ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2010
    ÎNSCRIS: 12.03.10
    NOV-2008

la PMM* = 780 UAH

Cernauti Hotel Bukovina

Daca in urma cu doi ani am avut nevoie de viza pentru a merge in Ucraina, la o competitie de atletism (unde copiii au obtinut 6 medalii de aur si una de argint la cros), in noiembrie 2008 nu a mai fost nevoie sa trecem in prealabil pe la consulatul din Suceava.

Am plecat 6 persoane spre Cernauti cu Sharan-ul incapator, pentru un weekend. In vama ucraineana n-am avut ce face si m-am apucat sa-i fotografiez pe cei ce completau diverse declaratii vamale. Vamesii s-au sesizat si a fost nevoie sa dau explicatii inclusiv sefului chemat de urgenta. Acesta a inteles ca nu facusem nici o ilegalitate, si-a cerut scuze si ne-a spus ceva de genul: "Asa e la noi, doar stiti cum era inainte si la voi in vama"

Ne-am continuat drumul fara pereipetii, fara politie, fara sa dam "traditia" pana la Cernauti si ne-am cazat la Hotel Bukovina, situat aproape de centru, pe partea dreapta a drumului principal ce vine dinspre Siret.

Pentru aproximativ 50 euro camera dubla, am beneficiat de 4* adevarate. Este drept ca pentru parcare am mai dat cativa banuti pentru 24 de ore, dar hotelul arata super incepand din hol si continuand cu camerele spatioase, baia cu tot ce trebuie, nemaipunand la socoteala un mic spatiu cu un birou si doua fotolii, plus o planta mare, frumoasa care dadea viata incaperii.

Hotelul dispune si de piscina, dar accesul este gratuit doar pentru cei ce platesc camere - superior.

Odata instalati, am plecat - deja se inserase - spre centru. Ne-am fotagrafiat cu o fata frumoasa, cu o privire inocenta, ce vindea flori, am baut bere pe strada, prin parcuri, stand pe banci sau in picioare, la fel cum procedau toti tinerii sau mai varstnicii pe care i-am vazut relaxandu-se in seara de sambata.

Am intalnit si cativa vorbitori de limba romana prin Cernauti, au fost bucurosi ca au cu cine schimba cateva cuvinte in limba parintilor lor, dar am sesizat si o urma de repros, in sensul ca au cam fost abandonati, ca nimeni nu se mai intereseaza de soarta lor.

Oamenii erau prietenosi, chiar amabili, iar la masa pe care am servit-o la restaurant (am umblat mult pana sa gasim locuri unde ne-am dorit deoarece viata de noapte era "ca lumea" in Cernauti) am fost placut surprinsi ca am putut comunica in engleza cu o tanara ospatarita de la care am aflat ce si cum prin listele cu meniuri, tot ea facandu-ne si recomandarile pentru a ne ajuta sa ne decidem asupra comenzii.

Totul a fost deosebit de bun, iar vremea frumoasa, temperatura placuta si plimbarea spre hotel printr-un parc au incheiat o seara in care ne-am simtit " ca acasa ".

A doua zi, gazdele noastre ne-au surprins inca o data in mod placut cu varietatea de mancaruri si bauturi servite la micul dejun inclus. Chiar si spatiul amenajat ca restaurant era deosebit in aer plutea ceva ce amintea de imperiul tarist, poate si datorita mobilierului ce parea vechi dar nu uzat, iar vitrinele mari, ce dadeau spre exterior ofereau o lumina potrivita.

Atmosfera era calda, cei prezenti mancau in liniste, parca gandindu-se undeva departe, zgomotul tacamurilor si susotitul moale lasand impresia ca oamenii inca nu se trezisera pe de-a-ntregul.

Era duminica, lumea nu se grabea, parea ca traieste in alte vremuri, mai tihnite, departe de agitatia cu care ne-am obisnuit in ultima vreme.

A fost o alegere inspirata sa ne petrecem acel sfarsit de saptamana in Ucraina, iar hotelul Bukovina a contribuit mult la impresia placuta cu care am plecat acasa.

Trimis de must-see* in 25.03.10 20:13:43

VIZUALIZĂRI: 4871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (must-see*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Orchestra din fata " Casei Casatoriilor "
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 780.00 UAH pe cameră

alex_iasi
    [24.11.11 14:31:45]

ai facut niste poze simpatice tare. ti-ai cerut voie de la domnisoara de onoare sa o pozezi? pensionarul ti-a dat si tie o bere din buzunar daca tot l ai facut celebru pe aici pe site?

in rest numai ganduri bune, frumos descris si util. e bine de ales acest hotel din prisma apropierii de centru, pe cand am citit mai devreme despre hotel kaiser, e 40 dolari camera dar e foarte departe de centru.ar merita doar cu masina,insa e pacat sa nu gusti ceva beri,vin,vodka de la ucrainieni gandindu te ca ai de condus inapoi spre hotel.din cate stiu pentru alcool la ei nu prea merge cu spaga,mai ales daca esti strain. in concluzie se merita cateva sute de mii in plus pentru Bukovina avand in vedere apropierea de zona de vizitat a orasului!

alex_iasi
    Alte impresii din această RUBRICĂBukovyna Hotel: