount la o viitoare oprire in lantul Sergiana. S-a emis factura si s-a putut plati cu cardul.

Din acel moment si pana scriu acest articol, am primit mesaje de informare din aplicatie referitor la discount, puncte, oferte de Ziua Indragostitilor, etc.

Alta data

Nu pot sa nu recomand locatia, pentru ca s-ar intelege ca am fost nemultumit. In schimb voi incheia prin a spune ca alta data voi incerca si altceva, asa pentru diversitate.

Trimis de Dan&Ema in 05.03.17 05:49:42
Validat / Publicat: 05.03.17 07:48:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 4842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Zoazore
[05.03.17 08:31:25]

@Dan&Ema: Și cum, măi Dănuțe măi, nici o ciorbă de burtă, nici un blid cu mâncare? Așa, pare curățel, cinstit, dar te-au cam supărat, bag eu de seamă!

[05.03.17 08:43:34]

@Zoazore: Nu era conjunctura potrivita sa pozez blide. Si nici senzational n-a fost ca ma invarteam cu ospatareasa sa ma lase la bucatarie, faceam eu intr-un fel.

Alta data.

Zoazore
[05.03.17 08:53:28]

@Dan&Ema: Ei, să-ți fie de bine, totuși!

Cris
[05.03.17 11:48:38]

@Dan&Ema: Aceeași părere o am și eu despre Casa Tudor, este un restaurant bun, fără a excela cu nimic.

Dar, în primul rând trebuie spus că nu este destinat turiștilor, sau, mai bine spus, este destinat/recomandat doar turiștilor care, ca și tine, sunt cazați în zonă. Este departe de centrul istoric, locul în care turiștii se cazează și se plimbă, în general. Iar în centru sunt multe variante cel puțin la fel de bune, poate chiar mai bune.

Casa Tudor a fost conceput, cred eu, mai mult pentru întâlniri de afaceri, aniversări sau diverse întâlniri între prieteni.

Destinate turiștilor sunt clar primele două restaurante din lanț, Sergiana, situat chiar în centru și Ceasu' Rău, la care poți ajunge într-o scurtă plimbare.

Eu aș pune aceste două restaurante pe același nivel, dar, când vremea permite, prefer întotdeauna Ceasu' Rău pentru terasă, lipsa acesteia mi se pare marele minus al restaurantului Sergiana.

Peste trei zile, de 8 martie, merg și eu la Casa Tudor, acolo au hotărît colegele de serviciu să facă rezervare. Tocmai datorită faptului că este puțin mai ferit de ,,nebunia" din centru.

[05.03.17 12:05:33]

@Cris: O completare cum nu se poate mai potrivita de la o brasoveanca. Iti urez petrecere faina de 8 Martie si La multi ani!

Cris
[05.03.17 12:30:56]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos!

[09.03.17 13:07:51]

@Dan&Ema: Noi am fost in noiembrie 2014 cazati la Residence Ambient iar cel mai apropiat restaurant (ne era foame rau de tot) era Ceasu' Rau. Pot spune ca mancarea a fost buna si am mancat acolo cu placere, iar ospatarul care ne-a servit chiar isi cunostea meseria.

Insa la fel ca si tine, am votat mai departe pentru divesitate.

Felicitari, votat cu placere.

[09.03.17 19:45:18]

@mishu: La Ceasu Rau am mancat si eu mai demult. Acolo coastele sunt specialitatea (re) cunoscuta a casei. A fost ok si la Ceasu Rau cand am fost. Dar tot diversitatea am ales si am tot schimbat. Inca mai caut in Brasov ceva de exceptie. Este adevarat ca in Brasov nu ajung sa mananc prea des, comparativ cu alte locuri din tara. Sunt ani cand nu m-am oprit in Brasov nici macar in tranzit pentru pauza de masa. De fapt eu nu fac de felul meu asemenea pauze.

Brasovul insa merita o vizita adevarata din partea noastra ca ai ce vedea si am si citit atatea impresii deosebite pe AFA, ba imi amintesc si de un duel turistic (dezbatere) Brasov vs. Sibiu.

Dan&Ema, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: