ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2017
ÎNSCRIS: 03.09.12
SEP-2015

la PMM* = 60 USD

Regency Plaza Aqua Park and Spa Resort – se poate si mai bine

Intrucat nu mai fusesem in Sharm El Sheikh am ales doua sejururi consecutive, primul la Regency Plaza Aqua Park and Spa Resort si in continuare cel de al doilea la Radisson Blu Resort.

Complexul Regency Plaza Aqua Park and Spa Resort se afla în golful Nabq Bay, pe malul marii in zona de nord a Sharm El Sheikhului la o distanta de circa 18 km de Naama Bay.

De la aeroport am facut cam 10 minute cu autocarul pana la hotel.

Desi am platit pentru o camera standard, datorita agentiei de turism partenera din Sharm, am primit o camera de luxe, de 46 de mp, cu balcon, cu mini-bar, seif gratuit si set pentru ceai si cafea.

Camera desi de luxe, avea mobilier destul de vechi si nu i-ar fi stricat o renovare.

Complexul se intinde pe o suprafata mare si dispune de mai multe piscine, dintre care una se afla in zona de aqua park, insa din pacate in toate piscinele apa era foarte rece comparativ cu temperatura de afara care varia intre 31-34 de grade.

Plaja era frumos amenajata, tot timpul gaseai sezlonguri libere si beneficiai in fiecare zi de prosoape de baie pe baza de cartela.

Resortul dispune de doua restaurante principale si mai multe baruri, din care un bar cu terasa pe plaja unde la pranz se poate servi pizza si cateva gustari usoare.

Spre deosebire de 2010 cand am fost in Hurghada, mancarea din resort ni s-a parut destul de saraca, putin diversificata si unele mancaruri plutind in ulei.

Dimineata lipseau sortimentele de branza, era doar un fel de branza topita care semana cu margarina, in rest predominau gemurile si iaurturile.

Am mai fost dezamagiti ca nu erau baclavale si nici pepene rosu la desert, iar prajiturile erau cam fara gust, iar inghetata lipsea cu desavirsire.

Bauturile alcoolice locale erau indoite cu apa cred, deci in general am fost dejamagiti de bucatarie.

Un alt punct slab a fost curatenia. Daca nu lasai niste bani in camera nu se misca nimeni sa faca curat.

Ce ne-a placut mult la acest resort a fost culoarea minunata a marii, in special un coridor de nisip care mergea prin apa in larg, de o parte si de alta fiind alge, coridor in care apareau pestisori viu colorati. Exista si un ponton lung de unde poti admira marea.

Noi dimineata stateam pe plaja in zona vip cu pavilioane, iar dupa amiaza ne mutam in partea cu sezlonguri pe nisip.

In hotel sunt mai multe magazine cu haine, covoare sau suveniruri, de unde poti achizitiona, dupa lungi tirguieli, produse cu preturi accesibile.

De altfel, pe partea cealalta a strazii sunt foarte multe magazine si agentii de turism locale.

O vizita in Luxor sau Cairo la o agentie locala aveau preturi mult mai bune decat in oferta tour operatorului cu care am venit in Sharm.

Seara se organizau spectacole la amfiteatru, dar nu am fost niciodata.

Recomand acest hotel doar daca nu sunteti pretentiosi.

O primavara frumoasa tuturor!

Trimis de elenaadina in 01.03.17 19:08:22
Validat / Publicat: 01.03.17 20:00:24

VIZUALIZĂRI: 2428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 minunatele culori ale marii rosii
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 USD pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂRegency Plaza Aqua Park & SPA Hotel: