ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Destinatie frumoasa si accesibila

PLUSURI:

- e un oras plin de istorie, constructii impresionante, stradute inguste cu vechi cladiri colorate, cu obloane, exact cum vedem in filme;

- un furnicar de turisti din multe colturi ale lumii, o multitudine de limbi, atmosfera antrenanta;

- cladiri, piatete si alte locuri inalte de pe care poti sa admiri mare parte din Roma;

- nu te plictisesti si poti sa vizitezi multe locuri in scurt timp daca te organizezi cum trebuie, obiectivele pot fi grupate cu usurinta, iar reteaua de transport (noi am folosit metroul) este foarte bine pusa la punct;

In 3 zile am vizitat asa:

Ziua 1) Piata San Pietro si Basilica San Pietro , Vaticanul si Muzeul Vaticanului;

Ziua 2) Colosseum, Colina Palatina, Forumul Roman, Vittoriano, Fontana di Trevi si vreo 3 piatete din apropiere;

Ziua 3) Panteonul, piatele din jur, Columna lui Traian, vechiul cartier Trastevere si Castelul di Angelo.

Muzeul Vatican recunoscut pentru cozile imense, in Februarie, joi, dupa ora 14, cu bilete achizitionate online (4 euro/ pers. rezervarea biletului de aici -) nu am stat deloc la coada. Am prezentat voucherul, ne-a dat biletele si am intrat mai devreme de ora 15 cand eram programati (intervalul orar l-am selectat in timpul procesului de achizitie bilete).

La Colosseum am stat la coada sa luam biletele, insa a mers repede.

Atentie! Acolo sunt 2 cozi: 1) vizavi de Colosseum, se plateste exclusiv cu cardul;

2) intrare in Colosseum, se plateste cash.

Atentie la ghizii care se invart pe afara. Ei iti propun sa te alaturi grupului lor, iar in felul asta sari peste rand. Odata intrat, poti sa te desprinzi de grup. Nu e afacere cu asta. Platesti biletul dublu si oricum vei sta la coada la poarta de securitate

MINUSURI:

- magazinele se inchid devreme. Daca ajungi de la plimbare pe la 8-9 seara si vrei o sticla de apa, posibil sa n-ai de unde; DAR bravo lor ca in oras n-au autorizat constructii peste constructii de super si hyper marketuri!

- o multitudine de pakistanezi, indieni, oameni de culoare foarte saraci in tara lor, care vin acolo sa faca un ban si vand diverse la tot pasul: selfie stick ziua, seara daca e racoare - saluri, daca picura un pic - umbrele, plus genti etc;

BINE DE STIUT:

- daca vrei cazare cu mic dejun, e bine sa te interesezi ce servesc. In unele locuri micul dejun e compus strict din dulciuri (croissante, strudele, paine prajita cu miere, gem);

- nu face rezervare in centru: e aglomerat, zgomot si evident mai scump;

- italianca de la receptia hotelului unde am stat ne-a recomandat din suflet paste si pizza, plus sa ne ferim de carne - scumpa si nu foarte bine gatita. Noi am luat si carne de miel si ne-a placut;

- de incercat micile restaurante de familie, plasate pe stradute secundare. Au putine preparate pe meniu, insa cu portii generoase si f. f. gustoase.

Atentie! Mic restaurant chiar asta inseamna: cateva mese. Patronul e bucatar, ospatar, picol, tot ce se poate.

Am intalnit inclusiv un restaurant aproape de centru, unde serveau sot-sotie, cu meniul scris de mana pe o foaie A4;

- de incercat paste si panini cu prosciutto. Mie pizza nu mi-a placut, blat extrem de crocant (marginea se sfarama ca un chips de cartof) sau, din contra, prea pufos, prea multa paine;

- ptr. cat de vizitat e orasul, e ciudat ca italienii nu prea au treaba cu engleza, dar prin semne, franturi de cuvinte, sigur te intelegi cu ei;

- Via del Corso, sper ca nu le-am confundat, magazinele de-ale lor + brand-uri gen Terranova, cu preturi bune. Noi am prins si perioada de reduceri asa ca ne-am luat niste adidasi draguti, comozi de la un brand local;

- neaparat, incaltari usoare, comode, pe care le-ati mai folosit la drum lung;

- Via de Babuini: Omega, Armani, Prada, Gucci etc;

PRETURI:

- 16 euro/ pers. + 4 euro/ pers. bilet online ptr Muzeul Vatican;

- 12 euro Colosseum + Forumul Roman + Colina Palatina;

- 7 euro sa urci cu liftul la Vittoriano sus de tot. Pe scari, gratuit, poti ajunge cam pana pe la jumatatea cladirii;

- gratuit la Panteon, Basilica San Pietro;

- portia de paste intre 8 si 30 de euro in functie de locatia unde o servesti (langa obiectivele turistice, in centru, ai toate sansele sa mananci scump si prost);

- 4-8 euro un pahar de vin, 6,5 euro o halba de bere;

- destule fast food-uri gen Burger King si take away (pizza, inclusiv paste) cu meniuri de la 6 la 12 euro, insa e pacat sa ajungi la Roma sa mananci la fast;

- 3,5 euro taxa de oras/ persoana/ noapte. Ex. 2 oameni, 3 nopti, la plecare se achita la hotel 21 euro;

- de la 2,5 euro la 5 euro inghetata, depinde (cornet, pahar, mic - mediu- mare);

- 1,5 euro calatoria cu metroul (din momentul taxarii ai 100 de minute). Ptr. transportul la suprafata tot atata costa;

- 0,8-2 euro o apa plata/ minerala la jumatate;

- 2-3 euro o sticla de Peroni la magazin;

- magneti si suveniruri mici: intre 1 si 10 euro.

Trimis de florinux in 23.02.17 13:49:59
    Validat / Publicat: 23.02.17 14:33:33
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 8271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)

webmaster26 [23.02.17 14:33:19] »

@florinux: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=76472

italianca de la receptia hotelului unde am stat...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mishu [23.02.17 14:48:02] »

@florinux: Start vot! pentru un articol scris fuga fuguta pana nu se uita impresiile si preturile. Informatiile mi se par utile (poate ca cei care au mai fost acolo au deja experienta), eu nu am fost inca, asa ca o sa-mi aduc aminte de cele spuse de tine.

Mi-ar fi placut sa vad si ceva poze, dar poate ca o sa o faci daca nu acum poate ca la urmatorul articol.

Felicitari, votat cu placere.

florinux [24.02.17 17:26:30] »

@mishu:

Thanks.

Imi pare rau ca nu am pus si poze. Next time.

Weekend placut!

florinux, mishu