ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2017
  • --- F ---
    DIN: Timişoara
    ÎNSCRIS: 23.02.17
    SEP-2016

Întâlnirea cu delfinii, o experienţă de neuitat!

Pentru ca m-am bucurat enorm cand am descoperit ca exista o calatorie pe mare, aproape de Lefkada in care putem admira minunatii delfinii si pentru ca pe cei care au scris acel articol ii consider direct responsabili de fericire pe care am trait-o, m-am decis sa nu fiu egoista si sa impartasesc aceasta frumoasa experienta.

Era o zi perfecta de septembrie, cand ne-am hotarat sa plecam in coraziera cu delfini si bine am facut. Dupa mine a fost cea mai tare zi de concediu.

Vasul a plecat la ora 10 din portul Preveza, la sosire ne-au intampinat foarte prietenos cei doi capitani, tineri si foarte pasionati de ceea ce fac. Vaporasul, este deprins din poveste, foarte frumos, curat, se incadreaza perfect in peisaj, destul de micut ca sa te simti foarte confortabil.

Am avut la dispozitie un frigider plin cu racoritoare, placinta delicioasa (home made) cu spanac si branza. Atmosfera era cum nu se putea mai frumoasa, valuri, vant, soare, muzica greceasca, povesti despre fermele de peste, pe langa care am trecut … si pentru ca ne doream atat de mult sa ne intalnim cu delfinii, acestia nu au intarziat sa isi faca aparitia, erau foarte multi si prea frumosi, iar pe vas era o mare bucurie, toata lumea tipa, aplauda si alergam dintr-o parte in alta a vasului, momentele au fost unice si sunt greu de descris in cuvinte, insa pot spune ca m-am simtit cu adevarat fericita.

Dupa intalnirea cu aceste mirifice creaturi, am poposit pe o plaja foarte frumoasa si salbatica, apa marii era foarte calda si vegetatia foarte interesanta, din acest motiv ne-am petrecut cele 2 ore facand snorkeling. La intoarcere drumul a fost mai scurt, vantul mai puternic, insa admosfera de poveste a ramas aceiasi.

Pentru cei interesati, aveti informatii aici: eco-cruising.gr/en.

Trimis de dianamaria20* in 23.02.17 23:07:38
    Validat / Publicat: 24.02.17 06:41:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamaria20*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [24.02.17 06:41:03] »

@dianamaria20: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=76482

Cata2015 [07.04.17 16:22:47] »

cit a costat croaziera, ceva informatii, pretzuri la tavern? Ms!??

dianamaria20* [18.05.17 12:59:15] »

@Cata2015: 45 euro de persoana a costat. Noi nu am cumparat de la taverna, deoarece fiind pasionati de snorkeling, am ales sa exploaram locul, insa persoanele cu care am fost au spus ca si preturile de la taverna sunt decente.

calatorul [17.09.17 20:58:13] »

@dianamaria20: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite,

calatorul, Cata2015, dianamaria20*