ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2017
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
NOV-2016

O alegere foarte bună în Praga

De foarte mult timp urmăresc să merg la un concert Rod Stewart, iar prin luna mai 2016 am găsit pe saitul oficial programul pentru Europa. Iupiii, în sfârșit pot merge, dar unde? Germania (Hanovra, Leipzig - nu este zbor direct), Austria (Viena – aici am mai fost), Anglia (Nottingham, Liverpool, Norwich - lipsă zbor direct) sau Cehia (Praga) pentru că în Las Vegas (unde are foarte multe concerte) e exclus…. deocamdată. Păi hai să mergem la Praga… tot nu fusesem aici așa că îmbinăm utilul cu plăcutul. Am luat biletele de avion, apoi biletele la concert și am început să căutăm cazare.

Fiind cu aproape 6 luni în avans, am găsit și un preț extrem de rezonabil 35 euro pe noapte/camera dublă cu mic dejun inclus - deci un total de 105 euro pentru cele 3 nopți. Hotelul Adeba este cotat la 3 stele și are scoruri/păreri bune pe saiturile de profil. Este situat destul de aproape și de metrou și tramvai (400-500 m față de acestea) astfel că deplasarea spre oraș și spre sala de concerte a fost foarte facilă. Până în centrul vechi mergeam două sau trei stații cu tramvaiul - sunt 3 linii de tramvai (3,8, 24) și depinde de ce linie venea prima în stație. Nu am folosit deloc metroul (aici tot 2 stații erau pe linia galbenă/B), am preferat să ne deplasăm doar pe la suprafață. Tot în apropiere sunt câteva restaurante (frecventate de localnici) unde puteți servi cina la prețuri decente - noi am evitat zona centrală/turistică din cauză de aglomerație și prețuri. La mica distanță de hotel sunt vreo 3 magazine de unde vă puteți lua fructe, apă, etc.

Transferul de la aeroport la hotel, cu transportul în comun presupune o schimbare (autobuz 100 de la aeroport, transfer spre metrou linia B) plus cei vreo 4-500 m de mers pe jos. Am găsit o modalitate ceva mai scumpă, dar mai convenabilă - transfer privat de la aeroport direct în fața hotelului. Astfel scăpăm de transbordare și de tras trollerul multe sute de metri. Prețul - eu zic că este ok = 8,5 euro/persoană, și asta pentru că am fost doar două persoane (dacă sunteți mai mulți acest cost scade). Transferul se face cu microbuze Mercedes, bine întreținute, cu șoferi tineri, vorbitori de mai multe limbi străine. Beneficiați gratuit de o hartă a orașului și de un tur pietonal. La început eram puțin reticent, dar după această experiență consider că este o opțiune demnă de luat în seamă, mai ales dacă hotelul vostru nu este în apropierea stațiilor mijloacelor de transport, dacă aveti bagaje mari sau dacă sunteți mai mulți.

După ce am citit zeci de păreri/comentarii am decis să alegem această variantă, mai ales că nu trebuie neapărat plătit în avans (dar există și această posibilitate) - poți plăti direct la șofer cash (inclusiv în euro, dolari sau lire sterline, ceea ce reprezintă un mare avantaj) sau cu cardul. Pe sait este indicat prețul transferului atât in coronae dar și în euro. Cei care vă așteaptă au un mic panou cu numele vostru (poze pe sait), astfel că sunt ușor de găsit. Când am ajuns la hotel am plătit cu euro tur-retur și am primit o chitanță/bon. La ora menționată pe bon pentru retur (dar și pe sait la rezervarea on-line) microbuzul a venit și am plecat spre aeroport.

Este posibil sa fiți mai mulți in microbuz și astfel să faceți o plimbare prin oraș pentru a lăsa sau lua ceilalți turiști la alte hoteluri - noi am fost singuri la dus și am luat alți doi turiști în drum spre aeroport. Chiar dacă zborul are întârziere nu vă faceți griji - în momentul rezervării on-line trebuie să menționați numărul zborului și compania, iar ei vor fi la ora sosirii la terminal. Toate aceste informații dar și multe altele sunt specificate/menționate pe saitul lor, inclusiv în limba română. prague-airport-shuttle.cz/ro

Folosind această modalitate de transfer am ajuns la hotel în circa 45 minute. Hotelul este situat pe o străduță liniștită cu case renovate. După ce am ajuns la recepție, am completat formularele, am primit cartela de acces în cameră și câteva informații - totul a durat maxim 10 minute. Personalul de la recepție este amabil și vorbește fluent limba engleză astfel că nu veți avea probleme de comunicare.

Camera dublă este suficient de mare și dispune de tot ce este necesar pentru a vă asigura un sejur plăcut. Patul dublu are două noptiere fiecare dotată cu veioză. La capătul patului un spațiu generos unde vă puteți ține o revistă, o hartă sau o carte. Ferestrele vechi din lemn nu au fost schimbate cu ferestre cu geam termopan - de fapt la toate clădirile din această zonă s-a păstrat această ,,formulă ,,. Caloriferul de sub fereastră a furnizat îndeajuns de multă căldură astfel că nu am avut de suferit din pricina frigului. Camera dispune și de un mic frigider, extrem de folositor pentru a păstra diverse cumpărături.

Pe peretele din fața patului, agățat de perete este un televizor cu ecran plat, cu multe canale și în alte limbi decât cehă - germană, engleză, italiană. Nu știu dacă am deschis acest tv de mai mult de 3 ori. În holul de la intrare aveți un dulap generos, dar și un cuier util.

Baia este suficient de mare și are în dotare foen, această facilitate lipsind de multe ori la hotelurile de 3 stele. Nu aveți cadă ci o cabină de duș, nu lipsesc prosoapele și gelul de duș astfel că totul este ok. Micul dejun se servește în două săli aflate la parter. Meniul este destul de diversificat cu ouă, brânzeturi, mezeluri, cereale, croissante, diferite sortimente de panificație (chifle, cornuri, pâine) dar și prăjituri, gemuri, miere. La capitolul băuturi veți găsi - ceai, apă, sucuri și diferite sortimente de cafele de la automatele cu cafea…. boabe. Una peste alta micul dejun este bun și cred că și cei mai mofturoși vor găsi ceva pe placul lor.

Recomand hotelul Adeba celor care nu vor să fie în mijlocul aglomerației din zona centrală/orașul vechi, dar totuși foarte aproape de aceasta - în maxim 15 minute ajungeam aici.

Sait oficial hotel - adeba.cz/en

[25.02.17 11:04:40]

@BOGDAN DSN: Are Wi-Fi?

traian.leuca †
    [25.02.17 13:00:55]

Anul trecut am avut şi eu cazare bună în apropierea hotelului Adeba (pe lângă staţia de metrou Krizikova), la o pensiune de trei stele( vezi impresii) şi am fost foarte mulţumit.

Este o zonă bună din care se poate vizita uşor oraşul şi, ca şi tine, o recomand şi eu.

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [25.02.17 20:35:24]

@Dan&Ema - mulțumesc. Parcă și eu aș reveni aici.

@Carmen Ion - da, hotelul are wi-fi gratuit și în camere, nu doar în zona recepției.

@traian. leuca - ai dreptate, zona este liniștită și în doar 15 minute ajungi în centru - ori cu metroul ori cu tramvaiul.

Carmen Ion, Dan&Ema
    Alte impresii din această RUBRICĂAdeba Hotel: